Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2018


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, simply88 είπε

Πατησα καταλαθος δηλωση με επιφυλαξη (ενω ειχα μπει να πατησω το IBAN μου για επιστροφη φορου οπως μου ειπε ο λογιστης μου) δεν εγινε εκκαθαριση και κατεθεσα ολα τα δικαιολογητικα στην ΔΟΥ.

Μου ειπαν απο μεσα Ιουλιου θα το φτιαξουν που ανοιγει το συστημα και θα βγει εκαθαριστικο.

Υπαρχει καποια αλλη λυση διοτι χρειαζομαι την δηλωση; Η επιστροφη γινεται μονο μετα την εκκαθαριση;

Τη δήλωση την έχεις, εκκαθαριστικό δεν έχεις, ανάλογα με το ποιος το ζητάει μπορεί να κάνεις δουλειά και μόνο με τη δήλωση.

Άλλη λύση δεν υπάρχει (εκτός από να πιέσεις στην εφορία δηλαδή, αλλά αν όντως δεν έχουν τη δυνατότητα να την εκκαθαρίσουν τώρα, δεν έχει νόημα). Επιστροφή χωρίς εκκαθάριση επίσης δεν.

Το ότι σου είπε ο λογιστής στην ουσία να την υποβάλλεις μόνος σου και δεν έβαλε ο ίδιος το iban και να κάνει την υποβολή είναι λίγο...κάπως, εκτός αν υπήρχε ιδιαίτερος λόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πως δεν το ειδες αφου σου βγαζει μηνυμα οταν πατας με επιφυλαξη....

τεσπα ναι δεν γινεται ακομα αναγκαστικα περιμενεις δεν υπαρχει αλλη λυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει τη δήλωση από τις 13-5 και μου έχει βγει πιστωτικό αλλά δεν έχουν κατατεθεί τα χρήματα.

Είναι φυσιολογικό να αργεί γενικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γνωστο προσωπο τα περσινα τα πηρε φετος, 9 μηνες μετα. Η λογικη τους ηταν να βγει κ ο εμφια να γινει συμψηφισμος αν χρωστας κ να σου δωσουν οτι απομενει.

φετος για προεκλογικους σκοπους ανακοινωθηκε η σχεδον αμεση πιστωση. Δεν ξερω αν ισχυσει παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sot20 είπε

Έχω κάνει τη δήλωση από τις 13-5 και μου έχει βγει πιστωτικό αλλά δεν έχουν κατατεθεί τα χρήματα.

Είναι φυσιολογικό να αργεί γενικά; 

Το παραξενο ειναι (λογω εκλογων φυσικα) οτι πληρωνονται τοσο γρηγορα τα πιστωτικα. Εμενα για παραδειγμα τον Σεπτεμβρη του 2018 μου ηρθε ειδοποιηση (χαρτι στο σπιτι απο την ΔΟΥ, ενω εχω δηλωμενο IBAN) για να πληρωθω τα πιστωτικα των δηλωσεων του 2017 (!!!τοσο γρηγορα) και του 2018, αλλα φυσικα πριν προλαβω να παω στην ΔΟΥ τα συμψηφισανε με τον ενφια.....αυτα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎6‎/‎2‎/‎2019 στις 1:03 ΜΜ, nickmanak είπε

Σχετικα με τις φορολογικες δηλωσεις, πότε παραγράφεται από το δημόσιο μια βεβαιωμένη οφειλή, πχ το εκκαθαριστικό του 2014 αν είναι ακόμα ανεξόφλητο;    Διάβασα διάφορα ΦΕΚ αλλά μπερδεύτηκα. Αλλου κατάλαβα στα 5 έτη και αλλού στα 20 έτη.

Oχι μονο δε παραγραφεται αλλα σε φορτωνουν με τοκους διαρκως αυξανομενους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ! είπε

καλησπερα πατησα κατα λαθος δηλωση με επιφυλαξη ??τι κανω σαυτη την περιπτωση ??πρεπει να παω χααρτουρα ??η την βγαζω κ αλλιως καθαρη?

Πέρσι που έκανα ακριβώς το ίδιο λάθος, πήγα στην εφορία κι έκανα υπεύθυνη δήλωση για να προχωρήσει η εκκαθάριση. Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να έχεις μαζί εκτυπωμένη τη δήλωση που υπέβαλες, φωτοτυπία ταυτότητας, και εκεί θα σου δώσουν να συμπληρώσεις μια υπεύθυνη δήλωση. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rus είπε

Oχι μονο δε παραγραφεται αλλα σε φορτωνουν με τοκους διαρκως αυξανομενους.

Παραγραφονται σιγουρα, αλλα δεν ξερω τι ισχυει με λεπτομερειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, nickmanak είπε

Παραγραφονται σιγουρα, αλλα δεν ξερω τι ισχυει με λεπτομερειες.

Υπάρχει πρόβλεψη παραγραφής αλλά πρακτικά δεν φτάνουν ποτέ εκεί γιατί η παραγραφή διακόπτεται με την κοινοποίηση ατομικής ειδοποίησης στον οφειλέτη.

Γιαυτό και κάθε τόσο στέλνουν μαζικά emails ή/και επιστολές στους οφειλέτες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, nickmanak είπε

Παραγραφονται σιγουρα, αλλα δεν ξερω τι ισχυει με λεπτομερειες.

E τοτε γιατι ο κοσμακης να πληρωνει τα χρεη του στην εφορια? Αφου παραγραφονται σιγουρα :lol:

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rus είπε

E τοτε γιατι ο κοσμακης να πληρωνει τα χρεη του στην εφορια? Αφου παραγραφονται σιγουρα :lol:

Αφού μιλάμε για ΒΕΒΑΙΩΜΕΝΗ οφειλή, νομίζω στην 20ετια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Αφού μιλάμε για ΒΕΒΑΙΩΜΕΝΗ οφειλή, νομίζω στην 20ετια.

Ωραια, αρα να αφηνουμε τα χρεη μας απληρωτα μια 20ετια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...