Προς το περιεχόμενο

God of War Review (PS4)


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

προσωπικά το god of war 3 μου αρεσε πολυ περισσοτερο,ειναι διαφορετικο gameplay.αυτο ειναι πολυ διαφορετικο  παιχνιδι.Εκτος του ότι τα γραφικά δεν με τρέλαναν κιολας,δεν νομιζω  οτι ανταποκρινονται στο 2018.Δεν το εχω τερματίσει,απλα το επαιξα 1-2 ωρες σε εναν φίλο!!!Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι εχετε παθει ολοι και το βλέπετε τόσο θεικο game

Επεξ/σία από Devil9697
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω το game από την πρώτη μέρα της κυκλοφορίας του, σε PS4 Pro σε 55άρα 4Κ HDR TV (ΧΕ9005).

Τα production values του είναι αδιαμφισβήτητα πολύ υψηλά, τα γραφικά πολύ όμορφα, η ιστορία του ενδιαφέρουσα (μέχρι εκεί που το έφτασα). Δεν με ξύνησε η αλλαγή στο gameplay του παιχνιδιού. Το αντίθετο μάλιστα. Αλλά νομίζω ότι το hype για αυτό το παιχνίδι έχει ξεφύγει.

Προσωπική μου άποψη ότι έχουμε δεί πολύ ανώτερα games στην παρούσα γενιά (Witcher 3, Horizon, Zelda) με πλουσιότερο ποιοτικό περιεχόμενο.

Ακόμα και αν το παρακάμψω αυτό, στον τεχνικό τομέα δεν γίνεται να μήν αναφερθούμε στο μετριότατο performance του παιχνιδιού. 4Κ ανάλυση με framerate που πασχίζει να κρατηθεί στα 30fps, 1080p ανάλυση με το framerate all over the place (από high 20s μέχρι οριακά 60fps σε κλειστούς χώρους χωρίς κακούς). Αυτό το παιχνίδι αν έπαιζε έτσι στο PC μου, θα πήγαινα την επομένη να κάνω αναβάθμιση.

Δεν γίνεται να δηλώνουμε ικανοποιημένοι με αυτό το performance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, panther_512 είπε

Παίζω το game από την πρώτη μέρα της κυκλοφορίας του, σε PS4 Pro σε 55άρα 4Κ HDR TV (ΧΕ9005).

Τα production values του είναι αδιαμφισβήτητα πολύ υψηλά, τα γραφικά πολύ όμορφα, η ιστορία του ενδιαφέρουσα (μέχρι εκεί που το έφτασα). Δεν με ξύνησε η αλλαγή στο gameplay του παιχνιδιού. Το αντίθετο μάλιστα. Αλλά νομίζω ότι το hype για αυτό το παιχνίδι έχει ξεφύγει.

Προσωπική μου άποψη ότι έχουμε δεί πολύ ανώτερα games στην παρούσα γενιά (Witcher 3, Horizon, Zelda) με πλουσιότερο ποιοτικό περιεχόμενο.

Ακόμα και αν το παρακάμψω αυτό, στον τεχνικό τομέα δεν γίνεται να μήν αναφερθούμε στο μετριότατο performance του παιχνιδιού. 4Κ ανάλυση με framerate που πασχίζει να κρατηθεί στα 30fps, 1080p ανάλυση με το framerate all over the place (από high 20s μέχρι οριακά 60fps σε κλειστούς χώρους χωρίς κακούς). Αυτό το παιχνίδι αν έπαιζε έτσι στο PC μου, θα πήγαινα την επομένη να κάνω αναβάθμιση.

Δεν γίνεται να δηλώνουμε ικανοποιημένοι με αυτό το performance.

Άλλο το pc σου άλλο κονσόλα 400ευρω απορώ τι περίμενες εσύ από performance σε αναλύσεις κοντά 4k

 

Επεξ/σία από insaneblyat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, vabill είπε

Σέβομαι τον Ocelote, αλλά θα διαφωνήσω. Υπάρχει μια μανία στη βιομηχανία του entertainment ( απο τα Games μέχρι της Ταινίες) όπου φοβούνται τη σκιά τους και όλα είναι sequel, prequel, extended universes, reboot, κλπ. Πατάνε πάνω σε παλιές IP, τους Γ@#$ τη μ@#$ και τις ξανασερβίρουν. Γιατί κάποιος να ονομάσει αυτό το ωραιότατο παχνίδι God Of War? Γιατί να μιλήσουμε για reboot? Χάθηκε να το πούνε Valhala? Ο KratoS να λεγόταν Flor (ή whatever).

Όσο και να θέλετε να το πούμε "παιχνίδι σταθμός" (που μπορεί να είναι) δεν θα μπορέσει ποτέ να αποφύγει τη σύγκριση με τα παλιά. Και δεν θα έπρεπε να το συγκρίνουμε γιατί απλά δεν έχει καμία σχέση. 

Γιατί η προώθηση μίας νέας IP είναι τουλάχιστον 3-5 φορές πιο δαπανηρή από αυτή μίας ήδη υπάρχουσας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μόνο κακό αυτού του παιχνιδιού είναι ότι κάποια στιγμή τελειώνει.

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100% Must buy!!! Ετσι φτιαχνονται τα ποιοτικα single player games! ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!

