Προς το περιεχόμενο

Πιστωτικη vs καταναλωτικο


moumias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

από έναν 26χρονο που έχει μισό εκατομμύριο ακίνητη περιουσία (

Εντάξει νομίζω ότι ο opcorsa είναι θεός γτ ζωντάνεψε το νήμα... 

+ του ότι έχει nick οpcorsa κ οδηγάει Fabia. 

Απλά θεός.... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 322
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Όχι φίλε μου. Αν έχεις μισό μύριο από πίσω για ασφάλεια, οι πιθανότητες να την έχεις χτίσει εσύ την ασφάλεια είναι πολύ λίγες. Και ξαναλέω ότι κι εγώ στην ηλικια των 26 είχα χρήματα στην άκρη και έκανα προγραμματισμό. Έμενα μόνος μου. Ακόμα και όταν μετακόμισα με την γυναίκα, λίγο πολύ ο καθένας είχε υποχρεώσεις μόνο να συντηρήσει τον εαυτό του. Οπότε μπορούσες να προγραμματίσεις. Όταν όμως έχεις την υποχρεωση να "ταΐσεις" άλλα 3 άτομα.... τα πράγματα αλλάζουν και ο προγραμματισμός φεύγει από το παράθυρο. Είναι πολλές οι μεταβλητές. 

Πχ τώρα με η λογοθεραπεία πληρώνεται από τα λεφτά που είχαμε βάλει στην άκρη για να της πάρουμε κρεβάτι. Άλλο ένα μήνα θα πληρωθεί από εκεί. Μέχρι να μπουν τα χρήματα από τον ΕΟΠΥΥ κάπως θα τα βγάλουμε πέρα. Αν όμως προκύψει κάτι άλλο τότε απλά δεν θα μπορεί να γίνει. Για το κρεβάτι είχα\ πάρει μέτρα κλπ άλλα... δεν προλάβαμε να παραγγείλουμε. Ευτυχώς. Προφανώς τωρα κρεβάτι δεν θα πάρει. Αλλά πίστεψε με αν ο ξυλουργός έπαιρνε πιστωτική με δόσεις θα το έπαιρνα χθες. Τώρα θα μου πεις... γιατί δεν παίρνεις ένα από τα ικεα με την μισή τιμή.... Γιατί των ΙΚΕΑ θα πρέπει να το αλλάξω σε 3-4 χρόνια ενώ το άλλο θα το έχει για 20. Γιατί είναι μικρές και το κρεβάτι των ΙΚΕΑ το έχουν για πρωινό. Και γιατί η εγγύηση τους δεν καλύπτει κακή χρήση.

Όσο για αυτούς που δεν σκέφτονται το αύριο.... έχω φίλο που χρωστούσε 2500€ σε πιστωτικές. Συν αρκετά σε τόκους. Κάποια περίοδο πριν 3-4 χρόνια τον πήρε η τράπεζα και τους είπε ότι αν εδινε 1000-1500€ (δεν θυμαμαι) μεσα σε μια βδομαδα θα εκλεινε όλο του το χρεος. Ετσι κι εγινε. Και εγώ βγήκα λαλακας που του ελεγα για χρόνια για τις πιστωτικες και αυτός δεν εμαθε τίποτα.

Εσύ μιλάς για μέτρα πού παίρνεις αφού όμως έχει έρθει η καταιγίδα..Εγώ μιλαω για μέτρα πού παίρνεις σαν να περιμένεις την καταιγίδα μην σου πω τον κουρνιαχτο και την αντάρα..Είμαι 45 χρόνων με ένα παιδί και οικονομικά είμαι μια χαρά...Όμως πως έφτασα εκει σχεδόν από το μηδέν?Τις καλές εποχές δούλευα σερβιτόρος σε ξενοδοχεία και μπουζούκια 16 ώρες σχεδόν κάθε μέρα πιτσιρίκος.Διακοπες δεν έχω πάει ποτε..Παντρεύτηκα στα 39 μου την πιο ευκατάστατη που γνώριζα,δηλαδή είχε ένα σπίτι στο οποίο μένω ως σωγαμπρος και έχω να μιλήσω με τα πεθερικά 3 χρόνια αφού μου κάνουν πόλεμο...Ο λόγος ότι είμαι τσιγκούνης και ταλαιπωρώτην κόρη τους...Το μοναδικό σπίτι που έχω στο όνομα μου το νοίκιασα...Ότι αγοράζουμε έχει την έγκριση μου και είναι βάση προσφορών....Στην δουλειά πάω και με τα πόδια για γυμναστική...Ταβέρνα είναι άγνωστη λέξη...Παιδί εκανα μόνο ένα γιατί δεν συμφέρει για άλλο..και πολλά άλλα,γενικά ότι βάλει ο νους σου είσαι μέσα...Τώρα θα μου πεις ζωή είναι αυτή;Ο καθένας όπως την βρίσκει...Η ουσία είναι ότι δουλεύοντας 25 χρόνια σερι και πολλές ώρες την μέρα(έχω πέσει στις 12 πλέον) ακόμα και με τον βασικό μισθό μπορώ να πω ότι και να κάτσω για τα επόμενα χρόνια της ζωής μου δεν θα έχω θέμα... Βέβαια εγώ το λέω διαχείριση,άλλος το λέει γυφτιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bill999r είπε

Εντάξει νομίζω ότι ο opcorsa είναι θεός γτ ζωντάνεψε το νήμα... 

