Προς το περιεχόμενο

Γνήσια Ληξιαρχική Πράξη Γέννησης για ΙΚΑ


m3fisto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)


Καλημέρα

Πρόσφατα γέννησε η σύζυγος και στο ληξιαρχείο μου δώσανε μία γνήσια ληξιαρχική πράξη και καμια 10ρια αντίγραφα λεγοντας μου ότι ΔΕΝ ξαναβγαίνει το γνήσιο και να δίνω παντου τα αντίγραφα. Από τότε έχω δώσει αρκετά αντίγραφα σε διάφορες υπηρεσίες /ασφαλιστικές/εργοδότες/λογιστές κτλ χωρίς κανένα πρόβλημα. Σήμερα πήγα σε ΙΚΑ για να υποβάλω αίτηση επιδόματος λοχείας για τη γυναίκα και δε μου δέχτηκαν το αντίγραφο ληξιαρχικής πράξης επιμένοντας ότι το ΙΚΑ όταν πρόκειται για επιδόματα , εξαιρείται του νόμου περι μη ανάγκης γνήσιων εγγράφων. Φυσικά δε μπόρεσαν να μου βρουν καπου που να το λέει αυτό ούτε μπόρεσα να το βρω κάπου στο ίντερνετ.  Όσο και να επέμεινα δε βρήκα άκρη και έφυγα.

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία? Μπορώ να πάω με εκτυπωμένη τη νομοθεσία και τις εξαιρέσεις ή απλά μπορεί κάθε κατάστημα ΙΚΑ να κάνει ό τι θέλει?

 

 

Επεξ/σία από m3fisto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο νόμος είναι αυτός

 

http://www.minadmin.gov.gr/?p=9261

 

αλλά από ότι βλέπω το ικα εξαιρείται όντως..

 

http://www.odigostoupoliti.eu/katargisi-tis-ipochreosis-epikiroseon-antigrafon-engrafon/

 

Αναφορά σε κείμενο

Υποχρέωση προσκόμισης στις υπηρεσίες του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ πρωτοτύπων Δελτίων Ασφαλιστικής Ταυτότητας και Εισφορών (ΔΑΤΕ) και μετά την εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 1 του ν. 4250/2014

Το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ με εγκύκλιό του ενημερώνει για την υπ. αρ. 164/2015 Γνωμοδότηση του ΣΤ΄ Τμήματος του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους (ΝΣΚ), η οποία έγινε δεκτή από τον Διοικητή του Ιδρύματος, σχετικά με την υποχρέωση προσκόμισης στις υπηρεσίες του πρωτοτύπων και όχι φωτοαντιγράφων ΔΑΤΕ και μετά την έναρξη ισχύος των διατάξεων του άρθρου 1 του ν. 4250/2014.

Με τις ανωτέρω διατάξεις καταργήθηκε από 26/3/2014 η υποχρέωση υποβολής πρωτοτύπων ή επικυρωμένων αντιγράφων των εγγράφων που έχουν εκδοθεί από το Δημόσιο, ΟΤΑ, ΝΠΔΔ κλπ και πλέον το Δημόσιο υποχρεούται να αποδέχεται τα απλά, ευανάγνωστα φωτοαντίγραφα των εγγράφων αυτών (εγκύκλιοι 33/2014 και 59/2014)

Σύμφωνα με τη κοινοποιούμενη Γνωμοδότηση τα ΔΑΤΕ δεν αποτελούν έγγραφα που εμπίπτουν στις προαναφερόμενες διατάξεις και ως εκ τούτου μόνο με την προσκόμιση των πρωτοτύπων θα πραγματοποιούνται συναλλαγές, που προβλέπουν την υποβολή τους ως δικαιολογητικό (κατάθεση αίτησης συνταξιοδότησης, προσδιορισμός χρόνου ασφάλισης στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ κλπ)

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, logistoulis είπε

ο νόμος είναι αυτός

http://www.minadmin.gov.gr/?p=9261

αλλά από ότι βλέπω το ικα εξαιρείται όντως..

http://www.odigostoupoliti.eu/katargisi-tis-ipochreosis-epikiroseon-antigrafon-engrafon/

Αυτο το βρήκα αλλά λέει μόνο για τα ΔΑΤΕ έγγραφα που αφορούν ένσημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι σωστά.. 

η γνωμοδότηση είναι αυτή..

