Προς το περιεχόμενο

Πονος στον αυχενα[κοινως σβερκος]


vounisios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.βρηκα ενα θεμα εδω μεσα σχετικα με τον πονο στον αυχενα[σβερκο].το διαβασα ολο και ειδα τι προτεινεται σε αυτες τις περιπτωσεις...βεβαια,δεν ειναι σε ολους το ιδιο...Εγω,εβγαλα μια α/φια στον αυχενα μου, την εδειξα σε ενα φιλο γιατρο,μου λεει δεν ειναι τιποτα,ειναι λογω ηλικιας,αλατα...ειμαι 67 χρονων...ναι,αλλα ειναι ενοχλητικο...στριβω το κεφαλι μου δεξια ή αριστερα και ποναει,εννοειται οχι υπερβολικα.Παλιοτερα,οταν δηλαδη ημουν νεωτερος,κοιμομουν ανετα & μπρουμυτα στο κρεβατι,τωρα το αισθανομαι με ενοχλει...Κανω απο μονος μου τις γνωστες ασκησεις για τον αυχενα...αλλα συμπτωματα δεν εχω...το προβλημα αυτο το εχω,τωρα,πανω απο 1,5 μηνα,& δεν λεει να με αφησει...Σκεπτομαι καποια στιγμη να επισκεφτω καποιον ορθοπεδικο γιατρο[δεν εχω παει ακομα] και να μου πει μηπως χρειαζεται να κανω & καμμια φυσικοθεραπεια.Θα ακουγα ευχαριστως καποια γνωμη σας.σας ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να εχεις καμια κοιλη αυχενα

πηγαινε να σου γραψει ο ορθοπεδικος αξονικη ή μαγνητικη 

Αν ειναι αυτο συνηθως περναει με κολαρο και μετα φυσικοθεραπειες

Και ποτε τηλεοραση ξαπλωτος με ανασηκωμενο το κεφαλι στο μαξιλαρι ή δουλειες , διαβασμα σκυφτος για πολυ ωρα

Τωρα αν εισαι 67 ετων και σε επασε τωρα εισαι μια χαρα 

Εμεις το εχουμε απο τα 30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω τι μπορουν να σου πουν; ο μονος που μπορει να σε βοηθησει ειναι ο καταλληλος γιατρος μετα απο τις καταλληλες εξετασεις (πλακες κλπ) για να δει το προβλημα σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι.η α/φια που εβγαλα πριν 20 μερες και γνωματευσε ο γιατρος που τις κοιταζει,εγραψε για αλατα....Οπως επισης & ενας φιλος γιατρος-Νευρολογος-την ειδε & μου λεει,μην ανησυχεις,ειναι της ηλικιας,αλατα...ετσι εχει η κατασταση μεχρι αυτη τη στιγμη....οποτε;;;;

Επεξ/σία από vounisios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπανια κ πολυ ηλιος μου λεει η εμπειρια μου..

εγω ειχα τρελο θεμα με αλατα πριν 4-5 χρονια στον αυχενα. οποτε γυριζα το κεφαλι δεξια προς αριστερα σε ενα συγκεκριμενο σημειο ακουγα ΜΟΝΙΜΑ ενα ΔΥΝΑΤΟ κλακ σαν κατι να βρισκει.. σε σημειο που να μου εχουν σπασει τα νευρα οσο δεν παει. κ ξαφνικα μια ωραια μερα του καλοκαιριου ενω γυρισα το κεφαλι νιωθω κ ακουω ενα δυνατο κλακ κ εσπασαν τα αλατα κ δεν ακουγα πλεον τον θορυβο..

παιζει να ειναι καμια ψυξη; την ειχα παθει τις προαλλες κ εκανα κανα μηνα να συνελθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, kallair είπε

μπανια κ πολυ ηλιος μου λεει η εμπειρια μου..

εγω ειχα τρελο θεμα με αλατα πριν 4-5 χρονια στον αυχενα. οποτε γυριζα το κεφαλι δεξια προς αριστερα σε ενα συγκεκριμενο σημειο ακουγα ΜΟΝΙΜΑ ενα ΔΥΝΑΤΟ κλακ σαν κατι να βρισκει.. σε σημειο που να μου εχουν σπασει τα νευρα οσο δεν παει. κ ξαφνικα μια ωραια μερα του καλοκαιριου ενω γυρισα το κεφαλι νιωθω κ ακουω ενα δυνατο κλακ κ εσπασαν τα αλατα κ δεν ακουγα πλεον τον θορυβο..

παιζει να ειναι καμια ψυξη; την ειχα παθει τις προαλλες κ εκανα κανα μηνα να συνελθω

Ακριβως,τα ιδια συμπτωματα....τωρα για ψυξη,δεν νομιζω,.<<...μπανια & πολυς ηλιος...>>ειναι το καλυτερο,αυτο πιστευω & εγω...αλλα,τουλαχιστον τα μπανια,που στην ευχη να τα κανω;;;εδω στο Αιγαλεω που μενω που να την βρω τη θαλασσα;;;Σκαραμαγκας;αποκλειεται...καλο θα ηταν στο κολυμβητηριο του Δημου...θα κοιταξω να δω πως θα το αντιμετωπισω...ειναι πολυ σπαστικο & εκνευριστικο...και ειδικα το βραδυ οταν πηγαινεις για υπνο & προσπαθεις να βρεις την καταλληλη σταση του κεφαλιου για να μην ακουγονται αυτα τα κρακ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...