Προς το περιεχόμενο

Απεβίωσε ο Rick Dickinson, ο σχεδιαστής των υπολογιστών Sinclair


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο επικεφαλής βιομηχανικού σχεδιασμού της εταιρείας Sinclair, που μεταξύ άλλων σχεδίασε τους ZX80, ZX81 και ZX Spectrum, απεβίωσε στις 24 Απριλίου του 2018 από καρκίνο στις Ηνωμένες Πολιτείες.

Ο Rick Dickinson ξεκίνησε να εργάζεται για την εταιρεία Sinclair Research, μία Βρετανική εταιρεία καταναλωτικών ηλεκτρονικών προϊόντων που ίδρυσε ο εφευρέτης Sir Clive Sinclair, το 1979, αφού πρώτα αποφοίτησε από το πρόγραμμα βιομηχανικού σχεδιασμού της Πολυτεχνική Σχολής του Πανεπιστημίου του Newcastle.

Εργάστηκε στην εταιρεία κατά την περίοδο που κυκλοφόρησαν οι υπολογιστές ZX80, ZX81 και ZX Spectrum. Ο υπολογιστής ZX80 κυκλοφόρησε στην αγορά ως ο πρώτος υπολογιστής στο Ηνωμένο Βασίλειο που κόστιζε λιγότερο από £100. Ο Dickinson σχεδίασε οικιακούς υπολογιστές με πληκτρολόγια με πλήκτρα αφής ή καουτσούκ, δίνοντάς τους μια μοναδική αισθητική. Το 1981 κέρδισε το βραβείο Design Council για το έργο του στον ZX81.

5ae6115d33e5f_RickDickinson1.jpg.9a10beb33b26dbad33926bfc6848c716.jpg

Σε συνέντευξη του 2012 στο BBC, ο Rick Dickinson μίλησε για το ρίσκο που πήρε η εταιρεία με το λανσάρισμα του ZX Spectrum. “Ανεξάρτητα από την ιστορία που μπορεί να έχει κάποιος με επιτυχημένα προϊόντα όπως τα ZX80 και ΖΧ81, υπάρχει πάντα η αμφιβολία ότι το να βγεις με κάτι νέο και σημαντικά διαφορετικό αποτελεί ρίσκο”, είπε. “Όλοι μας συγκλονιστήκαμε με τη ζήτηση και τον αριθμό των προϊόντων που πωλήθηκαν”.

Το πληκτρολόγιο ZX Spectrum από καουτσούκ ήταν το αποτέλεσμα της προσπάθειας της εταιρείας να μειώσει το κόστος παραγωγής.

"Με το πληκτρολόγιο Spectrum, καταφέραμε να το ελαχιστοποιήσουμε, από μερικές εκατοντάδες κινούμενα στοιχεία σε ένα συμβατικό πληκτρολόγιο, ίσως σε τέσσερα ή πέντε κινούμενα μέρη χρησιμοποιώντας μια νέα τεχνολογία" δήλωσε ο Dickinson στο BBC.

The Guardian


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απίστευτες εποχές για όσους τις ζήσαμε.

Μετά από τόσα χρόνια και ακόμη νιώθω νοσταλγία για τον Spectrum 48+ μου.

Περιμένω πώς και πώς να κυκλοφορήσει αντίστοιχο των Nes.

Rip Rick Dickinson

 

48k+.jpg

Επεξ/σία από NewGascp
  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spectrumαρα ρε ,η μαγεια του gameplay κ του ατμοσφαιρικου σεναριου πανω σε πρωτογονο hardware που αξιοποιουνταν στο 150% ,οχι σαν σημερα που θες υπερμηχανημα για να τρεξεις κακογραμμενα κακεκτυπα 

  • Like 17
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, NewGascp είπε

Απίστευτες εποχές για όσους τις ζήσαμε.

Μετά από τόσα χρόνια και ακόμη νιώθω νοσταλγία για τον Spectrum 48+ μου.

Περιμένω πώς και πώς να κυκλοφορήσει αντίστοιχο των Nes.

Rip Rick Dickinson

48k+.jpg

αυτα ειναι φλωριες ,o γομολαστιχας ηταν ο σωστος ο οριτζιναλ ο προστυχος spectrum :P

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Που στο καλό εχω βάλει τον SPECTRUM plus (+)!!!!!

Εχω φαει το τοπο και δεν μπορώ να το βρώ.

Ο πρώτος υπολογιστής μου το 1983 (ως φοιτητης).

Κασετοφωνάκι (για save), μαυροασπρη τηλεορασίτσα και ατελείωτες ώρες!!!

Επεξ/σία από zevage
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spectrum, to 8μπιτο που ξεκίνησε το home computing στην ευρώπη,ίσως εάν ο sinclair δέν ήταν τόσο απορροφημένος με το c6 ηλεκτρικό αυτοκινητάκι του να είχαμε δεί και άλλα θαύματα  απο τους ανθρώπους αυτούς, καλό ταξίδι Dickinson.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, adi32 είπε

Rip. Ωραίες εποχές. Κασέτα παιχνιδάκια και pixel στο χέρι για να γράφουμε εντολές και προγραμματακια

Τί μου θύμησες τώρα.... PIXEL, χάρτινες σελίδες στη μέση με Listings και βουρ στο πληκτρολόγιο με τα "σβυστράκια"!!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Ωραιες εποχες.

Ολοι οι κωλογεροι εδω εχουμε μαζευτει; :lol:

κωλογεροι αλλα αμα λαχει ακομα διδασκουμε τους νιουτονς κολπα \m/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπημένα μου παιχνίδια.

Head over heals

A day in the life (δεν ήταν πολύ γνωστό, είχε το κεφάλι του Sinclair σαν ήρωα.)

Ποτέ δε θα ξεχάσω όταν είδα πρώτη φορά το πληκτρολόγιο. Βλέποντας το space πλήκτρο, νόμιζα πατώντας το θα πήγαινα στο διάστημα. χε χε

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...