Προς το περιεχόμενο

Πώς θα είναι οι νέες βιομετρικές ταυτότητες


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, dali13gr είπε

Τίποτα δεν μπορείς να κάνεις χωρίς πριν να ενημερωθεί ο κάτοχος προηγουμένως. Μην παραπληροφορείς επειδή δεν έχεις άλλα επιχειρήματα. 

Ναι, αμέ! Έτσι μου ήρθε λογαριασμός από την Comsote για κινητό που δεν είχα ζητήσει ποτέ, δεν είχαν μιλήσει μαζί μου ποτέ, κλπ. Κάνε μια βόλτα από το adslgr να δεις πλάκα. Άστο καλύτερα!
Θα μου πεις μικρό το κακό, δεν πληρώνεις, αλλά ποιός ο λόγος έστω να γίνει αυτό χωρίς την οποιουδήποτε είδους συγκατάθεσή μου. Κι αυτό με ένα περιορισμένο αριθμό από δικά μου δεδομένα. Φαντάσου τι θα μπορούσαν να κάνουν με περισσότερα.

(Φαντάζομαι πως θα αλλάξουν τα πράγματα προς το ασφαλέστερο και γι' αυτές τις περιπτώσεις, αλλά εδώ στο ελλαδιστάν αργουν πολύ κάτι τέτοια και μέχρι τότε ποιος ζει και ποιος πεθαίνει.

Επεξ/σία από spectaculator
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 253
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Ναι, αμέ! Έτσι μου ήρθε λογαριασμός από την Comsote για κινητό που δεν είχα ζητήσει ποτέ, δεν είχαν μιλήσει μαζί μου ποτέ, κλπ. 

Ποιος ήταν ο λόγος τελικά γι αυτό το λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Όντος! Πάντως το ΑΤ θα είναι διαφορετικό και απ' ότι λέγεται μέχρι τώρα μόνο αριθμοί.

X05KrcY.jpg

Μάλλον έτσι θα είναι και οι Ελληνικές ταυτότητες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, D.Luffy είπε

Ποιος ήταν ο λόγος τελικά γι αυτό το λάθος?

Δεν μου είπαν ποτέ! Χρειάστικε όμως η παρέμβαση του συνήγορου του καταναλλωτή για να μου δώσουν το οποιοδήποτε αποδεικτικό δικής μου συγκατάθεσης και τελικά να ακυρωθεί η φάση με υποχρεωτική παρουσία μου φυσικά (Μαρούσι). Κι όλα αυτά για το τίποτα και με μια μέρα άδεια από το γραφείο.

2 λεπτά πριν, Stoliver είπε

X05KrcY.jpg

Μάλλον έτσι θα είναι και οι Ελληνικές ταυτότητες. 

Δεν θα υπάρχουν τα γράμματα πάνω σ' αυτό. Αν μπορούσα τώρα θα σου έδεινα ένα δείγμα. Ίσως με pm.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, spectaculator είπε

 

Δεν θα υπάρχουν τα γράμματα πάνω σ' αυτό. Αν μπορούσα τώρα θα σου έδεινα ένα δείγμα. Ίσως με pm.

Τον αριθμό της ταυτότητας ή πρόσβασης; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Ναι, αμέ! Έτσι μου ήρθε λογαριασμός από την Comsote για κινητό που δεν είχα ζητήσει ποτέ, δεν είχαν μιλήσει μαζί μου ποτέ, κλπ. Κάνε μια βόλτα από το adslgr να δεις πλάκα. Άστο καλύτερα!
Θα μου πεις μικρό το κακό, δεν πληρώνεις, αλλά ποιός ο λόγος έστω να γίνει αυτό χωρίς την οποιουδήποτε είδους συγκατάθεσή μου. Κι αυτό με ένα περιορισμένο αριθμό από δικά μου δεδομένα. Φαντάσου τι θα μπορούσαν να κάνουν με περισσότερα.

(Φαντάζομαι πως θα αλλάξουν τα πράγματα προς το ασφαλέστερο και γι' αυτές τις περιπτώσεις, αλλά εδώ στο ελλαδιστάν αργουν πολύ κάτι τέτοια και μέχρι τότε ποιος ζει και ποιος πεθαίνει.

