Προς το περιεχόμενο

Το Android P είναι πιο έξυπνο, διαθέτει gestures τύπου iPhone X και θέλει να το χρησιμοποιείτε λιγότερο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία πράγματα. Σε συνδυασμό με το Pixelάκι που έχει πέσει στα 350€ , είναι ότι πρέπει. 

Βέβαια πιάνει ακόμα χώρο κάτω αυτή η μπάρα , θα ήταν καλύτερα σε fullScreen και επίσης

λείπει και το κλείσιμο όλων των ανοιχτών εφαρμογών , όπως και το ότι δεν έχουν κάνει με gesture το "πίσω" κουμπί.

Επεξ/σία από Vasilisxd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, VChris είπε

Ναι ΟΚ καλά όλα αυτά. Καμία βελτίωση στον έλεγχο των apps στο store της θα δούμε?

Κάτι σαν την πρόβλεψη των επεξεργαστών δηλαδή, με τα γνωστά ατελείωτα προβλήματα ασφαλείας?

Need more info

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα ακριβώς τι διαφορετικό κάνει. Όλα αυτά γίνονται ήδη σε όλα τα Android και iOS. Όλα τα smartphone έχουν multitasking, μπορείς να δεις στις ρυθμίσεις πόσο η κάθε εφαρμογή χρησιμοποιεί την μπαταρία και τα Δεδομένα, μόνο η τεχνολογία με το φωτισμό, στο οποίο κατάλαβα θα χρησιμοποιεί την μπροστινή κάμερα σαν sensor και θα ρυθμίζει την φωτεινότητα έτσι. Το gesture το καταλαβαίνω σε άλλες συσκεύες, πχ Drones, αλλά στο κινητό γιατί; Αφού το κρατάς στο χέρι σου, τόσο δύσκολο δηλαδή να κουνήσεις τον αντίχειρα σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα όρια και τους χρόνους χρήσεις να με συγχωρείτε παιδιά αλλά το βρίσκω χρήσιμο,όχι για μένα δεν κρίνω από τον εαυτό μου αλλά για κάποιον εκεί έξω ναι,για έναν έφηβο για έναν άνθρωπο που έχει θλίψη και βυθίζεται μέσα στο smartphone για εναν για έναν ....... Μια ειδοποίηση ξαφνικά πετάγεται και του λέει (μεγάλε πάλι το παρακάνεις σήμερα) η την αγνοεί ή μακάρι ο ένας στους δέκα όντως να σηκωθεί και να δει παραπέρα.

Εκεί έξω υπάρχουν άνθρωποι σε AMOLED και ips πηγάδια και το ξέρετε.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από ότι βλέπω ακόμα και η Google κουραστικε από το android που η ίδια φτιάχνει και ψάχνει να το αντικαταστήσει σιγά σιγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα την beta από περιέργεια. Πολύ ωραία τα νέα animation, πολύ πιο όμορφη κίνηση γενικά. Τα gestures αδιάφορα, αφού πιάνουν χώρο και πάλι.

 

Το νέο multitasking με τα οριζόντια παράθυρα μου φαίνεται άβολο. Το ίδιο δύσχρηστο είναι και στο iOS; Πολύ καλύτερο ήταν πριν με την κάθετη διάταξη. Επίσης, είναι πιο δύσκολο το να κάνεις split-screen. Πριν, κρατούσες πατημένο το δεξί πλήκτρο και έμπαινες κατευθείαν. Τώρα πρέπει να ανοίξεις τα tasks. Ελπίζω να βρουν κάποιο gesture να το βελτιώσουν.

 

Κατά τα άλλα, βλέπω μικρες βελτιώσεις για εμάς τους κοινούς non-US θνητούς, αφού τα περισσότερα αφορούν το assistant που και να το χρησιμοποιείς αφορά κυρίως τις ΗΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liberostelios είπε

Έβαλα την beta από περιέργεια. Πολύ ωραία τα νέα animation, πολύ πιο όμορφη κίνηση γενικά. Τα gestures αδιάφορα, αφού πιάνουν χώρο και πάλι.

