Προς το περιεχόμενο

Ενοικίαση στην Αθήνα


Niki2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα μετακόμησης μου στην Αθήνα για μεταπτυχιακό στο ΠΑΠΕΙ (πειραιά) και θέλω μερικές κατευθύνσεις για εύρεση σπιτιού. Για να σας διευκολύνω: 

1. Είμαι κοπέλα 25ετών από άλλη πόλη, έχω έρθει Αθήνα μόνο για ταξίδι

2. Δεν θα έχω αυτοκίνητο, οπότε βασικό είναι η μετακίνηση στη σχολή και όχι μόνο

3. Η ασφάλεια της περιοχής με απασχολεί ιδιαίτερα (και κοπέλα και φοβιτσιάρα)

4. Ενοίκιο το πολύ 300 ευρώ

Ευχαριστώ :)

Επεξ/σία από Niki2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνήθως τα σπίτια εκεί γύρω νοικιάζονται σε τουρίστες και φοιτητές.

(Τα ξέρω γιατί η δουλειά μου είναι κατά 80% Πειραιά, ανακαινίσεις και τέτοια κάνω,και κάθε μέρα μπαίνω σε σπίτια και πολύ δύσκολα βρίσκεις κάτι αξιόλογο σε καλή τιμή εκεί που θέλεις)

 

Βέβαια με αρκετό ψάξιμο κάτι θα βρεις.. :)

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί όμως κάλλιστα να βρει σε Κερατσίνι πχ, αρκετά φθηνότερα (και αναλογικά σε καλύτερη κατάσταση στα ίδια λεφτά) και με ένα λεωφορείο ή τρόλευ (30€ το μήνα κάρτα για όλα τα μέσα) να φτάνει στο ΠΑΠΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κερατσίνι πώς ειναι σαν περιοχή? Ήσυχα? Επίσης το τρόλει δεν ειναι πολυ αργό? Δεν λεχω ιδέα είναι η αλήθεια. Επίσης ο πειραιάς από επικινδυνότητα πως ειναι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά πιο ήσυχα και χωρίς ιδιαίτερα κρούσματα, σε πολλά σημεία υπάρχει ακομα η έννοια "γειτονιά". 

Το ίδιο πράγμα είναι τρόλευ και λεωφορείο, σιγά τη διαφορά.

Πειραιά εγώ θα έψαχνα σε Καλλίπολη, Φρεαττύδα, ίσως και Πηγάδα, Άγιο Βασίλη, κτλ. Αν βρεις κάτι στα λεφτά που διαθέτεις και είναι και σε καλή κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα τα κοιτάξω. Τι εννοεις αν βρω κάτι στα λεφτά που διαθέτω? Πόσα ακόμη να δώσεις για μια γκαρσονιέρα? Εδώ στη Θεσσαλονικη βρίσκεις αρκετά καλά σπίτια μ αυτά τα λεφτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fabricated είπε

Τα οποία θα τα δώσει έτσι και αλλιώς για να μετακινείται οπότε ακόμα ένα συν 

Ε ναι, για αυτό το είπα....θα έχει την κάρτα για όλα τα μέσα να πηγαίνει παντού.

3 λεπτά πριν, Niki2 είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα τα κοιτάξω. Τι εννοεις αν βρω κάτι στα λεφτά που διαθέτω? Πόσα ακόμη να δώσεις για μια γκαρσονιέρα? Εδώ στη Θεσσαλονικη βρίσκεις αρκετά καλά σπίτια μ αυτά τα λεφτά. 

Είναι ακριβές περιοχές η Καλλίπολη και η Φρεαττύδα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται να ψάχνεις στο Κερατσίνι, ούτε στην Καλλίπολη. Με τα χρήματα που διαθέτεις βρίσκεις σε περιοχές όπως Πασαλιμάνι, Τερψιθέα και Ευαγγελίστρια που τα έχεις όλα κοντά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά ο Πειραιάς είναι σχετικά ήσυχος, και με 300 € λογικά θα βρεις κάτι αξιοπρεπές κοντά στο ΠΑΠΕΙ 

Υ.Γ. απαιτώ να αλλάξει ο τίτλος του νήματος :D :D

 

 

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι φοιτητές του ΠαΠει βρισκουν πολυ ευκολα σπιτια στη Καλλιθέα. 

Με 200 ευρω βρισκεις ένα άνετο 2άρι, σε πολυκατοικία του 70-80, συνηθως χωρις θέρμανση αλλά σε καλή κατάσταση.

Αν το θες και επιπλωμένο, στην ιδια περιοχη πάει γυρω στα 280-300.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pontez2 είπε

Oι φοιτητές του ΠαΠει βρισκουν πολυ ευκολα σπιτια στη Καλλιθέα. 

Με 200 ευρω βρισκεις ένα άνετο 2άρι, σε πολυκατοικία του 70-80, συνηθως χωρις θέρμανση αλλά σε καλή κατάσταση.

Αν το θες και επιπλωμένο, στην ιδια περιοχη πάει γυρω στα 280-300.

Καλλιθέα όσα βλέπω σε σπιτόγατο και χρυση ευκαιρια εχουν περιπου 300 αλλά αδεια. Αλλιώς είναι ισόγεια που δεν θέλω λόγω ασφάλειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...