Προς το περιεχόμενο

Συγχώνευση "double post" στα προσωπικά μηνύματα


imgema

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρατήρησα ότι αν αφήσεις ένα προσωπικό μήνυμα και μετά από λίγο στείλεις και άλλο, το τελευταίο συγχωνεύεται με το προηγούμενο.

Αυτό το καταλαβαίνω πως είναι καλό να γίνεται σε ένα δημόσιο topic. Αλλά σε μία προσωπική συνεννόηση για μία αγγελία πχ δεν εξυπηρετεί και την κάνει δυσκολότερη. Μου έτυχε εμένα τώρα γι αυτό και ανοίγω το topic. Στέλνω πχ ένα μήνυμα του τύπου "Δωσε μου λίγη ώρα να δω αν έχω να σου πω τιμή" ή "Να ρωτήσω να δω αν μπορώ να βρω" κλπ. Και μετά μόλις θέλω να στείλω το αποτέλεσμα της αναζήτησής μου το μήνυμα συγχωνεύεται στο προηγούμενο.

Το κακό δεν είναι αυτό, το κακό είναι ότι ο ενδιαφερόμενος δεν λαμβάνει νέα ειδοποίηση έτσι. Πρέπει να είναι νέο, ξεχωριστό μήνυμα για να του έρθει. Οπότε θα πρέπει ο ίδιος κατά τύχη να το ελέγξει για να δει το νέο μήνυμα. Η θα πρέπει να περάσει κάποιο χρονικό διάστημα προφανώς για να θεωρηθεί το μήνυμα ως νέο και να δει την ειδοποίηση ο ενδιαφερόμενος. Οπως έγινε με εμένα και συνεννοηθήκαμε μετά από μία μέρα. Οπως είπα λοιπόν θεωρώ πως αυτό το σύστημα δεν προσφέρει κάτι αφού δεν είναι public topic για να ενοχλείς με τα διπλά και τριπλά post. Αντιθέτως γίνεται λόγος να χαθεί χρόνος σε μία συναλλαγή οπως την δική μου. Νομίζω ότι σε μία συναλλαγή σε εξέλιξη, η γρήγορη ανταλλαγή πληροφοριών είναι πιο σημαντική, τουλάχιστον μέχρι να δοθούν τα τηλέφωνα, αν δοθούν.

Επεξ/σία από imgema
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι το εχω παρατηρησει κι εγω αυτο αλλα αν θυμαμαι καλα μονο με Chrome.

Δοκιμασα ομως τωρα σε pm που ειχα απαντησει τελευταιος και δεν κανει συγχωνευση αλλα πανε αρετες μερες απο την συζητηση.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 λεπτά πριν, poulinos είπε

ναι πρεπει να περασει νομιζω καμια ωρα αν θυμαμαι καλα για να μην το κανει merge.

Δεν μπορεί να αλλάξει αυτό; Είναι default; Νομίζω στο προηγούμενο φόρουμ δε γινότανε.

(οπως και αυτο με το "επεξεργασία στις 21:43 από McNerd", δεν απενεργοποιείται; εγώ που διορθώνω συνέχεις μηνύματα για typo κ.α., έχω βαρεθεί να το βλέπω)

 

Επεξ/σία από McNerd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, poulinos είπε

και τα 2 νομιζω μπορουν να αλλαξουν.καλα το ποτε εγινε επεξεργασια δεν ειναι προβλημα.

από εμάς τους χρήστες ή από... ανώτερες δυνάμεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, McNerd said:

even above Super Goofy?

δεν το εχω ψαξει αλλα συνηθως τετοιες λειτουργειες δεν τις εχουν ουτε  οι super moderator.ναι μεν μπορει σε ενα post να εχω διαφορετικες πχ δυνατοτητες απο καποιον user αλλα αυτο δεν σημαινει οτι μπορω να αλλαξω την βαση. να το πω σαν παραδειγμα ,μπορει πχ να μπορω να κανω delete ενα post οταν καποιος γραψει κατι αλλα αυτο δεν σημαινει οτι εχω προσβαση στο να βαλω/βγαλω το κουμπι Delete

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα. Ας μην ξεφεύγουμε όμως από το θέμα:

Αρα εμείς οι plebs δεν μπορούμε να αποτρέψουμε τη συγχώνευση των μηνυμάτων μας; (ή την εμφάνιση της επεξεργασίας, που έφερα εμβόλιμα στο θέμα) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, McNerd said:

Κατάλαβα. Ας μην ξεφεύγουμε όμως από το θέμα:

Αρα εμείς οι plebs δεν μπορούμε να αποτρέψουμε τη συγχώνευση των μηνυμάτων μας; (ή την εμφάνιση της επεξεργασίας, που έφερα εμβόλιμα στο θέμα) ;

σωστα δεν γινεται εκτος αν τα αλλαξει ο admin. για την επεξεργασια εννοεις που χανεται μετα απο χ καιρο αν καταλαβα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, poulinos είπε

σωστα δεν γινεται εκτος αν τα αλλαξει ο admin. για την επεξεργασια εννοεις που χανεται μετα απο χ καιρο αν καταλαβα καλα.

Πες του να τα αλλάξει όταν βρει χρόνο! :P

Τη συγχώνευση μηνυμάτων κυρίως.

(υ.γ. εννοούσα την επεξεργασία που βλέπεις μετά το μήνυμά μου ότι έκανα την τάδε ώρα, θα βόλευε αν δεν έβγαινε με το παραμικρό, πχ. στο παλιό φόρουμ αν έκανα επεξ. τα πρώτα λεπτά μετά τη δημοσίευση, δεν το έδειχνε. αλλά νταξει δεν είναι και το πιο σημαντικό ζήτημα)

 

Επεξ/σία από McNerd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...