Προς το περιεχόμενο

Αυστραλία: Τέλος στα μετρητά για συναλλαγές άνω των 10.000 δολ.


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, QuitLife είπε

Ηθελα να ξερω: τους ενθερμους θιασωτες της 100% ψηφιακης πληρωμης, δεν τους προβληματιζει (τουλαχιστον) το γεγονος οτι ολοι θα ξερουν τα παντα για τους ιδιους ; Και εννοω τα ΠΑΝΤΑ.

 

 

Για πες ένα τρομακτικό σενάριο.

Επίσης ποιοι ξέρουν τα πάντα; Πχ εσύ τι ξέρεις για μένα;

 

5 λεπτά πριν, QuitLife είπε

Δωσε μου ονομα και επωνυμο η κινητο και θα σου απαντησω συντομα.

Γράφει μέσω ιντερνετ, τα στοιχεία του είναι γνωστά στον ISP άρα είναι φακελωμένος. Βρες αυτά που είπες.

Επεξ/σία από Janoss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, QuitLife είπε

Ηθελα να ξερω: τους ενθερμους θιασωτες της 100% ψηφιακης πληρωμης, δεν τους προβληματιζει (τουλαχιστον) το γεγονος οτι ολοι θα ξερουν τα παντα για τους ιδιους ; Και εννοω τα ΠΑΝΤΑ.

Αν δεν έχεις κάτι να κρύψεις γιατί να σε προβληματίσει? Ένας που θέλει να κλέψει προφανώς και δεν του αρέσει αυτή η κίνηση. Εμένα που δεν θέλω να υπάρχει καθόλου φοροδιαφυγή γιατί στο τέλος τα πληρώνουμε οι σωστοί πολίτες θέλω να καταργηθούν τελείως τα μετρητά. 

2 ώρες πριν, QuitLife είπε

Ηθελα να ξερω: τους ενθερμους θιασωτες της 100% ψηφιακης πληρωμης, δεν τους προβληματιζει (τουλαχιστον) το γεγονος οτι ολοι θα ξερουν τα παντα για τους ιδιους ; Και εννοω τα ΠΑΝΤΑ.

Αν δεν έχεις κάτι να κρύψεις γιατί να σε προβληματίσει? Ένας που θέλει να κλέψει προφανώς και δεν του αρέσει αυτή η κίνηση. Εμένα που δεν θέλω να υπάρχει καθόλου φοροδιαφυγή γιατί στο τέλος τα πληρώνουμε οι σωστοί πολίτες θέλω να καταργηθούν τελείως τα μετρητά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Heybro είπε

Ποιος Νεάντερταλ χρησιμοποιεί ακόμη μετρητά ρε παιδιά. Εδώ και μια 5ετια μόνο κάρτα έχω μαζί μου τα μετρητά πρέπει να εξαφανιστούν τελείως. Κυρίως γιατί συμβάλλουν στην φοροδιαφυγή και δεύτερον είναι απίστευτα δύσχρηστα σε σχέση με την κάρτα και τις ανέπαφες. 

Σε ολο το πολιτισμενο κοσμο υπαρχει η επιλογη . ειδικα εδω στην επαρχια μου χει τυχει η καρτα να εχει την ιδια χρησιμ. με κλοχαρτο . Α και σε ενα ντου σε  αναμπουμπουλα που οι λυκοι χαιρονται -θα ρθει πριν τις εκλογες - μεινε εσυ μονο με ηλεκτρονικο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
11 λεπτά πριν, Heybro είπε

Αν δεν έχεις κάτι να κρύψεις γιατί να σε προβληματίσει? Ένας που θέλει να κλέψει προφανώς και δεν του αρέσει αυτή η κίνηση. Εμένα που δεν θέλω να υπάρχει καθόλου φοροδιαφυγή γιατί στο τέλος τα πληρώνουμε οι σωστοί πολίτες θέλω να καταργηθούν τελείως τα μετρητά. 

 

Ωραιο το παραμυθι της φοροδιαφυγης και του νεοφιλελε "αν δεν εχεις κατι να κρυψεις", αλλα δεν εχει δρακο.

