Προς το περιεχόμενο

Μικρός χώρος αποθήκευσης/storage unit


TopicStrarter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν νοικιάζω ένα διαμέρισμα στην Κρήτη και έχω κάποια μηχανήματα κτλ 


Πάντα πηγαινοερχόμουν σε άλλες πόλεις για διάφορους λόγους αλλά τον τελευταίο καιρό είμαι μεγάλα διαστήματα εκτός κρήτης πράγμα που κάνει το ενοίκιο ασύμφορο... 

 

Βέβαια όμως συνεχίζει να υπάρχει η ανάγκη να έρχομαι στην Κρήτη και να κάνω χρήση του εκεί εξοπλισμού όταν αυτό συμβαίνει... 

 

 

Για να δώσω λύση σε αυτό το πρόβλημα είπα να ψάξω για storge units δηλαδή κάποιο μικρό γκαράζ στο αεροδρόμιο ή κάπου τέλος πάντων να μπορώ να αποθηκεύω εκεί τον εξοπλισμό μου όταν φεύγω και όταν έρχομαι απλά να νοικιάζω για λίγες μέρες ενα δωμάτιο ξενοδοχείου και να παίρνω τον εξοπλισμό απο την αποθήκη. 

 

Να τον κουβαλάω μαζί  μου κάθε φορά όταν φεύγω και έρχομαι ειναι τόσο οικονομικά όσο και λογιστικά ασύμφορο.

 

Το να νοικιάζω ολόκληρο διαμέρισμα + κοινόχρηστα +πάγια ΔΕΚΟ κτλ απλά για λίγα πράματα (που αν και βαριά και ογκώδη για να τα κουβαλάω χωράνε σε ένα μικρό δωματιάκι άνετα.) είναι ασύμφορο.

Οπότε θα ήταν τέλεια λύση το να τα αποθηκεύω κάπου και να πληρώνω κάτι ένα σχετικά μικρό αντίτιμο (πχ όπως πληρώνεις για παρκάρισμα αυτοκινήτου σε σχετικό κτίριο κτλ άντε λίγο παραπάνω)

 

Το θέμα ειναι ότι προς το παρόν (με μια όχι και τόσο εμπεριστατωμένη αναζήτηση είναι η αλήθεια) δεν βρήκα κάτι στην Ελλάδα... ως "χώροι αποθήκευσης" είναι δηλωμένα στις εκάστοτε σελίδες ουσιαστικά γκαρσονιέρες ή και μεγαλύτερα διαμερίσματα με μπάνιο μπαλκόνι κτλ και τιμές απο 300 ευρώ τον μήνα και άνω... 

 

οπότε θα βγαίνει πάλι μία ή άλλη.... Αθήνα που έψαξα πάλι ή θα είναι κανονικό διαμέρισμα με την ανάλογη χρέωση ή θα ειναι τεράστιες αποθήκες με έκταση πχ 1 στρέμμα + που πάλι δεν με αφορά...

 

Εγώ θέλω 3,4 τετραγωνικά χώρου που απλά να ξέρω ότι θα κλειδώνει με ασφάλεια για να έχω "παρατημένα" κάποια πράματα εκεί για αρκετούς μήνες μέχρι να ξαναέρθω. 

Έχετε υπόψιν σας κάτι τέτοιο; Με ενδιαφέρει κυρίως Κρήτη ή Αθήνα (για να ειναι εύκολη η μεταφορά απο τον χώρο αποθήκευσης στο πχ ξενοδοχείο όταν τα χρειαστώ)  με λύσεις για αθήνα να ειναι επιθυμητές μόνο αν δεν βρεθεί κάτι στην κρήτη. 

 

Ουσιαστικά ψάχνω storage unit όπως αυτά που βρίσκεις στο εξωτερικό πχ

 

storage-unit.JPGshutterstock_171664262-850x476.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι παρομοιο στυλ των φωτο κατι σε γκαραζ, μπορεις να βρεις σιγουρα στην αθηνα και το κοστος ειναι σιγουρα κατω απο 100 ευρω, αναλογα την περιοχη.

τωρα για κρητη δεν εχω ψαξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, tornado είπε

νομιζω οτι παρομοιο στυλ των φωτο κατι σε γκαραζ, μπορεις να βρεις σιγουρα στην αθηνα και το κοστος ειναι σιγουρα κατω απο 100 ευρω, αναλογα την περιοχη.

τωρα για κρητη δεν εχω ψαξει.

Για Αθήνα πριν απο λίγο βρήκα αυτό https://apothikes.eu/?lang=en με 4.3 ευρώ το κυβικό αλλά Αθήνα για εμένα ειναι κάτι σαν το χειρότερο αλλά υποφερτό σενάριο γιατί θα πρέπει να έρθω με αυτοκίνητο να φορτώσω να πάω Πειραιά να πάρω πλοίο για Κρήτη κτλ... που θα μπορούσα ίσως να μπω στην ταλαιπωρία αυτή αν ήταν να γλιτώσω τα έξοδα του διαμερίσματος μου αλλά ειδικά εφόσον ειναι και εκτός Πειραιά ειναι πολύ ταλαιπωρία..

 

Κρήτη θα ήταν τέλεια να βρω κάτι αντίστοιχο γιατί πολύ απλά πετάς με αεροπλάνο leasing  κάποιο μικρό αμαξάκι και τελείωσες! άρχοντας :P  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα υπάρχουν υπόγεια δωμάτια που ειναι πολυ μικρά και τα βαφτίζουν γκαρσονιέρες στην Κρήτη και τα νοικιάζουν 100-150€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...