Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή (part 2)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, tzivas34 είπε

Πρωτον δεν τρολαρω δευτερον  αν δεις το βιντεο ειναι 3 χρονια πισω και απο τοτε μεχρι σημερα οι απαιτησεις εχουν ανεβει κατακορυφα τριτον αν δεις ολο το βιντεο θα δεις οτι και ο κυριτσης θεωρει υπερβολη τα 64gb και ανω πριν απο 3 χρονια οπως προειπα αλλά οχι τα 32gb. Τελος ετσι και αλλιως κοιταω για κατι πιο ακριβο στα 830 οπως γραφω καποια μηνυματα πισω και με σοβαρη καρτα γραφικων και οχι του επεξεργαστη. Τεσπα καλη συνεχεια και σε σενα.εγω απλως ειπα να συμβουλεψω καποιον οπως αλλοι συμβουλεψαν και μενα σε αλλα θεματα εδω μεσα. Kαι αυτα που ειπα για νομοθεσια σε εκτελωνισμους τα ξερω απο πρωτο χερι γιατι δουλευω σε εταιρεια επισκευης υπολογιστων και κανουμε συνεχως εισαγωγες και εξαγωγες εγω απλως ειπα να συμβουλεψω καποιον οπως αλλοι συμβουλεψαν και μενα σε αλλα θεματα εδω μεσα .Δούναι και λαβείν

Πάμε πάλι από την αρχή: Αυτά που θα κάνεις και τώρα και στο μέλλον (εγγύς & απώτερο) με τέτοια μηχανάκια δεν χρειάζονται παραπάνω από 8-16 GB RAM που σημαίνει ότι τα του Κυρίτση θα ισχύουν νυν και αεί...

H αναπροσαρμογή του ΦΠΑ εντός EE (που δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τελωνειακούς δασμούς) δεν είναι κάτι καινούριο, τα Ευρωπαϊκά Amazons και πολλά άλλα Ευρωπαϊκά eshops το έχουν κάνει από πολύ καιρό!  

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τη βοηθεια σας γιατι εχω καει να ψαχνω χωρις αποτελεσμα:

Ψαχνω για φιλους δυο λαπτοπ με την Ψηφιακη Μεριμνα.

Ο ενας εχει 2 κουπονια και διαθετει ακομα 50€ δηλαδη συνολο 450€ και ο δευτερος ανεβαινει μεχρι 500€

Εχω δυο προβληματα: το ενα οτι δεν βρισκω κατι στο οριο τιμης 400-500€ που να ειναι αξιοπρεπες και το δευτερο οτι ολο πεφτω στα ιδια και ιδια καταστηματα, τις μεγαλες αλυσιδες δηλαδη, πολυ σπανια να ξετρυπωσω καποιο μικροτερο καταστημα που ισως εχει κατι καλυτερο απο τα 2-3 μοντελα που εχουν ολοι οι μεγαλοι.

Εχετε κατι υποψιν σας; Ειτε μοντελο ειτε καταστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, yanc είπε

Τη βοηθεια σας γιατι εχω καει να ψαχνω χωρις αποτελεσμα:

Ψαχνω για φιλους δυο λαπτοπ με την Ψηφιακη Μεριμνα.

Ο ενας εχει 2 κουπονια και διαθετει ακομα 50€ δηλαδη συνολο 450€ και ο δευτερος ανεβαινει μεχρι 500€

Εχω δυο προβληματα: το ενα οτι δεν βρισκω κατι στο οριο τιμης 400-500€ που να ειναι αξιοπρεπες και το δευτερο οτι ολο πεφτω στα ιδια και ιδια καταστηματα, τις μεγαλες αλυσιδες δηλαδη, πολυ σπανια να ξετρυπωσω καποιο μικροτερο καταστημα που ισως εχει κατι καλυτερο απο τα 2-3 μοντελα που εχουν ολοι οι μεγαλοι.

