Προς το περιεχόμενο

H Xiaomi δημιούργησε ένα νέο εσωτερικό τμήμα για να βελτιώσει την ποιότητα των φωτογραφιών στις συσκευές της


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν κάτοχος του Mi6 μπορώ να πω οτι ήμερα βγάζει τρομερές αλλα άμα δεν υπάρχει αρκετό φως εκεί αρχίζουν τα δύσκολα με παραμορφώσεις και φηφιακο θόρυβο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επιτέλους! Το θέμα όπως είπε ένας φίλος πιο πριν είναι software 100%, σε Mi A1 έβαλα Gcam (χωρίς root, απλά με το scriptάκι) και έβγαζε πραγματικά καταπληκτικές φωτογραφίες, με τεράστια διαφορά στο HDR και στις Selfie.

Άντε ρε Xiaomi σώσε αυτό το αρνητικό, φτιάξε λίγο και την ποιότητα κατασκευής και θα είσαι top!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που έχω το redmi note 4x, είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Δεν έχω γενικά τρελές απαιτήσεις, αλλά τουλάχιστον τη μέρα η ανάλυση είναι μια χαρά. Το βράδυ χάνει λίγο, οκ και το βίντεο του όχι κάτι ιδιαίτερο, όχι και κακό όμως. 

Γενικά νομίζω ότι έχει γίνει υπερβολικό το θέμα φωτογραφία με τα κινητά. Ζούμε στην εποχή των σοσιαλ, ολοι ανεβάζουμε, αλλά δε χρειάζεται να έχουμε και τη καλύτερη κάμερα του κόσμου για μια απλή φωτό. 

Παρόλαυτά, αν γίνει καλύτερη και κρατήσει σχετικά ίδιες τιμές, θετικό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, panossar95 είπε

Εγώ πάντως που έχω το redmi note 4x, είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Δεν έχω γενικά τρελές απαιτήσεις, αλλά τουλάχιστον τη μέρα η ανάλυση είναι μια χαρά. Το βράδυ χάνει λίγο, οκ και το βίντεο του όχι κάτι ιδιαίτερο, όχι και κακό όμως. 

Γενικά νομίζω ότι έχει γίνει υπερβολικό το θέμα φωτογραφία με τα κινητά. Ζούμε στην εποχή των σοσιαλ, ολοι ανεβάζουμε, αλλά δε χρειάζεται να έχουμε και τη καλύτερη κάμερα του κόσμου για μια απλή φωτό. 

Παρόλαυτά, αν γίνει καλύτερη και κρατήσει σχετικά ίδιες τιμές, θετικό.

Πολύ σωστή παρατήρηση αυτή. Γενικά το RN4 δεν έχει κάποια ιδιαίτερη διαφορά με ένα Samsung S9+ αν τα παίζεις και τα δυο σε... social media, φουμπού και ίνστα. Αλλά η διαφορά εδώ είναι ότι τώρα αποκτήσαμε κάποιες απαιτήσεις αφού οι κόμπακτ φωτογραφικές μηχανές πνέουν τα λοίσθια, είναι πλέον ασύμφορες όταν πιθανώς με τα ίδια λεφτά (τύπου HTC, Oneplus κλπ) μπορείς να πάρεις τις ίδιες και καλύτερες επιδόσεις αντί να ξοδεύεσαι σε dslr. Έχει πολύ μεγάλη σημασία αυτή η ευχρηστία κάτι που το ξέρουν καιρό τώρα οι μεγάλες εταιρείες αλλά κάνουν ορισμένες τσιγκουνιές ενώ το μπρικ με τη google camera τις ξεμασκάρεψε.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Vangelis_D9 είπε

Αναμενόμενο τώρα που παίζει μπάλα και σαν τέταρτη στην Ευρώπη δύσκολη αγορά. Με google camera στο RN4 είδα το φως το αληθινό, όχι βέβαια κάτι κορυφαίο, δε λέμε για επιδόσεις ναυαρχίδας, αλλά εδώ εξάντλησε τις δυνατότητες του φακού μέχρι όσο έπαιρνε. Που αυτό σημαίνει ότι με το εκάστοτε hardware ανάλογη επίδοση πρέπει να έχει το λογισμικό για να το αξιοποιεί. Καιρός ήταν.

