Προς το περιεχόμενο

Καλό κατάστημα Η/Υ Αθηνα


txcellas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Θέλω να βάλω έναν ssd σε ένα λαπτοπ που έχω και να περάσω clone windows στο νέο hardware. Το λαπτοπ είναι σε εγγυηση και για να κάνω αυτό το update θέλουν αρκετά χρήματα χωρίς να με ενημερώνουν για τον ssd που θα βάλουν (μάλλον κανέναν κινεζικό).

Ετσι ψάχνω ένα κατάστημα στο κέντρο της Αθήνας για να μου κάνει τις δουλειές αυτές,να μην χάσω την εγγυηση και να βάλω τον ssd που θέλω εγώ.

Για χρόνια έβαζα χέρι στο pc αλλά δεν μπορώ να ρισκάρω τώρα τόσο την εγγυηση όσο και την συμβατότητα του ssd (στο manual δεν αναφέρει ποιοι m2 είναι συμβατοί) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν αλλαζεις δισκο δεν χαλαει η εγγυηση, οπως και με τις ram.

Αν το κανεις μονος σου θα γλυτωσεις αρκετα χρηματα:

1. Κατεβαζεις macrium reflect free trial

2. Φτιαχνεις μεσα απο το macrium reflect ενα usb bootable disk.

3. Κανεις πληρες backup του εσωτερικου δισκου σε εναν εξωτερικο δισκο

4. Αλλαζεις δισκο

5. Ξεκινας το λαπτοπ απο το usb stick  και επιλεγεις restore απο το backup που δημιουργησες στο βημα 3. 

6. Restart αφου τελειωσει το restore και μολις γλυτωσες ενα 50ρικο.

 

Επεξ/σία από Predatorkill
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και βίντεο με αυτά που είπες αλλά στο θέμα συμβατότητας της ssd είναι το θέμα κυρίως και στην εγκατάσταση όπως επίσης και στο αν συναντήσω κάποιο πρόβλημα. Προτιμώ να δώσω αυτό το 50ρικο και να έχω ήσυχο το κεφάλι μου. Αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα παλι δεν θα χασεις την εγγυηση αμα πας σε αλλο μαγαζι απο αυτο που το αγορασες και βαλουν χερι στο λαπτοπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθετω οτι οι κινησεις τους θα ειναι πιο ''ομαλες'' απο τις δικες μου χωρις να γνωριζω αν υπαρχει καποια ''ταινια'' εγγυησης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ υπαρχει ταινια εγγυησης για αλλαγη σκληρου δισκου. 1 βιδα το καπακι, το πολυ 4 βιδες στο tray του δισκου και αντε 1-2 ακομα που κρατανε το δισκο στη θεση του.  Το m2 δεν ειναι στανταρ; Γιατι σε μια μητρικη να παιζει και σε μια αλλη να μην παιζει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Μερικα λαπτοπ εχουν ειδικο πορτακι για sata 2.5" drive

σε αλλα ομως πρεπει να ξεβιδωσεις ολο το πισω καπακι

Ετσι ακριβώς είναι και αυτός που έχω εγώ (asus rog)

Μου είπαν ότι ο Samsung πχ δεν έχει ελέγχει αν είναι συμβατός με το λαπτοπ, γι αυτό και θέλω να πάω σε φυσικό κατάστημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Αν εχει την υποδοχη, θα μπαινει, δεν εχω ακουσει ποτε θεμα ασυμβατοτητας με ssd

Ουτε εγώ. Όταν ρώτησα τον προμηθευτή της asus για τον ssd και s/n τα έχασε ο τεχνικός. Είπαν θα μου απαντήσουν με mail αλλά μια ασυμβατότητα(δεν έχει ελέγχει)  σε Samsung την έχει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...