Προς το περιεχόμενο

Επιδόσεις κάμερας κινητών και συγκρίσεις


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, life is music είπε

Δες εδώ με night sight στο δωμάτιο μου 

IMG_20200204_222547

το night sight είναι απλά για να δώσει φως σε σκοτεινό πλάνο.. αν δεν έχεις δυνατό φακό/σενσορα μην περιμένεις να κάνει θαύματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

41 λεπτά πριν, billthes είπε

το night sight είναι απλά για να δώσει φως σε σκοτεινό πλάνο.. αν δεν έχεις δυνατό φακό/σενσορα μην περιμένεις να κάνει θαύματα 

Μάλιστα εγώ το  note 8τ έχω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@life is music

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/settings09/

Δες και εδώ πως κάνουμε load/save ένα xml , ετσι αλλάζουμε έυκολα ρυθμίσεις για μέρα/νύχτα κλπ. το night sight στα δικά μας κινητα δεν είναι ότι καλύτερο θέλει καλό φακό με ois για να βγάλει καλή φώτο, εγώ δεν το χρησιμοποιώ.

Επεξ/σία από chios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, chios είπε

@life is music

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/settings09/

Δες και εδώ πως κάνουμε load/save ένα xml , ετσι αλλάζουμε έυκολα ρυθμίσεις για μέρα/νύχτα κλπ. το night sight στα δικά μας κινητα δεν είναι ότι καλύτερο θέλει καλό φακό με ois για να βγάλει καλή φώτο, εγώ δεν το χρησιμοποιώ.

Δηλαδή για να κάνω αυτά τα παραδείγματα που μου λέει πρέπει να κάνω κάποιες ρυθμίσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως το realme γενικά πρέπει λίγο να πάσχει σε dr. Τουλάχιστον με αυτήν την gcam

3 ώρες πριν, life is music είπε

Θα περιμένω τον Ανδρέα να μου πει γιατί δεν θέλω να κάνω κάτι λαθος !!

Βρε πειραματισου. Δεν θα πάθει κάτι το κινητό :)

Κατά τα άλλα από αυριο λογικά θα έχω ένα redmi note 8t στα χέρια μου οπότε αν θες σου λέω μια γνώμη ;)

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω Αντρέα δε θα ηθελα παραπανω dr στις εικόνες του linux , ειναι οτι πρεπει σωστές.

Σου δινει απόλυτα το σκηνικό , καθαρά κρυστάλλινα και φυσιολογικά.

Θεωρώ οτι εαν δεν είναι έτοιμη την έχει στήσει πολύ ψαγμενα και σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, georgerapp είπε

Εγω Αντρέα δε θα ηθελα παραπανω dr στις εικόνες του linux , ειναι οτι πρεπει σωστές.

Σου δινει απόλυτα το σκηνικό , καθαρά κρυστάλλινα και φυσιολογικά.

Θεωρώ οτι εαν δεν είναι έτοιμη την έχει στήσει πολύ ψαγμενα και σωστά.

Μα δεν μιλάω για το αν εχει σωστό στήσιμο ή οχι αλλά για την ίδια τη συσκευή. Αν οντως έχει χαμηλό dr τότε ορθά έχει χαμηλότερη τη φωτεινότητα (αν δεις μόνιμα έχει κατεβασμένο exposure).

Και αυτό το λέω επειδή εχω δει πολλες του ληψεις με αυτή τη συσκευή (από αλλα forums) που είναι πάντα ψιλοσκοτεινές με χαμηλωμένο το exposure. Ή για να το πω σωστότερα είναι μόνιμα χαμηλά οι σκιές. Εκτός αν τις επεξεργάστηκε και έριξε τις σκιες αλλά φαντάζομαι αν τις είχε επεξεργαστεί θα το έλεγε.

Μπες στο flickr να δεις και τις υπόλοιπες και θα καταλάβεις. 

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να ρωτησω κατι? 

Εχω το Redmi6 και οι φωτογραφιες που μου βγαζει ειναι πολυ πειραγμενες (πολλα φιλτρα, πολυ sharp κτλ)  για τα γουστα μου. Ειδικα τα προσωπα .