Φυσικά και παίζει ρόλο το λογισμικό πάρε παράδειγμα τη Σόνυ που έχει κορυφαίο hw δίνει καμερες παντού και δεν έχει εξίσου καλές φωτογραφίες με άλλους λόγω λογισμικού..

 

Η xiaomi μέχρι τώρα δεν έχει ασχοληθεί σοβαρά απλά βάζει μια εφαρμογή που είναι χειρότερη από την κάμερα του messenger ή του Viber..

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Φυσικά και παίζει ρόλο το λογισμικό πάρε παράδειγμα τη Σόνυ που έχει κορυφαίο hw δίνει καμερες παντού και δεν έχει εξίσου καλές φωτογραφίες με άλλους λόγω λογισμικού..

 

Η xiaomi μέχρι τώρα δεν έχει ασχοληθεί σοβαρά απλά βάζει μια εφαρμογή που είναι χειρότερη από την κάμερα του messenger ή του Viber..

Αυτό έχει πολυσυζητηθεί, η Σόνι ως κατασκευαστής φακών για άπειρα κινητά επιλέγει επίτηδες χαμηλής ποιότητας λογισμικό γιατί αν έκανε το αντίθετο για τις δικές της συσκευές θα έτρωγε πόρτα απ' όλες τις εταιρείες που εφοδιάζει. Και μην είσαι άδικος για τη Σαομί, μια χαρά είναι για τις βασικές ανάγκες μας, προς το παρόν δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Vangelis_D9 είπε

Πολύ σωστή παρατήρηση αυτή. Γενικά το RN4 δεν έχει κάποια ιδιαίτερη διαφορά με ένα Samsung S9+ αν τα παίζεις και τα δυο σε... social media, φουμπού και ίνστα. Αλλά η διαφορά εδώ είναι ότι τώρα αποκτήσαμε κάποιες απαιτήσεις αφού οι κόμπακτ φωτογραφικές μηχανές πνέουν τα λοίσθια, είναι πλέον ασύμφορες όταν πιθανώς με τα ίδια λεφτά (τύπου HTC, Oneplus κλπ) μπορείς να πάρεις τις ίδιες και καλύτερες επιδόσεις αντί να ξοδεύεσαι σε dslr. Έχει πολύ μεγάλη σημασία αυτή η ευχρηστία κάτι που το ξέρουν καιρό τώρα οι μεγάλες εταιρείες αλλά κάνουν ορισμένες τσιγκουνιές ενώ το μπρικ με τη google camera τις ξεμασκάρεψε.

Γενικά από τα χέρια μου δεν έχουν περάσει πολλά κινητά.

Τους τελευταίους 2 μήνες, έχω δει τη κάμερα του iphone 6 από φίλη, η οποία ήταν σχετικά κομπλέ, εγώ όμως επειδή δεν ασχολούμαι και πολυ δεν είδα τρελή διάφορα με του Xiaomi μου. Προφανώς θα υπάρχει, αλλά δε τη κατάλαβα τόσο πολύ

Εκεί που κατάλαβα διαφορά ήταν με το iphone x ενός φίλου. Εκεί οκ, καταλαβα διαφορά και ειδικά στο βίντεο. Αλλά και πάλι υπερβολικό για απλή χρήση κάποιου που θα ανεβάσει στο ινστα 2 φωτό το μήνα.

Επεξ/σία από panossar95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για φωτογραφίες που ανεβαζω στο instagram μια χαρά το redmi 4x κι εμένα... :)

ίσα ίσα μάλιστα που οι βραδυνές με το θόρυβο βγαίνουν και πιο καλλιτεχνικές!!! χαχαχα!!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ZackFair είπε

Επιτέλους! Το θέμα όπως είπε ένας φίλος πιο πριν είναι software 100%, σε Mi A1 έβαλα Gcam (χωρίς root, απλά με το scriptάκι) και έβγαζε πραγματικά καταπληκτικές φωτογραφίες, με τεράστια διαφορά στο HDR και στις Selfie.

Άντε ρε Xiaomi σώσε αυτό το αρνητικό, φτιάξε λίγο και την ποιότητα κατασκευής και θα είσαι top!

