Προς το περιεχόμενο

Toyota: Επανεκκίνηση των δοκιμών αυτόνομων οχημάτων σε πίστα δοκιμών


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά το δυστύχημα στην Αριζόνα με θύμα μια γυναίκα, το οποίο προκάλεσε ένα αυτοκινούμενο όχημα της Uber, η Toyota ανέστειλε το πρόγραμμα για τα αυτόνομα οχήματά της.

Τώρα, ετοιμάζεται να ξεκινήσει ξανά τις δοκιμές, κατασκευάζοντας γι’ αυτό τον σκοπό μια μεγάλη εγκατάσταση στο Μίσιγκαν. Η διαμόρφωση της κλειστής πίστας δοκιμών ανακοινώθηκε την Πέμπτη και θα ανοίξει τον Οκτώβριο. Βρίσκεται κοντά στο Τεχνολογικό Πάρκο της λίμνης Οτάβα.

Η πίστα διαστάσεων 240 στρεμμάτων θα δώσει στην Toyota τη δυνατότητα να πραγματοποιήσει δοκιμές σε οριακές συνθήκες, που θα ήταν επικίνδυνες στο δημόσιο οδικό δίκτυο. Στις εγκαταστάσεις θα υπάρχει προσομοίωση με ειδικές κατασκευές των δρόμων των πόλεων, ολισθηρών οδοστρωμάτων, καθώς και λεωφόρων ταχείας κυκλοφορίας (με ράμπες εισόδου και εξόδου), ώστε να αποδειχθεί εάν η αυτοκίνηση ασφαλής.

Την ίδια ώρα, η Uber έχει σταματήσει τη χρήση αυτόνομων οχημάτων, καθώς βρίσκεται σε εξέλιξη η ομοσπονδιακή έρευνα για τις αιτίες του δυστυχήματος. Το Μάρτιο, εκπρόσωπος της Toyota δήλωσε στο Bloomberg δήλωσε ότι το δυστύχημα επηρέασε τις δοκιμές, προκαλώντας την αναστολή τους.

Mashable


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το αυτονόητο δηλαδή, σε κλειστή πίστα. Γιατί με τα όσα γίνονται και λέγοντα τελευταία σχετικά με το AI άρχισα να νοιώθω ότι ζω στην εποχή που βγαίνοντας από το σπίτι θα συναντήσω δεινόσαυρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργά η γρήγορα θα φτάσουμε στα αυτόνομα αυτοκίνητα... όσα ατυχήματα και να γίνουν.
Ελπίζω να γίνουν το λιγότερο δυνατό.

Μου κάνει εντύπωση που διαβάζω ότι κατασκεύασαν μια κλειστή πίστα.
Δηλαδή δεν υπήρχε η πίστα εδώ και χρόνια και δεν εκτελούσαν δοκιμές ήδη... όχι μόνο η Toyota αλλά γενικά όλες οι εταιρείες που σκοπεύουν να ασχοληθούν με την αυτόνομη αυτοκίνηση.
Δεν θα έπρεπε όλες οι εταιρείες να έχουν μια τέτοια πίστα ώστε να κάνουν τις απαραίτητες δοκιμές για να είναι όσο το δυνατόν πιο real situation ready?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, XPHSTOS_ είπε

Αργά η γρήγορα θα φτάσουμε στα αυτόνομα αυτοκίνητα... όσα ατυχήματα και να γίνουν.
Ελπίζω να γίνουν το λιγότερο δυνατό.

Μου κάνει εντύπωση που διαβάζω ότι κατασκεύασαν μια κλειστή πίστα.
Δηλαδή δεν υπήρχε η πίστα εδώ και χρόνια και δεν εκτελούσαν δοκιμές ήδη... όχι μόνο η Toyota αλλά γενικά όλες οι εταιρείες που σκοπεύουν να ασχοληθούν με την αυτόνομη αυτοκίνηση.
Δεν θα έπρεπε όλες οι εταιρείες να έχουν μια τέτοια πίστα ώστε να κάνουν τις απαραίτητες δοκιμές για να είναι όσο το δυνατόν πιο real situation ready?

