Προς το περιεχόμενο

Γνωμες και ερωτησεις για Samsung UE40MU6402


IcySpike

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σκεφτομαι να παρω την Samsung UE40MU6402 απο Κωτσοβολο. Βλεπω γενικα λενε καλα πραγματα για τη συγκεκριμενη αλλα επειδη εχω να ασχοληθω με τηλεορασεις απο το 2011 που πηρα την 1080p που εχω τωρα εχω μερικες ερωτησεις. Το HDR της ειναι κανονικο? H 4k αναλυση ειναι κανονικη η κανει upscale? δηλαδη αν συνδεσω το PC μου και βαλω να παιξω ενα παιχνιδακι σε 4κ θα προβαλλει native 4k η θα κανει upscale? Yπαρχει δυνατοτητα να βαλω το PS4 μου( οχι pro) και να το κανει upscale σε 4κ? Επισης εχετε εσεις να προτεινετε καποια αλλη τηλεοραση σε αυτη την τιμη και μονο απο Κωτσοβολο?

Επεξ/σία από IcySpike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν την βάλεις στον υπολογιστή θα παίξει native 4K.

Είναι 4Κ η τηλεόραση και γενικά είναι καλό μοντέλο.

Γενικά τα σήματα τα κάνει upscale  σε 4Κ.Τώρα δεν ξέρω αν κάνει και το PlayStation αλλά λογικά το κάνει

Το HDR είναι κανονικό αλλά φτωχό Μην περιμένεις πολλά πράγματα.

Αν παίζεις γενικά παιχνίδια σε κονσόλα θέλεις πολύ μεγαλύτερη τηλεόραση για να τα ευχαριστηθείς.

Την απόσταση έχεις από την τηλεόραση;

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Αν την βάλεις στον υπολογιστή θα παίξει native 4K.

Είναι 4Κ η τηλεόραση και γενικά είναι καλό μοντέλο.

Γενικά τα σήματα τα κάνει upscale  σε 4Κ.Τώρα δεν ξέρω αν κάνει και το PlayStation αλλά λογικά το κάνει

Το HDR είναι κανονικό αλλά φτωχό Μην περιμένεις πολλά πράγματα.

Αν παίζεις γενικά παιχνίδια σε κονσόλα θέλεις πολύ μεγαλύτερη τηλεόραση για να τα ευχαριστηθείς.

Την απόσταση έχεις από την τηλεόραση;

Την θελω για το δωματιο μου. Γυρω στα 3-4 μετρα αποσταση. Πιο πολυ παιζω στο PC αλλα μιας και θα εχω 4κ τηλεοραση ελεγα να παιξω και κανενα παιχνιδακι εκει αραχτος στο κρεβατι. Για το HDR ακουω που λενε οτι σε αυτην την τιμη ειναι μετριο, ξερεις καμια αλλη τηλεοραση με καλυτερο HDR σε αυτα τα λεφτα η θες 1000αρικο για να δεις διαφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, IcySpike είπε

Την θελω για το δωματιο μου. Γυρω στα 3-4 μετρα αποσταση. Πιο πολυ παιζω στο PC αλλα μιας και θα εχω 4κ τηλεοραση ελεγα να παιξω και κανενα παιχνιδακι εκει αραχτος στο κρεβατι. Για το HDR ακουω που λενε οτι σε αυτην την τιμη ειναι μετριο, ξερεις καμια αλλη τηλεοραση με καλυτερο HDR σε αυτα τα λεφτα η θες 1000αρικο για να δεις διαφορα?

Θες 1000αρικο για να δεις διαφορά. 

Στα 3 μέτρα θες 60 με 65 ίντσες. Θα σου έλεγα να πάρεις 55. 

Και εγω στο δωμάτιο στα 2.5 μέτρα έχω 55. 

Παιρνει και 60.

και εγω πς έχω. Πήρα ένα χειριστήριο Xbox one και αράζω και παίζω. 

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Θες 1000αρικο για να δεις διαφορά. 

Στα 3 μέτρα θες 60 με 65 ίντσες. Θα σου έλεγα να πάρεις 55. 

Και εγω στο δωμάτιο στα 2.5 μέτρα έχω 55. 

Παιρνει και 60.

και εγω πς έχω. Πήρα ένα χειριστήριο Xbox one και αράζω και παίζω. 

Με την 42αρα που εχω τωρα μια χαρα επαιζα. Βεβαια αυτη ειναι και 1080p οποτε σε 4κ μπορει να ειναι μικροτερα τα παντα και να θελω οντως μεγαλυτερη. Αν δεν κανω λαθος εχει το ιδιο ακριβως μοντελο στις 49 ινστες με 100 ευρω πανω. Αξιζει λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, IcySpike είπε

Με την 42αρα που εχω τωρα μια χαρα επαιζα. Βεβαια αυτη ειναι και 1080p οποτε σε 4κ μπορει να ειναι μικροτερα τα παντα και να θελω οντως μεγαλυτερη. Αν δεν κανω λαθος εχει το ιδιο ακριβως μοντελο στις 49 ινστες με 100 ευρω πανω. Αξιζει λες?

Με τις 4K έχει μικρύνει πολύ η απόσταση θέασης. Όσο πιο κοντά τόσο πιο λεπτομέρεια. Καλύτερο εννοείται δεν το συζητάω.

το θέμα είναι ότι αν το δωμάτιο είναι σκοτεινό θέλεις va panel. Καλύτερη απόδοση μαύρου και γενικά καλύτερη θέαση. 

Αν είναι φωτεινό πάρε και ips. Στην συγκεκριμένη με ips έχουν τύχει πολλά ελαττωματικά προϊόντα λόγω light bleed. 

Ειναι μην σου τύχει. Η 40αρα είναι va η 49αρα ips η 55αρα λοταρία. Η va η ips. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...