Εχετε κατι υποψιν σας; Ειτε μοντελο ειτε καταστημα;

https://www.kotsovolos.gr/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/227945-dell-vostro-3500-i3-1115g4-4gb-256gb-laptop-zonealarm-extreme-security-for-institutions-1-device-2-years-software

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι μεταξύ Asus Rog Strix, Legion 5 και Legion 5 Pro, το οποίο φαίνεται πολύ καλό. Βέβαια το τελευταίο δεν φαίνεται ότι θα έρθει στα μέρη μας σύντομα, και θα χρειαστώ να αγοράσω το λάπτοπ μαξ μέχρι αρχές Ιουλίου (γράφω στο νήμα από Μάρτιο ψάχνοντας για το the one αλλά ακόμα δεν πήρα την απόφαση).

Το Legion 5 Pro το θέλω κυρίως για την καλύτερη οθόνη, αλλά αν δεν είναι διαθέσιμο μέσα στις επόμενες εβδομάδες, το απλό Legion 5 μάλλον δεν θα είναι πολύ μεγάλος συμβιβασμός. Κυρίως για μοντάζ το θέλω.

Υπάρχουν άλλα λάπτοπ που να μην είναι gaming που να έχουν καλύτερη οθόνη κι έστω όχι τόσο καλή κάρτα γραφικών σε αυτά τα χρήματα (1500-2000€);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, cubilone είπε

Είμαι μεταξύ Asus Rog Strix, Legion 5 και Legion 5 Pro, το οποίο φαίνεται πολύ καλό. Βέβαια το τελευταίο δεν φαίνεται ότι θα έρθει στα μέρη μας σύντομα, και θα χρειαστώ να αγοράσω το λάπτοπ μαξ μέχρι αρχές Ιουλίου (γράφω στο νήμα από Μάρτιο ψάχνοντας για το the one αλλά ακόμα δεν πήρα την απόφαση).

Το Legion 5 Pro το θέλω κυρίως για την καλύτερη οθόνη, αλλά αν δεν είναι διαθέσιμο μέσα στις επόμενες εβδομάδες, το απλό Legion 5 μάλλον δεν θα είναι πολύ μεγάλος συμβιβασμός. Κυρίως για μοντάζ το θέλω.

Υπάρχουν άλλα λάπτοπ που να μην είναι gaming που να έχουν καλύτερη οθόνη κι έστω όχι τόσο καλή κάρτα γραφικών σε αυτά τα χρήματα (1500-2000€);

Δεν υπάρχουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ezy7 είπε

καλησπερα ξερε που θα αγορασουμε το Lenovo Legion 5 Pro γιατι δεν το βλεπω στην αγορα την ελληνικη 

Προς το παρόν πουθενά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, cubilone είπε

Είμαι μεταξύ Asus Rog Strix, Legion 5 και Legion 5 Pro, το οποίο φαίνεται πολύ καλό. Βέβαια το τελευταίο δεν φαίνεται ότι θα έρθει στα μέρη μας σύντομα, και θα χρειαστώ να αγοράσω το λάπτοπ μαξ μέχρι αρχές Ιουλίου (γράφω στο νήμα από Μάρτιο ψάχνοντας για το the one αλλά ακόμα δεν πήρα την απόφαση).

Το Legion 5 Pro το θέλω κυρίως για την καλύτερη οθόνη, αλλά αν δεν είναι διαθέσιμο μέσα στις επόμενες εβδομάδες, το απλό Legion 5 μάλλον δεν θα είναι πολύ μεγάλος συμβιβασμός. Κυρίως για μοντάζ το θέλω.

Υπάρχουν άλλα λάπτοπ που να μην είναι gaming που να έχουν καλύτερη οθόνη κι έστω όχι τόσο καλή κάρτα γραφικών σε αυτά τα χρήματα (1500-2000€);

Αν βρεις κατι σε HP ZBook, Dell Precision ή MSI Summit (workstation laptops), ομως δεν φτανουν σε ισχυ/επιδοσεις τα αντιστοιχης τιμης gaming laptops...

