Προς το περιεχόμενο

24μηνη επιδότηση 360 ευρώ σε 140.000 νοικοκυριά για αναβάθμιση σε σύνδεση οπτικών ινών


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
2 minutes ago, Retromaniac said:

Όντως; Ποιο το νόημα; Αφού με fiber στο καφάο έχεις πάλι 100ρα. Αργότερα για gigabit ίσως.

Προφανώς μεγαλύτερα πακέτα μελλοντικά και ανεξαρτησία από το χάλκινο last mile...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, MoviemakerGr είπε

Αυτό..

Άρα σύμφωνα με τα γραφόμενα σε τεμπέληδες θα πάει η επιδότηση. . :P

Εγώ δεν έχω κάνα συμφέρον να ψάξω... οι ISP είναι τεμπέληδες γιατι δεκαετίες τώρα χρεώνουν τον κούκο αηδόνι και εν έτη 2018 δεν αξιώθηκαν να βάλουν VDSL στο κέντρο της πρωτεύουσας (πόσο μάλλον σε πάμπολλες άλλες περιοχές) και οι πόλεις που έχουν συνήθως έχουν σε άσχετα σημεία πχ σε κάποιο προάστιο ή κάποια γειτονιά... γενικά μου φαίνεται περνάνε οπτικές σε καμπίνες μόνο αν κάποια επιχείρηση τους πληρώσει για leasing και θα τραβούσαν έτσι και αλλιώς και σου λέει θα περάσουμε που θα περάσουμε απο εκει για να ενώσουμε την Χ επιχείρηση που μας τα σκάει χοντρά.. ας κάνουμε και μια καμπίνα στις γειτονιές που περνάνε απο τον δρόμο μας ναχουμε να λέμε πως δίνουμε και VDSL στον κοσμάκη :P

3 λεπτά πριν, ~Palpatin~ είπε

Ftth είναι ftth όλα τα άλλα είναι ελληνικά κόλπα.

Δεν ξέρω τι επιδοτούν εγώ έχω 9€ 100/100

πως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, TopicStrarter said:

και οι πόλεις που έχουν συνήθως έχουν σε άσχετα σημεία πχ σε κάποιο προάστιο ή κάποια γειτονιά...

Έχεις ακούσει ποσοστό συνδρομητών που έχουν VDSL ανά καινούριο ΚΑΦΑΟ? Είναι τόσο χαμηλό που δεν αξίζει να βιαστούν (δλδ να ξοδέψουν περισσότερα χρήματα), για να παρέχουν FTTC (VDSL) σε επιπλέον περιοχές γρηγορότερα από το χρονοδιάγραμμά τους...

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φορολογουμενοι (ολοι μας) θα πληρώσουν (στις εταιρίες) το vdsl για 140.000νοικ. με λιγα λογια, αντι να κοιταξουν να κοψουν κανενα 50αρικο εστω από τους φορους που πληρώνουμε κάθε χρόνο. Σταματαω εδω

:angry:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, alx301 said:

Οι φορολογουμενοι (ολοι μας) θα πληρώσουν (στις εταιρίες) το vdsl για 140.000νοικ. με λιγα λογια, αντι να κοιταξουν να κοψουν κανενα 50αρικο εστω από τους φορους που πληρώνουμε κάθε χρόνο. Σταματαω εδω

:angry:

Η χρηματοδότηση των 50 εκατ το χρόνο δεν φτάνει ούτε για πλάκα για να "κοπούν" 50 euro φόρου στον καθένα μας...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ίσως εχεις δικιο, εστω κατι λιγοτερο, το 50αρικο ηταν καπως συμβολικό
Δείχνει και την φιλοσοφία πισω απο την αποφαση όμως, οτι εδω ζουμε ασχημες καταστάσεις, και αυτοι (κράτος) ακομα μοιράζουν αβερτα τα λεφτα σε ιδιωτ. εταιρίες λες και ειναι δικα τους

Επεξ/σία από alx301
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Έχεις ακούσει ποσοστό συνδρομητών που έχουν VDSL ανά καινούριο ΚΑΦΑΟ? Είναι τόσο χαμηλό που δεν αξίζει να βιαστούν (δλδ να ξοδέψουν περισσότερα χρήματα), για να παρέχουν FTTC (VDSL) σε επιπλέον περιοχές γρηγορότερα από το χρονοδιάγραμμά τους...

ΜΑ πως να έχουν συνδρομητές εξ αρχής όταν το βάζουν σε άσχετα σημεία;;; 

 

Πχ στο ηράκλειο κρήτης που είμαι τώρα πρόσβαση σε VDSL 50 έχει μια περιοχή παραλιακά που κυρίως ειναι ταβέρνες ξενοδοχεία κτλ (που ναι μεν έχουν ανάγκη αλλά ο καθένας άντε να κάνει μια σύνδεση.... )  και ένα χωριό λιγο έξω απο το ηράκλειο άντε και καμιά γειτονιά ακόμη στις άκρες τις πόλεις..

