Προς το περιεχόμενο

Καρέκλα γραφείου για PC/gaming


Irvine7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα μάστορες!

Την τελευταία εβδομάδα έχει αρχίσει να με πονάει η μέση πολύ λόγω κακής καρέκλας στη δουλειά, μηχανακιού και κακής καρέκλας στο σπίτι. Από τα 3 παραπάνω μόνο το τελευταίο διορθώνεται επομένως αποφάσιασα να τα σκάσω για καλή καρέκλα. Τσέκαρα λίγο Need for Seat που είχα δει σε ορισμένα stream αλλά μου φαίνονται ακριβές και δεν φέρνουν και Ελλάδα. Η αλήθεια είναι ότι μέχρι 300-400 τα σκάω αλλά να με κρατήσει χρόνια η καρέκλα. 

Αν κάποιος που έχει ασχοληθεί με το θέμα στο παρελθόν μπορεί να βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη με ενδιαφερει το θεμα, DXRacer και Maxnomic εχει πουθενα σε εκθεση ωστε να τη δοκιμασεις; 

Παντως θα σου λεγα να τσεκαρεις και τις λεγομενες εργονομικες, αν και οι περισσότερες ειναι αρκετα ακριβες. 

Δες και topics προηγουμενων ετων πανω στο θεμα καρεκλας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι εργονομικές καρεκλες ειναι ακριβές αλλα αξίζουν με χίλια.  Αν εχεις πρόβλημα μέσης να πας σε εργονομική χωρίς δευτερη σκέψη....

Λογω προβλημάτων στην μέση, εχω δοκιμάσει αρκετές καρέκλες για να βρώ καποια που θα με ξεκουράζει και δεν θα πονάω μετα απο πολύωρη εργασία γραφείου.

Αρχικά ειχα και εγω ενα budget 300-350E αλλα κατα την αναζήτηση σωστής καρέκλας κατεληξα να χαλασω πολύ περισσότερα.

Ξεκίνησα με τις απλές κινέζικες οι οποιες λογω σωματικής διαπλασης (ειμαι 1,95 - 120 kg ) εβγαιναν off μετα απο κανα 2μηνο χρήσης.

Αγορασα απο Online καταστημα μια Gamming η οποια ηταν ανετη αλλα δεν με βόλευε γιατι ειχε μονοκόματη πλάτη και δυο φιξ θεσεις ανακλησης της πλάτης, μετα απο λίγο καιρό την χάρισα για να μην πιανει χωρο.

Δοκιμασα την  Markus των IKEA η οποια ειναι "τιμια" για τα λεφτά της αλλα οχι για τα κιλά μου, την συγκεκρημένη πριν την βγαλω off αποφασησα να την δωσω στην γυναίκα μου.

Τελικα κατεληξα στην  Ergohuman (την ειχα βρεί σε προσφορά απο το πλαίσιο γυρω στο 450αρι) η και στηριζει την μέση μου και αντέχει (την εχω τρία χρόνια και δεν εχει παθει τίποτα).

Θυμαμαι οταν την ειχα πάει στο σπίτι με κοροηδευαν γιατι εδωσα 450 κατοστάρικά για καρεκλα, μεσα σε μια εβδομάδα τσακωνόμασταν για το ποιος θα πρωτοκάτσει.

 

Για να μην παρεξηγηθώ , δεν κανω διαφήμηση καποιας συγκεκρημένης καρέλας, εργονομικές μπορείς να βρείς πολύ καλυτερες της ergo human και εαν το ψάξεις μπορείς να βρείς και μεταχειρησμένη σε πιο χαμηλη τιμή, εγω ξεκινησα με μικρό budget και χαλαγα τα λεφτα μου δεξια και αριστερά και εκ των υστέρων καταλαβα οτι εαν ειχα αυξησει το budget μου θα επερνα εξ αρχής μια πολύ καλυτερη καρέκλα απο αυτή που εχω τωρα π.χ(Herman Miller)

 

 

Επεξ/σία από bloodraven
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, bloodraven said:

Οι εργονομικές καρεκλες ειναι ακριβές αλλα αξίζουν με χίλια.  Αν εχεις πρόβλημα μέσης να πας σε εργονομική χωρίς δευτερη σκέψη....

Λογω προβλημάτων στην μέση, εχω δοκιμάσει αρκετές καρέκλες για να βρώ καποια που θα με ξεκουράζει και δεν θα πονάω μετα απο πολύωρη εργασία γραφείου.

