Προς το περιεχόμενο

Μόνωση ταράτσας - Εξοικονομώ κατ'οίκον


logic_design

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και βγηκε το προγραμμα θα μονωσω την ταρατσα μου. Σ εμενα αντιστοιχουν 79τ.μ. ενω η υπολοιπη ταρατσα θα μεινει αμονωτη. Ειναι του 1970 με μαλτεζοπλακες και ελαφροπετρα απο κατω(πριν την πλακα). Ποια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη μεθοδος για μονωση χωρις να δημιουργησω θεματα παγιδευσης υγρασιας και να αντεξει στην παροδο του χρονου; Ακομα να ειναι και ανθεκτικη σε πιθανα μελλοντικα προβληματα αφου δε θα μονωθει ολοκληρη η ταρατσα. Και φυσικα ευελιξια στη συντηρηση και σε πιθανα προβληματα που θα προκυψουν. Θελω και επισκεψιμοτητα στην ταρατσα-ελαφρια βατοτητα.

Μεχρι τωρα δεν εχει παρουσιασει προβλημα στην ταρατσα, δηλαδη διαρροες και νερα, ουτε με τις ρυσεις.Η αποστραγγιση του νερου ειναι σε καλο επιπεδο

Μεχρι τωρα εχω προτασεις

1)για ψεκαστη πολυουρεθανη οπου μου λεει να σηκωσω τις μαλτεζοπλακες και να αφαιρεσω την ελαφροπετρα. Εκει θα με περιορισει με τους γειτονες με τοιχακι, θα βαλει τη μονωση του και απο πανω μπετον.( μου ειπε να προσεξω ιδιαιτερα να μη ΣΤΕΓΑΝΟΠΟΙΗΣΩ την ελαφροπετρα, διοτι "αναπνεει" οποτε την υγρασια της θα την πεταει προς τα κατω αρα στο διαμερισμα μου)

2)για durosol light roof (αποτελειται απο συγκεκριμενα σταδια) 

3)φραγμα υδρατμων με ασφαλτικο γαλακτωμα, θερμομονωση με διογκωμενη πολυστερινη 5εκ.,ελαφροσκυροδεμα για ρυσεις,ασφαλτικο βερνικι, στεγανοποιηση με ασφαλτικη μεμβρανη, πολυουρεθανικη μαστιχη και βυθιζομενα εξαεριστικα.

4)τοποθετηση fibrotile ή παρομοιου υλικου (μονο για θερμομονωση). θερμομονωτικες πλακες 5εκ. με 1εκ ισχυρη αντιολισθητικη τσιμεντοκονια. ( με προβληματιζει οτι δε θα υπαρχει στεγανωση, αρα το νερο θα τρεχει κατω απο τις πλακες χωρις να δημιουργει προβλημα;)

5)πετροβαμβακας 5εκ., στην επιφανεια του κολλειται ασφαλτοπανο με ψηφιδα και στεγανωση αρμων με μαστιχη.

Το διλημμα μου ειναι το να πετυχω την καλυτερη δυνατη και ανθεκτικη λυση. Στο προγραμμα ειμαι με επιδοτηση 65% μεχρι τα 3,476Ε και απο κει και περα μπορω να βαλω καποια χρηματα. Αξιζει να σηκωσω ο,τι υπαρχει και να φτασω μεχρι την πλακα της ταρατσας οπου και θα εφαρμοσω οποιαδηποτε λυση; Να παω σε θερμομονωτικα πλακιδια και οσο αντεξουν; Να παω σε λυσεις που καλυπτονται απο πανω με ασφαλτοπανο και οσο αντεξουν;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τι εννοείς βγήκε το πρόγραμμα; Ανακοινώθηκε ποιος θα ενταχθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fotia είπε

Για μερική μόνωση ταράτσας χωρίς αυτή να γίνει ενιαία ,δεν θα βγεί σωστό αποτέλεσμα .Ρωτήστε μηχανικό.

Ορθόν.