Το ίδιο κινητό έχω πως μπαίνει; Υπάρχει οδηγός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, aris1986 είπε

Το ίδιο κινητό έχω πως μπαίνει; Υπάρχει οδηγός;

 

και επιπλέον πάρε και λινκ με διάφορες εκδόσεις (εφόσον κάνεις τη διαδικασία και ενεργοποιήσεις το api μετά εγκαθιστάς όποια gcam θέλεις μόνο με το apk) , στο a1 δουλεύουν πάντα καλά οι arnova, με τις άλλες αν θες πειραματίζεσαι.. 

 

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/

Επεξ/σία από logistoulis
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Vangelis_D9 είπε

Πολύ σωστή παρατήρηση αυτή. Γενικά το RN4 δεν έχει κάποια ιδιαίτερη διαφορά με ένα Samsung S9+ αν τα παίζεις και τα δυο σε... social media, φουμπού και ίνστα. Αλλά η διαφορά εδώ είναι ότι τώρα αποκτήσαμε κάποιες απαιτήσεις αφού οι κόμπακτ φωτογραφικές μηχανές πνέουν τα λοίσθια, είναι πλέον ασύμφορες όταν πιθανώς με τα ίδια λεφτά (τύπου HTC, Oneplus κλπ) μπορείς να πάρεις τις ίδιες και καλύτερες επιδόσεις αντί να ξοδεύεσαι σε dslr. Έχει πολύ μεγάλη σημασία αυτή η ευχρηστία κάτι που το ξέρουν καιρό τώρα οι μεγάλες εταιρείες αλλά κάνουν ορισμένες τσιγκουνιές ενώ το μπρικ με τη google camera τις ξεμασκάρεψε.

Συγνώμη αλλά μη λέμε και ότι να ναι.... θα συμφωνήσω πως οι περισσότεροι χρησιμοποιούν τη φωτογραφική του κινητού για τις φωτογραφίες των sosial που δεν χρειάζονται ιδιαίτερες απαιτήσεις αλλά όχι και ότι συγκρίνονται οι φωτογραφίες τους - htc , one plus όπως αναφέρεις με τις dslr!Προφανώς δεν έχεις χρησιμοποιήσει ή όντως τις χρησιμοποιείς μόνο για τα sosial.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, logistoulis είπε

και επιπλέον πάρε και λινκ με διάφορες εκδόσεις (εφόσον κάνεις τη διαδικασία και ενεργοποιήσεις το api μετά εγκαθιστάς όποια gcam θέλεις μόνο με το apk) , στο a1 δουλεύουν πάντα καλά οι arnova, με τις άλλες αν θες πειραματίζεσαι.. 

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/

Ωραιος! Το εβαλα εγινε σαν κινητο των 799-1000€ η φωτογραφικη!

google cam ftw!

Επεξ/σία από aris1986
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει ίσως είναι υπερβολη το κινητό των 800, αλλά σίγουρα δεν έχει καμιά σχέση με το προηγούμενο χάλι, υπάρχει αξιοπρέπεια και φιλότιμο πλέον :lol: 

 

ελπίζω σε μελλοντικές εκδόσεις να μπορεί να γίνει και καμιά φασούλα να δουλεύει και η διπλή κάμερα μιας και το μόνο που μου λείπει από τη στοκ εφαρμογή είναι ο τηλεφακός

 

αν βγει κάνα Pixel με dual ίσως γίνει κάνα port πρόστυχο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, logistoulis είπε

εντάξει ίσως είναι υπερβολη το κινητό των 800, αλλά σίγουρα δεν έχει καμιά σχέση με το προηγούμενο χάλι, υπάρχει αξιοπρέπεια και φιλότιμο πλέον :lol: 

ελπίζω σε μελλοντικές εκδόσεις να μπορεί να γίνει και καμιά φασούλα να δουλεύει και η διπλή κάμερα μιας και το μόνο που μου λείπει από τη στοκ εφαρμογή είναι ο τηλεφακός

αν βγει κάνα Pixel με dual ίσως γίνει κάνα port πρόστυχο 

Στην εστίαση (Πορτρέτο) δουλεύει η μία δηλαδή τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...