Προς το περιεχόμενο

Πιστωτικη vs καταναλωτικο


moumias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια,ειμαι σε σκεψεις τον τελευταιο χρονο σχετικα με το να βγαλω μια πιστωτικη και να εχω ατοκες δοσεις για κωτσοβολο πχ που  μου εχει φαει πολλα απο τοκους η να παρω ενα καταναλωτικο πχ 3,4 χιλιαρικα και να παρω οτι χρειαζομαι για το σπιτι να τελειωνω και μετα να πληρωνω το δανειο. Αν εγκριθει κατι απο τα δυο γιατι δεν ξερω κιολας,παντως στην πειραιως που εχω τη μισθοδοσια θα πηγαινα. Εισοδημα εχω 9000 περιπου το χρονο. Δεν εχω κατι αλλο δικο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 322
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού δεν έχεις πιστωτική πώς στο καλό ο Κωτσόβολος σου έχει "φάει" πολλά από τόκους ;

Σημείωσε πάντως ότι τα «άτοκα» του Κωτσόβολου και κάθε μεγάλης αλυσίδας δεν είναι πραγματικά άτοκα… απλά πουλάνε 10-15% πιο ακριβά από τους άλλους.

Πρακτικά στη τιμή μετρητής τους, έχουν υπολογίσει και τους τόκους… Αν δηλαδή αγόραζες ένα προϊόν από κάποιο μικρό μαγαζί που ήταν πιο φτηνό και το έβαζες σε πιστωτική κάρτα πληρώνοντας κανονικά τους τόκους… στο τέλος περίπου το ίδιο θα σου έχει κοστίσει το προϊόν.

Τα πάντα πάντως εξαρτώνται από το τι επιτόκιο θα έχεις στο ένα και στο άλλο. Καταναλωτικό πάντως αμφιβάλω ότι θα σου δώσουν… Αυτά είναι από άλλες εποχές νομίζω.

Επεξ/σία από ZauZ
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόκους προφανώς εννοεί από κωτσοδάνειο.....

Δάνεια καταναλωτικά δίνονται μια χαρά αλλά με 9.000,00 € εισόδημα και χωρίς τίποτε άλλο στο όνομα σου.....χλωμό έως αδύνατο. Πιστωτική με πολύ χαμηλό όριο - στο ύψος του μηνιαίου μισθού σου - έχει κάποιες ελπίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, moumias είπε

Καλημερα παιδια,ειμαι σε σκεψεις τον τελευταιο χρονο σχετικα με το να βγαλω μια πιστωτικη και να εχω ατοκες δοσεις για κωτσοβολο πχ που  μου εχει φαει πολλα απο τοκους η να παρω ενα καταναλωτικο πχ 3,4 χιλιαρικα και να παρω οτι χρειαζομαι για το σπιτι να τελειωνω και μετα να πληρωνω το δανειο. Αν εγκριθει κατι απο τα δυο γιατι δεν ξερω κιολας,παντως στην πειραιως που εχω τη μισθοδοσια θα πηγαινα. Εισοδημα εχω 9000 περιπου το χρονο. Δεν εχω κατι αλλο δικο μου.

 

Θα προτιμούσα εννοείται την πιστωτική. Και εγώ σε αυτή τη φάση είμαι τώρα και θέλω να βγάλω μια να υπάρχει για άτοκες δόσεις. Αν ξέρεις να τη διαχειριστείς είναι εργαλείο και δεν θα χάσεις ποτέ, ούτε τόκους θα πληρώσεις.

8 λεπτά πριν, ZauZ είπε

Αφού δεν έχεις πιστωτική πώς στο καλό ο Κωτσόβολος σου έχει "φάει" πολλά από τόκους ;

Σημείωσε πάντως ότι τα «άτοκα» του Κωτσόβολου και κάθε μεγάλης αλυσίδας δεν είναι πραγματικά άτοκα… απλά πουλάνε 10-15% πιο ακριβά από τους άλλους.

Πρακτικά στη τιμή μετρητής τους, έχουν υπολογίσει και τους τόκους… Αν δηλαδή αγόραζες ένα προϊόν από κάποιο μικρό μαγαζί που ήταν πιο φτηνό και το έβαζες σε πιστωτική κάρτα πληρώνοντας κανονικά τους τόκους… στο τέλος περίπου το ίδιο θα σου έχει κοστίσει το προϊόν.

Τα πάντα πάντως εξαρτώνται από το τι επιτόκιο θα έχεις στο ένα και στο άλλο. Καταναλωτικό πάντως αμφιβάλω ότι θα σου δώσουν… Αυτά είναι από άλλες εποχές νομίζω.

Έχει χάσει χρήματα με την εντοκη δανειοδότηση που κάνει ο Κωτσόβολος.

Μπορει τα άτοκα να μην είναι καθαρά άτοκα λόγω της πιο υψηλης τιμης, αλλά σε κάθε περίπτωση, νομίζω ότι η χρήση πιστωτικής κάρτας σε περιπτώσεις που δεν έχεις να δώσεις με τη μια μετρητά είναι ότι καλύτερο.

3 λεπτά πριν, chill είπε

Τόκους προφανώς εννοεί από κωτσοδάνειο.....

Δάνεια καταναλωτικά δίνονται μια χαρά αλλά με 9.000,00 € εισόδημα και χωρίς τίποτε άλλο στο όνομα σου.....χλωμό έως αδύνατο. Πιστωτική με πολύ χαμηλό όριο - στο ύψος του μηνιαίου μισθού σου - έχει κάποιες ελπίδες.