εχω παιξει με ρυθμισεις αλλα δε βλεπω καποια αλλαγη. υπαρχει εφαρμογη για καμερα που να βγαζει οσο το δυνατον πιο φυσικες φωτογραφιες??? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Gorditto είπε

Παιδια να ρωτησω κατι? 

Εχω το Redmi6 και οι φωτογραφιες που μου βγαζει ειναι πολυ πειραγμενες (πολλα φιλτρα, πολυ sharp κτλ)  για τα γουστα μου. Ειδικα τα προσωπα .

εχω παιξει με ρυθμισεις αλλα δε βλεπω καποια αλλαγη. υπαρχει εφαρμογη για καμερα που να βγαζει οσο το δυνατον πιο φυσικες φωτογραφιες??? 

 

Αν εισαι ρουτ, μπορεις να ενεργοποιήσεις api2 και να βαλεις gcam.

Αν εισαι στοκ δες αν εχει στις ρυθμίσεις της εφαρμογής επιλογές για sharpening και saturation. Αν όχι, δοκίμασε το pro mode (άσε τις ρυθμίσεις αυτόματες). Συνήθως εκεί ειναι πιο ήπια η επεξεργασία.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Antretng είπε

Μα δεν μιλάω για το αν εχει σωστό στήσιμο ή οχι αλλά για την ίδια τη συσκευή. Αν οντως έχει χαμηλό dr τότε ορθά έχει χαμηλότερη τη φωτεινότητα (αν δεις μόνιμα έχει κατεβασμένο exposure).

Και αυτό το λέω επειδή εχω δει πολλες του ληψεις με αυτή τη συσκευή (από αλλα forums) που είναι πάντα ψιλοσκοτεινές με χαμηλωμένο το exposure. Ή για να το πω σωστότερα είναι μόνιμα χαμηλά οι σκιές. Εκτός αν τις επεξεργάστηκε και έριξε τις σκιες αλλά φαντάζομαι αν τις είχε επεξεργαστεί θα το έλεγε.

Μπες στο flickr να δεις και τις υπόλοιπες και θα καταλάβεις. 

H εκθεση είναι κατεβασμενη πρωτον για να αποδοθεί σωστα η αισθηση της νυχτας

και δευτερον για να μην καουν οι φωτεινες πηγες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Antretng είπε

Αν εισαι ρουτ, μπορεις να ενεργοποιήσεις api2 και να βαλεις gcam.

Αν εισαι στοκ δες αν εχει στις ρυθμίσεις της εφαρμογής επιλογές για sharpening και saturation. Αν όχι, δοκίμασε το pro mode (άσε τις ρυθμίσεις αυτόματες). Συνήθως εκεί ειναι πιο ήπια η επεξεργασία.

 

Noμιζω ειμαι στοκ και οι ρυθμισεις καμερας που δινει ειναι κορεσμος- αντιθεση- οξυτητα και ποιοτητα εικονας... οταν ανοιγω τη καμερα στις επιλογες : φωτογραφια-βιντεο-μικρο βιντεο - κτλ στο τελος εχει το "μη αυτοματο" αυτο εννοεις? και τι ρυθμισεις να παιξω εκει? 

Ναι εκει ειναι το προβλημα . τις βγαζει με πολυ Sharp και λιγο Saturation..

Οκ θα τα βαλω ολα Defaullt .

Επεξ/σία από Gorditto
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα πρώτο συγκριτικό redmi note 8t gcam vs 1+7 gcam. Να πω οτι το σετάρισμα της gcam στο rn8t δεν είναι τελικό αφού μόλις σήμερα το πήρα.

Ενταξει ο νέος αισθητήρας της samsung στο rn8t παιζει να συνεργάζεται καλύτερα ακόμα και απο rn7 με τη gcam. 

Σε κάθε κάδρο πρώτα το rn8t

49492945591_baf558bdf5_z.jpgIMG_20200205_184443_Xlib+v2 by Andreas L., on Flickr

49493158022_97c60963df_z.jpgIMG_20200205_184514 by Andreas L., on Flickr

49492946851_c51c3e4d86_z.jpgIMG_20200205_182325_Xlib+v2 by Andreas L., on Flickr

49492946076_6771c1316e_z.jpgIMG_20200205_182349 by Andreas L., on Flickr

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...