Προς το περιεχόμενο

Wireless Display σε Smart TV


maverick_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα συνφορουμήτες. Χρειάζομαι τη βοήθεια σας σε ένα πολύ περίεργο πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Έχω ενα Laptop HP G250 με τα εξής χαρακτηριστικά: i3 3110M 2.4Ghz, 4GB RAM, Intel HD Graphics 4000 και Windows 10 64bit 1709. Προσπαθώ να στείλω εικόνα απο το Laptop σε μια τηλεόραση που έχω Horizon smart 43''. Ενώ στις συσκευές φαίνεται η τηλεόραση όταν πάω κάτω δεξιά στο μενού και πατάω σύνδεση ενω ψάχνει δεν την βρίσκει. Επίσης οταν βλέπω βίντεο σε Youtube στον Chrome μπορώ να το στείλω στην τηλεόραση. Εμένα με ενδιαφέρει να φαίνεται όλη η επιφάνεια εργασίας  στην τηλεόραση σαν να έχω συνδεδεμένο καλώδιο. πχ να βάλω μια ταινία στο BSPlayer και να φαίνεται στην TV ή να ανοίξω ενα word και να φαίνεται στην TV. Απο το διαγνωστικό των Directx φαίνεται οτι έχω υποστήριξη για Miracast άσε που εφόσον στέλνει ο chrome πάει να πεί οτι έχει αλλά γιατί δεν στέλνει όλη την επφάνεια σαν να έχω καλώδιο?

Έκανα και ενα search στο google αλλά δεν βρήκα κάτι που να μου λύνει το θέμα. Δοκιμάζω να κάνω και update όλους τους drivers μπας και.....

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε μου. Έχω παρόμοιο θέμα με υπολογιστή γνωστού μου ο οποίος μετά την αναβάθμιση σε 10άρια έχει χάσει πλέον τη δυνατότητα screen mirroring. Το youtube δουλεύει και σε αυτόν. Μετά από ώρες αναζήτησης στο διαδίκτυο για κάποια λύση έχω καταλήξει στο γεγονός πως με την αναβάθμιση υπάρχει πλέον ασυμβατότητα με παλιότερους επεξεργαστές/κάρτες γραφικών κάτι που αναφέρει και η intel στη σχετική σελίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, shodan είπε

Καλησπέρα φίλε μου. Έχω παρόμοιο θέμα με υπολογιστή γνωστού μου ο οποίος μετά την αναβάθμιση σε 10άρια έχει χάσει πλέον τη δυνατότητα screen mirroring. Το youtube δουλεύει και σε αυτόν. Μετά από ώρες αναζήτησης στο διαδίκτυο για κάποια λύση έχω καταλήξει στο γεγονός πως με την αναβάθμιση υπάρχει πλέον ασυμβατότητα με παλιότερους επεξεργαστές/κάρτες γραφικών κάτι που αναφέρει και η intel στη σχετική σελίδα.

Αυτό που λες (και υπογραμμίζω) είναι εν μέρη σωστό. Ας δούμε όμως και τις παραπομπές του άρθρου πριν βγάλουμε συμπεράσματα. Ειδικότερα η intel αναφέρει...

Αναφορά σε κείμενο

Intel has discontinued marketing and development for Intel® Wireless Display (Intel® WiDi) and Intel® Pro Wireless Display (Intel® Pro WiDi) applications and related receiver certification programs effective immediately.

Because the Miracast* standard is natively supported in Windows® 10 and Windows 8.1* operating systems for wireless display capabilities with strong user experience, Intel is redirecting resources and focuses to future areas of growth.  

Πηγή: https://www.intel.com/content/www/us/en/support/articles/000021693/emerging-technologies.html

Δηλαδή αυτό που σταμάτησε να υποστηρίζεται είναι το widi και όχι το screen mirroring το οποίο είναι (πλέων) ενσωματωμένο στα 10άρια (και τα 8.1) με την τεχνολογία miracast. Το κακό όμως είναι ότι δεν υποστηρίζουν όλα τα pc το miracast.

Στη συνέχεια...

Using Miracast* with Windows 8.1* and Windows® 10

Εδώ, όπου λέει για swipe άλλαξε το με Ρυθμίσεις->Συσκευές

1 ώρα πριν, maverick_ είπε

Thanks φιλε μου. Έχεις απόλυτο δίκιο. Μα πόσο μ@%$ες ειναι!!!!!!!!Άρα μαλλον γυρνάμε στα 7αρια.

 

Αν δε βγάλεις άκρη κει με τα παραπάνω, υπάρχει και η λύση των windows 10 enterprise ltsb 1609. Όπως φαίνεται από το όνομα είναι η 1609 και δεν πρόκειται να αναβαθμιστεί μόνη της σε επόμενη έκδοση. Η επόμενη προγραμματισμένη ltsb είναι το 2019 και η αναβάθμιση γίνεται μόνο χειροκίνητα κατεβάζοντας το ανάλογο iso και τρέχοντας το setup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

UPDATE:

Μόλις τώρα το δοκίμασα στο σπίτι από λάπτοπ με win 10 1709 64bit σε τηλεόραση hyundai smart 49'' και δούλεψε κανονικά το miracast. Πρώτα ενεργοποίησα από την tv το wireless display (από τις πηγές εικόνας) και την βρήκα στις συσκευές για σύνδεση όπου και έβγαλα κανονικά την επιφάνεια στην τηλεόραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα μπορώ να βρώ την TV απλά όχι αν κάνω αναζήτηση για Wireless Display. Στο ακριβώς απο κάτω την βρίσκει (εκεί που λέει όλα τα άλλα Xbox gamepad,κτλ.). Την έβαλα και εγώ απο τις πηγές στο wireless display την TV αλλά τίποτα. Εγω εστιάζω στην κάρτα γραφικών γιατί σε κάποιο σημείο του πρώτου άρθρου που ενέφερες στα details αναφέρεται (Intel® HD Graphics 4000 (not supported with Windows 10) άρα εκεί πάσχω μάλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ πιθανών να είναι η κάρτα. Στο laptop έχω dual graphics με nvidia και intel και δε ξέρω με ποια κάρτα το έκανε.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...