Προς το περιεχόμενο

Πανευρωπαϊκή πρωτιά των Ελλήνων στην ενασχόληση με κάθε είδους οθόνη στον ελεύθερο χρόνο


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

12 λεπτά πριν, Zengar Zombolt είπε

Γιατί να μην το κατεβάσω από το ίντερνετ να το διαβάσω στο tablet η να το ακούσω με audio book οπότε θέλω για όσο θέλω  ;;; 
Και να τρέχω να βγάζω κάρτες βιβλιοθήκης, να πληρώνω ότι συμμετοχή  μπορεί να έχουν άμα έχουν και να έχω στο νου μου μην πάθει κάτι και το πληρώνω η ξεχάσω να το γυρίσω στην ώρα του και πάλι να πληρώνω το πρόστιμο  ;;;

Καλά με tablet η σύγκριση με το κανονικό βιβλίο είναι εντελώς άκυρη. Μόνο άμα είναι epub αρχεία (αντε βρες ελληνικά βιβλία σε epub) και πάλι η οθόνη του tablet μετά από κάποια ώρα κουράζει αρκετά. Να μου έλεγες με κανένα kindle να σου πω ok. Χώρια που θα θες κάθε τρεις και λίγο να φορτίζεις το tablet, γιατί η μπαταρία ρουφιέται κατευθείαν. Τα tablet δεν κάνουν για διάβασμα βιβλίου.

Tα audiobooks είναι άλλη ιστορία. Είναι μόνο για να τα ακούς όταν ασχολείσαι με κάτι άλλο και για πολύ εύπεπτα βιβλία που άμα χάσεις λεπτομέρειες δεν σε νοιάζει και πολύ. Επίσης πάλι η έλλειψη ελληνικών βιβλίων και ελληνικής ηχογράφησης είναι ένα πρόβλημα.

Το να ξεχάσεις να γυρίσεις βιβλίο στη βιβλιοθήκη είναι πολύ δύσκολο απο τη στιγμή που όλοι έχουμε smartphones που με μια υπενθύμιση λύνεται κατευθείαν το πρόβλημα. Άσε που με ένα απλό τηλέφωνο ανανεώνεται ο χρόνος δανεισμού. Τώρα το να χαλάσεις το βιβλίο πρέπει να είσαι αρκετά απρόσεκτος για να γίνει κάτι τέτοιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Zengar Zombolt είπε

Γιατί να μην το κατεβάσω από το ίντερνετ να το διαβάσω στο tablet η να το ακούσω με audio book οπότε θέλω για όσο θέλω  ;;; 
Και να τρέχω να βγάζω κάρτες βιβλιοθήκης, να πληρώνω ότι συμμετοχή  μπορεί να έχουν άμα έχουν και να έχω στο νου μου μην πάθει κάτι και το πληρώνω η ξεχάσω να το γυρίσω στην ώρα του και πάλι να πληρώνω το πρόστιμο  ;;;

Σε λίγο θα σκεφτείς και σενάριο όπου το περπάτημα βγαίνει πιο ακριβό από το gaming...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από2

Spoiler

ς

Λ όλο

 

1 ώρα πριν, Ggkis είπε

η οθονη βλεπεις δεν μπορει να διαφωνησει μαζι σου ετσι ωστε να χρειαστει να παραθεσεις επιχειρηματα και να φανει η χαζομαρα σου ή και το αντιστροφο...........

Εφτασε σημερα ο διαλογος με εναν συνομιλητη να ειναι <ξενερωτος> και κουραστικος........

Θα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας γεμίζει τον ελεύθερο του χρόνο οπως νομίζει και τον  χαροποιεί , δικος του είναι. Εγω και σε στο πισί κάθομαι και περπατώ  και βιβλία διαβάζω. Λιγο απο όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ααα αυτό πρέπει να το γιορτάσουμε. Πάω να πατήσω interested σε 5-6 event νυχτερινής διασκέδασης. Θα το κάψουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, V for Vagelis είπε

Σε λίγο θα σκεφτείς και σενάριο όπου το περπάτημα βγαίνει πιο ακριβό από το gaming...

Καμιά φορά βγαίνει.....  :P
Θα βγεις έξω, θα λερώσεις ρούχα, παπούτσια, θα πρέπει να τα πλύνεις = κόστος πλυσίματος ( ρεύμα, νερό, σκόνη )
Θα βγεις έξω , θα ιδρώσεις = κόστος για ντουζ ( ρεύμα, νερό, σαμπουάν, αφρόλουτρο )    
Θα βγεις έξω, μπορεί να διψάσεις = κόστος αγοράς νερού, energy drink, αναψυκτικού )

Σε κάλυψα ;;;  :P

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, coffeex είπε

Δεν βλέπω που είναι το κακό σε αυτή την είδηση, το θέμα είναι με τι ασχολούνται πχ παίζουν παιχνίδια, facebook, ebooks, tv κτλ; 

τιποτα απο αυτα ρε μεγαλε ουτε games ουτε facebook ουτε ebooks ουτε tv μονο pohub kai pomd ολη μερα παιζοντας.. γιαυτο και καθομαστε τοσες ωρες... ολα τα αλλα ειναι μαλακιες... αχαχαχαχαχαχαχα :)

Επεξ/σία από bilios40
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Zengar Zombolt είπε

ήταν σε έκπτωση και είχα και κουπόνι....... 

 

3 ώρες πριν, thomasG4 είπε

Ναι, ας πούμε να πάει να δανειστεί κανένα βιβλίο από τη δημοτική βιβλιοθήκη είναι πολύ ακριβό σπορ ε;

Σε λίγο θα μας πεις ότι για να ακούσουμε μουσική θα πρέπει με το ζόρι να πάρω πικ-απ και να αγοράζω βινύλιο. Καταλάβετε το ορισμένοι ότι η οθόνη είναι multitool interface και θα το δουλεύουμε όπως θέλουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ikaruga24 είπε

Σε λίγο θα μας πεις ότι για να ακούσουμε μουσική θα πρέπει με το ζόρι να πάρω πικ-απ και να αγοράζω βινύλιο. Καταλάβετε το ορισμένοι ότι η οθόνη είναι multitool interface και θα το δουλεύουμε όπως θέλουμε. 

Το σχόλιο μου ήταν περισσότερο για το ότι η οικονομική κρίση aka ανεργία έπαιξε ρόλο σε αυτά τα αποτελέσματα. Μια χαρά μπορεί κάποιος να περάσει το χρόνο του δημιουργικά, με μικρό οικονομικό κόστος και χωρίς οθόνες. Τώρα το ότι οι οθόνες παίζουν μεγάλο ρόλο στη σημερινή εποχή είναι μεγάλη κουβέντα και όλοι λίγο πολύ εξαρτιόμαστε ως ένα βαθμό και δεν βγάζω τον εαυτό μου απέξω. Άλλο αυτό άλλο όμως και η δικαιολογία με την ανεργία που την έχουμε έτοιμη κατευθείαν.

Η συνεχής χρήση οθονών πάντως δεν είναι ότι καλύτερο για τη λειτουργία του εγκεφάλου. Προσπάθησε να διαβάσεις ένα βιβλίο ενώ πριν έκανες browsing στο internet ή στο fb για καμιά ώρα. Ο εγκέφαλος από το συνεχόμενο multitasking κλατάρει και χρειάζεται ξεκούραση. Το διάβασμα ενός βιβλίου, οι δουλειές του σπιτιού κ.α προσφέρουν στον εγκέφαλο αυτή την ηρεμία, επειδή επικεντρώνεται σε αυτό το task.

Επεξ/σία από thomasG4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...