Προς το περιεχόμενο

Αγορά από εξωτερικό


Newbee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.Ενδιαφέρομαι να αγοράσω κάποια ρούχα από εξωτερικό και διστάζω γιατί δεν ξέρω ποιες θα είναι οι χρεώσεις.Μιλάω για Ευρώπη.Ξέρετε τι ισχύει με τις αγορές από εξωτερικό.Γενικά θέλω να μου πείτε αν μπορείτε τον τρόπο που λειτουργούν οι αγορές από Ευρώπη.(και εξωτερικό γενικότερα)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι πάρεις από Ευρώπη και στο ταχυδρομήσουν από Ευρώπη πληρώνεις μόνο το προιόν και τα ταχυδρομικά, κάθε μαγαζί έχει δική του πολιτική επιστροφής και πληρωμών. Ο πιο εγγυημένος θεωρείται το paypal, επειδή αμα δεν έρθει το προιον θα αποζημειωθείς αλλά αυτό έχει μια διαδικασία και παίρνει χρόνο. Πάντα υπάρχει ο κίνδυνος για μαιμού προιόντα ή και για απατεώνες. Οπότε μόνο μαγαζιά με καλές κριτικες κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρα δεν υπάρχει θέμα με το ΦΠΑ και τα σχετικά έτσι; Ευχαριστώ πάντως. 

Επεξ/σία από Newbee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να κάνω την πρώτη μου αγορά απο Ε.Ε. (Ιταλία} και ψάχνομαι για το πως θα πληρώσω με ασφαλεια. Ξέρω οτι οι περισσότεροι επιλέγουν paypal για την ασφάλεια των συναλλαγών τους. 

1. Κρατάνε οι τράπεζες προμήθεια για μεταφορά χρημάτων απο τον τραπεζικό λογαριασμό στο paypal; αν ναι γιατί ποσό μιλάμε;

Σκέφτομαι αγορά απευθείας με την Virtual Prepaid Mastercard της εθνικής, που ομως και εδω υπάρχει μια προμήθεια φόρτισης 2€.

2. Θεωρείτε πως η χρήση μιας τέτοιας κάρτας για αγορές ειναι λιγότερο ασφαλές απο το paypal;

Επεξ/σία από thant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχω την ατυχια να μπω στην παρακατω διαδικασια . Αγορασα 2 led φωτιστικα για φωτο/βιντεο με 2 μπαταριες και τροφοδοτικο απο αγγλο ebay πωλητη. Παραδωθηκαν σε φίλο στο Λονδινο . Αποστολη με ταχυδρομικη υπηρεσια (parcelforce.com) σε  εμενα απο τον φιλο . Το δεμα δεν περασε απο το International Hub λογω απογορευμενου περιεχομενου ( restricted contents ) . Εκ των υστερων βλεπω οτι υπαρχει θεμα με τις μπαταριες . Σε επικοινωνια με τον πωλητη για ευρεση καποιας λυσης  μου προτεινει να στειλει  τιμολογιο . Η επικοινωνια ειναι σε εξελιξη , δεν γνωριζω ακομη σε τι θα ωφελησει το τιμολογιο . Εχετε εσεις καποια ιδεα , καποιον τροπο αποστολης για να ερθει το πακετο στην Ελλαδα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, angelo.stoik είπε

Εχω την ατυχια να μπω στην παρακατω διαδικασια . Αγορασα 2 led φωτιστικα για φωτο/βιντεο με 2 μπαταριες και τροφοδοτικο απο αγγλο ebay πωλητη. Παραδωθηκαν σε φίλο στο Λονδινο . Αποστολη με ταχυδρομικη υπηρεσια (parcelforce.com) σε  εμενα απο τον φιλο . Το δεμα δεν περασε απο το International Hub λογω απογορευμενου περιεχομενου ( restricted contents ) . Εκ των υστερων βλεπω οτι υπαρχει θεμα με τις μπαταριες . Σε επικοινωνια με τον πωλητη για ευρεση καποιας λυσης  μου προτεινει να στειλει  τιμολογιο . Η επικοινωνια ειναι σε εξελιξη , δεν γνωριζω ακομη σε τι θα ωφελησει το τιμολογιο . Εχετε εσεις καποια ιδεα , καποιον τροπο αποστολης για να ερθει το πακετο στην Ελλαδα ?

Αν δεν κάνω τεράστιο λάθος η αποστολή μπαταριών απαγορεύεται. Όταν πριν 3 χρόνια αγόρασα ηλεκτρονικο τσιγάρο από Κίνα, κανένας πωλητής από όσους είδα δεν έδινε μαζί και μπαταρία με το μοντακι. 

Ας γράψει και κάποιος που είναι πιο σίγουρος, αλλά κατά 90% νομίζω ότι απαγορεύεται η αποστολή μπαταριών, άρα ή θα πάρεις τα μισά ή αν υπάρχει πιθανότητα να τα γυρίσεις πίσω και να πάρεις τα χρήματα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...