Προς το περιεχόμενο

Αγκάθι από κάκτο


Dipper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μια επίσκεψη καταλάθος ακούμπησε το χέρι μου σε ένα κάκτο στο μπαλκόνι και μάλλον έχουν μείνει αγκαθάκια που δεν φτάνω να τα βγάλω, ξέρει κανένας κάποιον τρόπο να τα αφαιρέσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ πολύ μικρά, δεν μπορώ να τα πιάσω με τίποτα και μπορεί και μερικά να έχουν μπει μέσα. Θα κλείσω για δερματολόγο τη Δευτέρα, υπάρχει γενικά κάποιος κίνδυνος από τα αγκάθια ή θα διαλυθούν στο δέρμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gia ta αγκαθια του αχινου ξερω οτι τα απορροφαει ο οργανισμος σε 2-3 μερες

το πιθανοτερο ειναι οτι μεχρι την δευτερα θα εχουν εξαφανιστει...υπερβολη νομιζω ο δερματολογος...cool

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Dipper είπε

Είναι πολύ πολύ μικρά, δεν μπορώ να τα πιάσω με τίποτα και μπορεί και μερικά να έχουν μπει μέσα. Θα κλείσω για δερματολόγο τη Δευτέρα, υπάρχει γενικά κάποιος κίνδυνος από τα αγκάθια ή θα διαλυθούν στο δέρμα;

Μην ασχοληθεις,μεχρι τοτε θα εισαι πενα.
Μονο προσεχε που βαζεις τα δαχτυλα σου ως τοτε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολα να απορροφησει ο οργανισμος ξενο σωμα, δεν λεω οτι δεν γινεται...
Ειχα πατησει παλιοτερα αχινο και πιο προσφατα ξυθηκα σε ξυλινο στυλο και στις δυο περιπτωσεις μου ειπαν οτι δεν κανεις τιποτα, βαζεις λαδακι σε μια γαζα το ψευτοδενεις και περιμενεις, σιγα-σιγα το δερμα επουλωνοντας την πληγη πεταει εξω το ξενο σωμα.
Φυσικα το δευτερο περιστατικο ηταν στα δαχτυλα που δεν μπορουσα να κανω τιποτα χωρις να ποναω πηγα στα εξωτερικα ιατρια του Ασκληπιου στην Βουλα, εξαιρετικοι γιατροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε ελαιόλαδο και σιγά σιγά θα τα βγάλει ο οργανισμός σου.

Έχω πάρα πολλούς κάκτους και συχνά εδώ και 20 χρόνια το αντιμετωπίζω έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι γλωχιδες απο Οπουντια(κακτος Μικυ Μαους) μπορεις να βαλεις λιγη κολλα στιγμης στο σημειο, να την αφησεις να στεγνωσει και να την τραβηξεις, θα βγουν μαζι με αυτη αρκει να μην ειναι χωμενα βαθια στο δερμα...αν ειναι πιο μεσα πηγαινε στον δερματολογο μηπως και μπορεσει να στα βγαλει (ειναι και μικροσκοπικα) αλλιως τα αφηνεις μεχρι η αναγεννηση των στιβαδων του δερματος τα σπρωξει σιγα σιγα προς τα εξω...αν τα αγκαθια ειναι απο στρογγυλο ή κυλινδρικο κακτο οτι σου ειπαν οι προλαλησαντες...παντως δεν παθαινεις κατι απο αυτα εκτος και αν ειναι βρωμικα ή εχεις καποια ιδιομορφη αλλεργια...ξερω γιατι εχω αρκετα κακτακια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...