Στην αρχή ξεκίνησες από τον λογαριασμό τραπέζης που θα σου βουτήξουν λεφτά αλλά επειδή κατάλαβες ότι κάτι τέτοιο είναι άτοπο, κατέληξες σε λογαριασμό Cosmote το οποίο το πιθανότερο ήταν λαμογιά ή παράλειψη ελέγχου από υπάλληλο. Ούτε καν να κουνηθείς από το σπίτι σου χρειαζόταν, απλά θα ζητούσες το αντίγραφο συμβολαίου ή ηχογραφημένη συνομιλία και θα τους έπαιρνες και λεφτά από πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, spectaculator είπε

Τον αριθμό ταυτότητας.

Θα δούμε, ίσως να είναι όπως και οι υπηρεσιακές ταυτότητες. (δηλαδή ο αριθμός ταυτότητας θα είναι μόνο αριθμός)
Της Κύπρου ο αριθμός ταυτότητας είναι μόνο αριθμός. Ο κωδικός για να ξεκλειδώσει τα δεδομένα όμως είναι και αριθμός και γράμματα.

 

Επεξ/σία από Stoliver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dali13gr είπε

Στην αρχή ξεκίνησες από τον λογαριασμό τραπέζης που θα σου βουτήξουν λεφτά αλλά επειδή κατάλαβες ότι κάτι τέτοιο είναι άτοπο, κατέληξες σε λογαριασμό Cosmote το οποίο το πιθανότερο ήταν λαμογιά ή παράλειψη ελέγχου από υπάλληλο. Ούτε καν να κουνηθείς από το σπίτι σου χρειαζόταν, απλά θα ζητούσες το αντίγραφο συμβολαίου ή ηχογραφημένη συνομιλία και θα τους έπαιρνες και λεφτά από πάνω.

Δεν είναι άτοπο! Χοντρούτσικο ίσως, αλλά καθόλου άτοπο. Γενικά δεν ξέρεις και πολλά. Για να σου δώσω ένα τελείως απλό παράδειγμα δες αυτό:

Η εγραφή στο paypal στις ΗΠΑ ζητά και αντίγραφο της ταυτότητάς σου. Εδώ όχι (ακόμα). Όταν κάτι πάει στραβά, π.χ. μια πώληση, όταν θα πρέπει να γυρίσεις χρήματα στα τραβά από τη πιστωτική κι όχι από το balance χωρίς κουβέντα. Εδώ δεν μπορεί να το κάνει αυτό. Υπάρχουν κι άλλα παραδείγματα. Χρόνο να χεις και η πλάκα δεν έχει πάτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει πάρα πολύ που κάποια στερεότυπα είναι αθάνατα γερά μέσα μας. Όταν τελειώνουν τα επιχειρήματα ξεπροβάλουν να γεμίσουν το κενό.

Όλοι μας βγάζουμε σελφι το καινούργιο αυτοκινητο, το παιδί, το φαγητό που φάγαμε για τα κοινωνικά δίκτυα, όλοι έχουμε σύνταξη από τα 45 και είναι της τάξης των 3000ευρω, όλοι πήραμε διακοποδανειο, όλοι κολαγαμε αφίσες και κουνουσαμε πολιτικά σημαιάκια, κανείς δεν διαβάζει τους όρους χρήσης, όλα είναι θεωρείς συνομοσιας (και το Facebook στα ψέματα έγινε αυτό που έγινε), όσοι είναι σκεπτικιστές σίγουρα είναι θειασωτες των θεωριών περί Εβραίων/Ροκφέλερ/Σορος, τυπικοί γραφικοι.

Λέγεται λογική πλάνη και δεν είναι επιχείρημα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spectaculator είπε

Δεν είναι άτοπο! Χοντρούτσικο ίσως, αλλά καθόλου άτοπο. Γενικά δεν ξέρεις και πολλά. Για να σου δώσω ένα τελείως απλό παράδειγμα δες αυτό:

Η εγραφή στο paypal στις ΗΠΑ ζητά και αντίγραφο της ταυτότητάς σου. Εδώ όχι (ακόμα). Όταν κάτι πάει στραβά, π.χ. μια πώληση, όταν θα πρέπει να γυρίσεις χρήματα στα τραβά από τη πιστωτική κι όχι από το balance χωρίς κουβέντα. Εδώ δεν μπορεί να το κάνει αυτό. Υπάρχουν κι άλλα παραδείγματα. Χρόνο να χεις και η πλάκα δεν έχει πάτο.