Δεν σε εμποδιζει κανεις να κανεις οτι θελεις (εσυ), αλλα εγω θελω να εχω επιλογη. Ειναι τοσο απλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Damachi είπε

Σε ολο το πολιτισμενο κοσμο υπαρχει η επιλογη . ειδικα εδω στην επαρχια μου χει τυχει η καρτα να εχει την ιδια χρησιμ. με κλοχαρτο . Α και σε ενα ντου σε  αναμπουμπουλα που οι λυκοι χαιρονται -θα ρθει πριν τις εκλογες - μεινε εσυ μονο με ηλεκτρονικο :P

Ο πολιτισμένος κόσμος χρησιμοποιεί χρόνια μόνο κάρτα ebanking PayPal. Προσωπικά έχω να πάω σε τράπεζα χρόνια όλα τα κάνω από κινητο μέσω ebanking και μια κάρτα. Ευχρηστία όσο δεν πάει. Το μετρητο ξανά λέω είναι μόνο για τους φοροφυγάδες που δεν κόβουν αποδείξεις. Όπως Beach bar club που δινουμε 100 ευρώ το μπουκάλι χωρίς αποδειξη χωρίς τίποτα. Απατεώνες με λίγα λόγια και ο λόγος που η φορολογία μας είναι στο Θεό και την πληρώνουμε αυτοί που δεν φταίμε. 

Μόλις τώρα, QuitLife είπε

Ωραιο το παραμυθι της φοροδιαφυγης και του νεοφιλελε "αν δεν εχεις κατι να κρυψεις", αλλα δεν εχει δρακο.

Δεν σε εμποδιζει κανεις να κανεις οτι θελεις (εσυ), αλλα εγω θελω να εχω επιλογη. Ειναι τοσο απλο.

Δεν είναι παραμύθι αλλά η πραγματικότητα. Γιατί να έχεις επιλογή όταν θα την έχει και ένας απατεώνας που δεν θέλει να φαίνεται που πάνε τα χρήματα ώστε να κλέβει άμεσα το κράτος και έμμεσα και τους Έλληνες? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
17 λεπτά πριν, Janoss είπε

Για πες ένα τρομακτικό σενάριο.

Επίσης ποιοι ξέρουν τα πάντα; Πχ εσύ τι ξέρεις για μένα;

Γράφει μέσω ιντερνετ, τα στοιχεία του είναι γνωστά στον ISP άρα είναι φακελωμένος. Βρες αυτά που είπες.

Ειπα. Να δωσει εδω ΔΗΜΟΣΙΑ Ονομα, Επιθετο η κινητο, και θα τα βρω ολα. Θα αρχισω απο τον Τειρεσια ετσι για ζεσταμα.

Φιλε μου δυστυχως ζεις σε αλλο πλανητη.

1 λεπτό πριν, Heybro είπε

Δεν είναι παραμύθι αλλά η πραγματικότητα. Γιατί να έχεις επιλογή όταν θα την έχει και ένας απατεώνας που δεν θέλει να φαίνεται που πάνε τα χρήματα ώστε να κλέβει άμεσα το κράτος και έμμεσα και τους Έλληνες? 

Γιατι οι απατεωνες (οχι οι φτωχοδιαβολοι) κλεβουν διαφορετικα. Μα ... πραγματικα ... εισαστε τοσο ασχετοι μερικοι. Που ζειτε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, QuitLife είπε

Ειπα. Να δωσει εδω ΔΗΜΟΣΙΑ Ονομα, Επιθετο η κινητο, και θα τα βρω ολα. Θα αρχισω απο τον Τειρεσια ετσι για ζεσταμα.

Φιλε μου δυστυχως ζεις σε αλλο πλανητη.

Τα στοιχεία του βρίσκονται στον ISP του πλανήτη γη. Γιατί δεν ξεκινάς από εκεί το ψάξιμο;

4 λεπτά πριν, QuitLife είπε

Ωραιο το παραμυθι της φοροδιαφυγης και του νεοφιλελε "αν δεν εχεις κατι να κρυψεις", αλλα δεν εχει δρακο.

Δεν σε εμποδιζει κανεις να κανεις οτι θελεις (εσυ), αλλα εγω θελω να εχω επιλογη. Ειναι τοσο απλο.

Και γω θέλω να χω επιλογή αν θα περνάω με κόκκινο ή αν θα σταματάω, αλλά ευτυχώς το κράτος δε μου τη δίνει. Λέμε τώρα...

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, Janoss είπε

Τα στοιχεία του βρίσκονται στον ISP του πλανήτη γη. Γιατί δεν ξεκινάς από εκεί το ψάξιμο;

Και γω θέλω να χω επιλογή αν θα περνάω με κόκκινο ή αν θα σταματάω, αλλά ευτυχώς το κράτος δε μου τη δίνει. Λέμε τώρα...

