Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για δίπλωμα ταξί??


skrape1636

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω απλό δίπλωμα Β το οποίο ανανεώνω κάθε 3 χρόνια , επειδή είμαι τυφλός από το ένα μάτι . Ξέρει κάνεις αν μπορώ να βγάλω την ειδική άδεια για ταξί ως οδηγός,όχι επαγκελματικο δίπλωμα ,αυτό δεν γίνεται σίγουρα.??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς δεν γίνεται με τίποτα....πρώτα βγάζεις επαγγελματικό και μετά κάρτα...επιτρέπεται μέχρι 2.5 μυωπία...

Επεξ/σία από masteripper
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μονόφθαλμος δε μπορεί να έχει δίπλωμα ομάδας 2 (Γ, Δ, Γ+Ε, Δ+Ε, Β για οδήγηση ΕΔΧ αυτοκινήτων). Οι ίδιες προϋποθέσεις (ομάδας 2) υπάρχουν για την ειδική άδεια ταξί (ΕΔΧ) ή και επαγγελματικών ιδιωτικής χρήσης (ΕΙΧ) (uber, οδηγός λιμουζίνας κλπ).

Επιτρέπονται μέχρι 8 βαθμοί σφαιρικό ισοδύναμο (πχ μυωπία + ισοδύναμο αστιγματισμού) στο κάθε μάτι.

Επεξ/σία από DrNick
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thulogur είπε

αυτο λέγεται σουρρεαλισμός.

Σουρρεαλισμός οι 8 βαθμοί όταν με γυαλιά ή φακούς βλέπεις 10/10;

Το πρόβλημα είναι ο αριθμός των οδηγών που λέει "ε, 2 βαθμούς μυωπία έχω, δε χρειάζομαι γυαλιά" και έτσι οδηγούν λίγο καλύτερα από τον Ray Charles...

Και επαγγελματίες μέσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DrNick είπε

Σουρρεαλισμός οι 8 βαθμοί όταν με γυαλιά ή φακούς βλέπεις 10/10;

Το πρόβλημα είναι ο αριθμός των οδηγών που λέει "ε, 2 βαθμούς μυωπία έχω, δε χρειάζομαι γυαλιά" και έτσι οδηγούν λίγο καλύτερα από τον Ray Charles...

Και επαγγελματίες μέσα...

οχι, με παρεξήγησες. Σουρρεαλισμός ειναι οταν ενας τυφλός απο το ενα ματι, ρωτάει αν μπορει να βγαλει αδεια ταξί..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, masteripper είπε

Δυστυχώς  Ευτυχώς δεν γίνεται με τίποτα....πρώτα βγάζεις επαγγελματικό και μετά κάρτα...επιτρέπεται μέχρι 2.5 μυωπία...

Fixed...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα για το τι ισχύει γιατί δεν το έχω ψάξει, αλλά παίρνω το θάρρος να σου γράψω επειδή είχα συγγενή μου τυφλό από τον έναν οφθαλμό, μου έλεγε οτι δεν μπορούσε με τίποτα να βγάλει δίπλωμα για ταξί. Αυτό φυσικά πριν 9 χρόνια, αλλά από οτι φαίνεται και από τα λεγόμενα των προηγούμενων, δεν θα έχει αλλάξει η νομοθεσία οπότε ισχύει.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Fixed...

Το Δυστυχώς δεν πάει στο ότι θα υπάρχει κάποιος με μειωμένη οπτική ικανότητα και θα αποτελεί κίνδυνο για τους υπόλοιπους λόγω μειωμένης αίσθησης του χώρου...το Δυστυχώς πάει στο ότι κάποιος προσπαθεί να βρεί μια δουλειά για να κάνει κάτι και αδυνατεί λόγω μιας ατυχούς συγκυρίας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lanike71 είπε

Άσχετο, αλλά θυμήθηκα μία περίπτωση "τυφλού" με αναπηρική σύνταξη που τον έπιασαν να μην είναι τυφλός. Σύμπτωση, ήταν ταξιτζής...

Και ο άλλος κουφός με αναπηρική σύνταξη δούλευε σε μεγάλη εταιρεία ως τηλεφωνητής.:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλός η κακός η οδήγηση είναι αυτό που μου αρέσει περισσότερο απ οτιδήποτε . είμαι αρκετά καλός θεωρώ απο πολλούς οδηγούς εκεί έξω. και την ειδική άδεια δεν την χρειάζομαι για το κλασικό κίτρινο ταξί αλλά για άλλου ειδους βανακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...