Προς το περιεχόμενο

Η Samsung ανακοίνωσε τη σειρά καρτών μνήμης microSD, Pro Endurance δίνοντας έμφαση στην αντοχή


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, helicoid είπε

 Θεωρητικά έχεις δίκιο. Επειδή όμως οι sd κάρτες δεν είναι φτιαγμένες με πρωταρχικό σκοπό να τρέχουν linux os, torrent clients και να γράφονται συνεχόμενα (άσχετα αν γράφεις 1tb ή 10mb τη μέρα σπασμένα σε kb) ασταμάτητα, το οτι βγήκε κάτι πιο robust σε βάθος χρόνου/εγγραφών είναι πολύ καλύτερη επιλογή για την συγκεκριμένη χρήση.

Καλά πάντα είναι καλύτερο να βάζεις ότι είναι δυσκολότερο να χαλάσει. Αρκεί να αξίζει σε σχέση με τα λεφτά που δίνεις. Οι Samsung δεν μου φαίνονται απαγορευτικές σε τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Jason voorhees 11 είπε

Δεν ξερω τι εβγαλε η σαμσουνγκ,αλλα εγω εχω μια Sd 8gb που ειναι απο την lg,την εχω κοντα στα 8 χρονια...και πραγματικα ακομα δουλευει την εχω στην συσκευη μου..δεν ξερω πως σας τυχενει εσας και καιγονται τι να πω..

ε ναι, γιατι το να εχεις ως παράδειγμα μονο εσενα ειναι πολυ σωστο, και ενας φιλος μου αντίστοιχα που δεν του εχει χαλασει ποτε σκληρός δισκος μπορει να πει το ιδιο πραγμα. ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω 2 micro sd.Samsung Pro και Kingston red class 10 σε κινητά.Δείχνουν έως τώρα αξιόπιστες.Εχω διαβάσει για τις Sandisk οτι έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να χάσουν τα δεδομένα.

Ισχύει οτι είναι καλό να γίνονται format σε PC για να αποφευχθεί απώλεια δεδομένων;Είναι ταλαιπωρία για κινητό γιατί θα πρέπει να ξαναπεραστούν οι εφαρμογές.

Πάντως για κινητά αρκούν micro sd με χαμηλές έως μέτριες ταχύτητες read+write γιατί τα κινητά δεν μπορούν να εκμεταλλευτούν τις ταχύτητες των micro sd.Δηλαδή αν στο ίδιο κινητό βάλεις 2 κάρτες διαφορετικών ταχυτήτων πιθανότατα να μην δείς διαφορά.Ισως μόνο σε μεταφορά μεγάλων αρχείων απο και προς το PC.

Επίσης υπάρχει το ενδεχόμενο 1 κάρτα class 6 να έχει καλύτερη ανταπόκριση στις εφαρμογές η στο άνοιγμα αρχείων απο 1 class 10.Ισως τα ακριβά κινητά να εκμεταλλεύονται λίγο καλύτερα τις γρήγορες κάρτες αλλά δεν νομίζω πλήρως.Αν τσεκάρεις μέσω εφαρμογής τις ταχύτητες 1 κάρτας σε σχέση με την εσωτερική ταχύτητα(internal) του κινητού υπερτερεί αρκετά του κινητού.

Οι γρήγορες κάρτες λογικά αξιοποιούνται πλήρως σε φωτογραφίες μηχανές και σε, action camera  με δυνατότητα λήψης 4K και γρήγορων σκηνών.

Κάπου είχα διαβάσει οτι έχουν βγεί κάρτες ειδικές για κινητά.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Nikolas7_7 είπε

αυτη την απορια εχω και εγω, οταν η evo plus 2017 (γιατι υπαρχει και η πριν του 2017) εχει ταχυτητες αν δεν απατωμαι 100/90 read/write αντιστοιχα και τιμη παρομοια με αυτες εδω.

επισης αν θες να γραψεις σε πολλα FPS οπως γραφουν οι νεες gopro τα 30mb/s δεν αρκουν με τιποτα νομιζω. 

Προσωπικα πηρα μια sandisick extreme pro που ειναι πολυ καλη για τα λεφτα της, βλεποντας οτι εχει καταργησεις και τις pro plus που ειχε στα 100/90.