Παρολο που είχα ασχοληθεί ελάχιστα με το 1ο εξοικονομώ (και καθολου με το 2ο) οι λύσεις πρέπει να είναι βέλτιστες τεχνικά. Και τμηματική μόνωση δώματος δε τη βλέπω τέτοια.

Οπως ακριβώς, δε μονώνουμε περιμετρικά το "βορινο τοιχο" που λεει ο κάθε μπάρμπας, αλλά ολες τις πλευρές μιας οικίας.

Μιλάς με το μηχανικό σου. Αυτος θα σου πει τι θα κάνεις, όχι εσύ. Και αν εχεις/εχει απορια, καλό ειναι να καλεσει τη γραμμη εξυπηρετησης ή να στειλει γραπτως την ερώτηση (ωστε να "μείνει").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, logic_design είπε

Μιας και βγηκε το προγραμμα θα μονωσω την ταρατσα μου. Σ εμενα αντιστοιχουν 79τ.μ. ενω η υπολοιπη ταρατσα θα μεινει αμονωτη. Ειναι του 1970 με μαλτεζοπλακες και ελαφροπετρα απο κατω(πριν την πλακα). Ποια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη μεθοδος για μονωση χωρις να δημιουργησω θεματα παγιδευσης υγρασιας και να αντεξει στην παροδο του χρονου; Ακομα να ειναι και ανθεκτικη σε πιθανα μελλοντικα προβληματα αφου δε θα μονωθει ολοκληρη η ταρατσα. Και φυσικα ευελιξια στη συντηρηση και σε πιθανα προβληματα που θα προκυψουν. Θελω και επισκεψιμοτητα στην ταρατσα-ελαφρια βατοτητα.

Μεχρι τωρα δεν εχει παρουσιασει προβλημα στην ταρατσα, δηλαδη διαρροες και νερα, ουτε με τις ρυσεις.Η αποστραγγιση του νερου ειναι σε καλο επιπεδο

Μεχρι τωρα εχω προτασεις

1)για ψεκαστη πολυουρεθανη οπου μου λεει να σηκωσω τις μαλτεζοπλακες και να αφαιρεσω την ελαφροπετρα. Εκει θα με περιορισει με τους γειτονες με τοιχακι, θα βαλει τη μονωση του και απο πανω μπετον.( μου ειπε να προσεξω ιδιαιτερα να μη ΣΤΕΓΑΝΟΠΟΙΗΣΩ την ελαφροπετρα, διοτι "αναπνεει" οποτε την υγρασια της θα την πεταει προς τα κατω αρα στο διαμερισμα μου)

2)για durosol light roof (αποτελειται απο συγκεκριμενα σταδια) 

3)φραγμα υδρατμων με ασφαλτικο γαλακτωμα, θερμομονωση με διογκωμενη πολυστερινη 5εκ.,ελαφροσκυροδεμα για ρυσεις,ασφαλτικο βερνικι, στεγανοποιηση με ασφαλτικη μεμβρανη, πολυουρεθανικη μαστιχη και βυθιζομενα εξαεριστικα.

4)τοποθετηση fibrotile ή παρομοιου υλικου (μονο για θερμομονωση). θερμομονωτικες πλακες 5εκ. με 1εκ ισχυρη αντιολισθητικη τσιμεντοκονια. ( με προβληματιζει οτι δε θα υπαρχει στεγανωση, αρα το νερο θα τρεχει κατω απο τις πλακες χωρις να δημιουργει προβλημα;)

5)πετροβαμβακας 5εκ., στην επιφανεια του κολλειται ασφαλτοπανο με ψηφιδα και στεγανωση αρμων με μαστιχη.

