Προς το περιεχόμενο

ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ XP


thor777

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερει κανείς πως μπορεί κάποιος να ενεργοποιήσει τα Windows XP την σήμερον ημέρα ? Πλέον η online ενεργοποίηση δεν λειτουργεί και δεν ξέρω τι παίζει με τα τηλέφωνα. Να σημειώσω οτι είναι αυθεντικά και τα εγκατέστησα σε virtual machine και λέει οτι σε 30 μέρες θα πρέπει να τα ενεργοποιήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά..έχει σταματήσει η υποστήριξη στα XP...και σε ενημερώσεις και γενικά σε όλα τα τμήματα όπως αυτό της ενεργοποίησης.

Ο μόνος τρόπος να παίξεις σε XP σήμερα είναι από iso που έχει pre-installed την ενεργοποίηση!

Από περιέργεια, προς τι το όφελος της εγκατάστασης των XP ακόμα και σε vm? , να θυμηθούμε τα παλιά; :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vAg0s97 είπε

είναι από iso που έχει pre-installed την ενεργοποίηση!

Μια χαρά δουλεύουν και οι activators. Μόνο όμως σε pro γιατί στα home δεν τα πάνε και τόσο καλά.

8 λεπτά πριν, vAg0s97 είπε

Από περιέργεια, προς τι το όφελος της εγκατάστασης των XP

Πάντα υπάρχει χώρος για τα xp

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δεν ξέρω τί παίζει με τους activators , άλλοι λένε οτι δουλευουν άλλοι οτι δεν δουλεύουν πλεον. Ένα τηλέφωνο που πήρα βγαίνει τηλεφωνιτής και λέει το μενου για ενεργοποίηση πατήστε 1 κτλ  , εγώ πατάω 1 ακούγεται ένας ηχος τουτ τουτ σαν να πέφτει η γραμμή και δεν γίνεται τίποτα , μετά ο τηλεφωνιτής επαναλαμβάνει τα ίδια. Για online ενεργοποίηση λέει οτι δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί αυτή την στιγμή. Εγώ πιστεύω οτι μάλλον δεν δουλεύουν πλεον οι online activators. Σε κάποια ξένα φόρουμ διαβασα οτι μπορεί το πρόβλημα να είναι στο οτι ο ie 6 δεν υποστηρίζεται πλεον και οτι χρειάζονται κάποια windows updates για να μπορεί να γίνει η online ενεργοποίηση αλλά μάλλον πρόκειται για μούφα , άλλωστε έβαλα τον firefox και μπαίνω κανονικά στο internet ενώ και κάποια Updates κατεβαίνουν ήδη οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα διαδικτυακής συνδεσης με την microsoft.  

 

14 ώρες πριν, vAg0s97 είπε

Από περιέργεια, προς τι το όφελος της εγκατάστασης των XP ακόμα και σε vm? , να θυμηθούμε τα παλιά; :P 

Κάπως έτσι , σε δουλειά να βρισκόμαστε μέχρι να βαρεθώ σε λίγες μέρες ή ώρες  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα επρεπε να φτιαξω ενα υπολογιστη για αντιπροσωπο των ΕΛΤΑ..

Αυστηρως μονο σε XP pro δουλευει το συστημα των ταχυδρομειων..

Αναγκαστηκά πηγα σε πλαγιο τροπο για την ενεργοποιηση τους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/24/2018 στις 12:51 ΠΜ, vAg0s97 είπε

Παιδιά..έχει σταματήσει η υποστήριξη στα XP...και σε ενημερώσεις και γενικά σε όλα τα τμήματα όπως αυτό της ενεργοποίησης.

Ο μόνος τρόπος να παίξεις σε XP σήμερα είναι από iso που έχει pre-installed την ενεργοποίηση!

Από περιέργεια, προς τι το όφελος της εγκατάστασης των XP ακόμα και σε vm? , να θυμηθούμε τα παλιά; :P 

Η υποστήριξη της ενεργοποίησης πότε έληξε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, BlueBlood7 said:

Η υποστήριξη της ενεργοποίησης πότε έληξε?

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, αλλα νομίζω κοντά στην ίδια περίοδο που σταμάτησε και η υποστήριξή τους...

Όσες φορές προσπάθησα να ενεργοποιήσω Windows XP Home & Pro ποτέ δεν μου γινόταν :/ 

Ο μόνος τρόπος είναι με Microsoft Assistance, αλλά δεν γνωρίζω άμα βοηθήσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, vAg0s97 είπε

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, αλλα νομίζω κοντά στην ίδια περίοδο που σταμάτησε και η υποστήριξή τους...

Όσες φορές προσπάθησα να ενεργοποιήσω Windows XP Home & Pro ποτέ δεν μου γινόταν :/ 

Ο μόνος τρόπος είναι με Microsoft Assistance, αλλά δεν γνωρίζω άμα βοηθήσουν...

Είπα μήπως έγινε κάτι τον τελευταίο διάστημα. Δεν ισχύει λοιπόν ότι σταμάτησε η ενεργοποίηση. Μπορείς κανονικά να την κάνεις. 

Στις 4/24/2018 στις 12:27 ΠΜ, thor777 είπε

Ξερει κανείς πως μπορεί κάποιος να ενεργοποιήσει τα Windows XP την σήμερον ημέρα ? Πλέον η online ενεργοποίηση δεν λειτουργεί και δεν ξέρω τι παίζει με τα τηλέφωνα. Να σημειώσω οτι είναι αυθεντικά και τα εγκατέστησα σε virtual machine και λέει οτι σε 30 μέρες θα πρέπει να τα ενεργοποιήσω.