Δεν σηκωνει αρνητικο σχολιο το τοπικ και το παλικαρι πιο πανω που υποστηριζει οτι δεν ειναι masterpiece (ξεραθηκα στα γελια) τοτε ΠΟΙΟ GAME ΕΙΝΑΙ ΡΕ ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΤΕ;;; :) 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι είναι open world τελικα? Δεν έχω παίξει ποτέ god, και γι αυτό από τα video δεν μπορώ να κρίνω αν είναι κάτι του στυλ horizon η witcher, η κάτι πιο κοντινό σε uncharted και tomb rider.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, insaneblyat είπε

Άλλο το pc σου άλλο κονσόλα 400ευρω απορώ τι περίμενες εσύ από performance σε αναλύσεις κοντά 4k

Τί περίμενα? Δεν ξέρω, ας πούμε έναν optimized για το συγκεκριμένο hardware τίτλο, με consistent ικανοποιητικό performance?

Όπως βλέπουμε σε άλλους τίτλους του συστήματος αυτού?

Επίσης, στην επιλογή performance, το παιχνίδι τρέχει σε 1080p, όχι 4Κ. Όπου εκεί το framerate είναι ξεκλείδωτο με πολύ μεγάλες αυξομειώσεις.

1 ώρα πριν, atsddd είπε

Το παιχνίδι είναι open world τελικα? Δεν έχω παίξει ποτέ god, και γι αυτό από τα video δεν μπορώ να κρίνω αν είναι κάτι του στυλ horizon η witcher, η κάτι πιο κοντινό σε uncharted και tomb rider.

Σαν μορφή χάρτη, κάτι πιό κοντά σε tomb raider. Δεν είναι καθαρό open world. Αλλού οι διαδρομές είναι γραμμικές και αλλού ανοίγουν.

Πιό πολύ φαντάσου το σαν The Last of Us στην αρχαία Νορβηγία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις πολύ καλά ότι στην κονσόλα δεν τους ενδιαφέρουν τα σταθερά frames αλλά το push-άρισμα στα γραφικά και να μένει όσο το δυνατόν καλύτερα κολλημένο στα 30FPS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ξέρεις πολύ καλά ότι στην κονσόλα δεν τους ενδιαφέρουν τα σταθερά frames αλλά το push-άρισμα στα γραφικά και να μένει όσο το δυνατόν καλύτερα κολλημένο στα 30FPS.

Σίγουρα, και ήδη ήμουν προϊδεασμένος για το performance του παιχνιδιού από τα ξένα reviews, οπότε δεν έπεσα από τα σύννεφα από αυτό που είδα.

Απλά έχουμε δεί στο σύστημα αυτό καλύτερες υλοποιήσεις στο θέμα του optimization (βλέπε Horizon).

Τελικά και εγώ πλέον το γύρισα στο "Favor Resolution" γιατί το "favor performance" είναι πολύ inconsistent.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, PlaystationMaster είπε

100% Must buy!!! Ετσι φτιαχνονται τα ποιοτικα single player games! ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!

Δεν σηκωνει αρνητικο σχολιο το τοπικ και το παλικαρι πιο πανω που υποστηριζει οτι δεν ειναι masterpiece (ξεραθηκα στα γελια) τοτε ΠΟΙΟ GAME ΕΙΝΑΙ ΡΕ ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΤΕ;;; :) 

Witcher 3

Zelda breath of the wild

Red dead redemption

Last of us

Uncharted 4

 

Μερικα απο αυτα τα αριστουργήματα.

 

Tο God of war αυτο δεν ειναι σε καμια περίπτωση God of war κ σε καμια περίπτωση δεν θα γινει masterpiece κλέβοντας μηχανισμούς απο αλλα παιχνίδια.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, PlaystationMaster είπε

100% Must buy!!! Ετσι φτιαχνονται τα ποιοτικα single player games! ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!

Δεν σηκωνει αρνητικο σχολιο το τοπικ και το παλικαρι πιο πανω που υποστηριζει οτι δεν ειναι masterpiece (ξεραθηκα στα γελια) τοτε ΠΟΙΟ GAME ΕΙΝΑΙ ΡΕ ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΤΕ;;; :) 

Φίλε, να ξεραθείς όσο θέλεις. Υπάρχουν πολλά άτομα (ειδικά μέσα σε αυτό το forum) που πιστεύουν ότι είναι απλά ένα πολύ καλό παιχνίδι. Masterpiece θα χαρακτήριζα αυστηρά games όπως

  • Bloodborne
  • The last of us
  • Withcer 3
  • Horizon zero dawn
  • Nioh
  • Dark Souls 3

Το God of war είναι υπερβολικά overrated 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Ξέρεις πολύ καλά ότι στην κονσόλα δεν τους ενδιαφέρουν τα σταθερά frames αλλά το push-άρισμα στα γραφικά και να μένει όσο το δυνατόν καλύτερα κολλημένο στα 30FPS.

ναι βέβαια με παραδείγματα όπως horizon και uncharted 4 όπου ναι μεν 30αρι αλλά όσο πιο σταθερό και ομαλό γίνεται θα περιμένε κανείς και το ίδιο για άλλον έναν exclusive τίτλο, βέβαια ίσως στρώσει με patch 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...