 

Σε φοιτητικές γειτονιές γύρο απο το ΤΕΙ και αλλού στο κέντρο της πόλης κτλ (δηλαδή όπου έχει πολλά διαμερίσματα ΄και "μοντέρνο" κόσμο) δεν έχει ή άντε να έχει έως 30 που τελικά ειναι 20-24 ....


ποιος θα βάλει Internet VDSL η ταβέρνα ; τα παππουδαριά; τα ποδηλατάδικα το μαγαζί με τα ρούχα; αυτοί θα πάρουν το φθηνότερο με δωρεάν κλήσεις (και αν) 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αμφίβολα Ημίμετρα για άλλη μια φορά δυστυχώς και με ρυθμούς χελώνας θα προχωρήσουνε  και λεφτά θα ξανα-φάνε (απο κονδύλια κλπ)θα μας πούνε εάν τελικά γίνει πως έβαλαν 140χιλ οπτικές..Wow δηλαδή ! και στούς 24 μήνες που θα αλλάξουν οι χρεώσεις και θα σταματήσει και η επιχορήγηση θα φύγουν σχεδόν όλοι !

Δώστε ρε επιχορήγηση σωστή,για να φτιαχτούνε περισσότερες υποδομές απο τις εταιρίες τηλεφωνίας,σταματήστε να τους κολλάτε με γραφειοκρατίες σε κάθε Δήμο,κοιτάξτε να διευκολύνετε την τοποθέτηση οπτικών,μειώσετε και τους φόρους σε αυτόν τον τομέα αν θέλετε να βοηθήσετε να προχωρήσουμε ,μην τους βάζετε πλαφόν σε κατώτερες τιμές για να είναι ανταγωνιστικές οι τηλεποικοινωνίες και θα δείτε για πότε θα αλλάξουν οι περισσότεροι ! 

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, XPHSTOS_ είπε

Αυτό!

Εν έτη 2018 στο κέντρο της Αθήνας και να μην έχεις VDSL?
Τουλάχιστον αστείο...

Και σε πολλά κεντρικότατα σημεία του Λονδίνου στη ζώνη 1 αγαπητέ δεν υπάρχει VDSL ή FTTC, οπότε δε ξέρω πού ακριβώς το βρίσκεις το αστείο.

Φυσικά και δεν είναι αποδεκτό, αλλά μάλλον το αστείο για το κέντρο του Λονδίνου και όχι για το κέντρο της Αθήνας...

 

Αν θες διαπιστευτήρια, ένα παράδειγμα είναι πολλοί δρόμοι στο Soho (κοντά στο Oxford Circus και Tottenham Ct Road αν γνωρίζεις) κι ένα δεύτερο παράδειγμα είναι η Upper Thames Street στο City Of London.

Και στα λέει κάποιος εκ των έσω...

 

Αυτά.

Επεξ/σία από plpapadopoulos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

ΜΑ πως να έχουν συνδρομητές εξ αρχής όταν το βάζουν σε άσχετα σημεία;;; 

Πχ στο ηράκλειο κρήτης που είμαι τώρα πρόσβαση σε VDSL 50 έχει μια περιοχή παραλιακά που κυρίως ειναι ταβέρνες ξενοδοχεία κτλ (που ναι μεν έχουν ανάγκη αλλά ο καθένας άντε να κάνει μια σύνδεση.... )  και ένα χωριό λιγο έξω απο το ηράκλειο άντε και καμιά γειτονιά ακόμη στις άκρες τις πόλεις..

Σε φοιτητικές γειτονιές γύρο απο το ΤΕΙ και αλλού στο κέντρο της πόλης κτλ (δηλαδή όπου έχει πολλά διαμερίσματα ΄και "μοντέρνο" κόσμο) δεν έχει ή άντε να έχει έως 30 που τελικά ειναι 20-24 ....


ποιος θα βάλει Internet VDSL η ταβέρνα ; τα παππουδαριά; τα ποδηλατάδικα το μαγαζί με τα ρούχα; αυτοί θα πάρουν το φθηνότερο με δωρεάν κλήσεις (και αν) 

Το κέντρο έχει καμια 30 αρα; Σε καμία περίπτωση αιθαιρετουχων οικιστων ε να τους βάλουν και fiber ευχαρίστως να το πληρώνω μαζί με το 50ρι για ΕΡΤ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Με αυτα που πληρωνουμε αλλοι εχουν 100αρα μην πω και παραπανω αλλα παλι καθρεπτακια στους ιθαγενεις δινουν.

Ελλάδα είσαι δεν γίνετε αλλιώς. Έχω 30αρα από το 2012 και 50αρα από το 2014. Όλα άψογα σταθερές ταχύτητες και όταν είχα 24αρα έπιανα 22. Θα βάλω και 100αρα όταν έρθει με το καλό. Τα χρήματα είναι αρκετά βέβαια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...