Όταν λες αυθεντικά έχεις το cd και το κλειδί? Το, κλειδί αναγράφεται πάνω στο cd ή μόνο το κλειδί είναι αυθεντικό? Στα win XP παίζει ρόλο και η γλώσσα και η έκδοση. Αν δηλ. είναι με SP1 ή SP2 κλπ. Μέσω τηλ. προσπάθησες? Όχι να μιλήσεις μαζί τους αλλά με την διαδικασία την αυτόματη. Επίσης μιλάμε για το ίδιο μηχάνημα ή πας να εγκαταστήσεις τα XP σε άλλο?

Επεξ/σία από BlueBlood7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎26‎/‎4‎/‎2018 στις 2:59 ΜΜ, BlueBlood7 είπε

Είπα μήπως έγινε κάτι τον τελευταίο διάστημα. Δεν ισχύει λοιπόν ότι σταμάτησε η ενεργοποίηση. Μπορείς κανονικά να την κάνεις. 

Όταν λες αυθεντικά έχεις το cd και το κλειδί? Το, κλειδί αναγράφεται πάνω στο cd ή μόνο το κλειδί είναι αυθεντικό? Στα win XP παίζει ρόλο και η γλώσσα και η έκδοση. Αν δηλ. είναι με SP1 ή SP2 κλπ. Μέσω τηλ. προσπάθησες? Όχι να μιλήσεις μαζί τους αλλά με την διαδικασία την αυτόματη. Επίσης μιλάμε για το ίδιο μηχάνημα ή πας να εγκαταστήσεις τα XP σε άλλο?

Ναι εχω το cd και το κλειδί , είναι αγορασμένα στην αγγλική έκδοση και με SP3. Σε άλλο υπολογιστή πάω να τα εγκαταστήσω αλλά αυτό δεν νομίζω να έχει καμία σχέση , τα windows αγοράστηκαν ξεχωριστά και το μηχάνιμα δεν είναι oem.  Τώρα όσο αναφορά την Online ενεργοποήση οπως είπα και προηγουμένος πλέον με τον IE 6 δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση στο internet ενώ μετά απο κατάβασμα κάποιων updates o IE "αναβαθμίστηκε" στον ΙΕ 8 που νομίζω οτι είναι και η τελευταία έκδοση για τα XP. Ωστόσο ακόμα και με τον IE 8 αν και μπορώ να μπώ σε αρκετές ιστοσελίδες οι σελίδες τις Microsoft δεν εμφανίζονται. Δεν ξέρω αν αυτό έχει καμία σχέση με την ενεργοποίηση των windows απλά κάπου διάβασα οτι για την ενεγοποίηση χρησιμοποιείται ο ΙΕ αλλά μπορεί και να είναι μουφα , συνδεση με το διαδικτυο εχω κανονικά και τα windows updates κατεβαίνουν και ο firefox δουλεύει οκ (μπήκα σε όλες τις ιστοσελίδες που δοκίμασα)

Όσο αναφορά την τηλεφωνική ενεργοποίσηση όπως προανέφερα σε κάτι τηλ. που πήρα πατούσα το 1 που έλεγε για ενεργοποίηση και δεν γινόταν τίποτα. Ωστόσο τώρα που πήρα στο 8001143100 (ή 211 12 06 500) μου λέει να δώσω το κλειδί αλλά αυτή την στιγμή δεν εχω τον υπολογιστή , θα τον ξαναέχω το επόμενο ΣΚ οπότε θα ενημερώσω αν η ενεργοποίηση μέσω τηλ. δούλεψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Τα win XP ήταν ήδη εγκατεστημένα σε ένα μηχάνημα και θέλεις να τα εγκαταστήσεις σε άλλο?

Αυτό που λες έχει να κάνει με OEM μηχανήματα τα οποία αγοράζονται μαζί με το λειτουργικό , οπότε αν αλλάξεις μηχάνημα και πας να τα εγκαταστήσεις πάλι μπορεί να υπάρξει πρόβλημα οπότε πρέπει να επικοινωνήσεις με τον κατασκευαστή  κτλ. Τα windows που έχω μπορούν να εγκατασταθούν σε οποιοδήποτε μηχάνημα (προφανώς δεν είναι εγκατεστημένα και ενεργοποιημένα σε άλλο μηχάνημα αυτή την στιγμή και προσπαθώ να τα βάλω και σε δεύτερο). Τα υπόλοιπα τα αναφέρω παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τα windows XP δεν είναι έτσι με ΟΕΜ κλπ. Οποιαδήποτε άδεια είναι ανενεργή από 6 μήνες και πάνω μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σε άλλο μηχάνημα. Αν την άδεια που έχεις υπήρχε εγκατεστημένη σε άλλο υπολογιστή π.χ. μέχρι χθες θα πρέπει να περιμένεις 6 μήνες για να μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σε άλλο μηχάνημα. Αν την άδεια που έχεις υπήρχε εγκατεστημένη σε άλλο υπολογιστή μέχρι π.χ. πριν 5 μήνες θα πρέπει να περιμένεις 1 μήνα για να μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σε άλλο μηχάνημα. Είναι άλλη ιστορία τα XP από τα υπόλοιπα windows.

Επεξ/σία από BlueBlood7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες για τους 6 μήνες δεν το ήξερα , όπως και να έχει όμως τα συγκεκριμένα που έχω είναι off για τουλάχιστον 4-5 χρόνια μπορεί και παραπάνω. Θα δοκιμάσω να τα ενεργοποιήσω μέσω τηλεφώνου το επόμενο ΣΚ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά κατάφερα να τα ενεργοποιήσω μέσω τηλεφώνου που σημαίνει οτι μπορείς να ενεργοποιήσεις ακόμα τα Windows XP. Το πρόβλημα απο οτι φένεται είναι στην online ενεργοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...