+ του ότι έχει nick οpcorsa κ οδηγάει Fabia. 

Απλά θεός.... 

επειδη οι αλλοι ειναι φελοι, και μου ηρθε ειδοποιηση για μηνυμα, τι μηνυμα δηλαδη, με "ελεγξανε" και με βρηκανε και τρολλ... απλα ειστε τραγικοι.... αυριο το πρωι στην ουρα της τραπεζας να τις πιασετε κοροιδα..

παλια να ξερεις ειχα και ενα leon cupra 280 και το βαλαμε στην επιχειρηση σαν εξοδα, και μετα το ξεφορτωθηκα και αυτο γιατι εβγαλα την κ@υλα μου..

καληνυχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, opcorsa είπε

απλα ειστε τραγικοι.... αυριο το πρωι στην ουρα της τραπεζας να τις πιασετε κοροιδα..

παλια να ξερεις ειχα και ενα leon cupra 280

Έλα ρε μην αρπάζεσαι... Εδώ μας τρολλαρες 16 σελίδες κ δεν αρπαχτηκαμε... 

Εγώ πάντως δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί σου κ πραγματικά πιστεύω ότι έχεις χιούμορ. 

1 ώρα πριν, stefan123 είπε

Παιδί εκανα μόνο ένα γιατί δεν συμφέρει για άλλο..και πολλά άλλα,γενικά ότι βάλει ο νους σου είσαι μέσα...

Φίλε μου, μήπως παίρνεις τα φράγκα πολύ στα σοβαρά; 

Ούτε θέλω να το παίξω έξυπνος ούτε άνετος αλλά νομίζω πως όλα θέλουν μέτρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, bill999r είπε

Έλα ρε μην αρπάζεσαι... Εδώ μας τρολλαρες 16 σελίδες κ δεν αρπαχτηκαμε... 

Εγώ πάντως δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί σου κ πραγματικά πιστεύω ότι έχεις χιούμορ. 

που να με γνωρισεις απο κοντα τυπε..

εχω πελωρια αναγκη να κοροιδευω και να χουζουρευω τους διαφορους τυπους τυπισσες..

με λιγα λογια η ψυχη της παρεας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, opcorsa said:

τυπε ειμαι των ακριβων γουστων ενιοτε

Για άλλο πράγμα λέω, "παλιέ"...

 

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, opcorsa είπε

επειδη οι αλλοι ειναι φελοι, και μου ηρθε ειδοποιηση για μηνυμα, τι μηνυμα δηλαδη, με "ελεγξανε" και με βρηκανε και τρολλ... απλα ειστε τραγικοι.... αυριο το πρωι στην ουρα της τραπεζας να τις πιασετε κοροιδα..

παλια να ξερεις ειχα και ενα leon cupra 280 και το βαλαμε στην επιχειρηση σαν εξοδα, και μετα το ξεφορτωθηκα και αυτο γιατι εβγαλα την κ@υλα μου..

καληνυχτα

Από το "έχω" μια επιχείρηση πήγαμε στο 'βάλαμε" στα έξοδα. Ε όχι φίλε μου δεν γίνεται στα 26 να έχεις τέτοια φράγκα για να αγοράζεις αυτοκίνητα χωρίς δάνειο για την κάβλα σου. Εκτός αν σου έχει κάτσει κανένα λόττο ή απλά στα εχει δώσει ο μπαμπας. Και δεν λέω... μπράβο σου που τα κάνεις ότι θες ενώ τα έχεις. Δεν είναι λογικό όμως να βγάζεις θύματα όλους τους άλλους που αναγκάζονται να πάνε σε δανεισμό (γιατί για εσένα είναι όλοι ίδιοι) μόνο και μόνο επειδή εσύ δεν θα χρειαστείς ποτέ.

 

