Προς το περιεχόμενο

Τελικά η τσίχλα γιατί απαγορευόταν μέσα στην τάξη?


giannis2429

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, dhmak είπε

Αν υπήρχε στον κάθε κηδεμόνα ένα τέλος φοίτησης του παιδιού του (για τυχών φθορές), στο δημόσιο σχολείο, δε νομίζω να βρισκόντουσαν σε τόσο άθλια κατάσταση.

Μην βάζεις ιδέες... μην βάζεις ιδέες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 λεπτά πριν, dhmak είπε

Αν υπήρχε στον κάθε κηδεμόνα (βάσει εισοδήματος) ένα τέλος φοίτησης του παιδιού του (για τυχών φθορές), στο δημόσιο σχολείο, δε νομίζω να βρισκόντουσαν σε τόσο άθλια κατάσταση.

Δεν χρειάζεται τέλος φοίτησης για τυχών φθορές.

Υπάρχει πιο εύκολη λύση, έκανε μαλακία ο κανακάρης σου ή η πριγκίπισσα σου; 

Πάρε και τον λογαριασμό και πλήρωνε.

Αλλά εδώ δεν θα εφαρμοστεί ποτέ κάτι τέτοιο γιαυτό τα σχολεία μας είναι σε αυτήν την αθλία κατάσταση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι αυτοι που τις απαγόρευαν, ήταν και είναι οι μεγαλύτεροι κομπλεξικοί, μίζεροι άνθρωποι που δεν ξέρουν να κάνουν μάθημα κάνουν παρατήρηση για τα πάντα και τους ενοχλούν τα πάντα.

Επίσης μην ξεχνάμε ότι ο μέσος έλληνας καθηγητης είναι 50-60, πως μπορούν να βλέπουν τα παιδιά να μασάνε τσίχλα, την ίδια στιγμοί που οι ίδιοι δεν μπορούν επειδή θα τους βγει η μασέλα; Άλλο ενα είδος κόμπλεξ.

Βέβαια στις πιο μικρές τάξεις είναι και θέμα ασφαλειας, άη να τη καταπιεί το μικρόβιο, να πνιγεί και να φταίει ο άλλος...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, giannis2429 said:

Δεν ξέρω τώρα τι ισχύει, αλλά εγώ όταν πήγαινα σχολείο (τελείωσα το 04) θυμάμαι ότι θεωρούταν μεγάλη προσβολή να έχεις στο στόμα σου τσίχλα κατά την διάρκεια του μαθήματος, μέχρι και στο γραφείο μπορούσες να βρεθείς. Και δεν αναφέρομαι σε αυτούς που μασούσαν επίτηδες σαν κατσίκια αλλά σε φυσιολογικά παιδιά.

Τελικά γιατί το εκλαμβαναν ως προσβολή οι ιεροί παιδαγωγοί μας;;(τρομάρα τους)

Ευλογη απορια για ενα γυμνασιοπαιδο που δεν απεκτησε στοιχειωδη παιδεια και τροπους στο σπιτι, αλλα εσυ εισαι πανω απο 30 χρονων και ακομα νομιζεις οτι ηταν καπριτσιο κι επειδειξη ισχυος των ξινων καθηγητων/τριων. Αν δεν τρολλαρεις, καλα θα κανεις να ανησυχησεις, παρ'οτι δεν φταις εσυ.

Σε καθε περιπτωση, αν σκοπευεις να κανεις παιδια μια καλη ιδεα ειναι να το καθυστερησεις λιγακι...

Το αυτο και για τον συντακτη του απο πανω ποστ με αβαταρ σημαιες, Βεργινες κλπ που νομιζει οτι η απαγορευση τσιχλας ειναι θεμα κομπλεξ επειδη οι καθηγητες ειναι ηλικιωμενοι με μασελες και δεν μπορουν να μασησουν τσιχλα η επειδη στις μικροτερες ταξεις τιθεται θεμα ασφαλειας (!) . Αμα λεω εγω οτι πρεπει να απαγορευτει δια βιου το δικαιωμα ψηφου σε καποιους, με κατηγορουνε για μη δημοκρατικο...

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, Dimitrios51 said:

Ολοι αυτοι που τις απαγόρευαν, ήταν και είναι οι μεγαλύτεροι κομπλεξικοί, μίζεροι άνθρωποι που δεν ξέρουν να κάνουν μάθημα κάνουν παρατήρηση για τα πάντα και τους ενοχλούν τα πάντα.

Επίσης μην ξεχνάμε ότι ο μέσος έλληνας καθηγητης είναι 50-60, πως μπορούν να βλέπουν τα παιδιά να μασάνε τσίχλα, την ίδια στιγμοί που οι ίδιοι δεν μπορούν επειδή θα τους βγει η μασέλα; Άλλο ενα είδος κόμπλεξ.