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/21974

 

τι να σου πω.. επέμεινε να σου βρουν αυτοί το νόμο και να στο δώσουν ΓΡΑΠΤΩΣ

 

γενικά πάντως τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει σε πολλές περιπτώσεις να ζορίζουν κόσμο να δίνουν επιδόματα και σε ικα και σε οαεδ για ηλίθιους λόγους.. δεν ξέρω αν έχει πέσει γραμμή από την κυβέρνηση επειδή δεν υπάρχει σάλιο.. αλλά ακούω διαρκώς κάτι τέτοια όταν ο άλλος πάει να πάρει λεφτά που του έχουν κρατήσει στη τελική.. 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σε 2 υπαλλήλους και έφτασα μέχρι την προϊσταμένη. Αυτή όταν της ζήτησα να μου το δώσει γραπτώς βρήκε ένα χειρόγραφο χαρτί που υποτίθεται έχει τον εσωτερικό κανονισμό. Αρνήθηκε να μου το βγάλει φωτοτυπία ή να μου το δώσει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, m3fisto είπε


Καλημέρα

Πρόσφατα γέννησε η σύζυγος και στο ληξιαρχείο μου δώσανε μία γνήσια ληξιαρχική πράξη και καμια 10ρια αντίγραφα λεγοντας μου ότι ΔΕΝ ξαναβγαίνει το γνήσιο και να δίνω παντου τα αντίγραφα. Από τότε έχω δώσει αρκετά αντίγραφα σε διάφορες υπηρεσίες /ασφαλιστικές/εργοδότες/λογιστές κτλ χωρίς κανένα πρόβλημα. Σήμερα πήγα σε ΙΚΑ για να υποβάλω αίτηση επιδόματος λοχείας για τη γυναίκα και δε μου δέχτηκαν το αντίγραφο ληξιαρχικής πράξης επιμένοντας ότι το ΙΚΑ όταν πρόκειται για επιδόματα , εξαιρείται του νόμου περι μη ανάγκης γνήσιων εγγράφων. Φυσικά δε μπόρεσαν να μου βρουν καπου που να το λέει αυτό ούτε μπόρεσα να το βρω κάπου στο ίντερνετ.  Όσο και να επέμεινα δε βρήκα άκρη και έφυγα.

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία? Μπορώ να πάω με εκτυπωμένη τη νομοθεσία και τις εξαιρέσεις ή απλά μπορεί κάθε κατάστημα ΙΚΑ να κάνει ό τι θέλει?

Πηγαινε στο ληξιαρχειο και ζητα μια καινουργια πολυ απλα...

Και μενα την πρωτη φορα μου εδωσαν 1 απο το παραρτημα του ληξιαρχειου μεσα στο ΡΕΑ.

Πηγα και εγω στο ληξιαρχειο στο Π.Φαληρο και πηρα 2-3 να εχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Πηγαινε στο ληξιαρχειο και ζητα μια καινουργια πολυ απλα...

Και μενα την πρωτη φορα μου εδωσαν 1 απο το παραρτημα του ληξιαρχειου μεσα στο ΡΕΑ.

Πηγα και εγω στο ληξιαρχειο στο Π.Φαληρο και πηρα 2-3 να εχω...

σου δώσανε αντίγραφο και βάλανε σφραγίδα ή εκτύπωσαν πάλι το γνήσιο και βάλανε σφραγίδα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα πήγαμε στο ικα για την ίδια δουλειά και δεν της ανέφεραν κάτι τέτοιο.

Μάλλον έπεσες σε στραβόξυλα

Επεξ/σία από DhZou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα δημοσια εγγραφα μπορουν να ξαναεκδοθουν απο τις αντιστοιχες υπηρεσιες εκτος απο ενα....

Το λευκο διαζευκτηριο που δινει η αρχιεπισκοπη σε περιπτωση διαζυγιου.

Εαν το χασεις δεν μπορεις να ξανακανεις θρησκευτικο γαμο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είχε τύχει παλιά τέτοια περίπτωση και απλά πήγα σε αξιωματικό ενός αστυνομικού τμήματος με ταυτότητα και την κανονική ληξιαρχική πράξη είδε ταυτότητα, πράξη, είδε και το αντίγραφο, έβαλε υπογραφή, ημερομηνία και σφραγίδα και επικύρωσε το αντίγραφο σαν γνήσιο, πήγα μετά και το δέχθηκαν. Έχουν περάσει τα χρονια βέβαια δεν ξέρω τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Ολα τα δημοσια εγγραφα μπορουν να ξαναεκδοθουν απο τις αντιστοιχες υπηρεσιες εκτος απο ενα....

Το λευκο διαζευκτηριο που δινει η αρχιεπισκοπη σε περιπτωση διαζυγιου.

Εαν το χασεις δεν μπορεις να ξανακανεις θρησκευτικο γαμο....

Και δέχονται να χάνουν λεφτά από πιθανό νέο γάμο; Το προτιμούν απ το να το ξανατυπώσουν; Δε μου ταιριάζει με τους φραγκοφονιάδες αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, angmar είπε

Και δέχονται να χάνουν λεφτά από πιθανό νέο γάμο; Το προτιμούν απ το να το ξανατυπώσουν; Δε μου ταιριάζει με τους φραγκοφονιάδες αυτό.

Πιστεψε με οτι δεν ξαναβγαινει. Για αυτο σε ενημερωνουν εαν δεν σκοπευεις να παντρευτεις συντομα  να μην στο παραδωσουν και να το κρατησουν εκεινοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...