Προς το περιεχόμενο

Ενοικίαση αυτοκίνητου στην Γαλλία με παλιό ελληνικό δίπλωμα.


zaqxsw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείς να ενοικιάσεις αυτοκίνητο μεσω internet, πριν φύγεις απο τη Ρόδο, μέσω πιστωτικής. Δεν χρειάζεται να το κάνεις επι τοπου.

Εφόσον πας με το δίπλωμα σου 99% δεν υπάρχει πρόβλημα.

Και προσοχή. Βάζουμε εγγύηση με κάλυψη για τρακαρίσματα κ.λ.π.  Θα πρέπει να πληρώσεις "προστασία" δηλαδή γιατι διαφορετικά θα σε "γδυσουν"

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, zaqxsw είπε

Εσύ εδώ στην Ελλάδα με ποια λογική δέχεσαι το Γερμανικό ή Αγγλικο δίπλωμα που έχει χαρακτήρες που δεν καταλαβαίνεις στη μητρική σου γλώσσα?

Κοίτα δεν έχω όρεξη για ανούσιες κόντρες. Αν καταφέρεις και χρησιμοποιήσεις αμάξι στο εξωτερικό έχει καλώς. Αν δεν μπορείς να αντιληφθείς οτι ο άλλος βλέποντας έγγραφα χωρίς λατινικούς χαρακτήρες δεν είναι καν σε θέση να καταγράψει τα στοιχεία σου για να σε κυνηγήσει αν του κάνεις καμιά ζημιά ή τίποτε άλλο δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Και προφανώς όσοι δεν τσινάνε είναι γιατί δεν έχει τύχει να αντιμετωπίσουν πρόβλημα με πελάτη τους. Ο Άγγλος και ο Γερμανός δεν θα έχουν τέτοιο πρόβλημα γιατί έτσι κι αλλιώς η γλώσσα τους είναι με λατινικούς χαρακτήρες, αντίθετα εσύ, ο πολίτης βαλκανικής χώρας που χρησιμοποιούν κυριλλικό αλφάβητο ή ο οποιοσδήποτε από ασιατική/αφρικανική/αραβική χώρα θα έχει πρόβλημα. Και εννοείται αν είχα τέτοια εταιρεία οτι τα άτομα αυτής της κατηγορίας δεν θα τα εμπιστευόμουν, θα τους ζητούσα αν έχουν ταυτότητα της χώρας τους ή κάποιο επίσημο έγγραφο με λατινικούς χαρακτήρες για να καταγράψω τα στοιχεία τους.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, karaLRS είπε

Το συγκρίνουν με το διαβατήριο σου και έτσι βλέπουν τους χαρακτήρες ότι είναι ίδιοι. 

Αυτό ακριβώς. Το μόνο που τους ενδιαφέρει από το δίπλωμα είναι ο αριθμός διπλώματος και η λήξη τα οποία από τη στιγμή που έχεις το ροζ δίπλωμα με τη σημαία της ΕΕ είναι στα ίδια σημεία ανεξάρτητα από τη χώρα προέλευσης. Η όποια ταυτοπροσωπία γίνεται από το όνομα στην πιστωτική κάρτα και από το διαβατήριο/ταυτότητα.

Από 1/1 μέχρι σήμερα έχω νοικιάσει 14 φορές αυτοκίνητο σε 6 διαφορετικές χώρες χωρίς να αντιμετωπίσω πουθενά πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Κοίτα δεν έχω όρεξη για ανούσιες κόντρες. Αν καταφέρεις και χρησιμοποιήσεις αμάξι στο εξωτερικό έχει καλώς. Αν δεν μπορείς να αντιληφθείς οτι ο άλλος βλέποντας έγγραφα χωρίς λατινικούς χαρακτήρες δεν είναι καν σε θέση να καταγράψει τα στοιχεία σου για να σε κυνηγήσει αν του κάνεις καμιά ζημιά ή τίποτε άλλο δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Και προφανώς όσοι δεν τσινάνε είναι γιατί δεν έχει τύχει να αντιμετωπίσουν πρόβλημα με πελάτη τους. Ο Άγγλος και ο Γερμανός δεν θα έχουν τέτοιο πρόβλημα γιατί έτσι κι αλλιώς η γλώσσα τους είναι με λατινικούς χαρακτήρες, αντίθετα εσύ, ο πολίτης βαλκανικής χώρας που χρησιμοποιούν κυριλλικό αλφάβητο ή ο οποιοσδήποτε από ασιατική/αφρικανική/αραβική χώρα θα έχει πρόβλημα. Και εννοείται αν είχα τέτοια εταιρεία οτι τα άτομα αυτής της κατηγορίας δεν θα τα εμπιστευόμουν, θα τους ζητούσα αν έχουν ταυτότητα της χώρας τους ή κάποιο επίσημο έγγραφο με λατινικούς χαρακτήρες για να καταγράψω τα στοιχεία τους.

