Προς το περιεχόμενο

Asus Prime X370 PRO & GSkill F4-3200C16D-8GVK


kosgreece

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια

 

Εφτιαξε ενας φιλος ενα pc με ryzen 1600 με την μητρικη και μνημη του τιτλου

ενω ολα πηγαν καλα περασε το τελευταιο bios 4008 η μνημη παλι τα ιδια 2933 stable 3066 δεν δοκιμασαμε,profile 1 με timing 16-16-16-16-36 3200 ουδε λογος μπλε οθονες εδω και εκει

Η απορια μου ειναι πως γινεται να υφισταται ακομα αυτο το θεμα με τις μνημες?

η δευτερη απορια μου ειναι πως στο skroutz οι σιγκεκριμενες μνημες σε σχολιο καποιου δουλευουν αριστα σε αυτην την μητρικη με ryzen και οχι στον φιλο,μηπως θελει να κατεβει bios? αν γνωριζει κανεις μπορει να πει παιδια σας ευχαριστω πολυ

Επεξ/σία από kosgreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ίσως γι'αυτό

 https://www.reddit.com/r/Amd/comments/62vp2g/clearing_up_any_samsung_bdie_confusion_eg_on/

"In general (on Ryzen) you can expect up to 3466 MHz (without BCLK-OC) with Samsung B-Die (on AGESA 1.0.0.6+ Bios Versions), up to 2933 MHz (without BCLK-OC) with Samsung D/E/S-Die (AGESA 1.0.0.5+). Hynix A/M-Die are mostly working @ 3200 MHz with AGESA 1.0.0.5+ "

Επεξ/σία από Diinekis21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kosgreece είπε

μαλλον θελει αλλο bios αλλα ποιο πρεπει να τα δοκιμασει ολα?

Δεν φταιει το bios οι Hynix δεν επαιαζαν ποτε 3200 στην prime ,3066 ηταν το max.

To μονο που μπορεις να δοκιμασεις ειναι να αλλαξεις το procODT στην καρτελα με τα timings απο auto σε 48ohms ή 53omhs και να δοκιμασεις ,επισης να δωσεις γυρω στο 1.375v στις μνημες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Δεν φταιει το bios οι Hynix δεν επαιαζαν ποτε 3200 στην prime ,3066 ηταν το max.

To μονο που μπορεις να δοκιμασεις ειναι να αλλαξεις το procODT στην καρτελα με τα timings απο auto σε 48ohms ή 53omhs και να δοκιμασεις ,επισης να δωσεις γυρω στο 1.375v στις μνημες.

εβαλα μεχρι 1.40 volt με μαμα timing αλλα τα ohms δεν τα πηραξα και παλι δεν εκανε τπτ θα δοκιμασουμε και αυτο ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2018 στις 12:29 ΜΜ, kosgreece είπε

εβαλα μεχρι 1.40 volt με μαμα timing αλλα τα ohms δεν τα πηραξα και παλι δεν εκανε τπτ θα δοκιμασουμε και αυτο ομως

Ανεβασαμε το procODT σε 53 αλλα σε παιχνιδι σιγκεκριμενα στο dota μας πεταγε εξω και την δευτερη εβγαλε μπλε οθονη μηπως θελει παραπανω ανεβασαμε και τα volt σε 1.370?

ευχαριστω πολυ παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στην ίδια φάση ακριβός αλλά με αυτές:G.Skill TridentZ RGB 16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-16GTZR)...

εδώ και ένα χρόνο καμία διαφορά ανεξάρτητα από τις αναβαθμίσεις BIOS. Επειδή έχω κουραστεί να μην ξέρω κάθε φορά από που είναι το πρόβλημα στα σφάλματα που βγάζει θα πάω μάλλον σε άλλες μνήμες να ξεμπερδεύω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2018 στις 12:01 ΠΜ, kosgreece είπε

Ανεβασαμε το procODT σε 53 αλλα σε παιχνιδι σιγκεκριμενα στο dota μας πεταγε εξω και την δευτερη εβγαλε μπλε οθονη μηπως θελει παραπανω ανεβασαμε και τα volt σε 1.370?

ευχαριστω πολυ παιδια

http://www.overclock.net/forum/13-amd-general/1640919-ryzen-dram-calculator-1-1-0-beta-2-overclocking-dram-am4.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τις τιμές που έχουν αυτή τη στιγμή οι μνήμες, αξίζει ρε παιδιά να δώσετε 220+ ευρώ για b-dies αν έχετε ήδη hynix? Όπως το βλέπω εγώ καλύτερα να βάλετε αυτά τα λεφτά στην άκρη και να αγοράσετε κάποιον zen 2 αργότερα που θα έχει base clock στα 4.5 περίπου. Επίσης αν αλλάξουν τον τρόπο που διασυνδέεται ο imc στο IF όπως ακούγεται, οι μνήμες θα παίζουν λιγότερο ρόλο στο STP στους zen 2 από ότι τώρα.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τελικά λόγω οικονομικών δεν έχω προχωρήσει σε αγορά.. αλλά αν βρεις αγοραστή δεν είναι μεγάλη διάφορα... οι τιμές έχουν ανεβεί 5€ από την τιμή που αγόρασα εγώ τις δικές μου και μιλάμε για κάτι που έχει Lifetime εγγύηση οπότε δεν έχει δικαιολογία και ο άλλος να ζητήσει λιγότερο από 10€ λιγότερα.... οπότε μιλάμε για 60€-70€ αλλά διαβάζω ότι ίσως να χρειαστεί να πας https://www.skroutz.gr/s/13347998/G-Skill-TridentZ-RGB-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C14D-16GTZRX.html λόγω ότι κάποιοι και πάλι έχουν πρόβλημα, δηλαδή ακόμα λίγο πιο ακριβές το οποίο είναι χαζό αν σκεφτείς ότι είναι αποκλειστικά για AMD και αν αλλάξεις σύστημα δεν μπορείς να πας σε Intel μετά.Προσωπικά αποδέχτηκα προς το παρών τη διαφορά στη ταχύτητα και αργότερα λογικά απλά θα αλλάξω σύστημα σε Intel αφού πάει να κάνει πάλι διαφορά... χωρίς να έχω κάποιο άλλο παράπονο, απλά για τη χρήση που θέλω εγώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...