για τα μάτια του κόσμου την κάνουν. λες να μην ξέρουν οι μηχανικοί τους οτι δεν υπάρχει καμια περίπτωση να προσομοιώσεις τον δημόσιο δρομο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, XPHSTOS_ είπε

Αργά η γρήγορα θα φτάσουμε στα αυτόνομα αυτοκίνητα... όσα ατυχήματα και να γίνουν.
Ελπίζω να γίνουν το λιγότερο δυνατό.

Μου κάνει εντύπωση που διαβάζω ότι κατασκεύασαν μια κλειστή πίστα.
Δηλαδή δεν υπήρχε η πίστα εδώ και χρόνια και δεν εκτελούσαν δοκιμές ήδη... όχι μόνο η Toyota αλλά γενικά όλες οι εταιρείες που σκοπεύουν να ασχοληθούν με την αυτόνομη αυτοκίνηση.
Δεν θα έπρεπε όλες οι εταιρείες να έχουν μια τέτοια πίστα ώστε να κάνουν τις απαραίτητες δοκιμές για να είναι όσο το δυνατόν πιο real situation ready?

Υπήρχε πίστα που λέγεται δημόσιος δρόμος. Απλά τώρα σκέφτηκαν να κάνουν δοκιμές σε ελεγχόμενες συνθήκες και καλά για να τα βελτιώσουν με λιγότερα ατυχήματα. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι γίνεται να βελτιωθούν τα συστήματα αυτά αν δεν τρέξουν σε δημόσιους δρόμους με το όποιο κόστος υπάρχει βέβαια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

για τα μάτια του κόσμου την κάνουν. λες να μην ξέρουν οι μηχανικοί τους οτι δεν υπάρχει καμια περίπτωση να προσομοιώσεις τον δημόσιο δρομο? 

+1 ότι και να κάνεις δεν μπορείς να αποφύγει καταστάσεις τύπου πετάχτηκε χωρίς προειδοποίηση ακριβός μπροστά μου κλπ οπου δεν σε σώζει κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Black Demis είπε

+1 ότι και να κάνεις δεν μπορείς να αποφύγει καταστάσεις τύπου πετάχτηκε χωρίς προειδοποίηση ακριβός μπροστά μου κλπ οπου δεν σε σώζει κατι

Αυτό κι εγώ αναρωτιέμαι πως θα τo καταφέρει η ΑΙ. Πως θα αντιληφθεί τον κίνδυνο, την πρόληψη δηλαδή. Π.χ οδηγάς στο δρόμο και βλέπεις στο πεζοδρόμιο παιδιά να παίζουν ή ένα σκυλί ή έναν μεθυσμένο και ξέρεις ότι ο κίνδυνος απρόβλεπτης συμπεριφοράς είναι αυξημένος, έχεις τον νου σου και κόβεις ταχύτητα. Η ΑΙ πως θα το αντιληφθεί αυτό?

if kids around then slow down else pray:lol:

Επεξ/σία από VChris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, VChris είπε

Αυτό κι εγώ αναρωτιέμαι πως θα τo καταφέρει η ΑΙ. Πως θα αντιληφθεί τον κίνδυνο, την πρόληψη δηλαδή. Π.χ οδηγάς στο δρόμο και βλέπεις στο πεζοδρόμιο παιδιά να παίζουν ή ένα σκυλί ή έναν μεθυσμένο και ξέρεις ότι ο κίνδυνος απρόβλεπτης συμπεριφοράς είναι αυξημένος, έχεις τον νου σου και κόβεις ταχύτητα. Η ΑΙ πως θα το αντιληφθεί αυτό?

if kids around then slow down else pray:lol:

άντε αυτό μπορεί να το κάνει (παρακαλουθιση συμπεριφοράς) αλλά και με 30 να πας αν πέσει ένας μπροστά σου τον σκότωσες..... για αυτό και κάποια ατυχήματα δεν γίνετε να αποφευχθούν δυστυχώς ειδικά αν κάποιος στέκεται και στο ξεκάρφωτο του ήρθε να περάσει η κάποιος τρέχει και απλά αλλάζει την κατεύθυνση γιατί του ήρθε να περάσει τον δρόμο (έχει τύχει άπειρες φορες σε μένα και καθαρά κατά τύχη η περνούσα ξυστά (χωρίς να προλάβω να κάνω κάτι) η δύο φορές τους τσίμπησα με καθρέφτη 

