Προς το περιεχόμενο

Σημαντική άνοδος στις πωλήσεις smartphones για τη Huawei στην Ευρωπαϊκή αγορά


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν η Ευρώπη αποτελεί οποιαδήποτε ένδειξη, οι Apple και Samsung ενδέχεται σύντομα να έχουν πρόβλημα αν οι μεγάλες Κινέζικες εταιρείες κάποτε αποκτήσουν σημαντική θέση στην αγορά των Ηνωμένων Πολιτειών.

Σύμφωνα με μία νέα έκθεση της εταιρείας ερευνών αγοράς Canalys, η Huawei είδε τις πωλήσεις smartphones της στην Ευρωπαϊκή αγορά να αυξάνονται κατά 38,6% και στις 7,4 εκατομμύρια μονάδες μέσα στο πρώτο τρίμηνο της χρονιάς. Πρόκειται για μεγάλο άλμα σε σύγκριση με την ίδια περίοδο πέρυσι.

Πρόκειται αναμφισβήτητα για εντυπωσιακή επίδοση, λαμβάνοντας υπόψη μας ότι η αγορά των smartphones στην Ευρωπαϊκή ήπειρο γνώρισε πτώση 6,3% το πρώτο τρίμηνο της χρονιάς. Αξίζει επίσης να επισημάνουμε ότι τα παραπάνω νούμερα δεν συμπεριλαμβάνουν και τις πωλήσεις των P20 και P20 Pro που εντυπωσίασαν όταν παρουσιάστηκαν στα τέλη Μαρτίου στο Παρίσι, στην Γαλλία.

Την ίδια περίοδο, οι αποστολές της Samsung στην Ευρώπη έφτασαν τις 15 εκατομμύρια, πτώση 15% σε σχέση με το πρώτο τρίμηνο του 2017. Οι αποστολές των συσκευών iPhone της Apple έφτασαν τις 10 εκατομμύρια (το iPhone X ήταν το best-selling smartphone στην Ευρώπη σύμφωνα με την Canalys) σημειώνοντας πτώση 5,4% σε σύγκριση με το Q1 του 2017.

Την ώρα που η Apple συνεχίζει να σημειώνει έσοδα ρεκόρ κυρίως λόγω των υψηλού κόστους κινητών της όπως του iPhone X, τα τελευταία τρία χρόνια οι πωλήσεις της παρέμειναν στο ίδιο επίπεδο. Η Samsung ανακοίνωσε στα τέλη Φεβρουαρίου τις ναυαρχίδες της Galaxy S9 και Galaxy S9+ αλλά σταδιακά ξεκίνησε να αφήνει την lower-end αγορά σε αναζήτηση μεγαλύτερης κερδοφορίας.   

image010.png.a2ca40d5e8e84ad2ab14e26a083f609b.png

Όμως η άνοδος της Huawei είναι εξαιρετικά σημαντική αν λάβουμε υπόψη μας ότι εισήλθε ουσιαστικά στην Ευρωπαϊκή αγορά πριν από λίγα χρόνια. Σημαντικά βήματα επίσης στην αγορά της Ευρώπης κάνει και η Xiaomi παρόλο που είναι νέα για το Ευρωπαϊκό κοινό.

Οι πάροχοι στην Ευρώπη δεν έχουν το παραμικρό πρόβλημα να συνεργαστούν με Κινέζικες εταιρείες, όταν οι πάροχοι στις Ηνωμένες Πολιτείες αρνούνται να κλείσουν τέτοιες συμφωνίες λόγω των σχέσεων των εταιρειών με την Κινέζικη κυβέρνηση που θα μπορούσε να καταστήσει τα προϊόντα τους κίνδυνο για την ασφάλεια των ΗΠΑ. Αυτό σημαίνει ότι, τουλάχιστον για την ώρα, εταιρείες όπως οι Apple και Samsung απολαμβάνουν μία ασπίδα προστασίας στην αγορά των Ηνωμένων Πολιτειών. Για πόσο καιρό ακόμα όμως;

Venture Beat


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η xiaomi που σχεδόν πουθενά δεν πουλάει επίσημα είχε σημαντικες πωλήσεις. Μην ξεχνάμε ότι αυτές είναι από τις επίσημες αντιπροσωπείες. Η xiaomi πουλάει ισως πολύ περισσότερα απευθείας από κινα.

