Προς το περιεχόμενο

ZTE H168N V3 με Devolo 500 Wireless AV+


alexharalam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Είχα κανονικά το ZTE ZXHN 168N V3 να χρονίζει στα 49999 kbps download και χρησιμοποίουσα το devolo 500 AV Wireless+ για όλες τις συνδέσεις μου.

Σήμερα όμως που μου ξεκλειδώσαν το δίκτυο για 100αρι, το router μου χρονίζει στα 75mbps (εννοείται πως δεν έχω αλλάξει τίποτα από εξοπλισμό, συνδέσεις κλπ), και ενώ πχ από το pc που είναι το μοναδικό που είναι συνδεδεμένο απευθείας με Ethernet πάνω στο router, όλες οι άλλες συσκευές μέσω wifi από το devolo (που είναι συνδεδεμένο με Ethernet στο router) μέσω ookla παρατηρώ ότι ξ σύνδεση τους δεν περνάει τα 8-9 mbps download Και γενικότερα είναι τραγική.

Πώς γίνεται χωρίς να αλλάξω εξοπλισμό τίποτα, με το που μου άνοιξαν την ταχύτητα στα 100, ξαφνικά το devolo πλέον ουσιαστικά να μην μπορεί να "τραβήξει" Πάνω από 8-9 mbps? Οι 2 άκρες του devolo Σύμφωνα με το devolo cockpit πετυχαίνουν ονομαστική 175 mbps! Το πρόβλημα είναι με την άκρη που είναι συνδεδεμένη με Ethernet πάνω στο router Και δεν μπορεί για να κάποιο λόγο να εκμεταλλευτεί πλήρως το δίκτυο (75mbps download) και πετύχαινει μόνο 7-8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες με καλωδιο πανω απο το devolo.αν εχεις μικρη ταχυτητα δοκιμασε απο το Pc που ειναι με ethernet να δεις ποσο πιανεις.αν εκει εισαι οκ κατι γινεται με το devolo.αν με ethernet Πανω στο devolo εισαι οκ αλλα οχι με Wifi αλλαξε καναλι wifi.επισης δες για Firmware update για τα devolo.

και αν θες να συγχρονισεις παραπανω απο 75mbit δες αυτο και προσπαθησε να το κανεις για να παρεις τα μεγιστα.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

22 hours ago, alexharalam said:

Καλησπέρα,

Είχα κανονικά το ZTE ZXHN 168N V3 να χρονίζει στα 49999 kbps download και χρησιμοποίουσα το devolo 500 AV Wireless+ για όλες τις συνδέσεις μου.

Σήμερα όμως που μου ξεκλειδώσαν το δίκτυο για 100αρι, το router μου χρονίζει στα 75mbps (εννοείται πως δεν έχω αλλάξει τίποτα από εξοπλισμό, συνδέσεις κλπ), και ενώ πχ από το pc που είναι το μοναδικό που είναι συνδεδεμένο απευθείας με Ethernet πάνω στο router, όλες οι άλλες συσκευές μέσω wifi από το devolo (που είναι συνδεδεμένο με Ethernet στο router) μέσω ookla παρατηρώ ότι ξ σύνδεση τους δεν περνάει τα 8-9 mbps download Και γενικότερα είναι τραγική.

Πώς γίνεται χωρίς να αλλάξω εξοπλισμό τίποτα, με το που μου άνοιξαν την ταχύτητα στα 100, ξαφνικά το devolo πλέον ουσιαστικά να μην μπορεί να "τραβήξει" Πάνω από 8-9 mbps? Οι 2 άκρες του devolo Σύμφωνα με το devolo cockpit πετυχαίνουν ονομαστική 175 mbps! Το πρόβλημα είναι με την άκρη που είναι συνδεδεμένη με Ethernet πάνω στο router Και δεν μπορεί για να κάποιο λόγο να εκμεταλλευτεί πλήρως το δίκτυο (75mbps download) και πετύχαινει μόνο 7-8

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, alexharalam said:

Εγώ κάνει firmware update πάνω στο devolo και με Ethernet και με wi fi τα ίδια χάλια είναι :(

δοκιμη πανω στο zte κατευθειαν.μετα δοκιμη Hard reset powerlines και Hard reset router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα hard reset και στα 2, απευθείας πάνω στο router εντάξει είναι.

Για το θέμα του συγχρονισμού που ανέφερες, ήρθε χθες τεχνικός της wind και απομόνωσε την κάθετη καλωδίωση και έπιασε 75 mbps οπότε δεν είναι πρόβλημα της κάθετης καλωδίωσης αλλά της γραμμής. Ο OTE θεωρεί την απώλεια μέχρι 30% φυσιολογική οπότε δεν μπορεί να αλλάξει καλώδιο. Έκανα σήμερα αίτηση υπαναχώρησης αζημιως

Επεξ/σία από alexharalam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
On 01/06/2018 at 13:23, alexharalam said:

Έκανα hard reset και στα 2, απευθείας πάνω στο router εντάξει είναι.

Για το θέμα του συγχρονισμού που ανέφερες, ήρθε χθες τεχνικός της wind και απομόνωσε την κάθετη καλωδίωση και έπιασε 75 mbps οπότε δεν είναι πρόβλημα της κάθετης καλωδίωσης αλλά της γραμμής. Ο OTE θεωρεί την απώλεια μέχρι 30% φυσιολογική οπότε δεν μπορεί να αλλάξει καλώδιο. Έκανα σήμερα αίτηση υπαναχώρησης αζημιως

και καλωδια να αλλαξουν δηλαδη απερχομενο δεν σημαινει οτι θα ειναι καλυτερο.απλα κερδιζεις στο upload τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...