Προς το περιεχόμενο

Τουριστικά καταλύματα (βίλες)


rombard

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η αληθεια ειναι οτι διαβαζα μια ερευνα που ελεγε οτι υπαρχει shortage σε κλινες αναφορικα με την ζητηση στην κρητη, και εχωντας χωραφι με θεα παρομοιο του OP ψηνομαι να δανειστω 3-4 εκατομμυρια να ξεκινησω κατι ακομα  στον τουρισμο, αλλα η πηθικοχωρα που ζουμε δεν βοηθαει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, opcorsa said:

η αληθεια ειναι οτι διαβαζα μια ερευνα που ελεγε οτι υπαρχει shortage σε κλινες αναφορικα με την ζητηση στην κρητη, και εχωντας χωραφι με θεα παρομοιο του OP ψηνομαι να δανειστω 3-4 εκατομμυρια να ξεκινησω κατι ακομα  στον τουρισμο, αλλα η πηθικοχωρα που ζουμε δεν βοηθαει..

Χωρίς να έχω ασχοληθεί για να εκφέρω άποψη, πόσο εύκολα δίνουν πλέον οι τράπεζες επιχειρηματικά δάνεια - ειδικά τέτοιου ύψους - και τι εγγυήσεις ζητάνε; Έχω την εντύπωση πως πλέον ακόμη και η έκδοση σχετικά χαμηλών δανείων είναι πολύ δύσκολη.

Επεξ/σία από techPro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, techPro είπε

Χωρίς να έχω ασχοληθεί για να εκφέρω άποψη, πόσο εύκολα δίνουν πλέον οι τράπεζες επιχειρηματικά δάνεια - ειδικά τέτοιου ύψους - και τι εγγυήσεις ζητάνε; Έχω την εντύπωση πως πλέον ακόμη και η έκδοση σχετικά χαμηλών δανείων είναι πολύ δύσκολη.

ε νταξει για τουριστικα δινουν, με προσημειωση φανταζομαι την επενδυση...  αλλα γενικα δεν τολμαω , επειδη με κυβερνουν ανθρωποι λιγοτερο ευφυεις απο εμενα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, opcorsa said:

ε νταξει για τουριστικα δινουν, με προσημειωση φανταζομαι την επενδυση...  αλλα γενικα δεν τολμαω , επειδη με κυβερνουν ανθρωποι λιγοτερο ευφυεις απο εμενα..

Αν είναι έτσι... Όπως είπα δεν έχω την παραμικρή ιδέα.

Όσο για τη χώρα σίγουρα θα ακολουθήσει πτωτική πορεία για αρκετά χρόνια ακόμη. Οι περικοπές του 2019 είναι ήδη προ των πυλών. Όσο για τους κυβερνήτες δεν έχουν χαμηλή ευφυΐα. Με πλήρη επίγνωση πράττουν όσα πράττουν και είναι 100% υπεύθυνοι για τις πράξεις τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα σύμπτωση πριν 2 ημέρες ήμουν Κρήτη για το ίδιο παρόμοιο θέμα. Αυτή την στιγμή έχουν ζήτηση οι βίλες αλλα θέλει συνεργασία με ξένο γραφείο. Απο την άλλη πέφτουν στην Κρήτη πολλά εκατομμύρια απο ΓερμανοΑυστριακούς οπότε ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος. Το δικό σου ειναι 5χλμ μακρια απο θάλασσα, είναι ενα μεγάλο μείον αν και με μια πισινάρα καλύπτεται. Ψάψε να δείς στην περιοχή τι παίζει απο τιμές ενοικίασης, εκεί που ήμουν έμαθα για 200€ 1 χλμ απο θάλασσα 90τμ, ενώ παραδίπλα μια βιλιτσα 120 τμ πολύ λούξ πήγαινε 300. Απλά θέλει χρήμα για επένδυση, τρέξιμο για να μην σε γδάρουν οι μάστορες και μετά τρέξιμο στις αλλαγές για να είναι χαρούμενοι οι ένοικοι. Κάτι ακόμα που έμαθα ειναι οτι για σπίτια με προσβαση ΑΜΕΑ οι τιμές είναι αρκετά καλύτερες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, rombard είπε

Καλησπέρα.