13 ώρες πριν, stefan123 είπε

Εσύ μιλάς για μέτρα πού παίρνεις αφού όμως έχει έρθει η καταιγίδα..Εγώ μιλαω για μέτρα πού παίρνεις σαν να περιμένεις την καταιγίδα μην σου πω τον κουρνιαχτο και την αντάρα..Είμαι 45 χρόνων με ένα παιδί και οικονομικά είμαι μια χαρά...Όμως πως έφτασα εκει σχεδόν από το μηδέν?Τις καλές εποχές δούλευα σερβιτόρος σε ξενοδοχεία και μπουζούκια 16 ώρες σχεδόν κάθε μέρα πιτσιρίκος.Διακοπες δεν έχω πάει ποτε.. Παντρεύτηκα στα 39 μου την πιο ευκατάστατη που γνώριζα,δηλαδή είχε ένα σπίτι στο οποίο μένω ως σωγαμπρος και έχω να μιλήσω με τα πεθερικά 3 χρόνια αφού μου κάνουν πόλεμο...Ο λόγος ότι είμαι τσιγκούνης και ταλαιπωρώτην κόρη τους...Το μοναδικό σπίτι που έχω στο όνομα μου το νοίκιασα...Ότι αγοράζουμε έχει την έγκριση μου και είναι βάση προσφορών....Στην δουλειά πάω και με τα πόδια για γυμναστική...Ταβέρνα είναι άγνωστη λέξη...Παιδί εκανα μόνο ένα γιατί δεν συμφέρει για άλλο..και πολλά άλλα,γενικά ότι βάλει ο νους σου είσαι μέσα...Τώρα θα μου πεις ζωή είναι αυτή;Ο καθένας όπως την βρίσκει...Η ουσία είναι ότι δουλεύοντας 25 χρόνια σερι και πολλές ώρες την μέρα(έχω πέσει στις 12 πλέον) ακόμα και με τον βασικό μισθό μπορώ να πω ότι και να κάτσω για τα επόμενα χρόνια της ζωής μου δεν θα έχω θέμα... Βέβαια εγώ το λέω διαχείριση,άλλος το λέει γυφτιά...

Σεβαστή η επιλογή σου. Παρόλα αυτά είμαι αντίθετος σε αυτά τα δύο που έχω σημειώσει. Όσο για τα πεθερικά..... μου κάνει εντύπωση που δεν μιλάτε 3 χρόνια τώρα άλλα καταδέχεσαι να μένεις στο σπίτι τους.Εγώ θα είχα φύγει. Αν ήμουν ο πεθερός από την άλλη θα σε είχα πετάξει έξω.  Λογικά η γυναικά πηγαίνει και που και που κρατάνε και το παιδί. Έστω όταν λείπεις.

Θα ήθελα να ρωτήσω όμως. Έχεις κάποια χρήματα στην άκρη και ειλικρινά μπράβο σου. Πότε όμως θα έρθει ο καιρός να τα χαρείς; Ποια είναι αυτή η νοητή γραμμή που περιμένεις να περάσεις; Δεν λέω να τα χαλάσεις όλα. Σε καμιά περίπτωση. Αλλα  να κάνεις κάτι με την οικογένεια. Να χαρείτε κάτι μαζί. Πότε;

Επεξ/σία από fingolfingr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/15/2018 στις 11:33 ΠΜ, opcorsa είπε

αυτος ειμαι εγω... και συμφωνουν και αλλοι μαζι μου με net worth 10 εκατομμυρια δολαρια, που ουτε αυτοι εχουν καρτες..κατι θα ξερουν..

Συγγνώμη αλλά αυτοί που έχουν net worth 10 εκατομμύρια δολάρια προφανώς και δε χρειάζονται κάρτες. Αντιθέτως, οι κάρτες χρειάζονται τύπους με 10 μύρια καταθέσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ChimairaX είπε

Συγγνώμη αλλά αυτοί που έχουν net worth 10 εκατομμύρια δολάρια προφανώς και δε χρειάζονται κάρτες. Αντιθέτως, οι κάρτες χρειάζονται τύπους με 10 μύρια καταθέσεις.

σχεση αιτιου αιτιατου ειναι... καποτε ο τυπος ζουσε σαν κανενας αλλος (αμαξι 500 ευρω πχ, χωρις καρτες κλπ) για να μπορει πλεον επισης να ζει σαν κανενας αλλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, bill999r είπε

Εντάξει νομίζω ότι ο opcorsa είναι θεός γτ ζωντάνεψε το νήμα... 

+ του ότι έχει nick οpcorsa κ οδηγάει Fabia. 

Απλά θεός.... 

Οδηγάει μεν Fabia,

αλλά θέλει να πάρει το Corsa με άτοκες, εξ ου και το nick...

Απλά περιμένει να εγκριθεί η κάρτα από την τράπεζα....

Να ευχηθούμε να του την εγκρίνουν γρήγορα την κάρτα του φίλου μας...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα είναι αντίθετος στις κάρτες... 

Μάλλον με χρηματοδότηση opel θα το πάρει με 2.9 επιτόκιο που τρέχει τώρα... 

Μπα είναι αντίθετος στις κάρτες... 

Μάλλον με χρηματοδότηση opel θα το πάρει με 2.9 επιτόκιο που τρέχει τώρα... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, kokoviosR είπε

Οδηγάει μεν Fabia,

αλλά θέλει να πάρει το Corsa με άτοκες, εξ ου και το nick...

Απλά περιμένει να εγκριθεί η κάρτα από την τράπεζα....

Να ευχηθούμε να του την εγκρίνουν γρήγορα την κάρτα του φίλου μας...

τυπε ειναι ξεκαθαρο οτι εχω πελωρια αναγκη να ξαναπαρω το OPC , ακομα και με πιστωτικη στο 17%

αλλιως θα καταφυγω σε τοκογλυφους, δεν γινεται αλλιως

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...