κοίτα δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν απλά θέλω να βεβαιωθώ γιατί μάλλον υπάρχει παραπληροφόρηση ή τουλάχιστον στρεβλή ανάγνωση και εφαρμογή των κανονισμών από τις εταιρίες ενοικιάσεων.

Το Ελληνικό δίπλωμα δεν είναι δίπλωμα μια τυχαίας βαλκανικής/ασιατικής/αφρικανικής/αραβικής χώρας αλλά μιας χωράς μέλους μια ένωσης της οποίας η γλώσσα είναι αναγνωρισμένη ισότιμα και υπάρχει ακόμα και πάνω στα χαρτονομίσματα αυτής της ένωσης και το δίπλωμα μας είναι όπως και το ίδιο αναφέρει υπόδειγμα ευρωπαϊκών κοινοτήτων που ισχύει μέχρι το 2033.

Απλά μου είναι αδιανόητο πως μια πολυεθνική μπορεί να σου νοικιάσει με το παλιό δίπλωμα οδήγησης στη Ελλάδα αλλά δεν μπορεί να  "εγγυηθεί" για το ίδιο δίπλωμα στο παράρτημα της στο εξωτερικό

Όλα αυτά με φιλική διάθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, αυτό με την χώρα μέλους της Ε.Ε το είπα και στην αρχή, μπορεί να υπάρχει κανονισμός οτι ο πολίτης χώρας μέλους Ε.Ε. μπορεί να κάνει χρήση τέτοιων υπηρεσιών ανεμπόδιστα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Κοίτα δεν έχω όρεξη για ανούσιες κόντρες. Αν καταφέρεις και χρησιμοποιήσεις αμάξι στο εξωτερικό έχει καλώς. Αν δεν μπορείς να αντιληφθείς οτι ο άλλος βλέποντας έγγραφα χωρίς λατινικούς χαρακτήρες δεν είναι καν σε θέση να καταγράψει τα στοιχεία σου για να σε κυνηγήσει αν του κάνεις καμιά ζημιά ή τίποτε άλλο δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Και προφανώς όσοι δεν τσινάνε είναι γιατί δεν έχει τύχει να αντιμετωπίσουν πρόβλημα με πελάτη τους. Ο Άγγλος και ο Γερμανός δεν θα έχουν τέτοιο πρόβλημα γιατί έτσι κι αλλιώς η γλώσσα τους είναι με λατινικούς χαρακτήρες, αντίθετα εσύ, ο πολίτης βαλκανικής χώρας που χρησιμοποιούν κυριλλικό αλφάβητο ή ο οποιοσδήποτε από ασιατική/αφρικανική/αραβική χώρα θα έχει πρόβλημα. Και εννοείται αν είχα τέτοια εταιρεία οτι τα άτομα αυτής της κατηγορίας δεν θα τα εμπιστευόμουν, θα τους ζητούσα αν έχουν ταυτότητα της χώρας τους ή κάποιο επίσημο έγγραφο με λατινικούς χαρακτήρες για να καταγράψω τα στοιχεία τους.

Καταρχήν δίνεις αναγκαστικά την πιστωτική σου κάρτα από την οποία η εταιρεία συνήθως πέρνει μια προέγκριση για ένα ποσό που το δεσμεύει οριστικα μόνο σε περίπτωση που δημιουργηθεί πρόβλημα, διαφορετικά μόλις επιστρέψεις το όχημα πληρώνεις (με όποιο τρόπο θες) και η εταιρεία αποδεσμέυει το ποσό αυτό.
Επιπλέον, συνήθως ζητάνε και το διαβατήριο ή αν είσαι εντός ΕΕ την ταυτότητα σου οπότε καταγράφουν από εκεί τα στοιχεία σου με λατινικούς χαρακτήρες.
Άρα το θέμα της καταγραφής των στοιχείων σου λύνεται από εκεί.

