Προς το περιεχόμενο

Codecs/Conteiners


Archilleo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Παιδια σε μια ταινια οποιος ξερει ας μου εξηγησει πως να ξεχωριζω ενα κοντεινερ και εναν κοντεκ..

Για παραφειγμα εχω μια ταινια που στον τιτλο της γραφει το ταδε ονομα και Xvid.avi και μια αλλη που γραφει Η.264 ή χ264.]mkv

Το ξερω οτι το μκβ ειναι κοντεινερ που βαζεις μεσα  ηχο,εικονα και οτι λλο γουσταρεις χωρις περιορισμους. 

Τωρα....καπου διαβασα οτι το avi ειναι κωδικοποιητης και οχι κοντεινερ και καπου αλλου διαβασα οτι ιενια κοντεινερ αφου ειναι καταληξη οπως το mkv.

Εαν ειναι codec τοτε γιατι γραφει Xvid π.χ??? Ας μου τα ξεκαθαρισει καποιος γιατι οσο τα ψαχνω μονος μου στο γουγλε τοσο περισσοτερο μπερδευομαι...

 

Θελω να ξεχωριζω τα codecs & conteiners. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.encoding.com/blog/2014/01/13/whats-difference-codecs-containers/

 

Το Avi ειναι container. Τα divx/xvid ειναι τα πιο γνωστα codecs που συνεργαζονται με το avi.

Νομιζω το divx ειναι proprietary και το xvid η προσπαθεια να αναπαραγουν ενα codec ανοιχτο που συμπεριφερεται με τον ιδιο τροπο, ωστε να μπορει να χρησιμοποιηθει απο τους ιδιους decoders. Συγκεκριμενα ακολουθουν το h263 standard.

Ομοιως για το h264 standard υπαρχει ο x264 encoder και τα συνηθη container format ειναι τα mp4 και mkv. Αυτα τα container (σε ενημερωμενες εκδοσεις) συνεργαζονται και με τον x265 encoder (για το standard h265)

Δες και αυτο

https://www.quora.com/In-Video-Codecs-what’s-the-difference-between-h264-and-x264

Μπορεις να κανεις και ανορθοδοξους συνδυασμους αν θες, πχ να βαλεις x264 video σε avi container η xvid σε mp4. Το δευτερο σχεδον παντου θα δουλευει, το πρωτο πιθανως οχι. Σιγουρα δεν υπαρχει περιπτωση να "ξεγελασεις" παλιο player που παιζει μονο avi κανοντας κατι τετοιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...