Προς το περιεχόμενο

Από FireWire ieee 1394 σε USB


babisskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Καλησπέρα σε όλους , ψάχνω μια λύση ώστε να μετατρέψω μια έξοδο FireWire ieee 1394 με 6 pin σε USB . Ο λόγος είναι ότι η φωτογραφική μηχανή , κατασκευή του 1999 έχει έξοδο όπως παραπάνω . Η κάρτα μνήμης ( compact flash ) στην μηχανή σαφώς μπορεί να αφαιρεθεί και να διαβαστεί από ένα card reader , όμως το συνεχές βάλε βγάλε έχει τον φόβο να δημιουργήσει πρόβλημα στην περίπτωση όπου κάποιο pin μέσα στο σώμα υποχωρήσει , στραβώσει , ζημία που θα επισκευαστεί πολύ δύσκολα αν όχι ακατόρθωτα . 

  Στην περίπτωση αυτή θα είναι προτιμότερο να συνδέεται η μηχανή απευθείας στον υπολογιστή με καλώδιο , όμως το θέμα συνδεσιμότητας και μετατροπής του πρωτόκολλου επικοινωνίας είναι πέρα από την γνώση μου .

  Ψάχνοντας βρήκα κάρτες PCMCIA οι οποίες βγάζουν εξόδους firewire όμως ο φορητός μου δεν έχει τέτοια υποδοχή . Βρήκα επίσης κάποια ανταπτοράκια από / σε , τα οποία όμως φαίνεται ότι δεν έχουν την δυνατότητα μετατροπής του πρωτοκόλλου επικοινωνίας , εκτός αν κάποιος γνωρίζει το αντίθετο , οπότε θα το ακούσω ευχαρίστως . 

  Οποιαδήποτε βοήθεια , λύση , υπόδειξη θα είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη . Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Μαλλον γίνεται με 3 ανταπτορες στην σειρα και στην περίπτωση σου αν δεν έχεις usb c θα χρειαστείς μάλλον τέσσερις ανταπτορες…. 

https://www.recordingbase.com/firewire-to-thunderbolt-usb-c/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/5/2018 στις 9:42 ΜΜ, babisskg είπε

  Καλησπέρα σε όλους , ψάχνω μια λύση ώστε να μετατρέψω μια έξοδο FireWire ieee 1394 με 6 pin σε USB .

Δεν γίνεται από όσο ξέρω. Το firewire πρωτόκολλο είναι διαφορετικό από το usb, δεν είναι θέμα αντάπτορα.

Οι αντάπτορες που κυκλοφορούν δεν θα κάνουν αυτό που θέλεις.

Μέσω thunderbolt γίνεται (δεν το έχω κάνει), αλλά θέλεις τόσους αντάπτορες, και τόσο ακριβούς, που είναι καλύτερα να πάρεις ένα φθηνό dedicated laptop με firewire port γι' αυτή την δουλειά.

Δυστυχώς το πρωτόκολλο firewire είναι πλέον προς απόσυρση, κι εγώ έχω ανάλογο θέμα με ένα firewire audio interface.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stpi είπε

Δεν γίνεται από όσο ξέρω. Το firewire πρωτόκολλο είναι διαφορετικό από το usb, δεν είναι θέμα αντάπτορα.

Οι αντάπτορες που κυκλοφορούν δεν θα κάνουν αυτό που θέλεις.

Μέσω thunderbolt γίνεται (δεν το έχω κάνει), αλλά θέλεις τόσους αντάπτορες, και τόσο ακριβούς, που είναι καλύτερα να πάρεις ένα φθηνό dedicated laptop με firewire port γι' αυτή την δουλειά.

Δυστυχώς το πρωτόκολλο firewire είναι πλέον προς απόσυρση, κι εγώ έχω ανάλογο θέμα με ένα firewire audio interface.

       Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον , τελικά απέκτησα τον σχετικό εξοπλισμό μαζί με μία ολόκληρη μηχανή , αν και δεν τον χρησιμοποίησα ακόμη . Η μία μηχανή οδεύει προς επισκευή κάποια στιγμή , χάριν οικονομικών , έχω βέβαια μία δεύτερη ίδια , όμως για την ώρα αρκούμαι στο βάλε βγάλε της κάρτας μνήμης με ότι κινδύνους συνεπάγεται κάτι τέτοιο .

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, babisskg είπε

       Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον , τελικά απέκτησα τον σχετικό εξοπλισμό μαζί με μία ολόκληρη μηχανή

Σε ποιόν εξοπλισμό αναφέρεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, stpi είπε

Σε ποιόν εξοπλισμό αναφέρεσαι?

    Στην καλωδίωση FireWire σε συνδυασμό με εξωτερική κάρτα κλπ . Τα απέκτησα μαζί με μία μηχανή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...