Προς το περιεχόμενο

φυτεύοντας χουρμαδιές


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι παρα πολλες ποικιλιες ευδοκιμουν στο μεγαλυτερο μερος της Ελλαδας, προσοχη θελει κυριως η συσταση του χωματος. Αντεχουν φυσικα τις πολυ υψηλες θερμοκρασιες, αλλα και αρκετα τις χαμηλες. Δυο ειναι τα κυριως προβληματα. Χρειαζονται πολλα χρονια μεχρι να καρποφορησουν, και το κοκκινο σκαθαρι τους καταστρεφει.. Χρειαζεσαι το λιγοτερο 2 δεντρα, 1 με θηλυκά και 1 με αρσενικα ανθη για να παρεις καρπο. Καλο ειναι επισης να βαλεις επισης διαφορετικες ποικιλιες. Εχω φυτεψει παρα πολλους σπορους και αναπτυσονται κανονικα εδω στην Αθηνα. Εχουμε αλλωστε αρκετα δεντρα διασπαρτα με πολλα φρουτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες πολλά χρόνια για να καρποφορήσουν, πόσα δηλαδή εννοείς
Πως επηρεάζει το ένα δέντρο το άλλο (αρσενικό & θηλυκό), δεν το καταλαβαίνω αυτό.
Κι εγώ μαζεύω τους σπόρους από τους χουρμάδες που τρώω αλλά ποιά η διαδικασία για να τους φυτέψει κανείς με επιτυχία;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zoranb είπε

Όταν λες πολλά χρόνια για να καρποφορήσουν, πόσα δηλαδή εννοείς
Πως επηρεάζει το ένα δέντρο το άλλο (αρσενικό & θηλυκό), δεν το καταλαβαίνω αυτό.
Κι εγώ μαζεύω τους σπόρους από τους χουρμάδες που τρώω αλλά ποιά η διαδικασία για να τους φυτέψει κανείς με επιτυχία;

Δεν το ξέρω αλλά υποθέτω όπως οι φυστικιές Αιγίνης.

Αν δεν υπάρχουν αρσενικά τα φυστίκια είναι κούφια μέσα.Οι χουρμάδες που τρώμε μήπως έχουν επεξεργαστεί  πιθανώς αποξήρανση σε φούρνους και οι σπόροι μπορεί να μη φυτρώνουν;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Δεν το ξέρω αλλά υποθέτω όπως οι φυστικιές Αιγίνης.

Αν δεν υπάρχουν αρσενικά τα φυστίκια είναι κούφια μέσα.

Και ποιά είναι η διαδικασία της γονιμοποίησης δηλαδή;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, zoranb said:

Όταν λες πολλά χρόνια για να καρποφορήσουν, πόσα δηλαδή εννοείς
Πως επηρεάζει το ένα δέντρο το άλλο (αρσενικό & θηλυκό), δεν το καταλαβαίνω αυτό.
Κι εγώ μαζεύω τους σπόρους από τους χουρμάδες που τρώω αλλά ποιά η διαδικασία για να τους φυτέψει κανείς με επιτυχία;

Απο σποροφυτο τους πρωτους καρπους στη καλυτερη περιπτωση θα τους παρεις στα 8 χρονια. Η μεγιστη αποδοση ειναι περιπου στα 30+ χρονια.

Καρπους παραγουν τα θηλυκα δεντρα, αλλα για καλυτερης ποιοτητας καρπους, χρειαζεται καποιο αρσενικο δεντρο για την γονιμοποιηση, οπου προτιμούνται διαφορετικης ποικιλιας. Εχω φυτεψει διαφορες ποικιλιες απο σπορους, οπου δεν ειχαν επεξεργαστει με χημικα. Συνηθως οι χυμα ειναι ενταξει. Οι συσκευασμενοι ειναι νεκροι και δεν θα αναπτυχθουν ποτε.

Για το πως τους φυτευεις ακολουθα αυτη την διαδικασια:
https://www.youtube.com/watch?v=t_EcKQY6Tkw
 

Για πληροφοριες στα ελληνικα δες επισης εδω.
http://www.gaiapedia.gr/gaiapedia/index.php/Καλλιέργεια_χουρμαδιάς
 

Αν δεν μπορεις να περιμενεις τοσα χρονια για την καρποφορια η για καποιο αλλο λογο ψαχνεις κατι αντιστοιχο, δες για ζιζυφια. Παραγει φρουτα με αντιστοιχη γευση και υφη οπως οι χουρμαδες, και ευδοκιμει σε περισσοτερα μερη στην Ελλαδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, zoranb είπε

Και ποιά είναι η διαδικασία της γονιμοποίησης δηλαδή;

Μας δουλεύεις; Στο δημοτικό τί μαθαίνουν σήμερα;;;;;; Αυτά είναι τα βασικά στην Δ' Δημοτικού, τουλάχιστον το 1985

 

Επεξ/σία από Apoll
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Apoll είπε

Μας δουλεύεις; Στο δημοτικό τί μαθαίνουν σήμερα;;;;;; Αυτά είναι τα βασικά στην Δ' Δημοτικού, τουλάχιστον το 1985

Μην θίγεις κάποιον που δεν γνωρίζει και ρωτάει για να μάθει, μάλλον πρέπει να θίγονται οι "ξερόλες" που σχολιάζουν απαξιωτικά όπως σχολιάζεις εσύ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...