Το διλημμα μου ειναι το να πετυχω την καλυτερη δυνατη και ανθεκτικη λυση. Στο προγραμμα ειμαι με επιδοτηση 65% μεχρι τα 3,476Ε και απο κει και περα μπορω να βαλω καποια χρηματα. Αξιζει να σηκωσω ο,τι υπαρχει και να φτασω μεχρι την πλακα της ταρατσας οπου και θα εφαρμοσω οποιαδηποτε λυση; Να παω σε θερμομονωτικα πλακιδια και οσο αντεξουν; Να παω σε λυσεις που καλυπτονται απο πανω με ασφαλτοπανο και οσο αντεξουν;

Καλησπέρα.Αρχικά θα πρέπει να ξέρουμε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην ταράτσα η μονώνετε προοληπτικά,δεύτερον μερική μόνωση μια ενιαίας επιφανειας είναι δύσκολο να διασφαλίσει αποτέλεσμα,εκτος αν είναι τοπικό το πρόβλημα αλλα και αυτό υπό προϋποθέσεις.

Καλο θα ήταν να γίνει μια γενική μόνωση που επιλέγοντας τα κατάλληλα υλικά θα ξενοιάσετε

http://www.mouroufas.gr/

 

Επεξ/σία από ΓΕΝΙΚΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΜΟΥΡΟΥΦΑΣ
λαθη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, natural_sgf είπε

Τι εννοείς βγήκε το πρόγραμμα; Ανακοινώθηκε ποιος θα ενταχθεί;

Δεν εχει προχωρησει ακομα στην επομενη φαση, αλλα εχοντας ολα τα στοιχεια σωστα και χωρις να ειμαι επιλαχοντας αλλα κανονικα εντος προυπολογισμου, πιστευω οτι δε θα γινει καποια εκπληξη και δε θα ενταχθω.

4 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Ορθόν.

Παρολο που είχα ασχοληθεί ελάχιστα με το 1ο εξοικονομώ (και καθολου με το 2ο) οι λύσεις πρέπει να είναι βέλτιστες τεχνικά. Και τμηματική μόνωση δώματος δε τη βλέπω τέτοια.

Οπως ακριβώς, δε μονώνουμε περιμετρικά το "βορινο τοιχο" που λεει ο κάθε μπάρμπας, αλλά ολες τις πλευρές μιας οικίας.

Μιλάς με το μηχανικό σου. Αυτος θα σου πει τι θα κάνεις, όχι εσύ. Και αν εχεις/εχει απορια, καλό ειναι να καλεσει τη γραμμη εξυπηρετησης ή να στειλει γραπτως την ερώτηση (ωστε να "μείνει").

Ολα γινονται σε συνεννοηση με το μηχανικο μου. Απλως τωρα ειμαι στη διαδικασια που λαμβανω προσφορες και με το θεμα αυτο ψαχνω για την αποψη αλλων που εχουν βρεθει σε παρομοια κατασταση. Δε γινεται να υπαρξει μη τμηματικη θερμομονωση της ταρατσας. Οι υπολοιποι του τελευταιου οροφου ουτε δινουν λεφτα, ουτε θα ενταχθουν στο εξοικονομω.

Η προταση παρεμβασης του μηχανικου ειναι η θερμομονωση του κομματιου της ταρατσας που μου αντιστοιχει.

5 ώρες πριν, Fotia είπε

Για μερική μόνωση ταράτσας χωρίς αυτή να γίνει ενιαία ,δεν θα βγεί σωστό αποτέλεσμα .Ρωτήστε μηχανικό.

Φυσικα εχω ρωτησει μηχανικο κι ολες οι παρεμβασεις περνουν απ αυτον.

Τωρα ειμαι στη διαδικασια που λαμβανω προσφορες, οποτε αναζητω τη γνωμη κι αλλων που πιθανως εχουν βρεθει σε παρομοια κατασταση. 

Η θερμομονωση θα ειναι τμηματικη. Δεν υπαρχει ενδεχομενο να γινει σ ολοκληρη την ταρατσα

 

Τελος, να πω πως για να μεινω εντος οριων προγραμματος ειναι απαραιτητο να προχωρησω σε καποια θερμομονωση. Αυτο που αναρωτιεμαι ειναι ποια μεθοδος θα προσφερει μακροχρονια αντοχη και προσαρμοστικοτητα σε τυχον μελλοντικα προβληματα. Ευτυχως, δεν εχουμε προβληματα υγρασιας, ουτε εχει ζημιες η ταρατσα.