Πρώτη φορα γράφω εδώ, μετά από χρονια στο phorum.gr.

Θέλω την γνώμη ειδικών (και μη), για την ενοικίαση βιλών σε τουρίστες, σε τουριστικές περιοχές.

Δεν εννοώ διαμερίσματα σε πολυκατοικίες, αλλα κανονικά ανεξάρτητα καταλύματα (βίλες). 

Έχω ένα χωράφι(14 στρέμματα), στην Κρήτη, 5 χιλιόμετρα από την θάλασσα, με ωραία θεα, και σκέφτομαι να χτίσω βίλες (δυο η τρεις για αρχή).

Εάν μπορείτε να εστιάσετε τις απαντήσεις στα παρακάτω :

1) Αυτό που παρατηρώ είναι ότι υπάρχουν, τα τελευταία 2-3 χρονια πολλές που έχουν χτιστεί. Υπάρχει "φούσκα" στο κλάδο ;

2) Συμφέρει η επένδυση ;

3) Τι ψάχνει ο τουρίστας σε αυτά τα καταλύματα (τετραγωνικά, πισινα, πολυτέλεια κλπ) ;

Το κακό είναι ότι έχω φυτέψει 200 ρίζες ελιές σε αυτό το χωράφι, πριν 7 χρονια, και λυπάμαι να της ξηλώσω, γιατί είναι κοντά στο να αποδίδουν καρπό.

Και αυτοί που δεν συμφωνούν με μια τέτοια επένδυση, τι πιστεύουν ότι έχει μέλλον ? Μήπως να αγοράσω κίάλλη αγροτική γη ; Κίάλλες ελιές ; 


Ευχαριστώ.

Πόσο πιστεύεις οτι θα στοιχίσει η επένδυση για 3 βίλες και σε πόσο χρόνο θα κάνεις απόσβεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/5/2018 στις 1:27 ΠΜ, AntiCambeR είπε

Πόσο πιστεύεις οτι θα στοιχίσει η επένδυση για 3 βίλες και σε πόσο χρόνο θα κάνεις απόσβεση;

Απόσβεση μπορεί να μην κάνεις ποτέ,γιατί μπορεί  μελλοντικά να χρειαστείς και κάποιο νέο δάνειο για επέκταση ή βελτιώσεις..

Το θέμα είναι να δουλεύει το σύστημα να πληρώνεις εν μέρει την τράπεζα να μην σε κυνηγάει και να σου μένει και κάποιο κέρδος.

Απόσβεση αν και όποτε έρθει καλή θα είναι,αρκεί η  αξία της επένδυσης χρηματιστηριακά  να είναι ίση ή και μεγαλύτερη από το αρχικό ποσό επένδυσης ίδιο και δανεισμού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μερικές απαντήσεις.

1) Έχω ρωτήσει μηχανικούς, και μη, και μου λένε ότι σήμερα με 1000 ευρώ το tm, χτίζει υπέρ lux κατασκευή.  Πισινα και εξωτερικοί χώροι, ξεχωριστά από αυτή την τιμή.

2) Έχω ακούσει διαφορες άποψης.  Μια που λέει ότι να χτιστούν τουλάχιστον 100 τμ, ανά βίλα.  Άλλη που λέει ότι καλύτερα 80 τμ, με μεγάλους εξωτερικούς χώρους.

3) Πρόσβαση σε ΑΜΕΑ (μεγάλες πόρτες κλπ) είναι απαραίτητα.

4) Εννοείτε θα δοθούν σε αξιόλογο γραφείο.....για αρχή.  Δηλαδή τα πρώτα 2-3 χρονια, ώστε να αποκτήσουμε εμπειρία, και πελατεία.

5) Καθαρισμούς κλπ, θα γίνονται από εμάς.  Όσα λιγότερα θα δίνουμε σε τρίτους.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Δουλεύω τώρα χρονια σε ένα κλάδο, που δεν έχει να κάνει άμεσα με  τουρισμό.  

Έχουμε σχετική εμπειρία με εστιατόρια/φαγητό.

Μιλάμε αρκετά καλά Αγγλικά, χωρίς Ελληνική προφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, papoys1 said:

Απόσβεση μπορεί να μην κάνεις ποτέ,γιατί μπορεί  μελλοντικά να χρειαστείς και κάποιο νέο δάνειο για επέκταση ή βελτιώσεις..

