Προς το περιεχόμενο

Χειρότερες ή όχι οι νεότερες γενιές;


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή κάτι πιτσιρίκια, φοιτητές μάλλον, που διασκεδάζουν στο μπαλκόνι μέχρι τις 3 η ώρα μετά τα μεσάνυχτα, χωρίς κανένα χαμήλωμα φωνής, σαν να είναι μόνοι τους στην ερημιά, ενώ στην πραγματικότητα είναι στο κέντρο της πόλης, πιστεύετε όπως εγώ ότι η κατηφόρα συνεχίζεται και κάθε γενιά είναι χειρότερη από την προηγούμενη;

Εγώ θυμάμαι είχαμε παλιά σεβασμό και δεν ενοχλούσαμε τόσο προκλητικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Κατά την γνώμη μου, όλη η κοινωνία έχει πάρει την κατρακύλα, αλλά η νεότερη γενιά φαίνεται, ενώ οι άλλοι μιζέρια ζουν συνήθως σπίτι τους.

Κατι πρέπει να αλλάξει πάντως. Και σύντομα. Και μιλάω σαν εκπρόσωπος της νέας γενιάς, χωρίς να κάνω εγώ μλκιες (ή τα κοντινά μου άτομα), βλέπω που οδεύουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δε φτάνει που τα κάνατε κουραφεξαλα στη κυριολεξία και χρεοκοπήσατε ένα κράτος, πάτε να τα ριξετε και στους νέους. 

Ο σεβασμός παρεμπιπτόντος κερδίζετε και η όχληση έχει να κάνει με την ανατροφή.

  • Like 12
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ο καθένας στη δική του γενιά δεν είχε κωλόπαιδα που ήταν όλα στα @@ τους και έκαναν φασαρία όπου κι αν βρίσκονταν;

[βέβαια θέλουμε να πιστεύουμε ότι η δική μας η γενιά είναι πάντα η καλύτερη XD φάτε την σκόνη μας, όσοι είμαστε γεννημένοι τέλη 80s είμαστε οι καλύτεροι χοχοχο]

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πριν 15 χρόνια, στα 15, έβλεπα εμένα και όλους τους συνομηλίκους να κυκλοφορούμε σαν ατσούμπαλα με φόρμες. Το ίδιο και τα κορίτσια. Σήμερα βλέπω λυκειοκόριτσα έτοιμα για κλαμπ και αγόρια σε πρώιμο στάδιο κλαρινογαμπρισμού.  Μιλάμε οι διαφορές είναι τιτάνιων διαστάσεων. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
52 minutes ago, skiabox said:

Εγώ θυμάμαι είχαμε παλιά σεβασμό και δεν ενοχλούσαμε τόσο προκλητικά.

Στατιστικό δείγμα ή απλά από τον κύκλο σου?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 minutes ago, *nenya* said:

Δηλαδή ο καθένας στη δική του γενιά δεν είχε κωλόπαιδα που ήταν όλα στα @@ τους και έκαναν φασαρία όπου κι αν βρίσκονταν;

[βέβαια θέλουμε να πιστεύουμε ότι η δική μας η γενιά είναι πάντα η καλύτερη XD φάτε την σκόνη μας, όσοι είμαστε γεννημένοι τέλη 80s είμαστε οι καλύτεροι χοχοχο]

Κανείς δεν λέει αυτό, απλά η σημερινή νεολαία είναι γμστα λίγο χειρότερη. Από τα 12 ξεφεύγουν ξενυχτούν, καπνίζουν, βρίζουν κλπ. Δεν πρέπει να ρίχνουμε το φταίξιμο στους γονείς τους γιατί με την κρίση οι άνθρωποι δουλεύουν συνέχεια.

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμ το άλλο. Μια τους φτάινε οι "νέοι", την άλλη τους φταίει "ο λαός". Εναν να ακουσω...μονο έναν να λέει "φταιω. Ημουν σε θέση ευθύνης, τα έτρωγα και άραζα".  Μάντολες. Η γενιά του "φταίει ο λαός", δηλαδή κάτι εντελώς αόριστο, η γενιά που δεν ανέλαβε ποτέ καμια ευθύνη διότι "παρέλαβε χάος", τολμάει να μιλήσει για τους νέους που η ίδια ανέθρεψε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σημερινή σε σχέση με ποια με αυτήν ας πούμε;

 

η σημερινή γενιά που ασχολούνται με το bullying, ενώ πριν από 20-30 χρόνια γυρνούσες σπίτι δαρμένος και δεν ασχολούταν κανείς;

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...