Προς το περιεχόμενο

Καταβροχθίζοντας MB - Hot spot problem


Markantonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω Windows 10 home και είναι η δεύτερη φορά που δοκίμασα να κάνω hot spot το κινητό μου στο λαπτοπ και κατανάλωσε 430 mb σε λιγότερο από ένα λεπτό, και απλά μπήκα σε μια σελίδα χωρίς καθόλου εικόνες ή downloading. Οπότε πάει το πακέτο Ίντερνετ του μήνα. Μπορεί κάποιος να μου πει τι μπορεί να συμβαίνει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Φήμες λένε ότι...": ο chrome χαλάει πιο πολλά δεδομένα από άλλους browsers οπότε αν χρησιμοποιείς chrome, καλύτερα χρησιμοποίησε κάτι άλλο. Αλλά και αλήθεια να είναι αυτό δε θα σου χάλαγε τόσα πολλά.

Νομίζω αυτό που φταίει κυρίως είναι, πρώτον, εφαρμογές στο κινητό που κάνουν update ή/και προγράμματα στο pc που κάνουν update (π.χ. antivirus) και δεύτερον και πιο πιθανό (και πιο sneaky) τα windows κάνουν update. Δυστυχώς τα windows 10 δε σε ρωτάνε για το πότε θα κάνουν update, αλλά υπάρχουν κάποιοι τρόποι για να τα αποτρέψεις.

Δες εδώ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα 10άρια κάνουν συνεχώς updates εκτός αν η σύνδεση έχει χαρακτηριστεί ως "ογκοχρέωση". Αυτό γίνεται αυτόματα όταν συνδέεσαι μέσω 4g απευθείας από το λάπτοπ. Όταν όμως κάνεις hotspot τότε η σύνδεση θεωρείται αυτόματα ως wifi και κατεβάζει τον αγλέουρα. :)

Θα κάνεις δεξί κλικ στο εικονίδιο του wifi και θα πας "Άνοιγμα ρυθμίσεων δικτύου"->Αλλαγή ιδιοτήτων σύνδεσης και θα ενεργοποιήσεις την επιλογή "Ορισμός της σύνδεσης ως ογκοχρέωσης"

Πρέπει όμως να προσέξεις και τα υπόλοιπα όπως το antivirus και τα προγράμματα που κάνουν αυτόματα update.

Επεξ/σία από micos000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, micos000 είπε

Θα κάνεις δεξί κλικ στο εικονίδιο του wifi και θα πας "Άνοιγμα ρυθμίσεων δικτύου"->Αλλαγή ιδιοτήτων σύνδεσης και θα ενεργοποιήσεις την επιλογή "Ορισμός της σύνδεσης ως ογκοχρέωσης"

Μπήκα από ρυθμίσεις, αλλά δεν μπορώ να βρω αυτή την ακολουθία. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος; Δεξί κλικ όταν κάνω μου βγάζει «ιδιότητες» και κάτι άλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δεξί κλικ στο εικονίδιο του wireless στο tray να πας. Από ρυθμίσεις θα πας Δίκτυο και internet και θα σου βγάλει πάνω-πάνω την σύνδεση (πρέπει να συνδεθείς πρώτα). Από κάτω θα γράφει Αλλαγή ιδιοτήτων σύνδεσης.

kJrtOn.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιο λόγο δεν μου το βγάζει αυτό, ισως γιατί αποφεύγω την αναβάθμιση στο April update γιατί έχω ακούσει ότι έχει δημιουργήσει προβλήματα σε πολλούς. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

DD91EE8B-FD2C-4803-8EB8-195F4BD18227.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...