Προς το περιεχόμενο

Ανοιχτή μαγνητική Θεσσαλονίκη


rafinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά!

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποιο διαγνωστικό κέντρο που να συνεργάζεται με εοπυυ (ή όπως το λένε) και να έχει μαγνητικό τομογράφο ανοιχτού τύπου εκτός από την http://www.orthomagnitiki.com/;

Εκτός από μαγνητικό τομογράφο ανοιχτού τύπου θα δεχτό και έναν κάπως πιο ευρύχωρο από τους κανονικούς. Δεν είναι μόνο "κλειστοφοβικό" θέμα, αλλά και θέμα του να χωράω. Γιατί σήμερα πήγα να δοκιμάσω σε ένα διαγνωστικό και λόγο σωματικής διάπλασης δεν γινόταν. Όλοι οι τομογράφοι έχουν τις ίδιες διαστάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θέλω να το αποφύγω... απλά προτιμώ να κάνω την εξέταση νωρίτερα από τους περίπου 2 μήνες αναμονής που μου έδωσαν με το παραπεμπτικό μου να λήγει στις 31 Μαΐου και δεν ξέρω πόσες δυνατότητες ανανέωσής του έχω.

Τρομερή απάντηση του διαγνωστικού πάντως: "Αν δεν είστε εοπυυ υπάρχουν ημερομηνίες διαθέσιμες". Που και με εοπυυ πάλι από όσο μου είπαν θα πρέπει να δώσω και 30 ευρώ επιπλέον από το παραπεμπτικό γιατί οι πλάκες (ή κάτι τέτοιο) δεν είναι μέσα. Μεγάλη αμαρτία να έχεις παραπάνω κιλά την σήμερον ημέρα. 

Επεξ/σία από rafinos
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από ψάξιμο βρήκα ότι μαγνητικό τομογράφο ανοιχτού τύπου διαθέτει και το Διαβαλκανικό, αλλά με παραπεμπτικό η αναμονή είναι ακόμα μεγαλύτερη από αυτή που έγραψα παραπάνω (γύρω στους 4-5 μήνες), ενώ με απευθείας πληρωμή υπάρχουν διαθέσιμα ραντεβού. Γνωρίζει κανείς κάποιο άλλο διαγνωστικό ή κλινική που πραγματοποιεί παρόμοια εξέταση με παραπεμπτικό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τομογράφοι με μαγνήτη ισχύος 3T έχουν μεγαλύτερη διάμετρο (70 cm). Κέντρο δυστυχώς δε μπορώ να σου προτείνω.

Εύχομαι καλά αποτελέσματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο ανοιχτου τυπου δεν εχει καλη ευκρινεια θα κανεις μαπα εξεταση.

Επισης παρε πολυ καλες ωτοσπιδες(καπακια-χωρις μεταλλο οχι αυτες που μπαινουνε μεσα στον ακουστικο πορο) γιατι ειναι πολυ δυνατος ο θορυβος και μπορει να παθεις ακουστικο τραυμα.

Ακομα και ευσωμος να εισαι χωρας σιγουρα στου κλειστου τυπου

 

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, j2k said:

ο ανοιχτου τυπου δεν εχει καλη ευκρινεια θα κανεις μαπα εξεταση.

Επισης παρε πολυ καλες ωτοσπιδες(καπακια-χωρις μεταλλο οχι αυτες που μπαινουνε μεσα στον ακουστικο πορο) γιατι ειναι πολυ δυνατος ο θορυβος και μπορει να παθεις ακουστικο τραυμα.

Ακομα και ευσωμος να εισαι χωρας σιγουρα στου κλειστου τυπου

Εξαρτάται από το είδος της εξέτασης. Για κάποιες προφανώς επαρκεί κι ο ανοικτού τύπου. Για τις περισσότερες χρησιμοποιούνται τομογράφοι 1.5T. Για ορισμένες εξειδικευμένες εξετάσεις η χρήση μαγνήτη 3Τ είναι αν όχι απαραίτητη, σίγουρα ισχυρά συνιστώμενη.

edit: Ο ακτινολόγος είναι αυτός που θα αποφανθεί αν η ανοικτού τύπου επαρκεί. Πάντως γενικά η επιλογή γιατρού είναι σημαντικότερη απ' αυτή του μηχανήματος, εκτός κι αν συντρέχουν ειδικοί λόγοι για τη χρήση συγκεκριμένου μηχανήματος.

