Προς το περιεχόμενο

Ethernet μεσω tplink?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους.εχω μια απορια για το συγκεκριμενο προιον

https://www.kotsovolos.gr/site/computing/networking/range-extenders-and-wifi-adapters/160286-tp-link-300mbps-wifi-range-extender-tl-wa855re?gclid=CjwKCAjw8_nXBRAiEiwAXWe2yabcdwizZ-wXz6cdvYdEuJVytlzzI8S-6p9Sk5CR2r5QWgy_HDkyNxoCmv4QAvD_BwE

Αυτο μπαινει στην πριζα και βοηθαει στο ασυρματο σημα μεσα σε ενα δωματιο που απεχει πολυ απο το ρουτερ αλλα μπορει να συνδεθει στην κατω τρυπα με εθερνετ καλωδιο στην κεντρικη μοναδα του υπολογιστη;

Αυτο που θελω να κανω εγω ειναι να καταργησω τα καλωδια που στελνω απο το ρουτερ στα δυο δωματια για να μην μπλεχτει κανεις και πεσει κατω..επειδη στο σπιτι μ ειχα μονο μια κρεβατοκαμαρα εκανα μια προεκταση με αλλα δυο υπνοδωματια.στο δωματιο που προυπηρχε ειχα μια πριζα δικτυου η οποια συνδεοταν με το καλωδιο που βρισκεται στο σαλονι και το οποιο ειναι συνδεδεμενο στο ρουτερ επανω.σε αυτην την πριζα εγω τωρα πουυπαρχει στο δωματιο εχω παει και εχω βαλει ενα καλωδιο εθερνετ και το εχω συνδεσει στην κρεβατοκαμαρα μ που εχω τον υπολογιστη.αυτο το καλωδιο ειναι 4 περιπου μετρα χυμα στοπατωμα.μπορω εγω με καποια συσκευη που να μπαινει στην πριζα στο ενα δωματιο που εχω ηδη δικτυο στην πριζα και την αλλη συσκευη να την βαλω στην πριζα πισω απο τον υπολογιστη και πανω στην στην συσκευη να συνδ3σω ενα καλωδιο εθερνετ μαζι με τον υπολογιστη.εγινα κατανοητος η οχι πςιτε μ να γινω πιο αναλυτικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

το μοντέλο αυτό μπορεί να λειτουργήσει και σαν extender (παίρνει ασύρματα δίνει αύρματα + δινει και απο την lan port) , μπορέι να χρησιμοποιηθεί και σαν access point (παιρνει ενσύρματα δίνει αδύρματα) αλλά και σαν network adapter δηλαδή συνδέεται σε μια συσκεή και λειτουργεί σαν ασύρματη κάρτα δικτύου.

η βασική αρχή για τα repeater,extenders είναι να βρίσκονται σχεδόν μεταξύ client και router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτο που θελω ειναι να καταργησω το καλωδιο αναμεσα στα δυο δωματια αυτην την στιγμη.στην προεκταση που εχει γινει στο σπιτι υπαρχουν πριζες δικτυου στα καινουρια δωματια απλα επειδη η προεκταση δεν ηταν προβλεπομενη απο την αρχη τα καλωδια για τις πριζες τα utp τα εχει βγαλει ο ηλεκτρολογος εξωτερικα του σπιτιου.οποτε εγω πρεπει να φερω καλωδιο απο το ρουτερ που ειναι στο σαλονι να τρυπησω τον τοιχο απο πισω του να βγαλω το καλωδιο εξω μεσα σε μονομενο σπιραλ και να το φερω πανω απο την ταρατσα στο πισω μερος που βρισκονται τωρα οι αναμονες.τα utp καλωδια δλδ.και λογικα εκει να συνδεθουν ολα πανω σε ενα hub.ετσι δεν ειναι;οποτε για να αποφυγω ολη αυτην ταλαιπωρια τωρα λεω να βαλω απλα ενα μηχανηματακι τετοιο ωστε οταν το βαλω στην πριζα στο δωματιο μου να το συνδεσω με τον υπολογιστη μεσω εθερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδή όλο αυτό που λες δεν είναι ευκολο να το καταλάβει κανεις θα σου απαντήσω απλά.μπορείς να το συνδέσεις με ethernet στο pc και να λαμβανεις ασύρματα,ναι.