Το ροζ δίπλωμα, σε όποια γλώσσα και αν είναι, από την στιγμή που είναι σωστά τυπωμένο και σύμφωνα με το ευρωπαϊκό πρότυπο αποδεικνύει το κυριότερο, ότι γνωρίζεις να οδηγείς δηλαδή, αλλά δεν είναι εντελώς απαραίτητο για την ταυτοπροσωπεία σου η οποία έχει ήδη καταχωριθεί από τα 2 προηγούμενα.
Απλά η φωτογραφία σου σε αυτό αποδεικνύει ότι είσαι εσύ ο νόμιμος κάτοχος και όχι ο μπατζανάκης σου. :) 
Και συνήθως συγκρίνουν και το όνομα με αυτό που αναγράφεται σε κάποια από τα παραπάνω έγγραφα. (ειδικά αν η φωτό είναι από όταν ήσουν 18 ετών και είχες μούσι και μαλλιά :D )

Πάντως, χωρίς πιστωτική ότι και αν κουβαλάς μαζί σου, σε όπoια γλώσσα και αν είναι μεταφρασμένο,  δεν σου δίνουν ούτε πατίνι. :D

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. 

Επειδή είμαι ακριβώς στην ίδια φάση και τα πράγματα δεν είναι ακόμη ξεκάθαρα, παρακαλώ αν κάποιος έχει πρόσφατη εμπειρία να μας πει τι ισχύει τελικά.

Έκανα το «λάθος» να βγάλω την ίδια περίοδο τη νέα ταυτότητα και απορρίπτεται η αίτηση για το νέο δίπλωμα επειδή δεν έχει ενημερωθεί το «Εθνικό Μητρώο Επικοινωνίας». Απλά το αναφέρω για να μην την πατήσει άλλος. 

Έχει νοικιάσει κανείς πρόσφατα αυτοκίνητο Γαλλία με το παλιό δίπλωμα χωρίς λατινικούς ή είναι απαραίτητο το IDP

Επεξ/σία από psideras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, psideras είπε

Καλημέρα. 

Επειδή είμαι ακριβώς στην ίδια φάση και τα πράγματα δεν είναι ακόμη ξεκάθαρα, θέλω να ρωτήσω αν κάποιος έχει πρόσφατη εμπειρία παρακαλώ να μας πει τι ισχύει τελικά.

Έκανα το «λάθος» να βγάλω την ίδια περίοδο τη νέα ταυτότητα και απορρίπτεται η αίτηση για το νέο δίπλωμα επειδή δεν έχει ενημερωθεί το «Εθνικό Μητρώο Επικοινωνίας». Απλά το αναφέρω για να μην την πατήσει άλλος. 

Έχει νοικιάσει κανείς πρόσφατα αυτοκίνητο Γαλλία με το παλιό δίπλωμα χωρίς λατινικούς ή είναι απαραίτητο το IDP

Ρωτα την εταιρία που θα νοικιάσεις αν δέχονται το παλιό δίπλωμα.Το διεθνές δεν θα έπρεπε να στο ζητήσουν γιατί ειναι  EU το δίπλωμα σου.

https://travelfrancebucketlist.com/renting-a-car-in-france/

https://www.rac.co.uk/drive/travel/country/france/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω νοικιάσει με το παλιό σε Γαλλία, Γερμανία, Αυστρία, Ιταλία, χωρίς καν να το σχολιάσουν. Μόνο στη Τσεχία είχα θέμα αλλά ήταν θέμα υπαλλήλου και θα λυνόταν αν δεν υπήρχε στην παρέα άτομο με δίπλωμα νέου τύπου.

Στη Γαλλία έχω νοικιάσει απροβλημάτιστα το 2019 στο Παρίσι από τη Sixt και το 2021 στη Νίκαια από Eliterent. Κρατάνε αριθμό διπλώματος, τσεκάρουν και χοντρικά τους χαρακτήρες αν ταιριάζουν με την ταυτότητα ή το διαβατήριο και είσαι οκ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Burgos είπε

Έχω νοικιάσει με το παλιό σε Γαλλία, Γερμανία, Αυστρία, Ιταλία, χωρίς καν να το σχολιάσουν. Μόνο στη Τσεχία είχα θέμα αλλά ήταν θέμα υπαλλήλου και θα λυνόταν αν δεν υπήρχε στην παρέα άτομο με δίπλωμα νέου τύπου.

