Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητο απο Ελλάδα στην Ιταλία για 1 χρόνο


manosbr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς με ποιο τρόπο μπορώ να κρατήσω το αυτοκίνητο στην Ιαταλία για 1 χρόνο; Θα μείνω Ιταλία άλλους 9 μήνες (Μιλάνο). 
 
Εχω ακούσει οτι μπορώ να το κρατήσω 6 μήνες και μετά πρέπει να πάω Ελλάδα και να ξανάρθω με το auto για να το έχω άλλους 6 (και να κρατήσω εισητήριο πχ Καραβιού). 
 
Γνωρίζετε άλλο τρόπο γιατι είναι ασύμφορο να παω και να έρθω Ελλάδα με αυτοκίνητο. 
 
Μήπως αν βγω και ξαναμπώ στα σύνορα γίνεται το ίδιο ? ΠΧ. να πάω Κροατία και να επιστρέψω Ιταλία; Αλλά ποιο θα είναι το αποδεικτικό οτι μπηκα Ιταλία; Με το καράβι είχα κρατήσει το εισιτήριο τη 1η φορα. 
 
Ευχαριστώ 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν θα σε ελένξει ποτέ, ούτε θα σου ζητήσει εισητήρια....μην ασχολείσαι...τα χαρτιά σου να έχεις νόμιμα και μεταφρασμένα όσα χρειάζονται και είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης το να βγεις και να ξανά μπεις στη χώρα δεν ισχύει. Οι έξι μήνες είναι συνολικά οπότε θεωρητικά μόλις κλείσει 6 μήνες Ιταλία το αμάξι θα πρέπει να γυρίσει Ελλάδα για τους υπόλοιπους έξι μήνες αλλά στην πράξη δεν υπάρχει κάποιος έλεγχος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξέρω ότι πρέπει να μείνει 6 μήνες . Το να βγει και να μπει , πχ τα σύνορα  κροατιας, το λέω μήπως και πάρω κάποιο αποδεικτικό αν υπάρχει και σε περίπτωση ελέγχου πω ότι μπήκα τότε (την ημερομηνία του αποδεικτικού διέλευσης συνόρων ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Στις 9/5/2018 στις 10:37 ΜΜ, manosbr είπε

Ναι το ξέρω ότι πρέπει να μείνει 6 μήνες . Το να βγει και να μπει , πχ τα σύνορα  κροατιας, το λέω μήπως και πάρω κάποιο αποδεικτικό αν υπάρχει και σε περίπτωση ελέγχου πω ότι μπήκα τότε (την ημερομηνία του αποδεικτικού διέλευσης συνόρων ) 

Μαθηματα λαμογιας 101.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όταν ποστάρεις σε ένα θέμα μετά από 5μήνες για να κράξεις και να φανείς υπεράνω.

Ούτε να πάρει/διατηρήσει αμάξι σε χώρα με χαμηλότερη φορολογία ζήτησε ούτε τίποτα. 
Αντί για 6 μήνες θέλει 9. Τι θα κάνει δηλαδή για 3 μήνες, θα αλλάξει πινακίδες?

Ούτε εγώ θα ήμουν τόσο "large" ως προς τον χρόνο που θα απαιτούσε η διαδικασία. Δεν φτάνω καν στο οικονομικό. 

Επεξ/σία από FireKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 24/9/2018 στις 9:42 ΠΜ, ManFromEarth είπε

Μαθηματα λαμογιας 101.

Βλέπω πως το 4ο σου μήνυμα στο Forum είναι πάλι για να σχολιάσεις/βρίσεις ..Καταλαβαίνουμε τι είσαι , ευτυχώς που απο το ψευδώνυμο μου καταλαβαίνουμε πως επιθυμείς απελπισμένα φαίνεσαι ώς άνθρωπος επι της γης αλλα δε τα καταφέρνεις.

 

Σχετικά με τη περίπτωση μου, και σε περίπτωση που ενδιαφέρει κάποιον άλλον να κάνει το αντίστοιχο, 

πρόκειται περί προσπάθειας εύρεσης τρόπου να διατηρήσω το αυτοκίνητό μου στο εξωτερικό παρότι η παραμονή μου εκεί δεν ειναι μονιμη, και όντως κάτοικος (νομικά) ελλάδας, και πληρώνοντας Τέλη, εφορία κτλ Ελλάδα, παρόλο που το όχημα είναι στο εξωτερικο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, manosbr είπε

πρόκειται περί προσπάθειας εύρεσης τρόπου να διατηρήσω το αυτοκίνητό μου στο εξωτερικό παρότι η παραμονή μου εκεί δεν ειναι μονιμη, και όντως κάτοικος (νομικά) ελλάδας, και πληρώνοντας Τέλη, εφορία κτλ Ελλάδα, παρόλο που το όχημα είναι στο εξωτερικο. 

νομοταγης 100% 😁 

οπως ολοι οι κομπιναδοροι αλλωστε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ManFromEarth είπε

νομοταγης 100% 😁 

οπως ολοι οι κομπιναδοροι αλλωστε.

ακριβώς νομοταγής και με το παραπάνω, να πληρώνω τους φόρους στην Ελλάδα και ας είναι το αυτοκίνητο στο εξωτερικό..

Κομπίνα είναι όταν υπάρχει δόλος προς ιδίον όφελος ... Μάλλον δεν έχεις καλή αντίληψη/γνώση της Ελληνικής 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...