 

WTF αχταρμάς είναι αυτός βρε φίλε; Τι σχέση έχει το PayPal με όλα τα παραπάνω; Δεν ξέρω αν το έχεις υπόψιν σου, αλλά και το PayPal τραπεζικό ίδρυμα είναι. Κι εμένα μου ζήτησαν ταυτότητα και επιβεβαίωση στοιχείων με λογαριασμό τραπέζης ή κινητού γιατί το ποσό που ήθελα να κάνω withdrawal ξεπερνούσε ένα συγκεκριμένο όριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, dali13gr είπε

WTF αχταρμάς είναι αυτός βρε φίλε; Τι σχέση έχει το PayPal με όλα τα παραπάνω; Δεν ξέρω αν το έχεις υπόψιν σου, αλλά και το PayPal τραπεζικό ίδρυμα είναι. Κι εμένα μου ζήτησαν ταυτότητα και επιβεβαίωση στοιχείων με λογαριασμό τραπέζης ή κινητού γιατί το ποσό που ήθελα να κάνω withdrawal ξεπερνούσε ένα συγκεκριμένο όριο.

Δεν είναι τραπεζικό ίδρυμα. Θυγατρική έχει στην Ευρώπη που δρα  και ελέγχεται ως τραπεζικό ίδρυμα για τους ευρωπαίους.

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποτέ δε μου ζήτησε το Paypal αντίγραφο ταυτότητας! Ίσως επειδή δεν έφτασα το όριο που λες. Τα άλλα μόνο αχταρμάς δεν είναι αχταρμάς. Έτσι είναι. Μπορεί να σου βάλει χέρι στο λογαριασμό άνευ συγκατάθεσής σου.

Το paypal δεν είναι τράπεζα:

"Το δίκτυό μας επενδύει στην υπάρχουσα οικονομική δομή των τραπεζικών λογαριασμών και πιστωτικών καρτών για να δημιουργήσει μια παγκόσμια λύση πληρωμών σε πραγματικό χρόνο. Προσφέρουμε ένα προϊόν ιδανικό για άτομα, μικρές επιχειρήσεις, προμηθευτές στο Internet και άλλους που δεν καλύπτονται πλέον από τους παραδοσιακούς μηχανισμούς πληρωμών."

Ο όρος "πιστωτικός οργανισμός" δεν σημαίναι απαραίτητα "τράπεζα". Και η Visa είναι "πιστωτικός οργανισμός" αλλά όχι τράπεζα ή τραπεζικό ίδρυμα.

Επεξ/σία από spectaculator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, orck είπε

Μου αρέσει πάρα πολύ που κάποια στερεότυπα είναι αθάνατα γερά μέσα μας. Όταν τελειώνουν τα επιχειρήματα ξεπροβάλουν να γεμίσουν το κενό.

Όλοι μας βγάζουμε σελφι το καινούργιο αυτοκινητο, το παιδί, το φαγητό που φάγαμε για τα κοινωνικά δίκτυα, όλοι έχουμε σύνταξη από τα 45 και είναι της τάξης των 3000ευρω, όλοι πήραμε διακοποδανειο, όλοι κολαγαμε αφίσες και κουνουσαμε πολιτικά σημαιάκια, κανείς δεν διαβάζει τους όρους χρήσης, όλα είναι θεωρείς συνομοσιας (και το Facebook στα ψέματα έγινε αυτό που έγινε), όσοι είναι σκεπτικιστές σίγουρα είναι θειασωτες των θεωριών περί Εβραίων/Ροκφέλερ/Σορος, τυπικοί γραφικοι.

Λέγεται λογική πλάνη και δεν είναι επιχείρημα.

 

Κανείς (τουλάχιστον όχι εγώ) δεν είπε ότι "όλοι μας" τα κάνουμε αυτά που περιγράφεις. Κάποιοι άνθρωποι όμως σίγουρα ανήκουν σε αυτά τα στερεότυπα και το μύνημα που έγραψα αναφερόταν σε αυτούς.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/5/2018 στις 3:06 ΜΜ, jokr είπε

Γιατί θελουν να αλλάξουν της ταυτότητες όμως δε μας ειπαν!

Γιατι και στην Ουγκαντα εχουν ταυτοτητες τυπου πιστωτικης καρτας ενω εδω αυτη τη μαλακια.Παλι καποια συνομωσια βλεπετε πισω απο την κινηση αυτη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...