Βέβαια στις πιο μικρές τάξεις είναι και θέμα ασφαλειας, άη να τη καταπιεί το μικρόβιο, να πνιγεί και να φταίει ο άλλος...

Επιτέλους κάποιος να τα πει έξω από τα δόντια, όχι σαν τους υπόλοιπους που αραδιάζουν τσουβαλιαστικές βλακείες υπογραμμίζοντας το ποσό δε νιώθουν τίποτα. Αναρωτιέμαι μάλιστα αν έχουν πάει και σχολείο ποτέ με κάτι πράγματα που λένε για την ηλικία των καθηγητών.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εικάζω πως η «απαγόρευση» υπήρχε ως μια ασφαλιστική δικλείδα αποτροπής αυξήσεως του ποσοστού της κατά τα λοιπά συμπαθούς υποτάξης θηλαστικών που ονομάζονται ΜΗΡΥΚΑΣΤΙΚΑ. Αλλά ΦΕΥ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H τσίχλα πάντως βοηθάει κάποιους μαθητές στη συγκέντρωση, όπως και τα antistress μπαλάκια. Ο βασικός λόγος που δεν το επέτρεπαν  ήταν νομίζω γιατί ένιωθαν να  χάνεται από τα χέρια τους ο έλεγχος της τάξης και φοβόντουσαν ότι όσα περισσότερα δικαιώματα παραχωρήσουν, τόσο πιο δύσκολη θα ήταν μετά η οριοθέτηση των μαθητών. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, *nenya* είπε

δυσκολίας στην άρθρωση οταν προσπαθεί να διαβάσει/μιλήσει με την τσίχλα στο στόμα.

Η μόνη απάντηση που θεωρώ λογική. Για λόγους καθαριότητας το θεωρώ και αντιπαραγωγικό γιατί δεν μαθαίνουν καν στους μαθητές την καθαριότητα. Οπότε αν δεν του μάθεις να μην πετάει και κολλάει την τσίχλα πως θα του μάθεις να μην πετάει σκουπίδια στο περιβάλλον;

Ο σεβασμός είναι επίσης υποκειμενικό θέμα. Δεν ξέρω πώς θα το έβλεπα αν είχα μεγαλώσει με τους ανθρώπους να μασάνε τσίχλα παντού και να μην απαγορεύεται. (Ούτε εγω θα πήγαινα η θα δεχόμουν σε συνέντευξή άνθρωπο με τσίχλα αλλά επειδή έτσι έμαθα, Δεν βρίσκω ουσιαστικό λόγο )

7 ώρες πριν, george kesoglu είπε

καφεδες

Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι αλλά αυτό σε Λύκειο τουλάχιστον θεωρείται αποδεκτό από την πλειονότητα των καθηγητών. 

7 ώρες πριν, l337 είπε

Τα παραπάνω δεν είναι σε καμία περίπτωση δουλειά του καθηγητή αλλά των γονιών του μαθητή.

Το παραπάνω δεν είναι σε καμία περίπτωση δουλειά των γονιών , αλλά των ΜΜΕ. 

Μήπως να σταματήσουμε να Ρίχνουμε ευθύνες από εδώ και από εκεί ;

Έτσι έπρεπε να το πεις 

Τα παραπάνω δεν είναι σε καμία περίπτωση δουλειά ΜΟΝΟ του καθηγητή αλλά ΚΑΙ των γονιών του μαθητή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Tragic! είπε

Σεβασμοί και παπάτζες. Απλά οι "σεβάσμιοι" καθηγητάρες ήταν άχρηστοι ώστε να διδάξουν τη στοιχειώδη παιδεία, πχ δεν κολλάμε τις τσίχλες πέρα δώθε από άποψη υγιεινής, τις πετάμε στο καλαθάκι, δε μασάμε επιδεικτικά σαν κατσίκες, δε κάνουμε φούσκες γιατί τα νεύρα των άλλων γίνονται τσατάλια κλπ.

Αντ' αυτού, ρίχνουμε μια απαγόρευση -ενίοτε και αποβολή- και τέλειωσε το παραμύθι.

