Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Ultrawide οθόνης


mork

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στο forum,

Είμαι στη διαδικασία αναζήτησης μία ultrawide οθόνης, αλλά έχω κάποιους ενδοιασμούς. Οποιαδήποτε βοήθεια λοιπόν θα ήταν ευπρόσδεκτη.

Αρχικά, να πω ότι η βασική χρήση είναι για recording studio όπου θα είναι η κύρια οθόνη και αυτός είναι ο λόγος που θέλω να η οθόνη να είναι ultrawide καθώς θέλω να έχω πολλά κανάλια μπροστά μου χωρίς να χρειάζεται να κάνω scrolls για να βρω αυτά που θέλω. Δευτερεύουσα χρήση, είναι δουλειές γραφείου όπως documents (latex, google docs) και development(matlab, c++). Τρίτη και τελευταία χρήση, ταινίες και λίγο internet browsing. 

Η πρώτη ερωτηση είναι αν θα είναι 29" ή 34". Υποθέτω η απόσταση από την οθόνη θα το καθορίσει αυτό αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι και 34" μάλλον θα είναι καλύτερα να πάω σε διπλασια ανάλυση;(μπορεί να λεω και βλακείες)

Η επόμενη ερώτηση έχει να κάνει με το αν έχει νόημα να κοιτάξω σε curved οθόνες. Κάποιος που να έχει εμπειρία; τι κερδίζεις; τι χάνεις; και επίσης έχει νόημα και για τις 2 διαστάσεις;

Τρίτον, ξέρω ότι σίγουρα θέλω IPS panel. Δουλεύω ήδη με μία 23" IPS και μπορώ να πω ότι η εμπειρία είναι απίστευτη.

Τέλος, μάλλον είμαι αναμεσα σε LG και Dell. Η 23" που έχω ήδη είναι LG οπότε σκεφτόμουν να μην ρισκάρω πηγαίνοντας σε κάτι άλλο, αλλά τα  reviews που βλέπω για τις dell την έχουν ανεβάσει στην εκτίμησή μου.

Η οθόνη προορίζεται για windows 10 σύστημα με μία passive κάρτα γραφικών της AMD. Μπορώ να γράψω το ακριβές μοντέλο να παίζει κάποιο ρόλο. Συνδεσιμότητα  vga, dvi ή hdmi. Ο ήχος της οθόνης προφανώς δεν με απασχολεί και δεν υπάρχει mac υπολογιστής και μάλλον ούτε θα υπάρξει για να με ενδιαφέρουν extra συνδεσιμόητητες όπως για παράδειγμα thunderbolt. Ίσως δεν θα έλεγα όχι για type-c usb αλλά και πάλι δεν είναι προτεραιότητα για μένα.

Το μπάτζετ δεν το έχω προσδιορίσει να σας πως την αλήθεια αλλά σίγουρα όχι πάνω από 600€.

Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τα 29ρια πάντως είναι αρκετά μικρά για να μην είναι απαραίτητο το curved κατά την ταπεινή μου άποψη (από live που έχω δει σε εκθέσεις).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το curved αλλά το ακριβοπληρώνεις... Δεν χάλασε και ο κόσμος και να μην είναι. Από τη στιγμή που μπορείς να δώσεις 600,00€ κοίτα εδώ:

https://www.amazon.de/LG-Products-34UM88C-P-AEU-Monitor-DisplayPort/dp/B01CKLTE3U/ref=sr_1_1?s=computers&ie=UTF8&qid=1527502447&sr=1-1&refinements=p_n_feature_two_browse-bin%3A12123587031

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hey guys,

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

3 hours ago, firepc said:

Εννοειται οτι για ultrawide κοιτας παντα Curved.

To budget που εβαλες δεν φτανει για 34αρι αρα δες για 29ρι

https://www.skroutz.gr/s/8499348/LG-29UC88.html

Υπάρχει κάποια εξήγηση για αυτό; Μου φαίνεται ενδιαφέρον point. Αν έχεις χρόνο να μου πεις το γιατί θα βοηθούσε. Thanks

2 hours ago, chrisde said:

Ωραίο το curved αλλά το ακριβοπληρώνεις... Δεν χάλασε και ο κόσμος και να μην είναι. Από τη στιγμή που μπορείς να δώσεις 600,00€ κοίτα εδώ:

https://www.amazon.de/LG-Products-34UM88C-P-AEU-Monitor-DisplayPort/dp/B01CKLTE3U/ref=sr_1_1?s=computers&ie=UTF8&qid=1527502447&sr=1-1&refinements=p_n_feature_two_browse-bin%3A12123587031

Την έχω στα υπόψιν την συγκεκριμένη. Ναι δεν διαφωνώ. Δεν θέλω ντε και καλά curved. Η απορία είναι στο αν κερδίζω κάτι παραπάνω με το curved.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, firepc said:

Οι ultrawide ειναι μακρόστενες οθόνες και το curved τις μαζεύει. Για να μη γυρνάς το κεφάλι συνέχεια

Ooook. Τώρα βγάζει νόημα. Thank you!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 ώρες πριν, mork είπε

Ooook. Τώρα βγάζει νόημα. Thank you!

Παρε αυτη που σου ειπε ο chrisde και δε θα το μετανιωσεις.

609 εχει στο σκρουτζ

Θα δουλευεις εκ των πραγματων πιο μακρια οποτε δεν σε πειραζει το curved κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...