Και η νοκια τα πάει καλα με την πολιτική των αναβαθμίσεων και της μακρόχρονης υποστήριξης που έχει επιλέξει για τα κινητά της.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Η xiaomi που σχεδόν πουθενά δεν πουλάει επίσημα είχε σημαντικες πωλήσεις. Μην ξεχνάμε ότι αυτές είναι από τις επίσημες αντιπροσωπείες. Η xiaomi πουλάει περισσότερα ίσως απευθείας από κινα.

Η xiaomi εχει κατακλεισει οχι μονο την Κινα αλλα και πολλες ευρωπαικες χωρις. Μακαρι να συνεχισει ετσι. Η huawei εχει καβαλησει λιγο το καλαμι  με τις τιμες δεν ξερω αν τις βγει σε καλο η πορεια της θα δειξει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, coffeex είπε

Στην Ευρώπη θα συνεχίσουν να ανεβαίνουν οι Κινέζοι στις ΗΠΑ από την άλλη δεν το βλέπω. 

Trump rules αδερφε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2008 ήμουν φοιτητής σαλονικα και έκανα ένα προγραμμα internet on the go (wind). Μου έδωσαν ένα μηχανηματακι που βάζεις την σιμ συνδέεις με pc και έχεις Ίντερνετ. Όλοι οι φίλοι μου με κορόιδευαν γιατί ήταν huawei (μάρκα τελειως άγνωστη) . Τώρα τι θα λέγανε οι νουμπαδες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, txcellas είπε

Το 2008 ήμουν φοιτητής σαλονικα και έκανα ένα προγραμμα internet on the go (wind). Μου έδωσαν ένα μηχανηματακι που βάζεις την σιμ συνδέεις με pc και έχεις Ίντερνετ. Όλοι οι φίλοι μου με κορόιδευαν γιατί ήταν huawei (μάρκα τελειως άγνωστη) . Τώρα τι θα λέγανε οι νουμπαδες..

Αν δεν διαβάζουν καθόλου τεχνολογικά νέα κτλ τότε τα ίδια θα σου πουν.  :P

Επεξ/σία από coffeex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει καλη υποστηριξη σε αναβαθμισεις εγω που εχω το παλιο σχετικα Mate 8 Dual θα παρει Oreo που ποιο καινουρια κινητα δεν θα το παρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Εχει καλη υποστηριξη σε αναβαθμισεις εγω που εχω το παλιο σχετικα Mate 8 Dual θα παρει Oreo που ποιο καινουρια κινητα δεν θα το παρουν.

Αν σκεφτούμε ότι το Android Oreo βγήκε πριν 10 μήνες και είναι ακόμα στο "θα πάρει" δεν θα το έλεγα και πολύ καλή υποστήριξη σε σχέση πχ με OnePlus 3 που είναι ίδιας εποχής και έχει Oreo εδώ και πολύ καιρό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xiaomi& Huawei δίνουν καλά πράγματα για την τιμή που ζητάνε, είναι ψιλό-μονοδρομος η αγορά σε android. Από την άλλη samsung, sony και LG δίνουν λίγα με πολλά λεφτά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ριξει πολυ καλη δουλεια στο κομματι των φωτογραφιων συγκεκριμενα(σε video και ειδικα σε 4κ εχει θεματα) και σε design,αλλα δυστηχως πασχει παρα πολυ απο πλευρας android skin που εχει(emui),και εχει και αυτη ανεβει παρα πολυ στο κομματι των τιμων.

Επισης ακομα δεν εχει δικαιωθει στο κομματι των επιδοσεων με αποτελεσμα να πουλαει υπερκοστολογημενα προιοντα καθαρα με βαση το κομματι του επεξεργαστη.

Ενα παραδειγμα το προσφατο P20 lite με kirin 659 των 400ευρω ο οποιος σε επιδοσεις ειναι πανω κατω τα ιδια με snapdragon 625 που βλεπουμε σε κινητα των 200ευρω.

Και τα ακριβοτερα p20/p20 pro με τον kirin970 ειναι τα ιδια(και σε καποια σημεια χειροτερα)απο τον snap835 του 2017.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...