Προς το περιεχόμενο

Αυστραλία: Τέλος στα μετρητά για συναλλαγές άνω των 10.000 δολ.


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, QuitLife είπε

Πρωταθλητρια δεν ηταν η Ελλαδα, αυτα τα ελεγε ο Γιωργακης. Πρωταθλητες ηταν και ειναι το κρατος-σφραγιδα Λουξεμβουργο, η Γερμανια, η Ολλανδια. Απλα δεν ειναι *&&λακες να το διαφημιζουν κιολας. Οποιος εχει ταξιδεψει ξερει.

Η «σκιώδης οικονομία» στη χώρα μας διαμορφώνεται στο 21,5% του ελληνικού ΑΕΠ για το 2017, σύμφωνα με έρευνα του Ινστιτούτου Εφαρμοσμένων Οικονομικών Ερευνών του γερμανικού Πανεπιστημίου του Τίμπινγκεν, ενώ ακολουθούν από κοντά δύο ακόμη χώρες του ευρωπαϊκού Νότου, η Ιταλία με 19,2%, και η Ισπανία με 17,8%.
Απόδειξη ότι η υψηλή παραοικονομία δεν αποτελεί προνόμιο μόνο των Νοτίων, είναι ότι στις αμέσως επόμενες θέσεις με τα μεγαλύτερα ποσοστά ακολουθούν η Νορβηγία (12,2%) και η Γερμανία (10,4%), ο Καναδάς (9,8%), η Αυστραλία και η Βρετανία (9,4%), η Ιαπωνία (8,6%), η Ολλανδία (8,4%), η Ελβετία (6%), και οι ΗΠΑ (5,4%).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν κάποια στιγμή καταργηθούν τα μετρητά και τα χρήματα είναι ένας αριθμός σε κάποια ιδιωτική επιχείρηση, τότε δεν έχεις κανέναν απολύτως έλεγχο στα λεφτά σου. Το πιο απλό που σκέφτομαι είναι το αρνητικό επιτόκιο με το έτσι θέλω, να τους πληρώνεις δηλαδή για να διατηρούν τον αριθμό σου στα συστήματά τους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Captain Falafel είπε
Η «σκιώδης οικονομία» στη χώρα μας διαμορφώνεται στο 21,5% του ελληνικού ΑΕΠ για το 2017, σύμφωνα με έρευνα του Ινστιτούτου Εφαρμοσμένων Οικονομικών Ερευνών του γερμανικού Πανεπιστημίου του Τίμπινγκεν, ενώ ακολουθούν από κοντά δύο ακόμη χώρες του ευρωπαϊκού Νότου, η Ιταλία με 19,2%, και η Ισπανία με 17,8%.
Απόδειξη ότι η υψηλή παραοικονομία δεν αποτελεί προνόμιο μόνο των Νοτίων, είναι ότι στις αμέσως επόμενες θέσεις με τα μεγαλύτερα ποσοστά ακολουθούν η Νορβηγία (12,2%) και η Γερμανία (10,4%), ο Καναδάς (9,8%), η Αυστραλία και η Βρετανία (9,4%), η Ιαπωνία (8,6%), η Ολλανδία (8,4%), η Ελβετία (6%), και οι ΗΠΑ (5,4%).

Φιλε μου πως μπορει καποιος να μετρησει ακριβως την παραοικονομια. Αστο. Μηπως και το ΙΟΒΕ το ειπε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, QuitLife είπε

Φιλε μου πως μπορει καποιος να μετρησει ακριβως την παραοικονομια. Αστο. Μηπως και το ΙΟΒΕ το ειπε ;

Για το 2010 " Τα 65-70 δισ. ευρώ (το 25% περίπουτου ΑΕΠ) φτάνει το μαύρο χρήμα στην Ελλάδα, σύμφωνα με έρευνα γνωστού διεθνούς οργανισμού σε 21 χώρες-μέλη του ΟΟΣΑ. "

Δεν ξερω, προφανως και υπαρχει ενας κοινα αποδεκτος, λογιστικος, τροπος απο ολες τις χωρες. Και μαλλον ειναι κατα βαση εκτιμηση αλλα δεν πιστευω οτι απεχει απο την πραγματηκοτητα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Kercyn είπε

Αν κάποια στιγμή καταργηθούν τα μετρητά και τα χρήματα είναι ένας αριθμός σε κάποια ιδιωτική επιχείρηση, τότε δεν έχεις κανέναν απολύτως έλεγχο στα λεφτά σου. Το πιο απλό που σκέφτομαι είναι το αρνητικό επιτόκιο με το έτσι θέλω, να τους πληρώνεις δηλαδή για να διατηρούν τον αριθμό σου στα συστήματά τους.