την ανθρώπινη βλακεία δεν νικάει τυποτε

Επεξ/σία από Black Demis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, VChris είπε

Αυτό κι εγώ αναρωτιέμαι πως θα τo καταφέρει η ΑΙ. Πως θα αντιληφθεί τον κίνδυνο, την πρόληψη δηλαδή. Π.χ οδηγάς στο δρόμο και βλέπεις στο πεζοδρόμιο παιδιά να παίζουν ή ένα σκυλί ή έναν μεθυσμένο και ξέρεις ότι ο κίνδυνος απρόβλεπτης συμπεριφοράς είναι αυξημένος, έχεις τον νου σου και κόβεις ταχύτητα. Η ΑΙ πως θα το αντιληφθεί αυτό?

if kids around then slow down else pray:lol:

 

25 λεπτά πριν, Black Demis είπε

άντε αυτό μπορεί να το κάνει (παρακαλουθιση συμπεριφοράς) αλλά και με 30 να πας αν πέσει ένας μπροστά σου τον σκότωσες..... για αυτό και κάποια ατυχήματα δεν γίνετε να αποφευχθούν δυστυχώς ειδικά αν κάποιος στέκεται και στο ξεκάρφωτο του ήρθε να περάσει η κάποιος τρέχει και απλά αλλάζει την κατεύθυνση γιατί του ήρθε να περάσει τον δρόμο (έχει τύχει άπειρες φορες σε μένα και καθαρά κατά τύχη η περνούσα ξυστά (χωρίς να προλάβω να κάνω κάτι) η δύο φορές τους τσίμπησα με καθρέφτη 

την ανθρώπινη βλακεία δεν νικάει τυποτε

Ανάμεσα στην AΙ των αυτόνομων οχημάτων και στο μυαλό του οδηγού που παραβίασε το STOP και τράκαρε με το δικό μου αμάξι πριν 1 μήνα, υπάρχει μια τεράστια απόσταση. Νομίζω ότι αυτό που θα πρέπει να εξετάσει σοβαρά ο άνθρωπος για τα αυτόνομα οχήματα είναι, κατά πόσο του είναι χρήσιμα και αν ναι, με τι προδιαγραφές ( ταχύτητα, ακτίνα δράσης, ασφάλεια κλπ).

Θέλω να πω ότι, σαφώς και θα συνεχίσουν να υπάρχουν συμβατικά οχήματα με οδηγό, διότι ο άνθρωπος αισθάνεται πιο ελεύθερος και σαφώς θα υπάρξουν και αυτόνομα. Το εγχείρημα όμως και η μετάβαση στα αυτόνομα είναι κάτι που η σημερινή τεχνολογία δεν μπορεί να προσφέρει τα μέγιστα. Και εννοώ το θέμα της ασφάλειας. Είναι το μόνο θέμα που υστερεί η σημερινή AI και αυτό διότι λείπει το συναίσθημα, το προαίσθημα και η ψυχολογία. από τους μέχρι τώρα αλγόριθμους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nhzt είπε

Ανάμεσα στην AΙ των αυτόνομων οχημάτων και στο μυαλό του οδηγού που παραβίασε το STOP και τράκαρε με το δικό μου αμάξι πριν 1 μήνα, υπάρχει μια τεράστια απόσταση. Νομίζω ότι αυτό που θα πρέπει να εξετάσει σοβαρά ο άνθρωπος για τα αυτόνομα οχήματα είναι, κατά πόσο του είναι χρήσιμα και αν ναι, με τι προδιαγραφές ( ταχύτητα, ακτίνα δράσης, ασφάλεια κλπ).

