Προς το περιεχόμενο

RIP Χάρρυ Κλυνν (1940 - 2018)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, LongTom είπε

Ομολογώ ότι δεν με τρέλαινε σε όλα που έκανε, αλλά ήταν από τους κύριους ή ο κύριος τηλεοπτικός κωμικός των 80s.

Το σημαντικότερο είναι ότι επηρέασε άλλα εξαιρετικά σχήματα, σαν το ΑΜΑΝ (σκετς ταξιτζή, παρέλαση κ.ο.κ.) της επόμενης δεκαετίας. 

σωστο. ο Κανακης τον ειχε καλεσει στην εκπομπη του και ειχε αναφερει οτι ειχε λιωσει τις κασετες του ΧΚ οταν πηγαινε σχολειο.

58 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Mεγαλη απωλεια για τον πολιτισμο .

Ο Σεφερλης των 80's.

ενταξει, υπερβολες.ο ΧΚ εκανε κοινωνικοπολιτικη σατιρα. ο Σεφερλης κανει τον καραγκιοζη.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, KilliK είπε

σωστο. ο Κανακης τον ειχε καλεσει στην εκπομπη του και ειχε αναφερει οτι ειχε λιωσει τις κασετες του ΧΚ οταν πηγαινε σχολειο.

ενταξει, υπερβολες.ο ΧΚ εκανε κοινωνικοπολιτικη σατιρα. ο Σεφερλης κανει τον καραγκιοζη.

Μια χαρα" κοινωνικοπολιτικη σατιρα  " κανει και ο Σεφερλης απλα ειναι επιπεδου για καραγκιοζηδες  και χαχες  .

Οτι εκανε και ο Χαρυ κλυν το 80 . Η αποσταση του χρονου σε κανει να ξεχνας η' να ωραιοποιεις καταστασεις .Ειναι στην κατηγορια και αυτο << τοτε που ηταν ολα πιο αγνα τα παιδακια παιζαν στον δρομο και οι πορτες ηταν ξεκλειδωτες >> και αλλα τετοια γραφικα .

Ναι αλλα καποιοι  αρεσκονται σε αυτο το ειδος του χιουμορ  θα πει ο αλλος .

Προφανως  και αλλοι στου Σεφερλη και αλλοι ακουνε Καρα και αλλοι βλεπουν ταινιες που πρωταγωνιστει ο Steven Seagal κ.ο.κ

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σιγα την σατιρα που κανει ο Σεφερλης. το να παιζεις με τα στερεοτυπα δεν ειναι σατιρα. σατιρα ειναι οταν δαχτυλοδειχνεις το κοινο σου. και αυτο εκανε ο ΧΚ.

υποψιν ουτε εγω ειμαι φαν του χιουμορ του ΧΚ. αλλα ποτε δεν θα τον κατεβαζα στο ιδιο επιπεδο με τον Σεφερλη.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, KilliK είπε

σιγα την σατιρα που κανει ο Σεφερλης. το να παιζεις με τα στερεοτυπα δεν ειναι σατιρα. σατιρα ειναι οταν δαχτυλοδειχνεις το κοινο σου. και αυτο εκανε ο ΧΚ.

οκ

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παντως περιεργο που δεν σου αρεσει ο ΧΚ. με τοσο βρισιδι που ριχνεις στη φυλη μας oλον αυτον τον καιρο, θα περιμενε κανεις να τον ειχες ειδωλο. μην μου πεις θεωρεις και τον Πανουση, Σεφερλη των 90s?

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, KilliK είπε

παντως περιεργο που δεν σου αρεσει ο ΧΚ. με τοσο βρισιδι που ριχνεις στη φυλη μας oλον αυτον τον καιρο, θα περιμενε κανεις να τον ειχες ειδωλο τον ΧΚ. μην μου πεις θεωρεις και τον Πανουση, Σεφερλη των 90s?

Τον Πανουση τον θεωρω γραφικο που απευθυνεται σε αγαθιαρηδες αλλα οχι "αουγκανους "    .Δες μονο που εμενε .

Επισης δεν ειμαι"  χαχας " δεν γελαω με τετοιες μπουρδες .

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, KilliK είπε

παντως περιεργο που δεν σου αρεσει ο ΧΚ. με τοσο βρισιδι που ριχνεις για τη φυλη μας, θα περιμενε κανεις να τον ειχες ειδωλο τον ΧΚ. μην μου πεις θεωρεις και τον Πανουση, Σεφερλη των 90s?