Εγω θα κοιτουσα και τα Asus Rog Zephyrus (15.6" & 14"), ειναι μεν gaming, αλλα δεν τους φαινεται (αλουμινενια, χωρις τα ledakia των Rog Strix):

14":

https://www.mgmanager.gr/laptops/95762-asus-rog-zephyrus-g14-ga401ih-ryzen-7-4800hs14-fhd8gb512gb-ssdgtx-1650-4gbwin10-home-eclipse-gray-.html

https://www.bestdeals.gr/ypologistes/foritoi-ypologistes/notebooks/asus-rog-zephyrus-g14-ga401iv-br9n6-ryzen-9-4900hs-16gb-1tb-ssd-rtx-2060-6gb-win-10-14-fhd-120hz-moonlight-white  /  https://www.mgmanager.gr/laptops/93915-asus-rog-zephyrus-g14-ryzen-9-4900hs14-fhd16gb1tb-ssdrtx-2060-6gbwin10-home-moonlight-white-.html  / https://www.electroholic.gr/el/product/COMASU00360

https://www.techstores.gr/el/1119188274-laptop-asus-rog-zephyrus-g14-ga401qm-hz027t-gray.html (Με Ryzen 7 5800HS / RTX3060 / 144Hz IPS)

15.6":

https://www.bestdeals.gr/ypologistes/foritoi-ypologistes/notebooks/asus-rog-zephyrus-g15-ga502iu-al011t-ryzen-7-4800hs-16gb-1tb-ssd-gtx-1660-ti-6gb-win-10-15.6-fhd-144hz/

https://www.plaisio.gr/gaming-zone/gaming-pcs/gaming-laptops/asus-rog-zephyrus-g15-laptop-ryzen-7-5800hs-16-gb-512-gb-rtx-3060-6-gb-_3680444 (Με Ryzen 7 5800HS / RTX3060 / 16GB/ 144Hz IPS)

 

Επεξ/σία από kostis76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostis76 είπε

Εγω θα κοιτουσα και τα Asus Rog Zephyrus (15.6" & 14"), ειναι μεν gaming, αλλα δεν τους φαινεται (αλουμινενια, χωρις τα ledakia των Rog Strix):

 

Ευχαριστώ για τις προτάσεις, ενώ πριν λίγο καιρό ήμουν πολύ κοντά στο να πάρω, δεν υπήρχαν τότε διαθέσιμα G15 συγκεκριμένα και το έψαξα περισσότερο για Legion. Αυτό που με αποτρέπει κυρίως είναι τα thermals, διαβάζω ότι στα G15 δεν είναι καλά και φαντάζομαι ότι με το μικρότερο μέγεθος, τα G14 θα είναι ακόμα χειρότερα. Κατά τ' άλλα, τα χαρακτηριστικά των G14 είναι φοβερά, αλλά δεν ξέρω, τα φοβάμαι, για να είμαι ειλικρινής... 

Για ποιότητα οθόνης όσον αφορά τα χρώματα, πού θα πήγαινες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cubilone είπε

Ευχαριστώ για τις προτάσεις, ενώ πριν λίγο καιρό ήμουν πολύ κοντά στο να πάρω, δεν υπήρχαν τότε διαθέσιμα G15 συγκεκριμένα και το έψαξα περισσότερο για Legion. Αυτό που με αποτρέπει κυρίως είναι τα thermals, διαβάζω ότι στα G15 δεν είναι καλά και φαντάζομαι ότι με το μικρότερο μέγεθος, τα G14 θα είναι ακόμα χειρότερα. Κατά τ' άλλα, τα χαρακτηριστικά των G14 είναι φοβερά, αλλά δεν ξέρω, τα φοβάμαι, για να είμαι ειλικρινής... 

