Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή (part 2)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Ολ' αυτά που σου είπα είναι κατηγορίας για Ελλάδα 1000++  (στις ΗΠΑ δεν υπάρχει ΦΠΑ) οπότε καταλαβαίνεις...

Τώρα ναι κατάλαβα :P Κάνα hp που αγαπάω έχεις να προτείνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, logokrimenos είπε

Τώρα ναι κατάλαβα :P Κάνα hp που αγαπάω έχεις να προτείνεις?

https://www.amazon.com/HP-i7-8750H-Processor-Anti-Glare-17-an110nr/dp/B07D99KFP7/ref=sr_1_3?s=electronics&ie=UTF8&qid=1537605706&sr=1-3&keywords=HP+17-an110nr 1298.34 $ (~1106 €) τελική τιμή με μεταφορικά και τελωνείο μέσα, σε μια βδομάδα περίπου θα το έχεις σπίτι σου…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, NaGR είπε

Ta gaming στην κατηγορία τιμής που κοιτάω είναι απαγορευτικά βαριά και ογκώδη οπότε δεν πολυεστιάζω σε αυτά.

Η χρωματική πιστότητα της οθόνης δεν με καίει πάρα πολύ.

Η φωτεινότητα πάλι με ενδιαφέρει, διότι πολλές φορές έχω αναγκαστεί να μην ασχολήθώ με κάποια δουλειά είτε γιατί είμαι εκτός και ο η οθόνη δεν την παλεύει σε φως ήλιου, είτε γιατ το φως απο τα παράθυρα μετατρέπει την οθόνη σε καθρέφτη παρότι είμαι σε κλειστό χώρο.

το κακό είνια οτι σε όσα laptop έχω δει το notebookcheck κάνει την ίδια κριτική για σκοτεινή οθόνη. παρότι IPS, παρότι έχουν καλά contrast ratios. έχει βρει κάποιο που να παραβαίνει τον "κανόνα"

για τα thermal issues θα το ψάξω. πάντως με ενδιαφέρει αποκλειστικά 15αρι.

πιστότητα ≠ εύρος. Το εύρος είναι οτι το ένα γκρι με το άλλο γκρι, ενώ κανονικά είναι διαφορετικό χρώμα, το panel σου θα το δείχνει ως ενιαίο. Το σχολίασα γιατί έλεγες πως θες αναπαραγωγή media. Το notebookcheck έχει review για το 15 51g, με glossy panell στα 230nits. Το 52g έχει matte panel στα 198 nits, όπως διάβασα εδώ https://www.ultrabookreview.com/22680-acer-swift-3sf315-52g-review/.  Έχω δει panel με 250 nits και ήταν φουλ οριακά για μένα (hp pavilion power, legion y530). Κρατάω μια επιφύλαξη, γιατί δεν το έχω δει από κοντά. Αλλά σου ξαναλέω, για μένα απαγορευτικά νούμερα..
Για το βάρος/διαστάσεις το καταλαβαίνω, έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Προσωπικά προτίμησα αυτό https://www.e-shop.gr/laptop-asus-vivobook-s510un-bq255-156-fhd-core-i7-8550u-8gb-1tb-nvidia-mx150-2gb-dos-p-PER.913909 ( Δεν το έγραψα πιο πριν, γιατί είχε εξαντληθεί αλλά επανήλθε κατόπιν παραγγελίας. Υπ'όψη είναι μέχρι αύριο η τιμή). Έχω γράψει αναλυτικά για αυτό λίγο πιο πάνω

Επεξ/σία από giannis_al
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Actinidio είπε

Το έπιασες στα χέρια σου; έχεις να μας πεις γνώμη για την οθόνη του; 

Όχι, το περιμένω. Έχω γράψει εντυπώσεις για το panel στην έκδοση των public λίγο πιο πάνω. Δεν ξέρω όμως αν είναι το ίδιο panel και από το e-shop (το ελπίζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! 

Είμαι φοιτητής και θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε ένα "αξιοπρεπές" laptop ώστε να μου διαρκέσει κάποια χρόνια (δυστυχώς το προηγούμενο turbo-x μου χάλασε μετά από 8 χρόνια). Κυρίως με ενδιαφέρει για απλή χρήση word, skype, ταινίες ή ελαφρά προγράμματα design αλλά να έχει την δυνατότητα να σηκώνει games. Δεν μπορώ να διαθέσω πάνω από 400-500 ευρώ, τραβηγμένα 600ε. Δευτερευόντως, θα με ενδιέφερε να έχει καλό design και όχι υπερβολικά μεγάλο, ογκώδες ώστε να μετακινείται εύκολα. Τέλος έχω την δυνατότητα να μου το φέρουν από την Αγγλία, αν υπάρχει κάποιο καλύτερο μοντέλο.