Το θέμα είναι να δουλεύει το σύστημα να πληρώνεις εν μέρει την τράπεζα να μην σε κυνηγάει και να σου μένει και κάποιο κέρδος.

Απόσβεση αν και όποτε έρθει καλή θα είναι,αρκεί η  αξία της επένδυσης χρηματιστηριακά  να είναι ίση ή και μεγαλύτερη από το αρχικό ποσό επένδυσης ίδιο και δανεισμού.

Ποιο το νόημα αν δε γίνει απόσβεση;

Ας πούμε ότι κάποιος έχει 100.000 (δε βάζω δάνεια στη μέση για να απλοποιήσω το παράδειγμα) και τα επενδύει σε επιχείρηση που του αποδίδει καθαρό κέρδος (μετά την απόδοση των φόρων) 5.000. Αυτό σημαίνει πως μετά από 20 χρόνια θα έχει βγάλει καθαρό κέρδος ίσο με το ποσό που είχε αρχικά στην κατοχή του. Επομένως ποιο ακριβώς το όφελος; Θα μπορούσε εξ' αρχής να επενδύσει το κεφάλαιο σε μία 0 ρίσκου επένδυση (π.χ. προθεσμιακή κατάθεση) που θα του επέφερε μικρότερα αλλά άμεσα κέρδη, χωρίς καν το ρίσκο της επένδυσης.

Εκτός κι αν μιλάμε για άλλα "οφέλη", όπως τη συνταξιοδοτική και την υγειονομική ασφάλιση, τα οποία όπως πάει στην Ελλάδα τείνουν να εξαλειφθούν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή και εγώ βρίσκομαι σε συναφή (σχετικά) χώρο απλά να πω ότι υπάρχουν μεγάλα επενδυτικά πλάνα σε εξέλιξη στην Κρήτη που θα προσθέσουν πάνω από 15000 δωμάτια-διαμερίσματα τα επόμενα 3-5 χρόνια. Θέλει λίγο προσοχή μήπως η υπερβολική προσφορά δωματίων συμπιέσει τις τιμές προς τα κάτω.

Επίσης όσο και να είμαστε σε πελάγη ευτυχίας με την αύξηση του τουρισμού τα τελευταία χρόνια να έχουμε υπόψιν μας ότι μεγάλο μέρος της εν λόγω αύξησης είναι συγκυριακό λόγω της κατάστασης τριγύρω. Αν στρώσουν τα πράγματα σε Τουρκία, Μ. Ανατολή κλπ., τότε ένα σημαντικό ποσοστό τουριστών που έρχονται στην Ελλάδα θα κατευθυνθεί προς τα εκεί. Η Τουρκία ειδικά έχει εξαιρετικές υποδομές και πολύ καλές τιμές (λόγω λίρας).  Επίσης μην ξεχνάμε ότι η χώρα μας  έχει γεμίσει με AirBnb

Ότι και να κάνεις πάντως, εύχομαι καλή επιτυχία και προσεκτικά βήματα . 

 

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Απόσβεση μπορεί να μην κάνεις ποτέ,γιατί μπορεί  μελλοντικά να χρειαστείς και κάποιο νέο δάνειο για επέκταση ή βελτιώσεις..

 

και καπως ετσι ηρθαν τα μνημονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, techPro είπε

Ποιο το νόημα αν δε γίνει απόσβεση;

Ας πούμε ότι κάποιος έχει 100.000 (δε βάζω δάνεια στη μέση για να απλοποιήσω το παράδειγμα) και τα επενδύει σε επιχείρηση που του αποδίδει καθαρό κέρδος (μετά την απόδοση των φόρων) 5.000. Αυτό σημαίνει πως μετά από 20 χρόνια θα έχει βγάλει καθαρό κέρδος ίσο με το ποσό που είχε αρχικά στην κατοχή του. Επομένως ποιο ακριβώς το όφελος; Θα μπορούσε εξ' αρχής να επενδύσει το κεφάλαιο σε μία 0 ρίσκου επένδυση (π.χ. προθεσμιακή κατάθεση) που θα του επέφερε μικρότερα αλλά άμεσα κέρδη, χωρίς καν το ρίσκο της επένδυσης.