Θέλω να πω ότι, σαφώς και θα συνεχίσουν να υπάρχουν συμβατικά οχήματα με οδηγό, διότι ο άνθρωπος αισθάνεται πιο ελεύθερος και σαφώς θα υπάρξουν και αυτόνομα. Το εγχείρημα όμως και η μετάβαση στα αυτόνομα είναι κάτι που η σημερινή τεχνολογία δεν μπορεί να προσφέρει τα μέγιστα. Και εννοώ το θέμα της ασφάλειας. Είναι το μόνο θέμα που υστερεί η σημερινή AI και αυτό διότι λείπει το συναίσθημα, το προαίσθημα και η ψυχολογία. από τους μέχρι τώρα αλγόριθμους.

αν του βαλουν αυτα που λες θα μαλώνει με ταρίφες θα κάνει κόντρες και θα παραβιάζει τα στοπ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το συγκεκριμενο ατυχημα υπαρχει σε βιντεο και φαινεται ξεκαθαρα οτι ειναι υπαιτιοτητα/ηλιθιοτητα του θυματος. Σε δρομο με 2 λωριδες μεσα στο πουθενα, αριστερα και δεξια τιποτα (δεν υπαρχουν σπιτια για να πει καποιος οτι ειναι μεσα σε κατοικημενη ζωνη), χωρις φαναρια ή διαβαση πεζων, μεσα στη νυχτα ξαφνικα η dashcam δειχνει μπροστα στο αυτοκινητο που τρεχει να εμφανιζεται (τελευταια στιγμη) απο αριστερα μια που περπαταει κρατωντας ενα ποδηλατο και το αυτοκινητο πεφτει πανω της φυσικα. Ο οδηγος ασφαλειας (μια μαυρη) φαινεται σε αλλη παραλληλη καμερα να αιφνιδιαζεται εντελως. Πιθανον ενα εξτρα ρανταρ ή μια καμερα υπερυθρων να την ειχε εντοπισει, αλλα κανενας ανθρωπος δεν θα ειχε αποφυγει σαν οδηγος το ατυχημα χωρις αυτες τις βοηθειες. Ποιος ηλιθιος περναει ετσι ενα τετοιο δρομο τη νυχτα στα σκοτεινα? Και δεν βλεπει και τα φωτα του αυτοκινητου που ερχεται? Και κανεις δεν γραφει αυτα τα προφανη, ολοι λενε το ατυχημα με την αυτονομη οδηγηση...

Επεξ/σία από sattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
37 λεπτά πριν, sattack είπε

Το συγκεκριμενο ατυχημα υπαρχει σε βιντεο και φαινεται ξεκαθαρα οτι ειναι υπαιτιοτητα/ηλιθιοτητα του θυματος. Σε δρομο με 2 λωριδες μεσα στο πουθενα, αριστερα και δεξια τιποτα (δεν υπαρχουν σπιτια για να πει καποιος οτι ειναι μεσα σε κατοικημενη ζωνη), χωρις φαναρια ή διαβαση πεζων, μεσα στη νυχτα ξαφικα η dashcam δειχνει μπροστα στο αυτοκινητο που τρεχει να εμφανιζεται απο αριστερα μια που περπαταει κρατωντας ενα ποδηλατο και το αυτοκινητο πεφτει πανω της φυσικα. Ο οδηγος ασφαλειας (μια μαυρη) φαινεται σε αλλη παραλληλη καμερα να αιφνιδιαζεται εντελως. Πιθανον ενα εξτρα ρανταρ ή μια καμερα υπερυθρων να την ειχε εντοπισει, αλλα κανενας ανθρωπος δεν θα ειχε αποφυγει σαν οδηγος το ατυχημα χωρις αυτες τις βοηθειες. Ποιος ηλιθιος περναει ετσι ενα τετοιο δρομο τη νυχτα στα σκοτεινα? Και δεν βλεπει και τα φωτα του αυτοκινητου που ερχεται? Και κανεις δεν γραφει αυτα τα προφανη, ολοι λενε το ατυχημα με την αυτονομη οδηγηση...

δεν εχω δει το βιντεο, αλλα καλο θα ηταν να υπηρχαν τα συστηματα εντοπισμου που αναφερεις σε ολα τα αυτοματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...