.

Εννοεις χωρο στο συστημα φανταζομαι γιατι κερδιζεις χωρο στην οθονη.

Εγω παντως πιανω κανενα android στα χερια μου και σαστιζω λιγακι προσπαθωντας να θυμηθω τι κανει το τριγωνακι ο κυκλος και το τετραγωνο. Επισης σαστισα λιγακι με το iphone X επειδη εχει παρομοια gestures με το BBOS αλλα μου ηρθε πιο φυσικο.

 

Το gesture παντως για να παει καποιος "πισω" σε μια εφαρμογη στο BBOS ειναι απλα να κανει το δακτυλο του στο κατω μερος της οθονης απο αριστερα προς δεξια

Επεξ/σία από songless_bird
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liberostelios είπε

Έβαλα την beta από περιέργεια. Πολύ ωραία τα νέα animation, πολύ πιο όμορφη κίνηση γενικά. Τα gestures αδιάφορα, αφού πιάνουν χώρο και πάλι.

Το νέο multitasking με τα οριζόντια παράθυρα μου φαίνεται άβολο. Το ίδιο δύσχρηστο είναι και στο iOS; Πολύ καλύτερο ήταν πριν με την κάθετη διάταξη. Επίσης, είναι πιο δύσκολο το να κάνεις split-screen. Πριν, κρατούσες πατημένο το δεξί πλήκτρο και έμπαινες κατευθείαν. Τώρα πρέπει να ανοίξεις τα tasks. Ελπίζω να βρουν κάποιο gesture να το βελτιώσουν.

Βάλε και ότι πρέπει να κάνεις διπλή κίνηση προς τα πάνω για να ανοίξει το συρτάρι εφαρμογών. Δεν νομίζω τώρα με τα gestures ότι πρέπει να υπάρχει συρτάρι εφαρμογών.

 

παντως για πρώτη public beta πάει σφαίρα χωρίς κολλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, songless_bird είπε

Εννοεις χωρο στο συστημα φανταζομαι γιατι κερδιζεις χωρο στην οθονη.

Εγω παντως πιανω κανενα android στα χερια μου και σαστιζω λιγακι προσπαθωντας να θυμηθω τι κανει το τριγωνακι ο κυκλος και το τετραγωνο. Επισης σαστισα λιγακι με το iphone X επειδη εχει παρομοια gestures με το BBOS αλλα μου ηρθε πιο φυσικο.

Το gesture παντως για να παει καποιος "πισω" σε μια εφαρμογη στο BBOS ειναι απλα να κανει το δακτυλο του στο κατω μερος της οθονης απο αριστερα προς δεξια

Όχι, εννοώ χώρο στην οθόνη γιατί η μπάρα κάτω συνεχίζει να υπάρχει. Απλά το κεντρικό κουμπί κάνει δύο δουλειές τώρα και έφυγε το τετράγωνο δεξιά. Αν εξαφανιζόταν η μπάρα και κερδίζαμε χρόνο θα είχε περισσότερο νόημα. Τώρα είναι απλά λίγο διαφορετικό το navigation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά δεν κατάλαβα ποιο το νόημα του νέου αυτού τρόπου πλοήγησης...Σκοπός των gestures θα έπρεπε να είναι να έχουμε μεγαλύτερη επιφάνεια της εκάστοτε εφαρμογής, αν είναι να υπάρχει ακόμα ένα τόσο μεγάλο navigation bar στο κάτω μέρος, τι να λέει; Όσοι έχετε s8, note 8 τσεκάρετε το plasmalite σε γνωστό φόρουμ, εκεί τα  gestures σου δίνουν πλήρη λειτουργικότητα αν έχεις αφαιρέσει το navbar και το καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 ώρες πριν, BILL5 είπε

από ότι βλέπω ακόμα και η Google κουραστικε από το android που η ίδια φτιάχνει και ψάχνει να το αντικαταστήσει σιγά σιγα

νομιζω θα βγαλουν ενα λογισμικο που λεγετε φουξια (δεν κανω πλακα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...