Ενω με ένα ξερό χαρτί έχεις έλεγχο? Ένα χαρτί είναι εμείς το έχουμε δώσει αξία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
13 λεπτά πριν, Heybro είπε

. Αν δεν υπήρχε η φοροδιαφυγή των δις δεν θα είχαμε και αυτό το πράγμα με τους ατελείωτους φόρους να τους πληρώνει ο κόσμος που δεν φταίει. 

Δεν σου φταει η φοροδιαφυγη για τους φορους που πληρωνεις. Οι φοροι σου ειναι (και ηταν) για να πληρωνεις ενα τεραστιο και αχρηστο κρατικο μηχανισμο. Σε μισθαρες, εφαπαξ, συνταξεις και συνταξιουχους 50 ετων. Και ετσι θα παει και απο εδω και περα δυστυχως. Επ απειρον.

Η φοροδιαφυγη σου υπενθυμιζω οτι αυτοματα φορολογειται στην καταναλωση στα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, QuitLife είπε

Δεν εχω προσβαση στον ISP του. Ο Τειρεσιας με βολευει καλυτερα.

Το παραδειγμα σου ειναι για τα πανηγυρια. Μπερδευεις σκοπιμα την ΠΑΡΑΒΑΤΙΚΟΤΗΤΑ (παραβιαση του κοκκινου) με την δυνατοτητα επιλογης πως θα πληρωνεις. Αν τα θεωρεις το ιδιο, οκ. Επισης θεωρεις ΕΚ ΠΡΟΙΜΙΟΥ καποιον που πληρωνει με μετρητα σαν απατεωνα, και αυτο ειναι μια τραγικη γενικευση για να μην πω κατι αλλο.

Αλλα ολα αυτα τα εχουμε ΞΑΝΑσυζητησει εκτενως εδω μεσα σε αλλες ευκαιριες. Τι αλλο να πουμε, καλη τυχη σε ολους.

Πουθενά είπα ότι όποιος πληρώνει με μετρητά είναι απατεώνας. Μόνος σου το σκέφτηκες αυτό. Όσοι πληρώνουμε με μετρητά καλά κάνουμε και έτσι γουστάρουμε.

Το κόκκινο είναι παραβατικότητα γιατί υπάρχει νόμος που απαγορεύει να περνάς με κόκκινα. Αν δεν υπήρχε νόμος, δεν θα ήταν παράβαση.

Μακάρι να βγει νόμος που να ποινικοποιεί και την χρήση μετρητών. Τότε θα μιλάμε για παραβατικότητα αν χρησιμοποιεί κάποιος μετρητά. Κατάλαβεςςς;;;; Η να το ξαναγράψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Janoss είπε

 

Το κόκκινο είναι παραβατικότητα γιατί υπάρχει νόμος που απαγορεύει να περνάς με κόκκινα. Αν δεν υπήρχε νόμος, δεν θα ήταν παράβαση.

 

Φιλε μου δεν μας τα λες καλα. Περνας με κοκκινο και σκοτωνεις καποιον. Εχει σχεση ο νομος και εισαι παραβατης η οτι σκοτωνεις και ειναι επικυνδυνο.

Αστο, ηταν αστοχο το παραδειγμα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, QuitLife είπε

Δεν σου φταει η φοροδιαφυγη για τους φορους που πληρωνεις. Οι φοροι σου ειναι (και ηταν) για να πληρωνεις ενα τεραστιο και αχρηστο κρατικο μηχανισμο. Σε μισθαρες, εφαπαξ, συνταξεις και συνταξιουχους 50 ετων. Και ετσι θα παει και απο εδω και περα δυστυχως. Επ απειρον.

Η φοροδιαφυγη σου υπενθυμιζω οτι αυτοματα φορολογειται στην καταναλωση στα παντα.

Δεν αντιλεγω για τον κρατικο μηχανισμο αλλα οφειλουμε να παραδεχτουμε οτι απο τοτε που υποχρεωθηκαν ολοι να βαλουν τερματικο φαινεται να υπαρχει υπαρκτο αποτελεσμα.

Σου εδειξα και οτι πριν την αυξηση της φορολογιας το μαυρο χρημα ηταν ακομη περισσοτερο. Γενικως ολες οι ευρωπαικες χωρες εχουν υψηλους φορολογικους δεικτες. Η γαλλια ειναι το νουμερο ενα και μετα εμεις. Στο Βελγιο που γνωριζω η φορολογια των αγαμων αγγιζει το 53%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, QuitLife είπε

Δεν σου φταει η φοροδιαφυγη για τους φορους που πληρωνεις. Οι φοροι σου ειναι (και ηταν) για να πληρωνεις ενα τεραστιο και αχρηστο κρατικο μηχανισμο. Σε μισθαρες, εφαπαξ, συνταξεις και συνταξιουχους 50 ετων. Και ετσι θα παει και απο εδω και περα δυστυχως. Επ απειρον.

Η φοροδιαφυγη σου υπενθυμιζω οτι αυτοματα φορολογειται στην καταναλωση στα παντα.