Λογικά είναι Pro Χριστού .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, oraiustepe είπε

Τι σόι "pro" είναι με write speed 30 mb/s...rebranded evo plus θέλει να πει...Άσε τα κόλπα samsung δεν περνάνε...Και θα τις πουλάνε σαν τις pro τώρα...Αυτό είναι marketing...Όσο για την αντοχή αν η τιμή τους είναι σαν τις Pro δεν αξίζει...αν είναι σαν τις plus δηλαδή 12-15 ευρώ η 32αρα τότε θα την παραδεχτώ που πολυ αμφιβάλλω (οι τιμές του insomnia είναι ήδη πιο πάνω από αυτό που πρέπει...Κανένα 28 αρι βλεπω να έρχεται Ελλάδα η 32αρα)...Ποτέ δεν παραδέχτηκα σε κάτι αυτήν την εταιρεία...Το marketing το ίδιο πουλάει και όλοι ψαρώνουν

 

1ον διάβασε το άρθρο. Λέει ότι αυτές εστιάζουν κυρίως στην αντοχή και όχι στην ταχύτητα, και απευθύνονται σε πολύ συγκεκριμένους ανθρώπους.

2ον νομίζω δεν θα μπω καν στην διαδικασία να εξηγήσω σε πόσους τομείς είναι κορυφή η συγκεκριμένη εταιρία(και πίστεψε με είναι σε πολλούς τομείς κορυφή) αλλά θα σου πω αυτό, είναι η Νο.1 εταιρία για SSD, micro sd κτλ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasr500 είπε

1ον διάβασε το άρθρο. Λέει ότι αυτές εστιάζουν κυρίως στην αντοχή και όχι στην ταχύτητα, και απευθύνονται σε πολύ συγκεκριμένους ανθρώπους.

2ον νομίζω δεν θα μπω καν στην διαδικασία να εξηγήσω σε πόσους τομείς είναι κορυφή η συγκεκριμένη εταιρία(και πίστεψε με είναι σε πολλούς τομείς κορυφή) αλλά θα σου πω αυτό, είναι η Νο.1 εταιρία για SSD, micro sd κτλ. 

Προφανώς αναρωτιόμαστε καθώς η σειρά pro που υπάρχει ήδη έχει μεγαλύτερες ταχύτητες. Οπότε είναι λογικό να περιμένεις κάτι καλύτερο, θα μπορούσε να τις κρατήσει δηλαδή τις μεγάλες ταχύτητες και να δώσει και αντοχή παραπάνω. Ίσως βέβαια αυτό να μην είναι εφικτό αλλά μπερδεύει το όνομα λόγω προϊστορίας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαιολογίες για ακριβότερες microSD. Αν θέλει κανείς ποιότητα οι Sandisk είναι μονόδρομος. Τρία χρόνια έχω στη φωτογραφική την 64άρα extreme και δεν έχει πάθει τίποτα (και την έχω κάνει "πατσαβούρι" για όλες τις χρήσεις) κι άλλη μια 64άρα στο HP X2.

Καιρός για 128άρα. Όπως πάντα προσοχή στα μαϊμού!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tonia.soulioti είπε

Επίπεδο iQ ~0.

Είναι ξεκάθαρα για video surveillance και όχι για κινητά. 

Ας την ονομαζε σκετο endurance. Όταν έχεις δώσει κάποια χαρακτηριστικά σε μια σειρά, υπήρχε η pro και βγάζεις μια νέα εκδοχή, αλλά με υποδεεστερες επιδόσεις σε βασικό τομέα όπως αυτός της εγγραφής, τότε μπερδεύεις κόσμο και ειδικά αυτούς που θα πάνε με κλειστα ματιά να την πάρουν θεωρώντας ότι είναι ισάξια με παλιά συν την αντοχή. Αυτό είπαμε μόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: Γιατί το Limited Warranty είναι 2, 3, 5 χρόνια για τα μοντέλα 32GB, 64GB και 128GB αντίστοιχα και όχι το ίδιο για όλες; Πάιζει τίποτα με τις ποιότητες ή είναι θέμα αναλογίας κόστους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, spectaculator είπε

Ερώτηση: Γιατί το Limited Warranty είναι 2, 3, 5 χρόνια για τα μοντέλα 32GB, 64GB και 128GB αντίστοιχα και όχι το ίδιο για όλες; Πάιζει τίποτα με τις ποιότητες ή είναι θέμα αναλογίας κόστους;

Όσο πιο μεγάλη χωρητικότητα τόσο λιγότερες φορές θα γραφτεί το ίδιο cell. Τα cells έχουν συγκεκριμένο αριθμό write cycles.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, spectaculator είπε

Ερώτηση: Γιατί το Limited Warranty είναι 2, 3, 5 χρόνια για τα μοντέλα 32GB, 64GB και 128GB αντίστοιχα και όχι το ίδιο για όλες; Πάιζει τίποτα με τις ποιότητες ή είναι θέμα αναλογίας κόστους;

Ειναι αναλογα με το μεγεθος διοτι στα μεγαλυτερα θα γινουν λιγοτερα write στο καθε "τομεα"

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...