Επεξ/σία από techPro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ανοιχτου τυπου ουτε 1.5Τ δεν ειναι οι 3Τ ειναι ευρυχωροι και με καλη ευκρινεια επισης ειναι ασφαλεις

πανω απο 3Τ εχουνε ακομα καλυτερη ευκρινεια αλλα δεν εχει τεκμηριωθει η ασφαλεια τους και δεν ξερω να εχει καποιος στην ελλαδα

τους εχουνε ποιο πολυ για πειραματοζωα.

Πηγενε σε ενα κλειστο τυπου 3Τ απο τους καινουργιους της siemens.

ΝΑ ξερεις οτι απο μηχανημα σε μηχανημα υπαρχει μεγαλη διαφορα στην ευκρινεια αλλη ευκρινεια τα καινουργια ακριβα μηχανηματα αλλη τα παλια σαπακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, j2k said:

οι ανοιχτου τυπου ουτε 1.5Τ δεν ειναι οι 3Τ ειναι ευρυχωροι και με καλη ευκρινεια επισης ειναι ασφαλεις

πανω απο 3Τ εχουνε ακομα καλυτερη ευκρινεια αλλα δεν εχει τεκμηριωθει η ασφαλεια τους και δεν ξερω να εχει καποιος στην ελλαδα

τους εχουνε ποιο πολυ για πειραματοζωα.

Πηγενε σε ενα κλειστο τυπου 3Τ απο τους καινουργιους της siemens.

ΝΑ ξερεις οτι απο μηχανημα σε μηχανημα υπαρχει μεγαλη διαφορα στην ευκρινεια αλλη ευκρινεια τα καινουργια ακριβα μηχανηματα αλλη τα παλια σαπακια.

Για κάποιες εξετάσεις (π.χ.ορθοπεδικές) επαρκούν και οι ανοικτού τύπου. Ένας έμπειρος ακτινολόγος μπορεί να του πει με σιγουριά.

Τα 7T είναι FDA approved για κλινική χρήση ήδη από το 2017. Έχει εγκαταστήσει 1 η Mayo Clinic, ίσως ακόμη τον μοναδικό στον κόσμο. Προφανώς και είναι απαραίτητος για συγκεκριμένες εξετάσεις. Στην πλειοψηφία τα 1.5T είναι επαρκή.

Επεξ/σία από techPro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, rafinos είπε

Μετά από ψάξιμο βρήκα ότι μαγνητικό τομογράφο ανοιχτού τύπου διαθέτει και το Διαβαλκανικό, αλλά με παραπεμπτικό η αναμονή είναι ακόμα μεγαλύτερη από αυτή που έγραψα παραπάνω (γύρω στους 4-5 μήνες), ενώ με απευθείας πληρωμή υπάρχουν διαθέσιμα ραντεβού. Γνωρίζει κανείς κάποιο άλλο διαγνωστικό ή κλινική που πραγματοποιεί παρόμοια εξέταση με παραπεμπτικό; 

Εκανα μαγνητικη και εγω πριν 2 εβδομαδες,και επίτηδες δεν πηγα στο διαβαλκανικο γιατι διαβαζω ασχημα πραγματα για αυτο δεν ξερω αν ισχυουν ομως.

Ιδιωτική κληνικη ειναι με τακτικη αμερικης,να χρεώνει το καθε τι που εν τελει δεν σου χρησιμεύει,π.χ στην μαγνητικη μπορει να σου πουν για σκιαγραφικο ενω δεν χρειαζετε.

Αν αποφασησεις να πας σε κανονικο τομογραφο σου προτεινω στην euromedica,σημερα παίρνεις τηλεφωνο αυριο την βγαζεις,μεθαυριο την εχεις στα χερια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 minutes ago, DYEL said:

Εκανα μαγνητικη και εγω πριν 2 εβδομαδες,και επίτηδες δεν πηγα στο διαβαλκανικο γιατι διαβαζω ασχημα πραγματα για αυτο δεν ξερω αν ισχυουν ομως.

