Προς το περιεχόμενο

Πως κρατάμε μεγάλο δίσκο ( ή αλλιώς παραμάνα ) ;


AlexKrs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά ! 

Δουλεύω σε ένα μαγαζί cafe-restaurant (πρωινές ώρες πάντα) και έχω μάθει να σερβίρω με τον κλασσικό στρογγυλό δίσκο μονο , καθώς εκείνες τις ώρες ζητάνε πιο πολύ καφέ και γλυκά , πολύ σπανια φαγητό.

Τώρα το καλοκαίρι το αφεντικό , θέλει να με βάλει βράδυ , οπού το μαγαζί γίνεται εστιατόριο - ουζερί και θα χρειαστεί να κουβαλάω παραμάνα ορθογώνια (μεγάλο δίσκο διαστάσεων 80 x 60 cm) . Έχω επισκεφτεί το μαγαζί τις βραδινές ώρες , για ποτό και μερίδες κρεατικών με τους φίλους μου και πάντα απορούσα πως μπορούν οι σερβιτόροι να κρατάνε έναν τοσο τεράστιο δίσκο , με τέτοιο μεγάλο φόρτο πιάτων και ποτηριών !

Αν έχετε καμία συμβουλή , γράψτε κάτω ! Ευχαριστω πολύ ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AlexKrs είπε

Καλησπέρα παιδιά ! 

Δουλεύω σε ένα μαγαζί cafe-restaurant (πρωινές ώρες πάντα) και έχω μάθει να σερβίρω με τον κλασσικό στρογγυλό δίσκο μονο , καθώς εκείνες τις ώρες ζητάνε πιο πολύ καφέ και γλυκά , πολύ σπανια φαγητό.

Τώρα το καλοκαίρι το αφεντικό , θέλει να με βάλει βράδυ , οπού το μαγαζί γίνεται εστιατόριο - ουζερί και θα χρειαστεί να κουβαλάω παραμάνα ορθογώνια (μεγάλο δίσκο διαστάσεων 80 x 60 cm) . Έχω επισκεφτεί το μαγαζί τις βραδινές ώρες , για ποτό και μερίδες κρεατικών με τους φίλους μου και πάντα απορούσα πως μπορούν οι σερβιτόροι να κρατάνε έναν τοσο τεράστιο δίσκο , με τέτοιο μεγάλο φόρτο πιάτων και ποτηριών !

Αν έχετε καμία συμβουλή , γράψτε κάτω ! Ευχαριστω πολύ ! 

η παραμάνα θέλει καλό στήσιμο καταρχήν με τα ψηλά αντικείμενα και νερά στο κέντρο κ όχι στις άκρες. Φυσικά  όχι υπερβολές , ένα χέρι για να "προστατεύεις" τον δίσκο με το άλλο  και σωστό "σπάσιμο" της μέσης έτσι ώστε να καταπονείτε ο καρπός-ώμος- πλάτη μόνο.

Το δύσκολο δεν είναι όμως να σηκώνεσαι και να μετακινείσαι αλλα να κατεβάζεις τον δίσκο. Εκει θέλει προσοχή για΄τι μπορεί να τα κάνεις όλα μαντάρα αλλά κ να καταπονήσεις απίστευτα τον ώμο/ μέση. 

ΥΓ όλα μια συνηθεια είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως καταφέρνετε και βρίσκεται δουλειά ως σερβιτόροι ?Εγώ όσες φορές προσπάθησα να βρω δουλεια ως σερβιτόρος με απολύανε μετα απο 2-3 ώρες

Επεξ/σία από somaik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, somaik είπε

Πως καταφέρνετε και βρίσκεται δουλειά ως σερβιτόροι ?Εγώ όσες φορές προσπάθησα να βρω δουλεια ως σερβιτόρος με απολύανε μετα απο 2-3 ώρες

Αν δεν εχεις δουλέψει ποτε σαν σερβιτόρος κ πας σε μαγαζιά κ τους λες πως έχεις εμπειρία απο το πρωτο δεκάλεπτο καταλαβαίνουν οτι λες ψέματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, zio10 είπε

Νομίζω δεν ισχύει αυτό, εκτός από συγκεκριμένα μαγαζιά ίσως.

Συνηθως παιρνουν κατω των 25 για να πληρωνουν λιγοτερα.

39 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Επίσης αν είσαι πάνω απο 30 είσαι γέρος.  :blink:

Αν εισαι ανω των 30 και εισαι ακομα σερβιτορος μαλλον υπαρχει καποιο προβλημα..

Συνηθως τετοιες ηλικιες εχουν ηδη παρει προαγωγη σε "μπαριστα" η barmen.

Εκτος και αν το κανεις επειδη το γουσταρεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να θες να ξεκινήσεις πχ στα 32 γιατί έμεινες άνεργος και δεν έχεις προυπηρεσία.Δεν θα σε πάρουν.Ισως ως βοηθό που παίρνει 30€ και 5 €tips ενώ ο σερβιτόρος βγάζει τα διπλάσια απο τα tips.

Δεν είναι άσπρο μαύρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκινήσεις σε μεγαλύτερη ηλικία είναι όντως πιο δύσκολο. Αν όμως έχεις την εμπειρία δε σημαίνει ότι αν φτάσεις τα 30-35 πρέπει να σταματήσεις, πολλές επιχειρήσεις προτιμούν και χρειάζονται έμπειρους σερβιτόρους.

(Γενικά ο καλός σερβιτόρος πάντα θα βρει ένα μεροκάματο, από μέτριο έως πολύ καλό! ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και για σερβιτόρος χρειάζεται γνωριμία και ας είσαι καλός με προυπηρεσία.Για καλές δουλειές,ακόμα καλύτερη γνωριμία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...