Δεν εχω προσβαση στον ISP του. Ο Τειρεσιας με βολευει καλυτερα.

Το παραδειγμα σου ειναι για τα πανηγυρια. Μπερδευεις σκοπιμα την ΠΑΡΑΒΑΤΙΚΟΤΗΤΑ (παραβιαση του κοκκινου) με την δυνατοτητα επιλογης πως θα πληρωνεις. Αν τα θεωρεις το ιδιο, οκ. Επισης θεωρεις ΕΚ ΠΡΟΙΜΙΟΥ καποιον που πληρωνει με μετρητα σαν απατεωνα, και αυτο ειναι μια τραγικη γενικευση για να μην πω κατι αλλο.

Αλλα ολα αυτα τα εχουμε ΞΑΝΑσυζητησει εκτενως εδω μεσα σε αλλες ευκαιριες. Τι αλλο να πουμε, καλη τυχη σε ολους.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 λεπτά πριν, QuitLife είπε

Ωραιο το παραμυθι της φοροδιαφυγης και του νεοφιλελε "αν δεν εχεις κατι να κρυψεις", αλλα δεν εχει δρακο.

Δεν σε εμποδιζει κανεις να κανεις οτι θελεις (εσυ), αλλα εγω θελω να εχω επιλογη. Ειναι τοσο απλο.

Το μαυρο χρημα δεν ειναι παραμυθι αλλα υπαρκτο προβλημα. Και το κρατος δεν εχει και πολλα οπλα για να το καταπολεμησει. Ιδεατα και εγω υπερ την επιλογης ειμαι, αλλα αν υπαρχει καταχρηση απο καποιους(παρα πολλους και σε τεραστια ποσα) κατι πρεπει να γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, QuitLife είπε

Ειπα. Να δωσει εδω ΔΗΜΟΣΙΑ Ονομα, Επιθετο η κινητο, και θα τα βρω ολα. Θα αρχισω απο τον Τειρεσια ετσι για ζεσταμα.

Φιλε μου δυστυχως ζεις σε αλλο πλανητη.

Γιατι οι απατεωνες (οχι οι φτωχοδιαβολοι) κλεβουν διαφορετικα. Μα ... πραγματικα ... εισαστε τοσο ασχετοι μερικοι. Που ζειτε ;

Πως κλέβει κάποιος όταν έχουν εξαφανιστεί τα μετρητά? Όλα μέσω τράπεζας θα περνάνε θα φαίνονται τα πάντα. Αν γνωρίζεις άλλη μέθοδο γραψτην γιατί δεν γνωρίζω μιας και δεν με ενδιαφέρουν αυτά. Αλλά με ενδιαφέρει όταν κάθε χρόνο η φοροδιαφυγή είναι αρκετά δις και εγώ που πληρώνω να δίνω το 80 85% των κερδών μου ως νόμιμος πολίτης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Captain Falafel είπε

Το μαυρο χρημα δεν ειναι παραμυθι αλλα υπαρκτο προβλημα. Και το κρατος δεν εχει και πολλα οπλα για να το καταπολεμησει. Ιδεατα και εγω υπερ την επιλογης ειμαι, αλλα αν υπαρχει καταχρηση απο καποιους(παρα πολλους και σε τεραστια ποσα) κατι πρεπει να γινει.

Η φοροδιαφυγη μειωνεται μονο με ΕΝΑ ΤΡΟΠΟ. Να την κανεις ασυμφορη. Με 24% φπα και φορο στο ταβανι, ξεχασε το. Τοσο απλο.

Δες στην Αμερικη, εκτος και αν εκει ειναι βλακες και δεν υπαρχει φοροδιαφυγη. Με φπα πχ κατω απο 10% δεν το ρισκαρεις. Βεβαια απο την αλλη στην γωνια αγοραζεις ναρκ και οπλα για πλακα. Τελος παντων, μεγαλη κουβεντα.

Επισης μια και μιλας για μαυρο χρημα, υπαρχει και το ξεπλυμα. Αν εχεις λογιστη γνωστο, ρωτα τον γιατι εχουν ξεφυτρωσει 100000 νεες επιχειρησεις εστιασης εδω και 3-4 χρονια.