Εκτός κι αν μιλάμε για άλλα "οφέλη", όπως τη συνταξιοδοτική και την υγειονομική ασφάλιση, τα οποία όπως πάει στην Ελλάδα τείνουν να εξαλειφθούν.

Ξέχασες όμως να υπολογίσεις την χρηματιστηριακή αξία της επένδυσης η οποία μετά από 20 χρόνια με μετατροπές προσθήκες κ.λ.π. πιθανώς θα υπερβαίνει κατά πολύ το αρχικό ποσό της επένδυσης.

Δεν επενδύουμε σε μία καφετέρια ή ψησταριά που κάνουν οι περισσότεροι με σκοπό να κονομήσουν σήμερα και μετά από 2-3-4 χρόνια θα το κλείσουν χάνοντας και το αρχικό κεφάλαιο.

Μιλάμε για μία σοβαρή επένδυση με μέλλον.

Βέβαια όλες οι επενδύσεις έχουν ρίσκο και περισσότερο αυτή που προτείνεις..Αλλά φαντάσου;;; Θα υπήρχε τίποτε αν κάποιοι δεν ρίσκαραν.;;;;;

7 λεπτά πριν, billiboo είπε

και καπως ετσι ηρθαν τα μνημονια

Σωστό και αυτό,αλλά μιλάμε για κάποιον που θέλει να κάνει μία σοβαρή επένδυση.Αν βρει τις άκρες και πάρει δάνεια χωρίς εγγυήσεις μετά από τόσα μνημόνια μπράβο του. και μαγκιά του.

Και εσύ και εγώ νομίζω στη θέση του θα το κάναμε αν μας έδιναν έτσι λεφτά.Θα είμασταν βλάκες αν τα αφήναμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, papoys1 said:

Ξέχασες όμως να υπολογίσεις την χρηματιστηριακή αξία της επένδυσης η οποία μετά από 20 χρόνια με μετατροπές προσθήκες κ.λ.π. πιθανώς θα υπερβαίνει κατά πολύ το αρχικό ποσό της επένδυσης.

Δεν επενδύουμε σε μία καφετέρια ή ψησταριά που κάνουν οι περισσότεροι με σκοπό να κονομήσουν σήμερα και μετά από 2-3-4 χρόνια θα το κλείσουν χάνοντας και το αρχικό κεφάλαιο.

Μιλάμε για μία σοβαρή επένδυση με μέλλον.

Βέβαια όλες οι επενδύσεις έχουν ρίσκο και περισσότερο αυτή που προτείνεις..Αλλά φαντάσου;;; Θα υπήρχε τίποτε αν κάποιοι δεν ρίσκαραν.;;;;;

Επενδύσεις με προοπτικές σε βάθος δεκαετιών ή και δεκαετίας ακόμη, δεν απευθύνονται σε όλους.

Αν κάποιος ανοίγει μια επιχείρηση με σκοπό τον βιοπορισμό, πράγμα που αφορά μεγάλο μέρος των μικρών επιχειρήσεων, τι θα κάνει στο διάστημα της 10ετίας ή 20ετίας για να επιβιώσει. Στόχος σε αυτή την περίπτωση είναι προφανώς το άμεσο κέρδος.

Επενδύσεις που αποσκοπούν σε κέρδος σε μεγάλο βάθος χρόνου, μπορούν να γίνουν μόνο απ' όσους έχουν κι άλλες πηγές εισοδημάτων.

Προφανώς ρίσκο πάντα υπάρχει. Αν είναι αρκετά μεγάλο βέβαια δεν ξέρω αν αξίζει κανείς να το πάρει. Βέβαια αυτό μόνο ο ίδιος μπορεί να το αποφασίσει, γιατί αυτός θα υποστεί και τις συνέπειες σε περίπτωση αποτυχίας. Πάντως μια επιχείρηση στην Ελλάδα που δε φοροδιαφεύγει, μάλλον πλέον είναι αδύνατον καν να κρατηθεί ανοιχτή. Τουλάχιστον αυτό είναι αλήθεια για πολλές κατηγορίες μικρών επιχειρήσεων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...