Σας ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το "κακό' με το asus που δείχνεις είναι η μπαταρία.είναι ~ένα 20% κάτω.

στις 42Whr και ένα 100€ κάτω, στα 620, βρίσκω το hp pavilion και ryzen 5.

(το καλό με τα λαπτοπ που βρίσκω εδώ είναι οτι μπορώ να τα επιστρέψω εντός μηνός, no questions asked. Οπότε μπορώ να πάρω το ρίσκο της "σκοτεινής" οθόνης γιατί είναι κάτι που το διαπιστώνεις αμέσως.) το θέμα είναι να έχω εναλλακτική αν δεν κάτσει αυτό.

Επεξ/σία από NaGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Rave είπε

Καλησπέρα! 

Είμαι φοιτητής και θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε ένα "αξιοπρεπές" laptop ώστε να μου διαρκέσει κάποια χρόνια (δυστυχώς το προηγούμενο turbo-x μου χάλασε μετά από 8 χρόνια). Κυρίως με ενδιαφέρει για απλή χρήση word, skype, ταινίες ή ελαφρά προγράμματα design αλλά να έχει την δυνατότητα να σηκώνει games. Δεν μπορώ να διαθέσω πάνω από 400-500 ευρώ, τραβηγμένα 600ε. Δευτερευόντως, θα με ενδιέφερε να έχει καλό design και όχι υπερβολικά μεγάλο, ογκώδες ώστε να μετακινείται εύκολα. Τέλος έχω την δυνατότητα να μου το φέρουν από την Αγγλία, αν υπάρχει κάποιο καλύτερο μοντέλο.

Σας ευχαριστώ πολύ!

https://www.amazon.com/Acer-Aspire-i5-8250U-GeForce-E5-576G-5762/dp/B075FLBJV7/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1534803674&sr=1-1&keywords=Acer+E5-576G-5762 716 $ (~619 €) τελική τιμή με μεταφορικά και τελωνείο μέσα, σε μια βδομάδα περίπου θα το έχεις σπίτι σου… 

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NaGR είπε

το "κακό' με το asus που δείχνεις είναι η μπαταρία.είναι ~ένα 20% κάτω.

στις 42Whr και ένα 100€ κάτω, στα 620, βρίσκω το hp pavilion και ryzen 5.

(το καλό με τα λαπτοπ που βρίσκω εδώ είναι οτι μπορώ να τα επιστρέψω εντός μηνός, no questions asked. Οπότε μπορώ να πάρω το ρίσκο της "σκοτεινής" οθόνης γιατί είναι κάτι που το διαπιστώνεις αμέσως.) το θέμα είναι να έχω εναλλακτική αν δεν κάτσει αυτό.

Σωστο αυτο που λες, εμενα με τις 5-6 ωρες video playback που εχει μετρηθει να αντεχει,με ικανοποιει η διαρκεια, το ειχα λιγο δευτερευον ως κριτηριο

Στο pavilion (το ειδα σε config. με mx150 και i7 8550u) δε με τρελανε το build quality. Ειδικα η οθονη αρκετα ευαισθητη σε twist. Αν και μακραν καλυτερο πληκτρολογιο απ'του asus. Οποτε η τιμη εκρινε την επιλογη μου (680 vs 800)

Επισης:

1. Αν δεν εισαι Αγγλια, το εδειχνε ως μη διαθεσιμο για παραγγελια το pavilion

2. Σε καθε ευρωπαϊκο καταστημα μπορεις να γυρισεις το προϊον no questions asked, αλλα μονο για ηλεκτρ.παραγγελιες και εως 14 μερες μετα. Κι εγω δεν ειμαι βεβαιος για το πληκτρολογιο και το panel που θα ερθει απο eshop, οποτε εκει βασιζομαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Rave είπε

Ευχαριστώ πολύ! Είναι δύσκολο να βρω κάτι γύρω στα 400-500 ε;

http://www.e-lenovo.gr/lenovo-ideapad-330s-15-platinum-ryzen-5-4gb-1tb-ssd128-dualdisk-rx-vega-3-w10.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, panos2008 είπε

Με τίποτα Lenovo IdeaPad 330, σχεδίαση και ποιότητα κατασκευής εντελώς γτπ για 500+ €!

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_asus-vivobook-15-x510uf-ej540t-intel-core-i7-8550u-8gb-512gb-ssd-geforce-mx-130-2gb-full-hd-1214598.html

https://elaptops.gr/shop/laptops/dell-laptops/dell-inspiron-3576-i7-8550u-8gb-256gb-radeon-520-win10/

λεει κανενας απο αυτους απο ελλαδα μονο για τιμολογιο .

Επεξ/σία από alfoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...