(Η λέξη "άχρηστοι" μπορεί να φαίνεται τυχαία αλλά είναι πολύ προσεκτικά επιλεγμένη)

Αυτά δεν χρειάζεται να τα πει ο καθηγητής, είναι αυτονόητα. Και πέραν από αυτό ακόμα και να το πει ο καθηγητής, το γαϊδούρι ο μαθητής που θέλει να κάνει την επανάστασή του και να πάει κόντρα στο τι λέει ο καθηγητής, πάλι δεν θα ακούσει, οπότε καλά κάναν και πήγαιναν στο γραφείο ή μοίραζαν αποβολές. Ποτέ μου δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί ο άλλος ήθελε να μασάει τσίχλα ντε και καλά την ώρα του μαθήματος, δεν μπορούσε να περιμένει να σχολάσει και να μασήσει την τσίχλα του σαν κατσίκα όλη την υπόλοιπη μέρα.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, ladakis είπε

 διευθυντης μας ειχε χωρισει προσφατα με ενα φινο γκομενέτο και η τσιχλα του θυμιζε το τραγουδι που ακουγανε μαζι στην συναυλια του Λακη του Παπαδοπουλου αγκαλιτσα

να η ζωη μου ειναι αχαρη

τσιχλα χωρις ζαχαρηηηηη

για αυτο ειχε απαγορευτει η τσιχλα

δεν με πιστευεις;

κατσε να κανω μια φουσκα να με πιστεψεις

Δεν είσαι καλό τρολλ, πρέπει να βελτιωθείς αν δεν θες να φαίνεσαι οτι είσαι troll από τα Lidl. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ανεκαθεν αναρωτιομουν, καλα δε σιχαινοντουσαν να πιανουν τη τσιχλα και να τη κολλανε με το σαλιο να σταζει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/5/2018 στις 1:30 ΠΜ, Βασίλης_29 είπε

Αυτά δεν χρειάζεται να τα πει ο καθηγητής, είναι αυτονόητα. Και πέραν από αυτό ακόμα και να το πει ο καθηγητής, το γαϊδούρι ο μαθητής που θέλει να κάνει την επανάστασή του και να πάει κόντρα στο τι λέει ο καθηγητής, πάλι δεν θα ακούσει, οπότε καλά κάναν και πήγαιναν στο γραφείο ή μοίραζαν αποβολές. Ποτέ μου δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί ο άλλος ήθελε να μασάει τσίχλα ντε και καλά την ώρα του μαθήματος, δεν μπορούσε να περιμένει να σχολάσει και να μασήσει την τσίχλα του σαν κατσίκα όλη την υπόλοιπη μέρα.

 

Αρχικά, μην τσουβαλιάζεις. Το "γαϊδούρι" δεν εκπροσωπεί τον μέσο μαθητή για κανένα λόγο. Η τιμωρία του μαθητή επειδή παράκουσε τον καθηγητή -ενώ είχε δίκιο- είναι αυτονόητη. Όμως, ο μέσος καθηγητής δεν μπαίνει ΚΑΝ στον κόπο να εξηγήσει το "γιατί", όσο "αυτονόητο" και αν το θεωρείς εσύ ή εγώ.

Όσο για το ποιος θα μασάει τσίχλα και που, είναι δικό του θέμα και ο καθηγητής δεν είναι για κανένα λόγο αρμόδιος να του το υποδείξει. Δεν είναι όπως μασαμπουκιάζεις ένα κρουασάν τίγκα σοκολάτα που είναι αντιαισθητικό, ενοχλητικό και θορυβώδες, μιλάμε για τσίχλα. Καθόλου ενοχλητική, εκτός και αν ο μασητής έχει πρόθεση να την κάνει.

 

Στις 1/5/2018 στις 2:17 ΠΜ, ladakis είπε

μερικες φορες καλυτερα να μασας παρα να ποσταρεις

ο διευθυντης μας ειχε χωρισει προσφατα με ενα φινο γκομενέτο και η τσιχλα του θυμιζε το τραγουδι που ακουγανε μαζι στην συναυλια του Λακη του Παπαδοπουλου αγκαλιτσα

να η ζωη μου ειναι αχαρη

τσιχλα χωρις ζαχαρηηηηη

για αυτο ειχε απαγορευτει η τσιχλα

δεν με πιστευεις;

κατσε να κανω μια φουσκα να με πιστεψεις

 

Δεν είσαι αστείος. Δεν έχεις καν προοπτικές να γίνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tragic! είπε

Αρχικά, μην τσουβαλιάζεις. Το "γαϊδούρι" δεν εκπροσωπεί τον μέσο μαθητή για κανένα λόγο. Η τιμωρία του μαθητή επειδή παράκουσε τον καθηγητή -ενώ είχε δίκιο- είναι αυτονόητη. Όμως, ο μέσος καθηγητής δεν μπαίνει ΚΑΝ στον κόπο να εξηγήσει το "γιατί", όσο "αυτονόητο" και αν το θεωρείς εσύ ή εγώ.