Σατυριζε τα πολιτικά πρότυπα του Έλληνα εκεινης της περιόδου και πήρε θέση στα τορινά. Αναμενόμενο να μη τον συμπαθουν κάποιοι .

Ο Πανούσης "σωθηκε" απ τη "κακή" κριτικη διοτι δε πηρε θέση υπερ κάποιου κομματος. Αυτη ειναι η διαφορά.

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Mεγαλη απωλεια για τον πολιτισμο .

Ο Σεφερλης των 80's.

Σαφώς όχι και Σεφερλής...και μόνο για το Αλαλούμ έχει κατοχυρώσει μια θέση στην ιστορία της σύγχρονης κωμωδίας στη χώρα.

Οι λίγο παλιότεροι τον είχαμε βαρεθεί σαφώς από ένα σημείο και πέρα, όπως και τον Ζουγανέλη (Κουφώματα), όπως και τον Λαζόπουλο (πρώτη έκδοση 10 μικρών μήτσων), όπως και τον Μητσικώστα, όπως και τους "αρβύλες" (από το Κομφούζιο στην ΕΤ3 με τον Παραρά μέχρι τη κατάληξη τη σημερινή).

Η βλακεία είναι σε κάποιο βαθμό μέρος της κωμωδίας...η υπερκατανάλωση - συμπεριλαμβανομένης της υπερέκθεσης του ίδιου του κωμικού από κανάλια, μέχρι να ξεζουμίσουν τα νούμερα, ενώ η έμπνευση έχει στερέψει - είναι που βλάπτει (πχ παρωδία διαφήμισης, "Ακόμη 'gamay';", έως "coco-milk")

Κι ο Πανούσης είχε κάνει κωμωδία στη τηλεόραση μια περίοδο, δεν βλεπόταν ούτε και με διάθεση κατανάλωσης βλακείας...δεν βρίσκω τώρα σε γιουτιουμπ σκετσάκια που θυμάμαι από παλιά.

Το πιο πετυχημένο που είχε κάνει ο Σεφερλής, ήταν η εκπομπή που έκανε τον ταξιτζή κι έπιανε κουβέντα με επιβάτες, που περιόριζε λίγο τη σαχλαμάρα που βγαίνει στα σκέτς του και πατούσε στον αυθορμητισμό και την ετοιμότητα λόγου του.

Επεξ/σία από vgiozo
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως οι Monty Python είναι ο Will Ferrell των 80s?

Anyway... RIP

Και εγώ δεν ήμουν φαν όλων των πραγμάτων που έκανε αλλά ήταν διαφορετικός και τόλμησε σε αρκετές περιπτώσεις.

Επεξ/σία από Wayward
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς μπορείς να συγκρίνεις έναν καλλιτέχνη που δουλεύει σε πολλά επίπεδα πχ κείμενο, εικόνα με συμβολισμούς, μουσικό χαλί κλπ κλπ στο χιούμορ του... με έναν που παίζει καθαρά με ατάκες????

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, KilliK said:

σιγα την σατιρα που κανει ο Σεφερλης. το να παιζεις με τα στερεοτυπα δεν ειναι σατιρα. σατιρα ειναι οταν δαχτυλοδειχνεις το κοινο σου. και αυτο εκανε ο ΧΚ.

υποψιν ουτε εγω ειμαι φαν του χιουμορ του ΧΚ. αλλα ποτε δεν θα τον κατεβαζα στο ιδιο επιπεδο με τον Σεφερλη.

Ο Κλυνν έκανε τεράστια επιτυχία πριν απο 30+ χρόνια που για την εποχή του ήταν όντως ένα νέο κεφάλαιο. Ο Σεφερλής είναι απλά ένας κωμικός ηθοποιός και δεν μπορείς να τον συγκρίνεις άμεσα με τον Κλυνν.

Επειδή όμως "μεγάλωσα" με τις κασέτες του Κλυνν (που γινόταν ανάρπαστες από σπίτι σε σπίτι), θα μου επιτρέψεις να πιστεύω πως είχε και αυτός τις κακές στιγμές του που ξέφευγαν από τον γενικό ορισμό της σάτιρας. Όπως επίσης και τα τελευταία 10-15 χρόνια (ίσως και περισσότερο), δεν θύμιζε σε τίποτα τον παλιό καλό του εαυτό.

Σαφώς όμως αυτά δεν ακυρώνουν όλο το έργο που έχει αφήσει πίσω του. :)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...