Επεξ/σία από logic_design
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ΓΕΝΙΚΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΜΟΥΡΟΥΦΑΣ είπε

Καλησπέρα.Αρχικά θα πρέπει να ξέρουμε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην ταράτσα η μονώνετε προοληπτικά,δεύτερον μερική μόνωση μια ενιαίας επιφανειας είναι δύσκολο να διασφαλίσει αποτέλεσμα,εκτος αν είναι τοπικό το πρόβλημα αλλα και αυτό υπό προϋποθέσεις.

Καλο θα ήταν να γίνει μια γενική μόνωση που επιλέγοντας τα κατάλληλα υλικά θα ξενοιάσετε

http://www.mouroufas.gr/

Η μονωση δε γίνεται λόγω προβλήματος. Έπειτα από αυτοψία δεν έχει διαπιστωθεί πρόβλημα εκτός από μερικά σημεία με συσσωρευμένη υγρασία. Η μονωση αφορά θερμομόνωση για λόγους εξοικονόμησης ενέργειας (αυτό που αφορά άλλωστε και το πρόγραμμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι μόνο θερμομόνωση γιατί δεν την κάνεις από μέσα αν πειράξεις ένα κομμάτι της ταράτσας μάλλον προβλήματα θα δημιουργήσεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, palasd είπε

Αν είναι μόνο θερμομόνωση γιατί δεν την κάνεις από μέσα αν πειράξεις ένα κομμάτι της ταράτσας μάλλον προβλήματα θα δημιουργήσεις 

Το ίδιο ακριβώς ρωτάω όσους έρχονται από τις εταιρείες αλλά κανένας δεν είναι υπέρ. Λενε ότι είναι καλύτερη λύση να το κάνω εξωτερικά. Με τους 2 τελευταίους να μου λένε πως θα μπει εξηλασμενη πολυστερινη με 2εκ. πλάκα πεζοδρομίου από πάνω. Και για να μην πειραχτουν οι ρυσεις και να μη γίνει στεγανωση σ ένα υλικό όπως η ελαφροπετρα που αναπνέει, το νερό θα ρέει κάτω από τις πλάκες. Οπότε θα εχω μια θερμομόνωση(Όχι 100%αποδοση) κι όχι στεγανοποίηση 

Ουσιαστικά, η ταράτσα δε θα πειραχτεί. Ο,τι μπει θα είναι πάνω από τις μαλτεζοπλακες που έχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί σου λένε όχι από μέσα ( ο μηχανικός σου τι λέει για αυτό) επίσης έτσι όπως σου λένε στην ουσία βασίζεσαι στην ταράτσα να κάνει υδρομώνοση  και δίνεις χώρο στα νερά να λιμνάζουν κάτω από τις πλάκες που θα βάλεις και το κακό με το νερό είναι ότι πάντα βρίσκει διέξοδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 hours ago, palasd said:

Αν είναι μόνο θερμομόνωση γιατί δεν την κάνεις από μέσα αν πειράξεις ένα κομμάτι της ταράτσας μάλλον προβλήματα θα δημιουργήσεις 

Γιατί υπάρχει κίνδυνος υγροποίησης. Η "σωστή/καλή γίνεται εξωτερικά ώστε να μην δημιουργούνται θερμογέφυρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά τότε δεν θα έπρεπε να είναι όλη η ταράτσα ,επίσης με μια υδρομωνοτική μεμβράνη ανάμεσα ( στον τοίχο και μόνωση)  δεν λύνει το θέμα ( δεν είμαι ειδικός και θα ήθελα να μάθω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ThReSh είπε

Γιατί υπάρχει κίνδυνος υγροποίησης. Η "σωστή/καλή γίνεται εξωτερικά ώστε να μην δημιουργούνται θερμογέφυρες...

Αυτο ακριβως μου λενε και προτεινουν μονο εξωτερικη. Το ζητημα ειναι κατα ποσο οι λυσεις τους ειναι ανθεκτικες στην παροδο του χρονου και προσαρμοστικες σε τυχοντα προβληματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...