Στη Γαλλία έχω νοικιάσει απροβλημάτιστα το 2019 στο Παρίσι από τη Sixt και το 2021 στη Νίκαια από Eliterent. Κρατάνε αριθμό διπλώματος, τσεκάρουν και χοντρικά τους χαρακτήρες αν ταιριάζουν με την ταυτότητα ή το διαβατήριο και είσαι οκ.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Η πλάκα είναι ότι ο φίλος που θα πάμε μαζί ίσως προλάβει να παραλάβει το νέο δίπλωμα. Θα του πω να περιμένει να μου δώσουν πρώτα το δικό μου αμάξι :P 

Κι εγώ πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει θέμα αφού είμαστε εντός ΕΕ. Δεν είναι πολλά τα 60 ευρώ που ζητάει η ΕΛΠΑ αλλά το να καταλάβεις ότι τα έδωσες χωρίς λόγο σου έρχεται κάπως.

Έχω κλείσει μέσω booking από Thrifty η οποία νομίζω εξυπηρετείται από τη Hertz στο αεροδρόμιο που θα παραλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι θα σου νοικιασουν, δεν σημαινει οτι ισχυει το διπλωμα σου στην ΕΕ. Δεν ισχυουν τα ροζ πια. Πρεπει να βγαλεις νεου τυπου ή International απο την ΕΛΠΑ.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεωρητικά εφόσον το δίπλωμα το πήρες αφότου μπήκε η Ελλάδα στην Ε.Ε. και δεν έχει λήξει, πρέπει να σου νοικιάσουν το όχημα.

 

Ωστόσο σε πρακτικό επιπεδοσε πολλές χώρες και ιδίως low cost εταιρείες φοβούνται ιδίως αν δεν τους γεμίζεις το μάτι ή πέσεις σε ευθυνοφοβο υπάλληλο, ότι μπορεί το έγγραφο να είναι πλαστό.

 

Ας μην ξεχνάμε ότι σε αρκετές χώρες όπως Γερμανία, Αυστρία μεν ιδίως τα παλαιά χρόνια το δίπλωμα είναι χωρίς ημερομηνία λήξης ή η λήξη τους είναι μετά τα 60+++ έτη ωστόσο τα νεότερα διπλωματα έχουν λήξη κυρίως επειδή πρέπει η φωτογραφία να σχετίζεται με την ηλικία του ατόμου.

Οι περισσότερες χώρες έχουν ορίσει λήξη του διπλώματος στα 10-15 έτη. Το ίδιο ισχύει και με τις ταυτότητες.

Είναι οριακά γελοίο να σκάει παππούς Γερμανός με γκρι δίπλωμα Δυτικής Γερμανίας και φωτογραφία ασπρόμαυρη από την δεκαετία του 70 με φάτσα 20ρη, μαλλιά χιπι και να τον βλέπεις το 2024 50 χρόνια μετά,  καμπούρη φαλακρό, χουφταλο με τρέμουλο στα χέρια.

Ο υπάλληλος που θα τον εξυπηρετησει ίσως θα έχει γεννηθεί τον επόμενο αιώνα, χιλιετία και δεν θα ξέρει καν ότι η Γερμανία ήταν διαιρεμένη πριν το 1990...:p

Ακραίο παράδειγμα αλλά καθόλου σπάνιο. Όπως οι Γερμανοί έτσι και αρκετοί Βρετανοί παππούδες κρατάνε το χαρτινο δίπλωμα τους σαν κειμήλιο της νιότης τους. Βασικά τσιγγουνευονται να το αλλάξουν!

 

Υπάρχουν πολλά διπλώματα που είναι χάρτινα, γραμμένα με στιλό και κάκιστο γραφικό χαρακτήρα του Έλληνα η Γερμανού Αστυνομικού.

Δεν δίνουν καθόλου καλή εντύπωση κι αν δεν υπάρχει πιστωτική κάρτα, το άκυρο στην παράδοση οχήματος καραδοκεί.

Τα χάρτινα διπλώματα με αγγλικούς χαρακτήρες δεν έχουν πρόβλημα, εκτός κι αν είναι καλογραμμένα ή φθαρμένα. Υπάρχουν αρκετοί που έχουν τέτοια από Ελλάδα και δεν εχουν κλείσει 15ετια.

Ωστόσο κάποιοι υπάλληλοι ίσως ξινίσουν μόνο και μόνο επειδή είναι χάρτινο.

 

Επεξ/σία από Barbattilas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, andreaspA είπε

Το οτι θα σου νοικιασουν, δεν σημαινει οτι ισχυει το διπλωμα σου στην ΕΕ. Δεν ισχυουν τα ροζ πια. Πρεπει να βγαλεις νεου τυπου ή International απο την ΕΛΠΑ.

 

Τα διπλώματα παλαιού τύπου ισχύουν κανονικά μέχρι το 2033 στην ΕΕ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...