τα υπόλοιπα πρέπει να τα κάνω σχεδιο για να τα καταλάβω πλήρως. :P 

Επεξ/σία από gapito
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια.βασικα ειναι πολυ απλο απλα για καταφερω να πω και να καταλαβετε τι θελω πρεπει να τραβηκω φωτογραφιες και να τις ποσταρω..εγω ομως αυτο που χρειαζομαι τωρα ειναι το power line connector η ενα απλο σαν και αυτο που εβαλα στο λινκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που ανέβασες είναι extender.αν απλα θες να προσπεράσεις την όλη διαδρομή της οριζόντιας καλωδίωσης αλλά να παραμέινεις συνδεδεμένος ενσύρματα χρειάζεσαι powerlines.το ένα θα μπει δίπλα στο ρουτερ και το άλλο στο χώρο σου και θα μεταφέρει μέσα απο τη ηλ. εγκατάσταση το δίκτυο.

πρέπει να ξέρεις οτι υπάρχουν powerlines και για τριφασικές εγκαταστάσεις και για μονοφασικές. πρέπει οι παροχές να είναι στο ίδιο ρολόι όμως απο ότι ξέρω.

πληζιάζουμε σε συνενόηση. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι βασικα το εχω ριξει στο διαβασμα στο φορουμ και ειδα οτι ισως  θελω power line connector.αυτο που θαμπει στο ρουτερ λογικα θα συνδεεται με εθερνετ καλωδιο επανω του ετσι;εχει κανα λινκ να μ στειλεις ;οσον αφορα το σπιτι εχω ενισχυμενο μονοφασικο.

Με τις τιμες που βλεπω ομως για ενα καλο plc μ φαινεται οτι πιο φθηνα θα μ ερθει να κατσω να φερω τα καλωδια γυρω γυρω στο σπιτι μεσα σε σπιραλ και να τα συνδεσω σε switch παρα να αγορασω plc.αλλα βλεπονταε και κανοντας.ποσο κοστιζει ενα ομως plc για να κανω την δουλεια μ;

Λοιπον εδω αναφερομαι αναλυτικα στο τι θελω να κανω..εδω βρισκεται το ρουτερ [φωτο]

 

20180519_160806.jpg

Εδω ειναι η πλευρα πισω απο την τηλεοραση οπου βρισκεται το καλωδιο που συνδεεται μ την πριζα δικτυου στο ενα υπνοδωματιο[ειναι αναμεσα στο φορτιστη και το καλωδιο της κεραιας αμα προσεξεις λιγο.

 

20180519_160826.jpg

Εδω ειναι η πισω πλευρα του τοιχου (δλδ πισω απο την τηλεοραση εξωτερικα του σπιτιου [φωτο 3]20180519_162123.jpg.bbfed20571f1f52522d3e9b23ea71b52.jpg

imageproxy.php?img=&key=2f3e8a0ffdb7258fεδω στο υψος του βυτιου του πετρελαιου θα βγει απο μεσα προς τα εξω το καλωδιο.σκευτομαι να βγαλω μια πριζα απο μεσα στον τοιχο και να τρυπησω με ενα τρυπανι μεσα απο του κουτι διασταυρωσεως προς τα εξω.ετσι ωστε μην κανω καμια ζημια κιολας πουθενα.απο κει το καλωδιο πρεπει να ανεβει μεσα σε σπιραλ προς τα πανω στην ταρατσα

20180519_162438.jpg.2ae07f563497c73d4529747fb98a9d06.jpg

Θα διανυσει μια αποσταση 9μετρων περιπου απο την πισω πλευρ του ηλιακου μεχρι την δεξια γωνια στην ταρατσα οπως βλεπεις την φωτο απλα δεν μπορω να σου δειξω ολη την αποσταση λογω μεγεθους φωτογραφιας.ειναι πανω απο 2 mb.

Και αφου περασουμε απο σαραντα κυματα πρεπει να καταληξουμε εδω

20180519_160902.jpg.125fb7544cfcc4c2c416dda915300721.jpg

Σε αυτο το σημειο λοιπον ειναι που καταληγουν τα καλωδια utp απο την προεκταση του σπιτιου που εγινε που ειναι στο συνολο 4.ετσι να υπαρχουν.και τα καλωδια τηλεορασης επισης.