Αρχικά ειχα και εγω ενα budget 300-350E αλλα κατα την αναζήτηση σωστής καρέκλας κατεληξα να χαλασω πολύ περισσότερα.

Ξεκίνησα με τις απλές κινέζικες οι οποιες λογω σωματικής διαπλασης (ειμαι 1,95 - 120 kg ) εβγαιναν off μετα απο κανα 2μηνο χρήσης.

Αγορασα απο Online καταστημα μια Gamming η οποια ηταν ανετη αλλα δεν με βόλευε γιατι ειχε μονοκόματη πλάτη και δυο φιξ θεσεις ανακλησης της πλάτης, μετα απο λίγο καιρό την χάρισα για να μην πιανει χωρο.

Δοκιμασα την  Markus των IKEA η οποια ειναι "τιμια" για τα λεφτά της αλλα οχι για τα κιλά μου, την συγκεκρημένη πριν την βγαλω off αποφασησα να την δωσω στην γυναίκα μου.

Τελικα κατεληξα στην  Ergohuman (την ειχα βρεί σε προσφορά απο το πλαίσιο γυρω στο 450αρι) η και στηριζει την μέση μου και αντέχει (την εχω τρία χρόνια και δεν εχει παθει τίποτα).

Θυμαμαι οταν την ειχα πάει στο σπίτι με κοροηδευαν γιατι εδωσα 450 κατοστάρικά για καρεκλα, μεσα σε μια εβδομάδα τσακωνόμασταν για το ποιος θα πρωτοκάτσει.

Για να μην παρεξηγηθώ , δεν κανω διαφήμηση καποιας συγκεκρημένης καρέλας, εργονομικές μπορείς να βρείς πολύ καλυτερες της ergo human και εαν το ψάξεις μπορείς να βρείς και μεταχειρησμένη σε πιο χαμηλη τιμή, εγω ξεκινησα με μικρό budget και χαλαγα τα λεφτα μου δεξια και αριστερά και εκ των υστέρων καταλαβα οτι εαν ειχα αυξησει το budget μου θα επερνα εξ αρχής μια πολύ καλυτερη καρέκλα απο αυτή που εχω τωρα π.χ(Herman Miller)

εξαιρετικο post. τα ειπες ολα οπως ειναι. 

δυστυχως ετσι παει. ειναι ακριβες αλλα ειναι απιστευτες. μαρκες οπως Steelcase και Hermann Miller το χουν παει σε αλλο επιπεδο εδω και χρονια. Η ergohuman του πλαισιου ειναι εξαιρετικη κι αυτη. 

Για καποιον που κανει δουλεια γραφειου ειναι τεραστια επενδυση, οχι μονο για την ανεση, αλλα και για θεματα υγειας. 

Η gaming chairs ειναι οντως meme και κατ εμε, αν δεν εχεις το αναλογο setup (rgb stuff, λογοτυπα gaming brands) δε ταιριαζουν ουτε αισθητικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα gaming chair λόγω χαμηλού budget. Αισθητικά είναι η αλήθεια ότι είναι πολύ καλή αλλά δεν είναι τόσο βολική γιατί έχω θέμα με τον αυχένα κυρίως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρα μου φαίνεται μάλλον σε εργονομική θα κατευθυνθώ. Έχω πρόβλημα με τη μέση μετά από ορισμένες λάθος ενέργειες σε γυμναστήριο επομένως βασικά αυτό με ενδιαφέρει περισσότερο: Να μην κουράζεται η μέση. 1.77 στα 87 κιλά νομίζω θα βρω σχετικά εύκολα κάτι. Δεν με πειράζει να δώσω κάτι παραπάνω αλλά να κρατήσει καιρό.

Επεξ/σία από Irvine7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πετάω μια ιδέα που μπορεί να μην ενδιαφέρει πολούς αλλά εμένα μου έδωσε λύση.

Λοιπόν αυτό που εκανα με ένα φιλαράκι, πήραμε καθίσματα από ένα crx που είχανε ξεμείνει (τύπου bucket αλλά με ανάκλυση κλπ) και είναι πολύ βολικά και δεν με ενοχλούσαν ποτέ (όσο καθόμουν στο αμάξι) και τα προσαρτήσαμε πάνω σε βάσεις καρέκλας γραφείου. Προτείνω μεταλική βάση γιατι την πλαστική την έσπασα και έφυγα face plant στο πάτωμα.

Έτσι έχω μείνει περίπου ένα χρόνο τώρα χωρίς πρόβλημα.

Για ίδέες για την κατασκευή ρωτάτε ελέυθερα δεν είναι κάτι δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...