Προς το περιεχόμενο

H Xiaomi δημιούργησε ένα νέο εσωτερικό τμήμα για να βελτιώσει την ποιότητα των φωτογραφιών στις συσκευές της


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου που απέστειλε ο Lei Jun, CEO της Xiaomi και το οποίο διέρρευσε, περιγράφεται λεπτομερώς η δημιουργία ενός νέου εσωτερικού τμήματος που θα αναλάβει την σχεδίαση και την ανάπτυξη τεχνολογίας κάμερας για smartphones.

O Lei Jun θεωρεί ότι η φωτογραφία είναι ένα από τα σημαντικότερα χαρακτηριστικά των σημερινών smartphones και το νέο τμήμα θα επιτρέψει στις μελλοντικές συσκευές mi και Redmi να ανταγωνιστούν καλύτερα τις καταξιωμένες εταιρείες στον συγκεκριμένο τομέα.

Tο Xiaomi Mi Mix 2S (το πρώτο dual-camera smartphone στη σειρά Mix) έχει πάντως καταφέρει να αποσπάσει αρκετά καλή βαθμολογία και να βρεθεί ψηλά στην κατάταξη της DxO (βαθμολογία 97 και βαθμολογία ειδικά για τις επιδόσεις του στη φωτογραφία 101). Έχοντας μία ομάδα που θα εργάζεται αποκλειστικά πάνω στον συγκεκριμένο τομέα για να βελτιώσει τις δυνατότητες των συσκευών της, αναμένεται να δούμε πολύ καλύτερα πράγματα στο μέλλον από την Xiaomi.

email.jpg.623c88398c1e4cf612f67c5264a7ec9f.jpg

Aν και το πιθανότερο, στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο, είναι ότι το επερχόμενο Mi 7 δεν επωφελήθηκε από την συγκεκριμένη εξέλιξη, αυτό ενδεχομένως να γίνει μελλοντικά με αναβαθμίσεις στο λογισμικό. Πάντως ο εξοπλισμός του, μοιάζει αρκετά εντυπωσιακός με dual-camera στα 16 Megapixels με σύστημα φακών f:/1.7 και 4-axis OIS και την δευτερεύουσα κάμερα να υποστηρίζει οπτικό ζουμ 2x.

GSMArena


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

απο φιλους που χουν ζιαομι για τη τιμη τους νορμαλ φωτο βγαζουν (γνωμη μου), αλλα γενικα το ιντερνετ παντα το χε σαν παραπονο, οποτε σαν κινηση καλη μου ακουγεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

απο φιλους που χουν ζιαομι για τη τιμη τους νορμαλ φωτο βγαζουν (γνωμη μου), αλλα γενικα το ιντερνετ παντα το χε σαν παραπονο, οποτε σαν κινηση καλη μου ακουγεται

Θα μπορούσαν να έχουν καλύτερο software πολλά από αυτά

Στο δικό μου τουλάχιστον η εφαρμογή της xiaomi απογοητεύει και ευτυχώς μπορώ να βάλω άλλες εφαρμογές (με καλύτερη τη gcam) ώστε να εχω ένα πολύ καλύτερο αποτέλεσμα

 

Σωστή κίνηση, δεν μου κάνει εντύπωση, την περίμενα

 

Θα πάρει σωβρακα η xiaomi, στα λιγα λεφτά παίζει ήδη χωρίς αντίπαλο

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Θα μπορούσαν να έχουν καλύτερο software πολλά από αυτά

Στο δικό μου τουλάχιστον η εφαρμογή της xiaomi απογοητεύει και ευτυχώς μπορώ να βάλω άλλες εφαρμογές (με καλύτερη τη gcam) ώστε να εχω ένα πολύ καλύτερο αποτέλεσμα

Σωστή κίνηση, δεν μου κάνει εντύπωση, την περίμενα

Θα πάρει σωβρακα η xiaomi, στα λιγα λεφτά παίζει ήδη χωρίς αντίπαλο

Ποιο προγραμμα λες οτι ειναι καλο για xiaomi να βγαζει καλυτερες φωτογραφίες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mihanobios είπε

Ποιο προγραμμα λες οτι ειναι καλο για xiaomi να βγαζει καλυτερες φωτογραφίες;

Google camera με root ή open camera 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, odystam είπε

Google camera με root ή open camera 

Τις εχω δοκιμάσει και τις δυο. Εμενα μου αρεσει οπως βγαζει. Δεν εχω δει καμια τεραστια διαφορα με opencamera και google camera.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mihanobios είπε

Τις εχω δοκιμάσει και τις δυο. Εμενα μου αρεσει οπως βγαζει. Δεν εχω δει καμια τεραστια διαφορα με opencamera και google camera.

Εγώ από την άλλη βλέπω μέρα με τη νύχτα

 

Πιο πριν ένιωθα ότι δεν είχα φωτογραφική πλέον μπορώ να πω ότι είναι σχετικά αξιοπρεπής (σε a1) 

 

Αλλά αν είσαι οκ τότε καλύτερα για σένα να γλιτώνεις περιττές διαδικασίες, η ίδια η xiaomi πάντως αναγνωρίζει ότι υπάρχει πρόβλημα αυτό καταλαβαίνω από το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, logistoulis είπε

Θα μπορούσαν να έχουν καλύτερο software πολλά από αυτά

Στο δικό μου τουλάχιστον η εφαρμογή της xiaomi απογοητεύει και ευτυχώς μπορώ να βάλω άλλες εφαρμογές (με καλύτερη τη gcam) ώστε να εχω ένα πολύ καλύτερο αποτέλεσμα

Σωστή κίνηση, δεν μου κάνει εντύπωση, την περίμενα

Θα πάρει σωβρακα η xiaomi, στα λιγα λεφτά παίζει ήδη χωρίς αντίπαλο.

 

φυσικα και εχει τεραστιο αντιπαλο τη huawei στην κατηγορια τους που εχουν καλυτερες φωτογραφικες και ποιοτητα κατασκευης.

Επεξ/σία από heavyrain
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, logistoulis είπε

η ίδια η xiaomi πάντως αναγνωρίζει ότι υπάρχει πρόβλημα αυτό καταλαβαίνω από το άρθρο

Μακάρι γιατί εγώ με το Note 4X, δεν είμαι και ξετρελαμένος με την ποιότητα. Δεν είναι για πέταμα βέβαια, αλλά δεν είναι και για να ενθουσιάζεσαι. Το πιο εκνευριστικό παντως για μένα στη stock camera είναι ότι δεν μπορείς να αλλάξεις την ανάλυση των photo σε ότι θες εσύ (από μια προκαθορισμένη λίστα αναλύσεων βέβαια, όπως όλες οι φυσιολογικές cameras). Σίγουρα χρειάζονται βελτίωση σε αυτόν τον τομέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμενόμενο τώρα που παίζει μπάλα και σαν τέταρτη στην Ευρώπη δύσκολη αγορά. Με google camera στο RN4 είδα το φως το αληθινό, όχι βέβαια κάτι κορυφαίο, δε λέμε για επιδόσεις ναυαρχίδας, αλλά εδώ εξάντλησε τις δυνατότητες του φακού μέχρι όσο έπαιρνε. Που αυτό σημαίνει ότι με το εκάστοτε hardware ανάλογη επίδοση πρέπει να έχει το λογισμικό για να το αξιοποιεί. Καιρός ήταν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...