Για ποιότητα οθόνης όσον αφορά τα χρώματα, πού θα πήγαινες;

 

Thermals και το γεγονός πως έχουν HS CPU και low watt κάρτες (στις 3060 εκδόσεις).

Από design πάντως δείχνουν υπέροχα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, skritikos είπε

Thermals και το γεγονός πως έχουν HS CPU και low watt κάρτες (στις 3060 εκδόσεις).

Από design πάντως δείχνουν υπέροχα.

 

Καλά από design σκίζουν!

Κοιτάζοντας το G15 του Πλαισίου (που νομίζω είναι το 2021 μοντέλο), βλέπω ότι έχει FHD οθόνη ενώ τα reviews λένε για την πολύ καλή 165Hz QHD οθόνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cubilone είπε

Καλά από design σκίζουν!

Κοιτάζοντας το G15 του Πλαισίου (που νομίζω είναι το 2021 μοντέλο), βλέπω ότι έχει FHD οθόνη ενώ τα reviews λένε για την πολύ καλή 165Hz QHD οθόνη...

Ολα εχουν προσεγμενες οθονες και συστημα ψυξης, δες το απο κοντα!

ROG Zephyrus G14 GA401 | ROG Zephyrus G14 | Gaming Laptops|ROG - Republic of Gamers|ROG USA (asus.com)

ROG Zephyrus G15 GA503 | 2021 ROG Zephyrus G15 | Gaming Laptops|ROG - Republic of Gamers|ROG Global (asus.com)

13 λεπτά πριν, skritikos είπε

Thermals και το γεγονός πως έχουν HS CPU και low watt κάρτες (στις 3060 εκδόσεις).

Από design πάντως δείχνουν υπέροχα.

 

Σχεδον ιδια αποδοση, με πιο power efficient το HS φυσικα (και καλυτερα thermals)

AMD Ryzen 7 5800HS vs Ryzen 7 5800H: performance comparison (nanoreview.net)

AMD Ryzen 7 5800HS vs AMD Ryzen 7 5800H (notebookcheck.net)

UserBenchmark: AMD Ryzen 7 5800H vs 5800HS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, evark είπε

Ουσιαστικά το ίδιο chip είναι, με το HS να είναι τα "καλά" κομμάτια που κρατάνε clock σε χαμηλώτερη τάση.

Ακριβώς ναι, βγαίνουν με λίγο χαμηλότερη μετρήσιμη απόδοση ίσως εξαιτίας του χαμηλότερου base clock.

1 ώρα πριν, cubilone είπε

Καλά από design σκίζουν!

Κοιτάζοντας το G15 του Πλαισίου (που νομίζω είναι το 2021 μοντέλο), βλέπω ότι έχει FHD οθόνη ενώ τα reviews λένε για την πολύ καλή 165Hz QHD οθόνη...

Κλασσικά όπως με κάθε τι για PC, 500 διαφορετικά μοντέλα για ολόκληρο τον πλανήτη.

Πρέπει να βλέπεις τους συγκεκριμένους κωδικούς κάθε μοντέλου και να τα ψάχνεις στον κατασκευαστή.

Το γενικό όνομα του μοντέλου δεν σημαίνει και πολλά για τα specs που εσύ τελικά θα βρεθείς να αγοράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, skritikos είπε

Ακριβώς ναι, βγαίνουν με λίγο χαμηλότερη μετρήσιμη απόδοση ίσως εξαιτίας του χαμηλότερου base clock.

Κλασσικά όπως με κάθε τι για PC, 500 διαφορετικά μοντέλα για ολόκληρο τον πλανήτη.

Πρέπει να βλέπεις τους συγκεκριμένους κωδικούς κάθε μοντέλου και να τα ψάχνεις στον κατασκευαστή.

Το γενικό όνομα του μοντέλου δεν σημαίνει και πολλά για τα specs που εσύ τελικά θα βρεθείς να αγοράσεις.

Δεν βρίσκω κάπου τον κωδικό του μοντέλου που έχει το Πλαίσιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...