Όσο για το ποιος θα μασάει τσίχλα και που, είναι δικό του θέμα και ο καθηγητής δεν είναι για κανένα λόγο αρμόδιος να του το υποδείξει. Δεν είναι όπως μασαμπουκιάζεις ένα κρουασάν τίγκα σοκολάτα που είναι αντιαισθητικό, ενοχλητικό και θορυβώδες, μιλάμε για τσίχλα. Καθόλου ενοχλητική, εκτός και αν ο μασητής έχει πρόθεση να την κάνει.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Δεν είσαι αστείος. Δεν έχεις καν προοπτικές να γίνεις. 

Πρώτον δεν τσουβαλιάζω, αναφέρθηκα σε όσους μασάνε τσίχλες, αν θεωρείς οτι αυτοί εκπροσωπούν και το σύνολο των μαθητών κάνεις λάθος.

Δεύτερον, στο σχολείο είσαι υποχρεωμένος θες δεν θες να τηρείς γραπτούς αλλά και άγραφους κανόνες, τους άγραφους κανόνες τους ορίζει ο διευθυντής, ο καθηγητής αλλά και η υπάρχουσα νοοτροπία, και όλα αυτά πάντα υπό ένα λογικό πλαίσιο, αν σου πούνε να πέσεις και να κάνεις push ups για τιμωρία δεν θα το κάνεις. Τις τσίχλες οι καθηγητές τις απαγορεύουν και καλά κάνουν, όπως απαγορεύουν και τα κινητά μέσα στην τάξη, και μια χαρά θα υποδείξουν στον μαθητή τι θα κάνει. Αν δεν μπορεί ο άλλος να περιμένει να μασήσει στο διάλειμμα είναι δικό του θέμα.

Και προφανώς αυτό που λες με τις εξηγήσεις από μεριάς καθηγητή είναι άκυρα και λόγια του αέρα γιατί και να εξηγήσει ο μαθητής πάλι δεν θα υπακούσει ή θα σταματήσει να μασάει τσίχλα στο μάθημα του καθηγητή και θα αρχίσει να μασάει στο επόμενο πιστεύοντας οτι ο άλλος είναι ποιο ανεκτικός, έχει συμβεί ένα σωρό φορές και το ξέρουμε, δεν λέμε πράγματα από την φαντασία μας, εκτός αν συνέβη μόνο σε εσένα και στο δικό σου σχολείο, σε εμάς μέχρι και 3η λυκείου κοτζάμ γαϊδούρια έτρωγαν τσίχλες και όλο και κάποιος καθηγητής το έλεγε να μην μασάει γιατί ακούγεται. Είναι σαν την παρατήρηση που έκανε κάποτε καθηγήτρια σε έναν φασαριόζο να σταματήσει να μιλάει και οτι έπρεπε να το κάνει από μόνος του αυτό, σιγά μην κάθεται να κάνει παρατηρήσεις ο καθηγητής για αυτονόητα πράγματα.

Τα υπόλοιπα παιδιαρίστικα και τις συγκρίσεις με το κρουασάν δεν τα σχολιάζω καν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λέξη είναι μία: Πειθαρχία, όσο και να φαίνεται παράξενο.

Απλά, δε μπορεί ο καθένας να κάνει ότι θέλει. Η τσίχλα από μόνη της, δεν είναι κακή. Αλλά αν εσύ θες τσίχλα, την άλλη μέρα κάποιος θα φάει σοκολάτα, την άλλη κρουασάν μέχρι που στο τέλος θα έρθει και η σούβλα με το κοκορέτσι στην τάξη. Αφού δεν είναι κακό, είναι;

Καλά, στο στρατό δε σας τα είπε κανείς αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2018 στις 4:52 ΜΜ, Tragic! είπε

Σεβασμοί και παπάτζες. Απλά οι "σεβάσμιοι" καθηγητάρες ήταν άχρηστοι ώστε να διδάξουν τη στοιχειώδη παιδεία, πχ δεν κολλάμε τις τσίχλες πέρα δώθε από άποψη υγιεινής, τις πετάμε στο καλαθάκι, δε μασάμε επιδεικτικά σαν κατσίκες, δε κάνουμε φούσκες γιατί τα νεύρα των άλλων γίνονται τσατάλια κλπ.

Αντ' αυτού, ρίχνουμε μια απαγόρευση -ενίοτε και αποβολή- και τέλειωσε το παραμύθι.

(Η λέξη "άχρηστοι" μπορεί να φαίνεται τυχαία αλλά είναι πολύ προσεκτικά επιλεγμένη)

Οποτε το γεγονός οτι γράφεις και διαβάζεις, το οφείλεις καθαρά στη δική σου προσωπική προσπάθεια. Οι καθηγητές υποθέτω ηταν ανυπαρκτοι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...