Ιδιωτική κληνικη ειναι με τακτικη αμερικης,να χρεώνει το καθε τι που εν τελει δεν σου χρησιμεύει,π.χ στην μαγνητικη μπορει να σου πουν για σκιαγραφικο ενω δεν χρειαζετε.

Αν αποφασησεις να πας σε κανονικο τομογραφο σου προτεινω στην euromedica,σημερα παίρνεις τηλεφωνο αυριο την βγαζεις,μεθαυριο την εχεις στα χερια σου.

 

Πλέον για κάθε ιατρική διαδικασία μπορείς να βρεις τα επίσημα guidelines online, οπότε μπορείς να σιγουρευτείς αν περιλαμβάνεται η χρήση σκιαγραφικού. Γενικά για τα DCE images:

Quote

DCE may be performed on any organ, but is most commonly used for imaging the brain, heart, breast, liver, prostate, and kidney.

http://mriquestions.com/how-is-dce-performed.html

 

Επεξ/σία από techPro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/5/2018 στις 5:08 ΜΜ, techPro είπε

Τομογράφοι με μαγνήτη ισχύος 3T έχουν μεγαλύτερη διάμετρο (70 cm). Κέντρο δυστυχώς δε μπορώ να σου προτείνω.

Εύχομαι καλά αποτελέσματα!

Τα 70cm που λες νομίζω ότι ήταν και ο 1.5T στον οποίο πήγα τις προάλλες. Μέτρησα την πλάτη μου όρθιος και είμαι περίπου στα 70cm (που σημαίνει ξαπλωτός πιο πολλά λόγω πίεσης και χαλάρωσης) γιατί ναι μεν δε χωρούσα, αλλά αν ήταν 5-10 εκατοστά πιο μεγάλη η διάμετρος ίσως και να γινόταν η δουλειά.  

Ακούστηκε κάπου και η Euromedica... το θέμα μου δεν είναι ότι δεν μου κλείνουν άμεσο ραντεβού στους κανονικούς τομογράφους. Το θέμα είναι ότι δε χωράω. Και ρωτάω για διαγνωστικό γιατί πολύ απλά δεν είμαι από Θεσσαλονίκη και δεν μπορώ να κάνω 75χλμ (+άλλα τόσα για επιστροφή) μόνο και μόνο για να δω αν χωράω. Οπότε μάλλον θα παραμείνω στο ραντεβού που μου έκλεισαν στον ανοιχτό. 

Βέβαια, μου φαίνεται παράλογο να μην υπάρχουν περισσότεροι ανοιχτοί τομογράφοι σε μια πόλη ενός (και κάτι παραπάνω) εκατομμυρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, rafinos said:

Τα 70cm που λες νομίζω ότι ήταν και ο 1.5T στον οποίο πήγα τις προάλλες. Μέτρησα την πλάτη μου όρθιος και είμαι περίπου στα 70cm (που σημαίνει ξαπλωτός πιο πολλά λόγω πίεσης και χαλάρωσης) γιατί ναι μεν δε χωρούσα, αλλά αν ήταν 5-10 εκατοστά πιο μεγάλη η διάμετρος ίσως και να γινόταν η δουλειά.  

Ακούστηκε κάπου και η Euromedica... το θέμα μου δεν είναι ότι δεν μου κλείνουν άμεσο ραντεβού στους κανονικούς τομογράφους. Το θέμα είναι ότι δε χωράω. Και ρωτάω για διαγνωστικό γιατί πολύ απλά δεν είμαι από Θεσσαλονίκη και δεν μπορώ να κάνω 75χλμ (+άλλα τόσα για επιστροφή) μόνο και μόνο για να δω αν χωράω. Οπότε μάλλον θα παραμείνω στο ραντεβού που μου έκλεισαν στον ανοιχτό. 

Βέβαια, μου φαίνεται παράλογο να μην υπάρχουν περισσότεροι ανοιχτοί τομογράφοι σε μια πόλη ενός (και κάτι παραπάνω) εκατομμυρίου.

Γενικά η διάμετρος παίζει από 60 - 70 cm απ' ότι βλέπω. Ρώτα πιο μοντέλο ήταν αυτό που δε σε εξυπηρέτησε, κι αν ήταν 60 cm και όντως το πρόβλημα είναι για 5 - 10 cm, τότε επέλεξε ένα τον 70 cm.

Επεξ/σία από techPro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...