Φταίει και το άχρηστο κράτος προφανώς. Αλλά όταν ο διπλανός μου με κερδη 40000 δηλώνει 5 και πλήρωνει 1000 ευρώ σε φόρους ενώ εγώ τα δηλώνω όλα και δίνω 20 χιλιάδες υπάρχει πρόβλημα. Αν όλοι πλήρωναν τους φόρους που έπρεπε δεν θα είχαμε την υπερφορολογηση σε αυτούς που πληρώνουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Captain Falafel είπε

Σου εδειξα και οτι πριν την αυξηση της φορολογιας το μαυρο χρημα ηταν ακομη περισσοτερο. Γενικως ολες οι ευρωπαικες χωρες εχουν υψηλους φορολογικους δεικτες. Η γαλλια ειναι το νουμερο ενα και μετα εμεις. Στο Βελγιο που γνωριζω η φορολογια των αγαμων αγγιζει το 53%.


Στο Βελγιο το 60% ενος τιμολογιου παει στο κρατος για φορο και ασφαλιση. Τυχαινει να το ξερω απο πρωτο χερι. ΑΛΛΑ η φοροδιαφυγη στο Βελγιο μια χαρα παει και αυτο το ξερω απο πρωτο χερι εχοντας περασει ενα μικρο διαστημα εκει.

Επισης στο Βελγιο δινεις 60% και ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ. Δεν εχει κατι αλλο. Ουτε σε γιατρους πχ. Πας σε ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΛΕΙΣ, τον πληρωνεις και τα παιρνεις πισω ολα απο το ταμειο. Τοσο απλο.

1 λεπτό πριν, Heybro είπε

Φταίει και το άχρηστο κράτος προφανώς. Αλλά όταν ο διπλανός μου με κερδη 40000 δηλώνει 5 και πλήρωνει 1000 ευρώ σε φόρους ενώ εγώ τα δηλώνω όλα και δίνω 20 χιλιάδες υπάρχει πρόβλημα. Αν όλοι πλήρωναν τους φόρους που έπρεπε δεν θα είχαμε την υπερφορολογηση σε αυτούς που πληρώνουν. 

Ταχουμε πει 10000 φορες, να τον πιασουν και να τον σκισουν. Ποιος τους εμποδιζει. Κανεις. Απολυτως κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

 

Μόλις τώρα, QuitLife είπε


Στο Βελγιο το 60% ενος τιμολογιου παει στο κρατος για φορο και ασφαλιση. Τυχαινει να το ξερω απο πρωτο χερι. ΑΛΛΑ η φοροδιαφυγη στο Βελγιο μια χαρα παει και αυτο το ξερω απο πρωτο χερι εχοντας περασει ενα μικρο διαστημα εκει.

Επισης στο Βελγιο δινεις 60% και ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ. Δεν εχει κατι αλλο. Ουτε σε γιατρους πχ. Πας σε ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΛΕΙΣ, τον πληρωνεις και τα παιρνεις πισω ολα απο το ταμειο. Τοσο απλο.

Εζησα κοντα 20 χρονια Βελγιο. Σαφως και υπαρχει μαυρο χρημα(παντου υπαρχει, το θεμα ειναι σε τι ποσοστο) και μεγαλη φορολογηση για να μπορεσει να υποστηριχτει το ευρυ κοινωνικο κρατος. Βεβαια ολα αυτα πριν την κριση μιας και εχουν αλλαξει αρκετα πραγματα πλεον και εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
14 λεπτά πριν, Heybro είπε

Ενω με ένα ξερό χαρτί έχεις έλεγχο? Ένα χαρτί είναι εμείς το έχουμε δώσει αξία. 

Δεν του δίνουμε "εμείς" αξία. Αξία του δίνει το κράτος, που σου λέει έχω αυτό το νόμισμα το οποίο έχει αυτή την αξία. Για ανταλλαγές, παροχές υπηρεσιών κλπ αντί να δίνετε τσουβάλια με σιτάρι και ελιές, θα δίνετε αυτό. Πολύ χοντρικά, δεν ξέρω να σου πω ακριβώς πώς δουλεύουν τα fiat λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Captain Falafel είπε

Εζησα κοντα 20 χρονια Βελγιο. Σαφως και υπαρχει μαυρο χρημα(παντου υπαρχει, το θεμα ειναι σε τι ποσοστο) και μεγαλη φορολογηση για να μπορεσει να υποστηριχτει το ευρυ κοινωνικο κρατος.

Ενω στην Ελλαδα δεν ειχαμε ΠΟΤΕ κοινωνικο κρατος. Επισης ξαναλεω οτι Πληρωναμε και πληρωνουμε για να καλοπερνανε οι ΔΥ. Τοσο απλο. Εγω στο ραντζο και αυτοι στο ΝΙΜΙΤΣ.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...