Πιστωτική θα του βγάλουν. Εδώ έβγαλα εγώ με 7500 ετήσιο και 2 μήνες σε δουλειά. Και το όριο είναι κάπου στο 1000αρικο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, moumias είπε

Καλημερα παιδια,ειμαι σε σκεψεις τον τελευταιο χρονο σχετικα με το να βγαλω μια πιστωτικη και να εχω ατοκες δοσεις για κωτσοβολο πχ που  μου εχει φαει πολλα απο τοκους η να παρω ενα καταναλωτικο πχ 3,4 χιλιαρικα και να παρω οτι χρειαζομαι για το σπιτι να τελειωνω και μετα να πληρωνω το δανειο. Αν εγκριθει κατι απο τα δυο γιατι δεν ξερω κιολας,παντως στην πειραιως που εχω τη μισθοδοσια θα πηγαινα. Εισοδημα εχω 9000 περιπου το χρονο. Δεν εχω κατι αλλο δικο μου.

Βασικά το "καταναλωτικό" είναι σχεδόν το ίδιο πράγμα με την έντοκη χρηματοδότηση που κάνει ο Κώτσος, άσε που με το εισόδημα σου δεν παίζει να εγκριθεί τόσο μεγάλο ποσό.

Η πιστωτική είναι το ιδανικότερο για αυτό που θέλεις, μόνο που και πάλι δεν παίζει να εγκριθεί με τέτοιο πιστωτικό όριο, για 500€ ίσως και να εγκριθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με 9000 εισοσημα μην περιμενεις με τιποτα τετοιο δανειο .Καρτα αν και εφ οσον με  πολύ μικρο οριο κατω από 1000 ευρω.

Τα εκκαθαριστικα μετρανε αλλα όχι μονο αυτά αλλα και κανα δυο τελευταίες μισθοδοσίες γιατι πολλα μπορει να εχουν αλλαξει από περυσι  προς το χειροτερο κατά κανονα .

 

Οσο για τον Κωτσοβολο αφου οι τιμες μετρητοις είναι οι ιδες με καρτα και δοσεις είναι επιλογή του καθενος αν θελει να παρει από skroutz κλπ ή από Κωτσοβολο .Τα "δανεια" Κωτσοβολου εχουν πραγματι πολύ μεγαλο επιτοκιο.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταναλωτικό δάνειο, δεν υπάρχει περίπτωση να σου δώσουνε.

Πιστωτική 99% θα απορριφθείς, μόλις δούνε κάτω απο 10.000€ τις απορρίπτουνε. 

Επεξ/σία από Silverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kwstas77 είπε

 

Πιστωτική θα του βγάλουν. Εδώ έβγαλα εγώ με 7500 ετήσιο και 2 μήνες σε δουλειά. Και το όριο είναι κάπου στο 1000αρικο.

για πιστωτική στο χιλιάρικο με 7500 ετήσιο θα πρέπει να έχεις καταθέσεις είτε εσύ είτε η οικογένειά σου ή κάνα γνωστό.. υπό κ.σ. δεν παίζει αυτό.. 400-500 και αν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην παρεις δανεια και πιστωτικες.. βρες εναν αλλο τροπο να αγορασεις κατι -ΑΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ- , σιγα  σιγα και παντα μετρητα

  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Πολυ αργησε το ποστ: "Οι πιστωτικες καρτες ειναι ο Σατανας. Μαζευε λεφτα σε κουμπαρα καλυτερα"

αυτος ειμαι εγω... και συμφωνουν και αλλοι μαζι μου με net worth 10 εκατομμυρια δολαρια, που ουτε αυτοι εχουν καρτες..κατι θα ξερουν..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση φιλολογική. Εμένα το ετήσιο μεικτό εισόδημα βλέπω απο το aftertax.gr να βγαίνει στα 25000€ και το καθαρό περίπου 18000€.

Αν εγώ ήθελα να πάρω ένα αμάξι πχ και ζητήσω 4-5 χιλιάρικα δάνειο θα μου έδιναν? Παίζει ρόλο η μηνιαία δόση που θα δώσεις? Πχ αν με αυτό το εισόδημα τους έλεγα θέλω 5 χιλιάρικα και να δίνω 250-300 τον μήνα θα μου έδιναν?

ΥΓ ξαναλέω είναι φιλολογική η ερώτησή μου, δεν θέλω να πάω να ρωτήσω στην τράπεζα γτ δεν έχω μαζέψει πρώτα το ποσό που θέλω. Έτυχε με την απορία του φίλου να μου γεννηθεί και εμένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Νομίζω άνετα...

Ειδικά αν μιλάμε για καινούριο, που με βάση τα ποσά που αναφέρεις η προκαταβολή θα είναι σίγουρα πάνω από 50%

Μπα για μεταχούρα το σκέφτομαι με συνολικό ποσό κοντά στα 10.000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω και πάλι δε θα έχεις κάποιο πρόβλημα 

Φιλική συμβουλή πάντως, μην το κάνεις (και δεν σου λέω ντε και καλά να πάρεις καινούριο), γιατί προφανώς θα πρέπει να απευθυνθείς σε έμπορο για ΜΤΧ (εκτός φυσικά αν έχεις κάποιον που εμπιστεύεσαι - εδώ γελάμε :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...