Σε αυτο ακριβως το σημειο λοιπον ακριβως κατω απο το πανελ της σκεπης θελω να βαλω ενα κουτι στεγανωτικο.νομιζω ip67 τα λενε.εκει μεσα θα βαλω τα καλωδια της τηλεορασης για να μην βρεχονται.θα βαλω και κλιπσακι στα utp να ειναι ετοιμα και θα μπουν και αυτα μεσα στο κουτι τα οποια και πρεπει να τα συνδεσω ολα πανω σε ενα switch.παροχη ρευματος ομως δεν εχω εκει διπλα για να συνδεσω το switch.πως θα φερω ρευμα εκει λοιπον.η πριζα απεχει 5-6 μετρα απο το κουτι που θα μπει.η πιο κοντινη παροχη θα ειναι ακριβως κατω απο το κουτι τα καλωδια που εχει αφησει αναμονη ο ηλεκτρολογος για την μοναδα του aircondition που θα βαλω..τα οποια φαινονται κιολας που κρεμονται λιγο πιο κατω απο τα utp.η πριζα ειναι αυτη η πιο κοντινη20180519_161135.jpg.b61b33790f65634a49ad53d74b43b805.jpg

Στην φωτο κατω δεξια φαινεται η πριζα και αριστερα τερμα πανω φαινονται τα utp

Καλα μιλαμε σου εφτιαξα το μεσημερι σημερα.στο αποθεωσα.χαχααα

Επεξ/σία από noobogadgetakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

ναι απο το router φευγει ethernet στο part a απο το plc και μετά απο το part b παει στο pc σου.

είναι ακριβή λύση και πρέπει να ξέρεις αν έχεις καλή καλωδίωση ηλεκτρική ή οχι.εγώ στο σπίτι μου θα έβαζα pcl αν χρειαζόταν αλλά η καλωδίωση είναι φτιαγμένη απο εμένα και ξέρω τι και πως(ποσα A ασφάλειες, τι πάχος καλώδιο έχουν οι γραμμές κλπ.) δεν στα λέω τυχαία καθώς έχω δει τεράστια ms μεταξύ plc λόγω καλωδίωσης και φόρτου γραμμής.

εξωτεικά τώρα μοιάζει ωραία η δουλειά που έχεις να κάνεις.μην νομίζεις οτι είναι φτηνή,εγω θα έβαζα αν όχι cat6 shielded ,cat5e shielded μόνο. το θέμα με το ρεύμα είναι λίγο tricky για έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ηλεκτρολογικη εγκατασταση του σπιτιου ειναι ολοκαινουρια.εγινε με σκοπο τριφασικο ρευμα στον πινακα αλλα επειδη οηγαινε πολλα η αλλαγη σε τριφασικο στην δεη αναγκαστικα εκανα μεταφορα του ρολογιου στο ονομα μου και το εκανα ενισχυμενο μονοφασικο.δεν εχω προβλημα δλδ με φορτωμα στην καλωδιωση.οσον αφορα το θεμα με την καλωδιωση ομως την εξωτερικη πουθελω αντι για plc πρεπει το καλωδιο του εθερνετ να μπει σε σπξραλ για να ειναι μονομενο.αυτο το σπιραλ πως λεγεται;

Επεξ/σία από noobogadgetakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέει αυτό. Αλλά στην εσωτερική εγκατάσταση, η/οι γραμμή/ές που θα συνδέσεις τα PLC, σε τι είδους άλλες ηλεκτρικές συσκευές παρέχει/ουν τροφοδοσία. Βλέπεις συσκευές που έχουν μοτέρ ή/και ισχυρούς μετασχηματιστές, αλλά και λάμπες φθορισμού κλπ, σε συνδυασμό με το φορτίο που τραβάνε, αποτελούν πρόβλημα στην ταχύτητα επικοινωνίας των PLC.

Αλλά αφού μπορείς να περάσεις καλώδιο δικτύου, μην ασχολείσαι με τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jkoukos είπε

Δεν λέει αυτό. Αλλά στην εσωτερική εγκατάσταση, η/οι γραμμή/ές που θα συνδέσεις τα PLC, σε τι είδους άλλες ηλεκτρικές συσκευές παρέχει/ουν τροφοδοσία. Βλέπεις συσκευές που έχουν μοτέρ ή/και ισχυρούς μετασχηματιστές, αλλά και λάμπες φθορισμού κλπ, σε συνδυασμό με το φορτίο που τραβάνε, αποτελούν πρόβλημα στην ταχύτητα επικοινωνίας των PLC.

Αλλά αφού μπορείς να περάσεις καλώδιο δικτύου, μην ασχολείσαι με τίποτα άλλο.

