Προς το περιεχόμενο

Καλλιέργεια Καρπουζιών


Mητσακος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα δεν ξερω αν ειναι το καταλληλοτερο μερος για μια τετοια ερωτηση αλλα δεν γνωριζω που αλλου μπορω να την κανω....αφορο την καλλιεργια καρπουζιου!!Αν μποριτε λυστε μου τις ερωτησεις :D


1)Διαβασα σε πολλα αρθρα οτι το καρπουζι θελει θερμοκρασιες απο 21 εως 32 και ΟΧΙ κατω απο 15,η ερωτηση μου ειναι:τι θα γινει αμα η θερμοκρασια παει κατω απο 15? τι θα παθει το φυτο?

2)Το ζουμι του καρπουζιου ειναι ολο νερο? διοτι διαβασα το εξης: οτι το καρπουζι περιεχει μεγαλες ποσοτητες νερου!


3)Τα πρωτα λουλουδακια που θα βγουν ειναι αρσενικα και θα πεσουν...τα επομενα που θα βγουν ειναι για γονιμοποιηση διοτι ειναι τα θυληκα σωστα?

Παρακαλω οποιος γνωριζει ας αφιερωσει λιγο χρονο,ευχαριστω πολυ!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρπούζια είναι φυτό που καλλιεργείται στα μποστάνια, τα μποστάνια είναι περιοχές γης τις οποίες όλη μέρα τις βλέπει ο ήλιος.

Τώρα τι θα πάθει χωρίς ηλιο ή θα αρρωστήσει το φυτο ή δεν θα βγάλει καρπούζια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα καρπούζια πρωτα δεν τα μπολιαζουν με κολοκυθιες; 

Μπορει να λεω και βλακειες αλλα.ετσι εχω ακουσει

Επεξ/σία από Liverpool89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 5/10/2018 at 16:14, Mητσακος said:

Καλησπερα δεν ξερω αν ειναι το καταλληλοτερο μερος για μια τετοια ερωτηση αλλα δεν γνωριζω που αλλου μπορω να την κανω....αφορο την καλλιεργια καρπουζιου!!Αν μποριτε λυστε μου τις ερωτησεις :D


1)Διαβασα σε πολλα αρθρα οτι το καρπουζι θελει θερμοκρασιες απο 21 εως 32 και ΟΧΙ κατω απο 15,η ερωτηση μου ειναι:τι θα γινει αμα η θερμοκρασια παει κατω απο 15? τι θα παθει το φυτο?

2)Το ζουμι του καρπουζιου ειναι ολο νερο? διοτι διαβασα το εξης: οτι το καρπουζι περιεχει μεγαλες ποσοτητες νερου!


3)Τα πρωτα λουλουδακια που θα βγουν ειναι αρσενικα και θα πεσουν...τα επομενα που θα βγουν ειναι για γονιμοποιηση διοτι ειναι τα θυληκα σωστα?

Παρακαλω οποιος γνωριζει ας αφιερωσει λιγο χρονο,ευχαριστω πολυ!!

Δες αυτο το βιντεο, θα σου λυθουν οι αποριες. 

Τα καρπουζια ειναι τροπικο φυτο, και σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες περναει στρες, οπου μπορει μεχρι και να μαρανθει. Γιαυτο και το καλλιεργουμε στην Ελλαδα επι το πλειστον μεσοτελη ανοιξης με αρχομεση φθινοπωρου. Υπαρχουν και καποιες υποτροπικες ποικιλιες, αλλα δεν ειναι γνωστες, μιας και δεν υπαρχει ζητηση στην αγορα.

 

12 minutes ago, Liverpool89 said:

Τα καρπούζια πρωτα δεν τα μπολιαζουν με κολοκυθιες; 

Μπορει να λεω και βλακειες αλλα.ετσι εχω ακουσει

Ναι ειναι πρακτικη που συνηθίζεται, ο εμβολιασμος σε υποκειμενα κολοκυθιας, συγκεκριμενα της Curcubita maxima, καθοτι ειναι ανθεκτικοτερη σε διαφορες ασθενειες του ριζικου συστηματος, οι καρποι ειναι μεγαλυτεροι, και δεν εχει τις ιδιες απαιτησεις στη συσταση του χωματος και του PH. Βεβαια αυτο μεταξυ αλλων οδηγει και σε υποβαθμιση της γευσης και του αρωματος.

Τα αλλα που λενε πως και καλα βαρανε με ενεσεις τα καρπουζια κτλ, φυσικα και δεν ισχυουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...