4 λεπτά πριν, Heybro είπε

Αλλά με ενδιαφέρει όταν κάθε χρόνο η φοροδιαφυγή είναι αρκετά δις και εγώ που πληρώνω να δίνω το 80 85% των κερδών μου ως νόμιμος πολίτης. 

Φιλε μου τοτε να κλεισεις. Με 80+ % των κερδων σου στο κρατος, πως ζεις ; Περιεργο ειναι. Εγω οταν εφτασα το 2014 σε παρομοια κατασταση και μαζευα χρεη, τα εκλεισα ολα μετα απο 30 χρονια.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, QuitLife είπε

Η φοροδιαφυγη μειωνεται μονο με ΕΝΑ ΤΡΟΠΟ. Να την κανεις ασυμφορη. Με 24% φπα και φορο στο ταβανι, ξεχασε το. Τοσο απλο.

Δες στην Αμερικη, εκτος και αν εκει ειναι βλακες και δεν υπαρχει φοροδιαφυγη. Με φπα πχ κατω απο 10% δεν το ρισκαρεις. Βεβαια απο την αλλη στην γωνια αγοραζεις ναρκ και οπλα για πλακα. Τελος παντων, μεγαλη κουβεντα.

Επισης μια και μιλας για μαυρο χρημα, υπαρχει και το ξεπλυμα. Αν εχεις λογιστη γνωστο, ρωτα τον γιατι εχουν ξεφυτρωσει 100000 νεες επιχειρησεις εστιασης εδω και 3-4 χρονια.

Φιλε μου τοτε να κλεισεις. Με 80+ % των κερδων σου πως ζεις ; Περιεργο ειναι. Εγω οταν εφτασα το 2014 σε παρομοια κατασταση και μαζευα χρεη, τα εκλεισα ολα μετα απο 30 χρονια.

Αν συνεχιστεί αυτό εκεί θα παει η δουλειά. Κάνω αγορές και επενδύσεις υποχρεωτικά ώστε να έχω έξοδα δε γίνεται αλλιώς. Ήδη εφκα δίνω 285 κάθε μήνα συν 2k ενφια συν 10+ φόρο συν προκαταβολή συν αλλυλεγυης κτλ. Δεν βγαίνει. Αν δεν υπήρχε η φοροδιαφυγή των δις δεν θα είχαμε και αυτό το πράγμα με τους ατελείωτους φόρους να τους πληρώνει ο κόσμος που δεν φταίει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, mjaros είπε

Εδώ στην Ελλάδα πάνω από 500 πας σε κάρτα και εκεί 10.000;

Εγω παντως εντυπωσιαζομαι που μαθαινω οτι υπαρχει και αλλου φοροδιαφυγη, και μαλιστα σε χωρα σουπερ (νομιζω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, QuitLife είπε

Η φοροδιαφυγη μειωνεται μονο με ΕΝΑ ΤΡΟΠΟ. Να την κανεις ασυμφορη. Με 24% φπα και φορο στο ταβανι, ξεχασε το. Τοσο απλο.

 

Μπα και αυτο μυθος ειναι, και προ κρισης που η φορολογια ηταν αισθητα μικροτερη, η ελλαδα ηταν πρωταθλητρια του μαυρου χρηματος. Η κυβερνηση καραμανλη ηταν νομιζω που ειχε πεισει την κομισιον να κανει upgrade to ΑΕΠ και να συμπεριλαβει μερος της μαυρης οικονομιας(κατι τετοιο τελοςπαντων)

"Παγκόσμια πρωτιά για την Ελλάδα

Στο 21,5% του ΑΕΠ ή 40 δισ. ευρώ το μαύρο χρήμα στη χώρα μας

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Captain Falafel είπε

Μπα και αυτο μυθος ειναι, και προ κρισης που η φορολογια ηταν αισθητα μικροτερη, η ελλαδα ηταν πρωταθλητρια του μαυρου χρηματος. Η κυβερνηση καραμανλη ηταν νομιζω που ειχε πεισει την κομισιον να κανει upgrade to ΑΕΠ και να συμπεριλαβει μερος της μαυρης οικονομιας(κατι τετοιο τελοςπαντων)

Πρωταθλητρια δεν ηταν η Ελλαδα, αυτα τα ελεγε ο Γιωργακης. Πρωταθλητες ηταν και ειναι το κρατος-σφραγιδα Λουξεμβουργο, η Γερμανια, η Ολλανδια. Απλα δεν ειναι *&&λακες να το διαφημιζουν κιολας. Οποιος εχει ταξιδεψει ξερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...