Δλδ εισαι της αποψης να ασχοληθω με την εξωτερικη γραμμη;να φερω τα καλωδια ολα απο εξω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Μακράν η καλύτερη και πλέον αξιόπιστη λύση.

Επειδή δεν φαίνεται καλά στην φωτογραφία, τα 4 UTP καλώδια που υπάρχουν τώρα, μπαίνουν μέσα στο σπίτι ή απλά κρέμονται έξω από τον τοίχο κάτω από την σκεπή;

Αν ισχύει το δεύτερο, γιατί το έκανες έτσι και δεν τα πέρασες μέσα στο σπίτι; Τώρα απλά δυσκολεύεις την εγκατάσταση (αν και τα έχει όλα ωραία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λέω ακριβώς αυτο που αναφέρει ο φίλος jkoukos αν στην ίδια γραμμή που έχεις το(α) plc σηκώνεις και 2000w συσκευή είναι πολύ πιθανό να έχεις θέμα.το αν είναι νέα η εγκατάσταση δεν σημαίνει οτι είναι και καλών προδιαγραφών.(μονόκλονα,πολύκλονα  3άρια κλπ κλπ).

το σπιράλ λέγεται σπιράλ :P

σπιράλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jkoukos είπε

Ακριβώς. Μακράν η καλύτερη και πλέον αξιόπιστη λύση.

Επειδή δεν φαίνεται καλά στην φωτογραφία, τα 4 UTP καλώδια που υπάρχουν τώρα, μπαίνουν μέσα στο σπίτι ή απλά κρέμονται έξω από τον τοίχο κάτω από την σκεπή;

Αν ισχύει το δεύτερο, γιατί το έκανες έτσι και δεν τα πέρασες μέσα στο σπίτι; Τώρα απλά δυσκολεύεις την εγκατάσταση (αν και τα έχει όλα ωραία).

Τα 4 καλωδια που κρεμονται απεξω συμβαινει γτ η καλωδιωση αυτου του σπιτιου εγινε αφου εκανα επεκταση του σπιτιου.ενω ηταν μελλοντικα να γινει ο ηλεκτρολογος ξεχασε να αφησει αναμονες τα καλωδια του εθερνετ και ειχε αφησει μονο ρευματος.οποτε ενω ειχαμε για ρευμα κομπλε καλωδια ως τον πινακα δεν ειχαμε καλωδια δικτυου πισω απο την τηλεοραση στο σαλονι για το δικτυο.γτ εκει ειναι το ρουτερ.ειναι τρομπας ο ανθρωπος.και σε αυτο φταιω και εγω που δεν τοπροσεξα απο την αρχη.τελος παντων.οτι εγινε εγινε.

54 λεπτά πριν, gapito είπε

λέω ακριβώς αυτο που αναφέρει ο φίλος jkoukos αν στην ίδια γραμμή που έχεις το(α) plc σηκώνεις και 2000w συσκευή είναι πολύ πιθανό να έχεις θέμα.το αν είναι νέα η εγκατάσταση δεν σημαίνει οτι είναι και καλών προδιαγραφών.(μονόκλονα,πολύκλονα  3άρια κλπ κλπ).

το σπιράλ λέγεται σπιράλ :P

σπιράλ

Επισης και κατι αλλο.επειδη θα την κανω την ενεργεια μολις ανοιξει ο καιρος.βλεπω στο σκρουτζ καλωδια.αλλα λενε utp αλλα λενε ftp.εγω για τι ακριβως ψαχνω;ποιο ειναι πιο αντοχης;επισης λεει cat5.cat 5e.cat6a.cat6e.ποιο το πιο καταλληλο για εξωτερικη χρηση;οσον αφορα το σπιραλ που αναφερω το λεψ σπιραλ αλλα δεν ειναι.το σπιραλ καλωδιο δεν ειναι ετσι σκληρο ρε παιδι μ να σ γεμιζει το ματι οτι αντεχει.στην ταρατσα τωρα θα το βαραειολη την ωρα βροχη και ηλιος;θα αντεξει;η πρεπει να παρω καποιο σωληνα-(σπιραλ) αντοχης;

Επεξ/σία από noobogadgetakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με μπέρδεψες με τα σπιράλ αδερφε μου. σπιράλ ηλεκτρολογικό είναι αυτό που σου έστειλα. :P

 

μπορείς να χρησιμοποιήσεις cat5e εφόσον δεν θα είναι χύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...